N*. 8950. Dinsdag 33 April. A*. 1889. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT:- Toor Leiden per 3 maandee1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1G regels 1.05. Ieilcre ïegcl nicer Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het in- casHecrcn buiten de stad wordt J 0.10 berekend. Als concierge aan de bewaring van de jypotheken en het kadaster te Leiden, is met Mei a. s. benoemd de heer H. P. Van der Lelie. De commissaris des Konings in deze irovincie heeft bepaald dat de aflovering van le bjj de nationale militie van dit jaar in lyven manschappen zal plaats hebben voor .eiden, in het Ivalidenhuis, op Donderdag 9 Hei des 's morgens te 8 uren. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni- ;ing Nederland en Oranje" te Delft is can- iidaat voor de Provinciale Staten gesteld mr. Le Poole, te Leiden, aftredend lid. Door de liberale kiesvereeniging te Putters- ïoek zyn de heeren mr. A. v. Weel, notaris e Oud-Beierland en M. W. De Kat, burge- neester te Hillegom, candidaten gesteld. Door de Regeering is by de Tweede lamer een wetsontwerp ingediend, strek kende om den vyfjarigen dienst van de ngeiyfden by de militie te land der lichting tan 1884 en den vierjarigen dienst van de ngeiyfden by de zeemilitie der lichting van 1885 met één jaar te verlengen ten ware de imstandigheden het inmiddels raadzaam moeh en doen oordeelen hun het ontslag vroeger ie verleenen. Het ontwerp is overigens geheel van ge- yken inhoud als het voorstel, dat, door de Volksvertegenwoordiging goedgekeurd, als de wet van 7 Aug. 1888 werd aangenomen. De indiening van laatstbedoeld wetsvoor stel was gegrond, evenals het geval was ten pzichte van eene dergelyke wetsvoordracht n het begin van 1887, op den algemeenen olitieken toestand in Europa en in verband iaarmede op de gesteldheid der levende stryd- trachten van zee- en landmacht. Vermits sedert dien noch in den algemee sien politieken toestand van Europa, noch in de gesteldheid van de levende strydkrachten e water en te land, eenige verandering is gekomen, welke het minder dan in de beide aatst voorgaande jaren noodzakelyk zou ioen zyn, de lichting waarvan de gewone iiensttyd anders eerlang afloopt, tot langeren iienst te verplichten, gelden voor de aan bieding voor dit ontwerp dezelfde gronden als voor de indiening van de beide boven bedoelde wetsvoorstellen van gelyke strekking werden aangevoerd. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een waterververschingskanaal in de ge meente Schiedam. De toenemende verontrei niging der havens en grachten van Schiedam en de verklaring van dykgraaf en hoogheem raden van Schieland, dat zy nimmer de vrye hand zullen kunnen geven om buiten water in te laten zoolang de Schieboezem met de binnenwateren dier gemeente ge meenschap heeft, hebben den Gemeenteraad van Schiedam doen besluiten tot het maken van een ververschingskanaal metbybehoorende werken, waardoor eene algemeene waterver- versching dier gemeente, geheel buiten be zwaar van den Schieboezem, kan worden verkregen. Door de verschillende by deze zaak be trokken besturen zyn de voor de uitvoering der noodige werken vereischte vergunningen verleend. Slechts door eenige gezagvoerders van stoom- booten is het bezwaar geopperd, dat de in de Schie te bouwen schutsluis ter afscheiding van de gemeentewateren van den Schieboezem te dicht by de brug in den spoorweg zou liggen en dat de schutskolk voor het verkeer onvoldoende zou zyn. Een ingesteld onderzoek geeft grond tot de verwachting dat zich nimmer twee of meer stoombooten tegelyk naby de brug zullen be vinden, zoodat de ruimte, welke tusschen de ontworpen noordelyko sluisdeuren en de spoor wegbrug ongeveer 85 M. lang is, by eene breedte, welke van 15 tot 25 M. verschilt, meer dan voldoende is te achten voor de tyde- lyke ligging der stoomschepen, welke öf ge schut öf by opening door de spoorwegbrug ge laten moeten worden, terwyi de schutskolk, welke eene oppervlakte van 825 M5 zal ver- krijgen, gelegenheid zal geven desnoods drie stoomschepen, met afmeting als die van adres santen, tegelyk te schutten. Al mocht te eeni- ger tyd het verkeer van stoombooten zóó toe nemen, dat de ruimte tusschen sluis en brug nu en dan wat bekrompen zou kunnen blyken, dan acht de minister dit geen afdoend be zwaar tegen het voorgestelde plan, omdat wyziging, waardoor voor altyd het bezwaar, uit den afstand tusschen brug en sluis voort vloeiende, zou worden weggenomen, niet wel mogeiyk is. Door de Regeering zyn ingediend twee wetsontwerpen: lo. tot onteigening voor de verbreeding van de openbare straat te Maas tricht door afronding van den hoek van twee straten te Maastricht, en 2o. idem voor den aanleg eener nieuwe straat te Maastricht tusschen de Batterystraat en de 's-Hertogen- bosch straat, ongeveer in het verlengde van de Uitbellerstraat. Beide onteigeningen strekken ter verbete ring van het verkeer. De Engelsche gezant is, na eene korte afwezigheid, in de residentie weder terug gekeerd. Omtrent den toestand van den Koning deelt men aan de „N. Rott. Ct." mede dat Z. M. by volle bewustzyn is en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling dor zaken door den Raad van State. Aan het „Hbl." wordt gemeld dat dit be richt juist is. Reeds sinds het begin dezer week is de zieke vooruitgegaan en naar omstandigheden is de toestand van Z. M. thans vry gunstig. Behalve de reeds vermelde ƒ2000, heeft wyien prof. Donders ook zyne bibliotheek aan het gasthuis voor ooglyders te Utrecht ver maakt. By het gemeentebestuur van Almeloo is een ontwerp ingekomen tot vereeniging der gemeenten Stad en Ambt Almeloo. Het bestuur der „Nederlandsche Club" te Brussel is gewyzigd en bestaat nu uit de volgende ledeneerevoorzitter, baron Gericke Van Herwynon, gezant van Z. M. den Koning der Nederlanden; voorzitter, G. De Jager; onder-voorzitter, L. Von Ende; secretaris, J. W. Swarth; penningmeester, R. Stuffnens; A. De Koning, J. C. A. Smits, H. De la Mar. De vereeniging telt nu 37 gewone leden, 4 buitengewone leden en 21 elders wonende buitenleden. Door 92 leeraren aan de tien gymnasia in gemeenten met minder dan 20,000 zielen en aan de twee progymnasia is tot de Tweede Kamer het verzoek gericht, by het behandelen der aanhangige Pensioenwet, hen onder de burgerlyke ambtenaren, deelgerechtigd in het pensioenfonds, te willen opnemen. Zy wyzen in hun adres er op, dat noch in inrichting, noch in bevoegdheid onderscheid bestaat tus schen de gymnasia, die volgens art. 6, al. 1 der wet op het hooger onderwys zyn opge richt (dat zyn de verplichte gymnasia, in ge meenten van meer dan 20,000 zielen) en de gymnasia in kleine gemeenten, waaraan adres santen werkzaam zyn. Zy meenen derhalve, dat er geene gegronde reden bestaat om hen, wat de regeling van pensioen en weduwen- pensioen betreft, in ongunstiger toestand te laten verkeeren dan hunne ambtgenooten in grootere steden. Donderdag middag is, in allen eenvoud, begraven de gepensionneerde schout-by-nacht De Gelder, wiens leven verbonden was aan een roemryk tydperk uit onze geschiedenis. Hy behoorde tot de jonge en aankomende zeeofficieren, die byna 60 jaar geloden dienst deden op de Schelde, en daar, by zeer moei- lyken dienst, in een stormachtigen winter, met eene vyandeiyke stad als lagen wal, blakende van vuur en geestdrift, zich hadden voorge nomen waardige telgen te zyn van het voor geslacht. Als adelborst op de kanonneerboot by Van Speyk dienende, had hy het aan eene dienstverrichting te danken, dat hy afwezig was toen Van Speyk de onderlinge afspraak gestand deed, om liever den brand in het kruit te steken, dan zich over te geven. Dat hy een waardige opvolger was van Van Speyk en eenzelfde geest hem bezielde, getuigde de Militaire Willemsorde, welke wel dra zyne jeugdige borst versierdedat hy op dat tooneel werkzaam bleef, het eeremetaal van de Citadel. Na eene eervolle loopbaan in opvolgende ran gen te hebben doorloopen, mocht hy nog vele jaren eene welverdiende rust genieten. (A. C.) By de Rykstelegraaf zullen met 1 Mei verplaatst worden de telegrafistenD. P. Kruyt van Rotterdam naar SchiedamC. Meijer van Schiedam naar Rotterdam. Het stoomschip „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, is 19 April te Suez aan gekomen; de „Soenda," van Amsterdam naar Bataiva, vertrok 18 April van Suezde „Bromo," van Rotterdam naar Java, is 18 April te Batavia aangekomen; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, passeerde 17 April Ouessant; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, vertrok 18 April van Marseille; de „Celebes," van Batavia naar Amsterdam, is 19 April te Genua aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 23 April aan staande niet gehouden worden. Gemengd N ieuws. Gistermiddag te ongeveer half- drie ontstond te Amsterdam door eene onbe kende oorzaak een hevige brand in de suiker werk fabriek van de heeren Bensdorp Co., Amstel 144. De brand begon op eene werkplaats, waar nooit vuur gebruikt wordt, zoodat het geheel onbegrypelyk is hoe de brand daar kon ont staan, te meer, daar de meeste werklieden juist aan het schaften waren. In een oogen- blik tyds stond het geheele achtergebouw in lichterlaaie en greep het vuur, door de groote hoeveelheden suiker, welke het in zyne naby- heid vond, snel om zich heen. De eigeniyke fabriek komt uit in eene door- loopende gang, maar is omgeven door de perceelen aan den Amstel en belendt de achter- zyde van het „Grand ThóStre" der heeren Yan Lier. Er was dus heel wat moeite om met het bluschmateriaal het vuur te bereiken. De vele werksters, die aan de fabriek arbeiden, zoch ten in het eerste oogenblik van schrik een goed heenkomen en toen spoedig daarna de brandweer kwam, vond zy oen groot deel van het perceel reeds aangetast. Oogenblik- kelyk toog zy met alle kracht aan het werk. Vier stoomspuiten, de „Jan Yan der Heyde" met vier slangen en de Vechtwaterleiding werden spoedig na elkander in het werk ge steld tot bestryding van het vuur en dat met zoo goed gevolg, dat men dra den brand meester was en zich geheel kon wyden aan de bescherming der belendende perceelen. Een zware en dikke rook steeg toen uit het brandende perceel op, dat nog steeds met dikke waterstralen werd nat gehouden, en waarvan het bovengedeelte is uitgebrand. Evenwel, gevaar was niet meer te duchten en de brandweer kon gemakkelyk het smeu lende vuur verder bestoken. Er is waterschade, ook in de kleedkamer van het „Grand Théatre", welks brandschel het eerste sein gaf. Hbl De 8 o c i a a 1 - d e m o c r a a t Van der Stadt is in hooger beroep gekomen van hot veroordeelend vonnis der rechtbank te Hee renveen. Eene der merkwaardigheden van de Fransche afdeeling der Parysche tentoon stelling zal zyn een aantal schelpen met ruwe paarlen, ter waarde van 3,000,000 fr. Het eerste deel van het schaak congres te Nieuw-York is geëindigd. Over winnaar is de heer Weiss, die 15'/2 spellen gewonnen en 3'/j verloren heeft. Na hem komt de heer Blackburne met 1 spel minder, terwyl de heeren Gunsberg en Tschigorin elk 14 spellen gewonnen en 5 verloren hebben. Door het afkappen van een aantal geleiddraden voor electrisch licht in Nieuw-York, zitten de Maddison- en Union- pleinen en aangrenzende straten geheel in duisternis. Intusschen wordt het wegnemen der telegraafdraden en -palen voortgezet, daar men de maatschappyen wil noodzaken al hunne electrische geleidingen onder den grond te leggen. Daar de maatschappyen weigerden, heeft de burgemeester Grant tot dezen krassen maatregel besloten en alle palen doen om hakken. Daarby had een treurig ongeval plaats. Een der werklieden werd gedood en een ander ernstig gewond. By de huiszoeking in de woning van den Boulangistischen anarchist Morphy te Parys, dacht diens echtgenoote den politie agenten een leelyken trek te spelen. Twee studenten hadden eenigen tyd ge leden, als toespeling op het avontuur van Lodewyk Napoleon te Boulogne, aan generaal Boulanger twee levende adelaars gestuurd. Boulanger had het geschenk voor goede munt opgenomen, maar, daar hy niet wist wat met de dieren te doen, had hy ze aan Morphy ter bewaring gegeven. By gebrek aan eene kooi, had Morphy ze in een klein vertrek opgesloten, maar de vogels hadden, ondanks de liefderykste behandeling, hunne wildheid niet afgelegd. Dat wist Morphy's vrouw en om zich nu op de rechercheurs te wreken, opende zy plot seling de deur van het arendenhok, in de hoop dat de dieren, uit dankbaarheid voor de trouwe behandeling, op de vreemdelingen zouden aan vallen. Het viel echter anders uit. De koningen der vogels maakten zich, waarschynlyk wegens hun aangeboren afkeer van de anarchisten, tot vertegenwoordigers van't wetteiyk staats gezag en begonnen, in plaats van de politie agenten, Morphy's vrouw zóó te havenen, dat de beambten tusschenbeide komen en haar uit de klauwen der verbolgen legitimisten bevryden moesten. Dinsdag zyn de Javanen, die de bevolking zullen uitmaken van de Kampong op de tentoonstelling te Parys, aldaar aange komen. Zy zyn 43 in getal, twee en dertig mannen, negen vrouwen en twee kinderen en afkomstig deels uit Bantam, deels uit de Vorstenlanden en deels uit Oost-Java. Zy staan onder toezicht van den heer Bernard, sedert zestien jaren op Java in eene cultuur onderneming werkzaam. Het terrein, dat de commissie voor de Javaansche kampong ter beschikking heeft, beslaat nagenoeg een op pervlakte van vyf duizend vierkante meters. Het is gelegen aan de oostzyde van het Plein der Invaliden, naast de gebouwen der Fransch- Indische koloniën. In platten grond heeft het den vorm van een |_- Eerst heeft men aan den weg eene vrye ruimte van ongeveer duizend vierkante meters en dan heeft men den monumontalen ingang, bestaande uit twee torens. Er zal in de Kampong eene Indische ryst- tafel worden gehouden. De commissie hoopt dat in het byzonder de Nederlanders, die Parys bezoeken, elkander dan te 5 uren in de kam pong zullen vinden. De beste thee en de beste koffie uit Indië zullen er op kosten der planters worden geschonken, terwyl Lucas Bols voor de noodige likeuren zal zorgen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5