H°. 8954. Zaterdaff 27 April. A4. 1889. <geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Vit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 April. Feuilleton. De man met den blauwen mant el. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Oiilicioele Kennisgeviii^en. MA\KWËT. Burgemeoster on Wethouders van Löiden brengen ter algem^-ene kennis dat door HENDRIK BOOM een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor don verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Heerengracht No. 114. Burgemeester en Wethouders veorncemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 April 1889. E. KIST, Secretaris. Volgens verklaring van prof. Re3enstein en de geneesheeren des Konings is de toestand van Z. II. op dit oogenblik naar omstandig heden zeer gunstig. De ernstige stoornissen van bet zenuwleven: zy'n geheel gewekende slaap is rustig ea verkwikkend; de voeding is voldoende en de krachten des Konings nemen zichtbaar toe. Ter gelegenheid van het hier ter stede gehouden wordend tweede Nederlandsch Ka- tuur- en Geneeskundig Congres, is van de universit6its- en enkele andere Openbare 'en particuliere gebouwen de vaderlandsche drie kleur ontplooid. Men schrijft ons uit Noordwyk„Voor een belangstellend gehoor werd Dinsdag-avond in do zaal van den heer Konynenburg alhier een concert gegeven door de kinderen der O. L. school en der kinder-zangschool, dat over 't algemeen uitstekend geslaagd mag heeten. Vry zuiver en met opgewektheid klon ken de liederen door hot lokaal, en niet te stout is het gesproken, wanneer men beweert die kinderen gaven, wat zy geven kunnen. Ons trokken voornameiyk aan van de vocale muziek„De Nachtegaal," „Jagerkoor" als mede verscheidene gedeelten uit de kinder cantate „Vacantie" van Worp, en van de instrumentale: „Méditation sur le premier prélude de J. S. Bach" en „Chant d' Adieu" van D: Krug. Voorwaar onbillyk veeleischend zou hy tegenover kinderen zyn, die daarover niet hdogst voldaan was. Een woord van hoogen lof komt dan ook toe aan den heer Zuidweg, onderwyzer aan de O. L. school, die de leiding op zich had genomen, en aan den heer Mens, muziekonderwyzer, die het geboel accompagneerde en voorzeker veel genoegen had van die kinderen, welke aan zijne leiding zijn toevertrouwd. „Voortreffeiyk bedacht was 't, om na de inspanning van Dinsdag den kinderen den volgenden avond een vrooiyk feestje te be Herinneringen uit den Franschen tijd. 18) door A. J. RANK. „Hoe komt gy hier?" vroeg de Engelsch- man. „Wat komt gy doen?" zei Baarder. Maar Piet begon op eerbiedigen toon: „Laat ik u in de eerste plaats zeggen, dat ik zeer aangenaam verrast ben door de tegenwoor digheid van „mynheer" en dat ik eigenlyk hier kwam om Sir Peling het adres van „mynheer" te vragen. Dat behoeft nu niet, en als „mynheer" er niets op tegen heeft, zal ik, in tegenwoordigheid van onzen Engelschen vriend, do redenen myner komst vertellen." „Vertol my eerst," sprak Baarder, „wat schort er aan uw arm?" „Dat," antwoordde Piet, „zult ge en passant wel vernomen als ik aan 't vertellen ben. 'tlsde moeite niet daar afzonderlyk over te spreken. Ik verlang zeer u in te lichten over onze zaken. Trouw meent dat de verantwoordeiyk- heid, die u op zyne schouders hebt geladen, wel wat kras is." „Trouw i3 trouw," zei Baarder, „en hy zal de zaken wel tot een zoo goed einde brengen, zorgen. Wat een genot, die van vreugde stra lende kindergezichtjes gegroepeerd te zien om de tafels, door de zorg van mej. Konynenburg zoo wel bereid! Hoe vermaakten zich niet alleen de kinderen, maar ook de ouderen, toen de heer Merkelbach, van Amsterdam, met zyne voortreiTelyke dissolving-views ook hier zyn welbekenden naam eer aandeedEn hoe jammer, dat de opkomst der ouders dien laatsten avond niet veel talryker was. Jam mer, niet alleen omdat daardoor zekerlyk de vreugde der kinderen ware verhoogd, maar •ook omdat de hoeren Mens en Zuidweg dan als een zichtbaar bowys hadden ontvangen, dat hunne moeite door do ouders werd op prgs gesteld. Wy voor ons hadden hyna iedereen verwacht; wy meenden, dat ieder vader of moeder zoo gaarne zyne of hare kinderen eens vrooiyk zag." Men ssfnryft ons uit WarmondGister avond had alhier in do kefik der Herv. ge meente de uitvoering plaats der Christelyke zangvereeniging „De Lofstem", onder leiding van den heer Van Terthciex, van Rijnsburg. Na een inleidend woord van den heer Ph. Eoedemaker, die in korte, doch treffende woorden het doel en hot nut dier vereeniging schetste, kregen wy achtereenvolgens by korte tussckonpoozen de verschillende nommers van het programma te hooren. Jammer is het dat bet kerkgebouw niet beter bezet was, want -de uitvoering toch kan als goed geslaagd beschouwd worden. Vooral -do nummers „Na den Storm", „Psalm ISO" en „Hot Kerkje" waren uitstekend. Een woord van def zy ge bracht aan den directeur, -die allo krnrhten inspant om de vereeniging steeds -verder te ontwikkelen. Ey mag zich dan ook in een toenemenden Koei verheugen. Ds Raad van State, waarnemende het koninklyk gezag, hoeft, -uit overweging der noodzabeiykheid om de mgeSyfden by de mili tie te laad der lichting van 1884 en de inge- lyfden by de zeemilitie der -lichting van 1885 na het verstryken van hunnen gewonen dienst- tyd alsnog in dwnst te houden, op de voor dracht der ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken het velgende bepaald „De afgifte van het bewys van onto lag u t den dienst aan do ingeiyfdea by de militie te land der lichting van 1884 en van de inge- lyfden by de zeemrktie der lichting van 1885 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist om trent de by de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om bea tot langoren dier.sttyd te verplichten." Gisteravond is in Den Haag overleden als iemand het zou kunnen. Maar toch, Piot, ga voort. Ik ben niet onverschillig hoo het er mede gesteld is." „Wy hebben," hernam Piet, „om aan onze opdracht ten aanzien van Van Duin te kun nen voldoen, een formeel gevecht of eigenlyk wel twee moeten leveren, en by die gelegen heden ging hot er een boetje schuin naar toe. Toch, Van Duin heeft de geheeie lading behoorlyk kunnen opslaan en, om uwe woor den te herhalen, Trouw was trouw op zyn post. Wy liepen met gunstigen wind te Brou wershaven binnen en begaven on3 naar „den Blinden Uil", waar wy onze makkers vonden. Zonder oponthoud, maar niet zondor eenigo kosten aan de „rakkers", staken wy weder in zee en zeilden uit het gezicht. Hier bleven wy kruisen tot de schemering en wendden toen den steven naar den Maasmond, dien wy in stikdonker goed wisten te vindon en brutaal inzeilden." „Brutaal was dat zeker," zei „mynheer''. „Toch minder dan ge denkt," zei Piet. „Immers, het gerucht wa9 ons vooruitgeloo pen, dat eon snelzeilende schoener, beladen met contrabande, te Zierikzee of te Hellevoet zou binnenioopen? We wisten ons dus al verraden voor we aankwamen en liepen vry gerust niet te Zierikzee en niet te Helle de heer J. W. Van don Bergh, de oudste notaris te dier stede. De hertog van Londonderry en de markies van Bath zyn in de residentie aangekomen en hebben intrek genomen in het „Hotel des Indes." Omtrent het Regentschap bevat de Staats courant van £6 April het volgende besluit In naafcn van Z. M. Willem III enz. De Raad van State, krachtens art. 45, 2e,, ■der Grondwet, waarnemende het koninklyk gezag Gezien de voordracht van den Raad van Ministers van 24 April 1889, lit. E Gelet op de artikelen 37, S8 en art. 45, 6de en 7de lid, van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan: lo. te bepalen dat -door do ministers van hinnevlandsche taken en var. justitie in eene openbare vereeaigde vergadering der Staten- Geaoraat zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes va* het Koninkryk, zoolang het in het eerste lid -van art. 38 der -Grondwet omschreven ge- vdl niet heeft opgehouden te bestaan; o. de leden der beide Kamers uit te noo- <üigon zich op Dinsdag 30 April 1839, te 3 uren, ter behandeling van genoemd w-etsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten Generaal 'te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan den Raad van Ministers, aan de ministers van binnenlandsche zaken en van [justitie en aan de beide Kamers der Staten- -Generaal. 's-Gravenhirge, 25 April 1889. De vice-president van don Raad van State, Van Reenen. De minister van binneulandsche zaken, Maokaï. De minister van justitie. Bots Van Bebeenbroek. By koQinklyk besluit van 23 dezer is de heer J. Vlaanderen Czn., geneesheer van Zijne Majesteit den Koning, te Apeldoorn, be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De keizer van Duitschland, koning van Pruisen, heeft jhr. Van Weedo, laatsteiyk ge- zentschapsrasd by de Nederlandsche legatie te Beriyn, benoemd tot riddor 3de kl. in de orde van den Rooden Adelaar. In het „Hotel Paulez" te 's-Gravenhage is gisteren aangekomen mr. J. A. De Vicq, Zr. Ms. consul te Djeddah. Heden vertrekt de heer C. M. Pleyte, conservator aan het ethnographisch museum voet, maar den Maasmond binnen, 't Was de kortste weg en daar werden wy juist niet gewacht, 't Ging alles goed tot op de hoogte van Delftshaven. Dat plaatsje schynt ons niet genegen, want, evenals by eene vorige reis, zagen wy twee verdachte scheepjes op ons afkomen, welke ons door den roeper gelastten om by te draaien. We deden natuurlyk of we het niet hoorden en zeilden door. Spoedig viel er een schot, maar het deed ons geen leed en wy kwamen hen vooruit. Maar nu kwam de tweede rakker rechtstreeks op ons af en schoot eon gat in ons groot zeil, het geen onze vaart aanmerkelyk vertraagde. Ge lukkig hadden wy het noodige by do hand om hen vriendelyk „goeden avond" te wen- schen." „Zeer tegen uw zin zeker?" laebtte „mynheer". „Dat kunt ge nagaan," zei Piet; „Gerrit bleef aan 't roer, Trouw ging naar do wapen kamer en elk van ons hing zich een harts vanger om en wapende zich met karabyn en pistool. „Bedaard aan, hoor," zei de flinke man; „'t kan nu eenmaal niet anders. Ieder vatte zoo goed het gaat zyn man in 't oog en na elk schot neme hy eene andere stand plaats in." Weder werden we aangeroepen, maar nu was het vaartuig zóó dicht by, dat van „Artif," als afgevaardigd lid der koloniale commissie voor de Nedorlandsche inzending op de tentoonstelling naar Parys om toezicht te houden op de expositie der Nederlandsche koloniale inzendingen. Tot leeraar aan de leerhoeve voor zui velbereiding te Oudshoorn, die op 1 Mei ge opend zal worden, is benoemd de heer Wakker van Utrecht. By de te Heemstede gehouden aanbe steding voor het bouwen van oen post- en telefoonkantoor aldaar, was de laagste in- schryver Johannes Molenaar Azn., te Sassen- heim, voor f 12,245. De jaarvergadering der „Vereeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grond slag" zal gehouden worden den 25 en 26 Juni a. s. te Dordrecht. De luit. t. zee 1ste kl. H. Slot, en de luit. t. zee 2de kl. J. A. Van der Star, beiden uit Oost India teruggekeerd, zyn op non-acti viteit gesteld. Met 16 Mei a. s. worden geplaatst aan boord Zr. Ms. schroc-fstoomschip 1ste kl. „Tromp:" de kapt. luit.-ter zee H. R. J. J. Thorbecko, de luits.-ter-zee 1ste kl. W. A. Mouton en A. L. Boelen, die der 2de kl. E. F. T. Bik, L. J. H. Willinge, H. W. G. Van Bleyswyk Ris en F. K. Van der Weyde, de lsto luit. der mariniers J. Copius Peereboom, de officieren van gez. 1ste en 2de kl. by de zsemacht A. F. Verschuur en dr. Th. Kop- peschaar en de offle. van adru. 1ste kl. J. G. Van Reyneerstgemelde als lste-officier. De luits.-ter-zee 2de kl. F. W. Planten en I. F. Van Slooten worden met dion datum geplaatst onderscheidenlyk aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en Zr. Ms. tor pedo-instructie-vaartuig „Mamix." De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in het hand- en rechtlynig teekenen aan de Ryks hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Sappemeer. Jaarwedde f 1200. Zy, die voor -deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlyk op 15 Juni a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te '6-Gravenhage. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat- de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bowyzen wenschen te leve ren van genoegzame voorbereiding tot de bo- oefening der natuurkundige wetenschappon, om te kunnen worden toegelaten tot hot wy eenigszins konden onderscheiden hoe het er uit zag. „De helft der mannen nu vuren en zich verplaatsen," zei Trouw, en rits, daar ging het. De kerels waren biykbaar niet ge raakt, want hunne kogels beantwoordden onze schoten. „De andere helft," zei Trouw, en bons, daar knalden onze trompen. Een dof gekreun hoorden wij, maar geene schoten volgden en wy bleven scherp by den wind voortstevenen met ons gehavend zeil en won nen blykbaar op hen. Spoedig zagen wy bei den afdeinzen en zoo dachten wy dat we klaar waren. Gerrit, de arme kerel, heeft zich goed ge houden. Toen het gevaar voorby was, zagen wy dat hy het roer losliet en toen we by hem kwamen, (Trouw het eerst) stamelde hy: „groetze.... thuis.... Gelukkige.... vaartenhy was dood." Piet hield even stil. Hy en zyne hoorders waren aangedaan. Piet pinkte een traan weg. Daarna ging hy voort: „We lieten de Maas stad links liggen en zeilden ongehinderd door tot bij IJselmonde, waar wij weder zoo'n lief hebber van Engelsche waren tegenkwamen. Op zyn eersten roep draaiden wo by en toen we boord aan boord lagen, sprong de helft van ons over." (Wordt veroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1