Gemengd Meuwa. De trein der Rynlandsche stoom- tramwegmaatschappU (Leiden - Katwyk aan Zee), welke te 1.15 van bet station Leiden moet vertrekken, was daartoe gistermiddag niet in de gelegenheid, aangezien hy een halfuur later dan gewoonlijk aan bedoeld station was aangekomen, wegens een klein déraille ment ter hoogte van Rijnsburg, waarbij ge lukkig geene persoonlijke ongelukken plaats hadden. In de Haarlemmermeer is gister- morgen, Vrijdag, afgebrand het woonhuis van L. De Koekkoek, aan den Ringdijk, tusschen Bonnebroekerweg en Yenneperwog. Oorzaak onbekend. Te Arnhem is een meisje van 16 jaren, dat van hare grootmoeder geene toestemming kon verkrijgen om tot den Israelis- tischen godsdienst over te gaan, uit de tweede verdieping harer woning gesprongen en deer lijk gekwetst naar een der gasthuizen vervoerd. De meester v a n e e n e s c h o o 1 i n Gelderland ontving van de ouders van een zijner leerlingen, die de school moest ver zuimen, het volgende briefje: „Kop en Nek van Vader, dat Bennat niet op school han homen Om dat Hot klonten bruhen ziek was." (Complimenten van vader dat Bernard niet op school kan komen, omdat het kleinste broertje ziek was. Men schrijft uit Amerongen aan het „Utr. Dbl.": In het Overberg, onder deze gemeente, ge raakte een boerenwagen, bespannen mot 2 paarden, in de Leisloot. Terwijl de wagen over de smalle brug ging, begon een der paarden te dringen en viel in het water, al het andere medetrekkende. De boer en zijn knecht vielen geheel onder het vrij booge water; oen der paarden schoot over het andere heen, en de mannen, vooral de knecht, verkeerden in groot levensgevaar. De laatste toch lag op zijn buik in den modder, terwijl het eene paard met een poot op zyn achterhoofd stond. Gelukkig kreeg het paard een slag van het andere, zoodat het op zijde sprong en de knecht vrij kwam. De boer had, hoewel druipnat, de beesten losgesneden en zoo kwamen deze ongehinderd op het droge. Sterk bloedende, ging de knecht naar het naastbyzynde huis van W. A., waar de vrouw beide mannen van droge kleederen voorzag en eenige hart versterking gaf. De knecht is in den loop van den dag weor zoowat op droef gekomen. Canaille Dreyfus, die in „den his- torischen nacht" mede tegenwoordig was in de vergadering ten huize van Laguerre, geeft daarvan een eenigszins ander verhaal dan Andrieux, maar hy erkent, evenals deze, dat Boulanger de hem toegedichte woorden„De soldaten zullen in de kazerne biyven" (in geval van een oproer van hot volk) niet ge sproken heeft. Indien er een schuldige is, zegt Dreyfus, dan ben ik het, en men vervolge mij. Hy schryft: ,,Wy wilden niet gediend zyn van Jules Ferry (als president der republiek); zyne verkiezing zou voor ons den burger oorlog zijn geweest, het bloed vergoten op straat, de capitulatie voor. Duitschland, de revanche voor Tonkin. Alles nu zou veel wenscheiyker zyn geweest dan die schande, en indien eenigen onzer vrienden, geiyk Clé menceau, dadeiyk weigerden een nieuw minis terie te vormon, dat weerstand zou bieden aan eer.e onvorzettoiyke parlementaire meer derheid, allen en ik in de eerste plaats hadden niet hetzelfde bezwaar. Wat my be trofc, ik was tot alles bereid om Jules Ferry te ontgaan." Pa melis eisch tot schade ver goeding tegen de „Times" is door zyn raads man George Lewis ingebracht en steunt uitsluitend op den laster, gelegen in de open baarmaking van de valsch gebleken brieven. De eisch is gericht togen John Walter, den eigenaar, en Wright, den uitgever van het „City-blad." In eene vergadering van de Iersche par lementaire Fonds-veroeniging te Nieuw-York is meegedeeld dat 12,000 dollars is by&enge- bracht voor 't Parnell-verdedigingsfonds. De Ioren in Queensland zonden 500 pd. st. voor dit doel aan don mayor van Dublin. Het Zü richer dynamiet-kom- plot. Wederom is een Russisch student, Kaffianz genaamd, die reeds in 1S87 uit Ge iève werd verwijderd, wegens deelneming aan politieke samenzweringen, tor zake van 't Züricher nihilisten-komplot, gearresteerd. Hot kantonnaal bestuur van Ziiiich heeft aan den Bondsraad voorgesteld, al de ver dachten van deelneming aan de ontdekte samenzwering uit het land te zetten. Men leest in de „Presso," het blad van den Afgevaardigde Laguerre: „Daar de Fransche Regeering op de brieven, uit Frankryk aan generaal Boulanger gericht, onvoorwaardeiyk beslag legt, worden allen, die hom iets te schry ven hebben, uitgenoodigd om al hunne missives wel bij een of ander lid van het Nationaal Comité te willen toe zenden, dat ze aan hun adres zal doen be zorgen." De Berljnsche Vrouwenvereeni- ging heeft gravin Asta Blücher en mevrouw Von Borke naar Zanzibar gezonden, om in het hospitaal toezicht te houden op de ver pleging van Duitsche zeelieden en de man schappen van kapitein Wissmanns expeditie. De dames zullen begin Mei naar de Oostkust van Afrika vertrekken. Te Etterbeek (B o 1 g i is eene gehuwde vrouw gevangengenomen, verdacht van eene reeks van kindermoorden. KOLONIËN. BATAVIA, 16-23 Maart. (Fransche Mail.) Dat zoovele Chineezen te Serang hunne huisgezinnen en kostbaarheden in veiligheid brengen, komt daaruit voort, dat hun The- Pekhong Hoe-Tjo to Oud-Bantam by het wer pen met gespleten houtjes een oproer te Serang heeft voorspeld. De Mer.ado-koffie-oogst werd op uit. Januari geschat op 23,250 pikols en die van Sumatra's Westkust op uit. Febr. op 80,700. De acht Chineesche koelies, die onzen landgenoot Tom op Britsch-Noord-Borneo heb ben vermoord, zyn door eene uit Chineezen en Europeanen bestaande jury schuldig ver klaard en daarop ter dood veroordeeld. Zes hunner hebben die straf ondergaan; van de twee anderen werd zy veranderd in levens langen dwangarbeid. Van den resident van Timor en onder- hoorigheden is het volgende telegram ontvan gen: Koepang, 9 Maart. „Algemeene toestand bevredigend. Bergvolk Noord-Floris onrustig; tot bescherming Europeanen aldaar detache ment gewapende politiedienaren gezonden. Gezondheidstoestand minder gunstig; cholera in onderafdeeling Endeh." De resident van Timor meldt dat het bergvolk van Noord-Flores onrustig en tot bescherming der Europeanen een detacho ment gewapende politiedienaren dorwaarts ge zonden is. Aan eene Atjeh-correspondentie van de „Soor. Crt." is het volgende ontleend: Mocht het met don gezondheidstoestand op Atjeh oen tyd lang zoo voortgaan als het thans gaat, dan zal men hier eerlang dingen zien gebeuren, waarvan niemand droomde. Dan zal de helft van Ivotta-Radja's uitge strekt hospitaal worden afgebroken en in een lusthof worden herschapen, dan zal een aantal doctoren aanzieniyk worden vermin derd, ja, dan zal Groot-Atjeh als herstellings oord naam maken en een gezondheids-établis sement rpk worden! ,,'t Kan verkeeren", zei Bredero reeds. Doch badinage <i part: de gezondheidstoesland alhier is sedert een paar weken buitengewoon, ongekend gunstig. In tweemaal vier-en-twintig uren werd geen enkele berri-borri-iyder opgenomen in 't gastvry hospitaal, do zalen voor koorts-, buik- en andere lyders zy'n slechts voor do helft, voor het derde deel gevuldmorgen worden er slechts negen-en-vyftig geëvacueerd (onder hen ruim dertig, laboreerende aan de ziekte) en ook de doodgraver kan byna va cantia nemen. Byna, niet geheelgisteren b. v. is hy nog in functie geweest. Gisteren word begraven op het kerkhof van Kotta-Radja de jeugdige echtgenoote van den lsten luit. der infanterie Bosschaart, post-commandant van Tjot-Iri. Het arme vrouwtje werd slechts twee-en-twintig jaren oud en stierf aan typheuze koortsen, na eene ziekte van weinige dagen. Over den vyand hebben wij sedert de laatste dagen geen klagenhy gaat wel voort sommige bentings te beschieten, hier en daar e?no brug te vernielen; maar dat alles geeft werk aan den winkel, het komt niet op menschenlovens te staan en de tram onder vindt, sedert een poosje althans, geene ver traging in haren loop. Valscbe munters. Gisteravond om negon uren begaf schout Hoedt te Semarang zich op weg naar het Chineesche kamp om in Gang-Baroe huiszoeking te doen by eon Chi nees, dien hij sedert eenige dagen in do kykers had gehouden, op het vermoeden dat de zoon van het hemelsclie ryk zich schuldig maakte aan het vervaardigen van valsch geld. Toen de Chineesche wijkmeester, die ontboden werd, eenigen tyd daarna kwam, ging men gezamen- ïyk naar de woning van den verdachte, zeke ren Oen Sien Hian, en werd die woning in tegenwoordigheid van den huisbaas benedens- buis doorzocht, doch niets gevonden. Daarna liep schout Hoedt zacht de trappen op en kwam op den zolder, waar hy een Chinees bezig zag met het smelten van een metaal, dat moeiiyk van zilver te onderscheiden was. De huisbaas en Ong Poe, zoo heette de laatste, worden onmiddeliyk gevangengenomen, terwyi ongeveer voor f 32 aan valsche guldens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes by hem wer den gevonden, zoomede de vormen, waarmede hu de munt had vervaardigd. Men zou de muntstukken niet voor onecht hebben gehou den, zóó kunstig waren zy nagemaakt. (Loc.) Aan het Mail-overzicht van de „Java- Bode" is het volgende ontleend: Van Atjeh komen zeer gunstige berichten. Terwyi maanden achtereen de officiëele rap porten en de particuliere correspondenties met elkaar overeenstemden in zoo treurige tyding omtrent het heerschen der berri-berri, dat aandringen op nog verdere ontruiming dan door de geconcentreerde stelling reeds is ge daan, zoowol door de menschelykheid als door zorg om het Indische leger en om de hand having van ons gezag elders geboden scheen, hoort men thans van alle kanten dat de berri- berri geweken is en zelfs dat de vroegere berichten zeer overdreven waren. In 1887 en ook nog in 1888 heeft de stand der ziekte het hoogste punt bereikt; thans is de lynop de graphische voorstelling zoo laag als zij nog niet was, zelfs niet in de maanden Juni en Juli van het vorige jaar, toen velen het ergste meenden te boven te zyn. Het is te hopen dat de beterschap niet toevallig en tijdelijk zy, maar het gevolg van al de reeds lang genomen maatregelen en dus voortdurend. Misschien zullen de Atjehsche hoofden, van wier toenadering in den laatsten tyd nogal eens wordt gerept, daarmede meer voortgang maken, zoodra zy zien dat zy in de berri- berri geen bondgenoot meer hebben, machtiger dan zy en door ons terecht gevreesd, en dat wy dus' met meer klem tegen hen kunnen optreden, indien dit noodig is. Van het plan hoort men verder niets, waaruit men zou mogen opmaken dat de minister van koloniën het heeft laten varen, of dat het eenvoudig bestaat in het verder gaan op den ingesla gen weg. Door den commandant van het leger is bepaald dat tet tegengang van de berri-berri de Europeesche militairen, die voor die ziekte genezing zyn gaan zoeken in het vaderland en tydeiyk voor den dienst zyn afgekeurd, na hun herstel en terugkomst in Indië, in het eerste jaar niet naar Atjeh gezonden zullen worden of naar eene andere plaats, waar de berri-berri heerschen mocht. Naar het „Bat. Hbld." verneemt, is de regeering in onderhandeling getreden met eenige Bataviasche firma's tot wedorinkoop van de aan die firma's verkochte porceelen, gelegen aan den Oosterboord in do binnen haven van Tandjong-Priok. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den predikant bij de Protestautsche gemeente te Soerakarta T. B. Granpré Molière; een 2-jarig verlof naar Europa, wegens meer dan 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan don secretaris der residentie Oostkust van Sumatra, H. A. Eijmans Vau Anrooy. Benoemd: Tot secretaris der residentie Oost kust van Sumatra, de coutr. 2de kl. bij het binnpnl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura J. A. Van Rijn van Alkemade. Ontheven: Wegens z ekto, eervol van zijne tijde lijke werkzaamstelling als onderwijzer Sde kl.Ch. W. Monteiro. T ij d e 1 ij k werkzaam gesteld: Als ondor- wijzor 3de kl. C. H. Brouwer. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lag. school te Bojolali (Soerakarta), de tijdelijk werk zaam gestelde ond. 3de kl. O. H. Brouwer voornoemd. Door den resident der Lampongsche districten in de afd. Semangka, de contr. 1ste kl. P. H. Kennis. Overgeplaatst: Van de op. school te Bojo lali (Soerakarta), als hulponderwijzer, naar die te Toekan (Rembang), de ond. 3de kl. F. W.' Krüss. Verplaatst: Van do afd. Sokampong naar de afd. Ommelanden v-n Telok Betong, de aspirant- controleur R. W. Wijnmalen. Bonoomd: Tot hoofdcommies ter Algemeene Secretarie, de contr. 2de kl. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura, tijdelijk belast met de waarne ming vau eerstgenoemde botrekking D. F. W. Van Rees, wordende mitsdien ingetrokken zijne toevoeging in het belang der onderzoekingen betrekkelijk de heerendiensten aan den Hoofd-Inspecteur der cultu res, belast met het regelen van en het toezicht op de verplichte diensten der inlandscho bevolking op Java en Madura. Tot assistent-resident: van de politie der afd. Stad en voorsteden van Batavia, de ass.-rcs. van Pema'ang (Tegal) C. E. G. Ottenlioff; van Pemalang, tevens vendumeester aldaar, de contr. 2de kl. bij het Binn. Bestuur op Java en Madura, H. J. Van der Plas. Tot instrumentmaker by den post- en telegraaf. d:en8t, E. J. Kim, thans op wachtgeld werkzaam bii het atelier van genoemden dienst. Tot lid L. Van der Eist, leeraar in do wis- ea natuurkunde aan do hoogcre burgerschool te Semarang. Ontslagen: Eervol, uit zijne betrekking, wegeni ziekte, de 3de commies bij ds Algemeene Rekenkamer J. M. Thcuvenet. Verleend: Eon 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte, met ingaDg van 6 April 1889, aan don ingenieur der 1ste klasse bij het Kadaster in N.-I., F. Verstijncn. Bij de commissie tot het afnemen van het eind examen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus in N.-I. in 1889: Ontheven: Op verzoek, eervol, van het lid maa'schap G. L. Verver, tijdelijk leeraar aan da hoogere burgerschool te Semarang. Telegrammen. BRUSSEL, 19 April. In tegenspraak met de bewering van Parijscho dagbladen, dat ain generaal Boulanger het verder verblijf ia België zal worden ontzegd, wordt ver zikerd dat de Fransche regeering tot dus ver geen verzoek dienaangaande tot het Bel gische kabinet heeft gericht. In een onder houd, dat de Franscho gezant te Brussel, dt heer Bourée, gisteren met den minister van buitenlandsche zaken had, kwam dit onder werp ter sprake, maar de gedachtenwisseling was geenszins van officiëelen aard. De heer Bourés wees den prins De Chimay op het misnoegen, in Frankryk gewekt door de kui peryen der te Brussel aanwezige Boulangisten, doch dit geschiedde niet op eenigerlei instructie uit Parys. LONDEN, 19 April. (A. H.) Omtrent de vermiste stoomboot „Danmark" is nog niets naders bekend.--Drie trans-Atlantische booten, de „Gallia", de „Stad Beriyn" en de „Adriatic" uit Nieuw-York zyn te Queenstown aangeko men, maar geen der gezagvoerders wist iets omtrent de „Danmark" mede te deelen. De eerste twee berichtten, dat het weder gedu rende hunne reis niet buitengewoon ruw was. Dagelyks praaiden zy andere stoombooten, doch geen van allen kon tyding geven. De „Adriatic" was by de kust van Mary land op 6, 7 en 8 April door een hevigen orkaan overvallen, welke tal van schepen had doen vergaan. Ook de „Iroquois," welke naar Nieuw York bestemd was, ontmoette den storm en ontsnapte ternauwernood aan het gevaar van te vergaan. Acht reizigers en drie zee lieden werden ernstig gewond. Zooals gemeld is, werd gehoopt dat de „Queen", welke op 4 dezer Nieuw-York ver liet, de bemanning der „Danmark" had opge nomen. Die hoop bleek ydel. De „Queen" is dezer dagen te Liverpool aangekomen, maar had van de stoomboot niets gezien. WEENEN, 19 April. De „Neue freie Presse" verklaart dat het bericht aangaande den terugkeer van den metropolitaan en van de ex-koningin Nathalia te Belgrado, grooten indruk heeft gemaakt en de Oostenryksche rogeering daarby niet onverschillig kan biyven. Van de werklieden op de werven der Oostenryksche Lloyd te Triest, die dezer dagen den arbeid staakten, hebben 900 het werk hervat. De anderen zullen dat voorbeeld waar- schyniyk spoedig volgen. MADRID, 19 April. In de kathedraal te Valencia ontplofte heden tydens de godsdienst oefening by het hoogaltaar eene groote met pulver gevulde bom. Onder de talryk opge komen kerkbezoekers ontstond eene hevige paniek en verwarring. Vele vrouwen vielen flauw. Het hoogaltaar werd vernield. Men is de misdadigers nog niet op het spoor. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Vrierdeiyk verzoek ik ook nog een paar regels in uw veelgelezen blad voor my op te willen nemen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den lOden dezer, aangaande de dobbe laars op de Geeregracht, zou ik byna ver onderstellen dat genoemde dobbelaars van daar verdreven waren en zich des Zondags tot dobbelplein hadden verkozen het plein tus schen Vestwal en Vliet, naby de Conscientie- straat, doch dit is ook al vanouds eene dob- belplaats voor kaart- en pleispelers. Vfanneer nu daar des Zondags een politie agent, in burgerkleeding, surveilleerde, zou daar zeker ook wel een eind aan komen. Wanneer bedoelde agent in uniform loopt, zou deze te veel in het oog loopen, daar de dobbelaars elk op zyne beurt op den Vestwal uitzien, of er geen onraad aankomt. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zyn, Mynheer de Redacteur, Uw dw. Dr. Leiden, 20 April 1889. X.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 14