LIEBIG'S UH ArgcnllnlB. De onderzoekingsreiziger Tan het „Nbl. Tan Ned." in de Argentynsche Republiek sckryft uit Buenos-Ayros, dd. 12 Maart, het Tolgende Na myn bezoek aan het Emigranten-hotel had ik gisteren nog ruimschoots den tyd om de stad eens in te gaan. Als ik eene vergelijking moest maken, zou ik zeggenMonteridéo is Den Haag, Buenos- Ayres is Amsterdam. Monteridéo is eene coquette, sierlijke stadBuenos-Ayres is eene drukke stad. Maar op Hollandsche steden gelijken ze net zooTeel als een modderpraam op een pleizierjacht. Ik heb van myn leven nog geen stad gezien, waar zooveel slyklag. De trottoirs zijn good, daar valt niet over te klagen, althans in de hoofdsiratonz(j zyn gedekt met stoepsteenen. Middenop echter is het één slik al slik. OngelooflijkIk heb straten gezien, waar de paarden tot aan den buik toe in de modder zaten, en do stomme dieren moesten maar voort. Slaan natuurlijk geen gebrekVoor de vrachtwagens zyn steeds 3 of 4 paarden gespannen, kleine, magere, maar taaie dieren. Voor de trams loopen er twee. By de tramwagens van Buenos-Ayros ver geleken zijn de Haagsche trams fijne equi pages. Ge kunt dus nagaan, hoe ze er uit zien. Echte modderbakken! Van binnen gaat het echter nogal. De conducteurs en koetsiers zijn niet in uniform. De weg is hier gemakkelijk te Tindenalle straten loopen lijnrecht, de dwarsstraten eveneens. De stad is dus in zuiver Tierkante blokken huizen verdeeld, welke als twee drup pelen water op elkaar gelijken. Alle huizen hebben slechts één verdieping; van trappen klimmen schijnen Ce menschen hier niet te houden, zeker omdat ze in de straten al genoeg te klimmen hebben, want alle straten welke op de rivier uitkomen, loopen vrjj schuin af. Toch worden ze boroden, waarbjj natuurlijk do zweep striemonde diensten bewijst. Alle huizen hebben een binnenplaats, waarop alle kamers uitkomen. In de rjjke huizen in Montevideo waren die binnenplaatsen prachtig met bloemen en beelden versierd; hier zag ik nog niet zooveel weelde in dit opzicht, maar ik hob er dan ook nog maar weinig van gezien. Wegens de modder hebben alle vrachtwagens zeer hooge wielen. Tegen één uur begaf ik mi) naar den vice- consul; ik werd er allervriendelijkst ont vangen. Daar echter de landverhuizers nog niet aangekomen waren, begaf ik mij weer alleen op weg. Eerst te twee uren kwamen de Hollanders aan, maar hunne bagage was niet medegebracht en naar ik vernam, zou die eerst des nachts aankomen, zoodat er voor 't oogenblik weinig voor en met hen te be ginnen was. De menschen waren ontstemd over het lange wachten, dat zjj hadden moeten doen, en doden dientengevolge vrij mistroostig hun entrée in het Emigranten-hotel. Sommigen kuiorden de stad in, maar 't is of de men schen, zoolang zij hunne bagage niet gezien hebben, moeilijk ver van honk willen. Ik noo digde nog een paar uit om een eindje mee op te loopen, maar had er gauw genoeg van. Gemopper over dingen, waar nu eenmaal niets aan te veranderen valt, is voor my vrfj ver velend. Jammer dat men heden reden genoeg heeft om te mopperen! Wat is die bagage schan delijk van boord naar hier overgebracht. Dit geschiedt voor rekening van het gouvernement, maar de wijze, waarop dit geschiedt, schreit ten hemel. Wij hebben allo kisten en koffers Zondag-morgen gaaf en ongeschonden aan boord van de „Schiedam" op dek zien staan, en thans is er niet één heel. 't Is of ze er mee gekegeld hebbenEn gestolen is er, van boord naar hier, alsof de raven aan den gang zijn geweest! Zakken met kleeren zijn zoo maar opengesneden en leeggeplunderd, kisten in elkaar getrapt of opengehakt. De menschen zitten schreiende bij hunne vernielde bezitting. De heer De Boer en ik helpen wat wjj helpen kunnen, doch wat is hisr te doen! Alle kisten en koffers waren in een loods op elkaar gesmeten; wie zijn koffer moest hebben, smeet op zjjne beurt alles overhoop. Ik vrees dat er geen stuk is heel gobleven. De douanen zijn niet lastig en de beer De Boer draagt er veel toe by, dat de visitatie geen moeilijkheden oplevert. Over het geheel zijn de koffers er het best afgekomen, maar kisten, manden en zakken zijn geheel vernield. Reeds terstond was er een zekere mr. Ramon Mansi, mede-eigenaar der kolonie Fortuna, die Hollandsche boeren wilde hebben. Op aanraden van den heer De Boer hebben er eenigen geteekend en dezen zullen morgen vertrekken. Ik werd door den heer Ramon Mansi uitge- noodigd zijne kotöhio en onze landgenooten aldaar te komen bezoeken. Over een paar dagen ga ik daarheen, maar eerst wil ik weten wat er van do overige landverhuizers terecht komt. M\j komt het voor, dat, wie aanpakken wil, geen moeite zal hebben om werk te krijgen maar er loopen hier eonige verloopen sujetten ror.d (drie Belgen en twee Hollanders), die niets anders doen dan het volk ontmoedigen. Zy vertellen de fabelachtigste leugens, welke men voelen en tasten kan. Zoo vond ik straks oen paar vrouwen schreiende met bare kin deren byeen. Zij wilden terug; zy durfden niet verder; zy hadden gehoord, dat, wie niet opgegoten werd door do wilde dieren, zeker door de Roodhuiden zou worden doodgeschoten. Zulke laffe praatjes verspreiden die rekels en by do eenvoudige zieltjes, die men onder de landverhuizers aantreft, werkt zoo iets letter- lyk demoraliseerend. Ik wou dat ik dat rapalje maar eens te zien kreeg ook de heer De Boer loert op hen; 't schynt louter baldadigheid en kwaadwilligheid van hen to zyn, want welk belang kunnen ze er by hebben, om de menschen zoo te ontmoedigen. Ik lach do menschen uit, die aan zulke praat jes golooven, en zeg hun, dat zy zoo kinder achtig niet moeten zyn, om nu terug te trekken, nadat zy de reis hebben gemaakt. Maar 't geeft niet veel„ja, lacht u maar, zeggen ze ge zult zien, dat ge niet levend terugkomt." Nu, als ik het zelf nog maar zien zal, dan waag ik het er op. Maar wat er van die men schen terecht moet komen, dat weet ik waar- lyk niet. Gemeng-d Nieuwf Men s chr y f t o n s u i t L i s s e He t is hier foest! Geheel onze omgeving is in een veelvorvig kleed van bloeiende hyacinten gedost, en zóó hopen wy Paschen te vieren. Bloemenliefhebbers, wilt ge genieten als wy, verzuimt dan niet, de aanstaande feest dagen een tochtje, liefst een voetreisje door onze streken te maken, en bepaalt u dan niet enkel by den straatweg, maar sla vooral eiken weg links in, welke u naar 't westen voert. Paqr Toornameiyk zetelt Flora in al haar pracht. Men meldt uit Valkenburg, in Limburg: Zekere Laurent, een Franschman, wonende te Margraten, is tot kluizenaar op den Schaesberg benoemd. De kermis te Groningen zal dit jaar van 11 tot 21 Mei gehouden worden. Te Luiksgestel (N.-B.) is de 2 5 0 jaren oude standaardmolen door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De laatste mail uit Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana, brengt be richten van een ernstig oproer aldaar. In den ochtend van 19 Maart werd groote opschud ding veroorzaakt door een gerucht dat een negerjongen gedood was door een Portugees. De gisting duurde voort totdat zy in een op roer ontaardde. Benden negers vielen op win kels en particuliere huizen, voornameiyk die der Portugeezen, aan en plunderden die. Een Portugeesche wapensmid, die door het grauw gestoenigd werd, verwoorde zich en schoot op de menigte, met het gevolg dat een Arabier gedood werd. Dit maakte de negers woedend en in het gevecht, dat volgde, werden ver scheidene personen ernstig geslagen en gewond. Het oproer verspreidde zich tot Charlestown en Albuoy's Town. De gouverneur durfde de troepen niet uitroepen, doch gaf bevel om speciale politie-agonten te doen beëedigen, hetgeen echter eerst zeer laat geschiedde. Toen deze hot grauw aanvielen, werden velen hunner gewond. Den volgenden dag werd het oproer herhaald. Do oproermakers maakten Try groote sommen gelds buit. Eene kleine politiepatrouille viel met de bajonet op het volk aan en verdreef een gedeelte, doch de verdrevenen kwamon elders weder byeen. Den 21sten en 22sten herhaalde zich het oproer opnieuw en daar het scheen, dat het zich verder zou uitbreiden, zond de gouverneur een schip naar Barbados, met Terzoek oen oorlogs schip te zenden. De gewone proclamatiën werden afgekondigd en de vorkoop van drank verboden. Eenige dagen later kwam het oor logsschip, dat 100 zeesoldaten aan land zond. Hot oproer schynt ten slotte te zyn bedwongen. Tweegevecht tusschen een stier en eene locomotief. Een tweegevecht, zeker eenig in zyn soort, heeft naby Llanduno tus schen een stier en eene locomotief plaats gehad. Op twee mylen afstand van de stad be merkte de stoker van een expres-trein een stier, Welke op de baan liep; by vertraagde den trein en deed de machine fluiten, om het dier te verschrikken. Verre van de vlucht te nemen, liep de stier, woedend geworden door het gefluit der machine en het geroep der reizigers, met gebogen hoofd naar de locomotief, verbryzelde de lantaarns met zyne hoorns en beschadigde een der assen. De machinist, die eene derailleering vreesde, deed den trein stilstaande stier sprong op de voetbank en men kon er hem slechts met een gloeiend yzer van verwyderen. Toen de trein zich weder wilde in beweging stellen, sprong de stier opnieuw met zyne hoorns voor de machine. De stoker, de machi nist en de treinwachters maakten alsnu met koorden eene lasso en slaagden er in ze om den hals van den stier te werpen. De toege- loopen baanwachters trokken hem daarna in eene afgesloten plaats naast den spoorweg. Toen de trein eindelyk vertrok, verbrak hy weer al zyne bandon en volgde de locomotief, tot hy door eene rivier werd tegengehouden. Toen de eigenaar 's avonds het beest weer kon vangen, bemerkte men, dat het door razemy was aangegrepen, en men moesteen strafpeloton in de kazerne halen, om den on- tembaren stier dood te schieten. Te Riga heeft een voorval plaats gehad, dat byna dezelfde noodlottige gevolgen had als een geiyksoortig ongeval, dat verleden jaar te München geschiedde. Acht afgerichte olifanten van den Salamonski-circus werden tydens eene voorstelling plotseling oproerig. Op een teeken van één hunner, den belhamel, naar 't scheeD, die zyn snuit in de lucht stak, begonnen de olifanten naar den uitgang te dringen. Een der stalmeesters sloot de deur, doch de voorste olifant drukte ze zonder moeite in. Eene dame, die trachtte te vluchten en hem voor de voeten liep, pakte het dier met zyn snuit by haar middel en zette ze veilig weer op hare zitplaats, maar intusschen drongen de olifanten naar het plaatsbureau. Dit wekte hunne nieuwsgierigheid en zy onderzochten het zorgvuldig. Daarna begaven zy zich naar eene kleine binnenplaats en begonnen een ge- regelden krygsdans onder 't uiten van vreese- ïyke kreten. Daar werden ze overrompeld en naar de stallen teruggevoerd. Twee echter ontsnapten opnieuw en draafden naar den circus. Dat was nl. de bedoeling. Ze verdwaalden echter en kwamen in een naburigen tuin terecht, tot grooten schrik van de bewoners van het huis, die door den aanval der olifanten uit hunnen slaap gewekt werden. Verscheidene uren had men noodig om de vluchtelingen allen te gry- pen en naar huis terug te brengen. „The Japan Mail" verhaalt, dat men onlangs besloot eeno brandkast open te breken, welke jaren lang gestaan had in het Engelsche Legatiegebouw te Tokio. Men moest dit doen, omdat de sleutel zoek was. In de brandkast werden vooreerst de rekeningen van verschillende consulaten gevonden en verdereene doos vol gouden en zilveren medailles, welke het Engelsche gouvernement had overgezonden om onder de Japanners te worden verdeeld, die de Britsche legatie te Tokio verdedigd hadden tydens een aanval op den 4den Juli 1861, en waarby wyien de heer Laurence Oliphant gewond werd. 26 jaar lang hadden deze medailles daar gelegen en het zal nu zeer moeiiyk zyn uit te vinden, voor wie zy bestemd waren. Op Malta zyn ernstige onge regeldheden voorgevallen. In het Cottonera- district kwam het tot eene botsing tusschen soldaten en burgers, zoodat 5 man ernstig gewond werden. Er is een onderzoek ingesteld. Te Queenstown loopt het ge rucht dat de opvarenden van de vermiste stoomboot „Danmark" gered zyn door het stoomschip „Queen", dat 4 dezer uit Nieuw- York vertrok, geiyk met de „City of Chester", welke het eerste bericht omtrent het veronge lukken der „Danmark" bracht. De „Queen" is nu 15 dagen onderweg en heeft nog niet hare bestemmingsplaats bereikt. In een brief aan den heer Browne, redacteur van een te Nieuw-York verschynend blad, heeft sir Lyon Playfair eenige zonder linge opmerkingen aangaande de vrees voor den dood medegedeeld. Tot de voornaamste Engelsche geneesheeren had de heer Playfair de vraag gericht, of zy ooit een verpleegde gekend hadden, die bevreesd was testerven; en allen hadden die vraag, op twee uitzon deringen na, ontkennend beantwoord. Zelf had hy drie vrienden gekend, die gedeelteiyk door wilde dieren verscheurd waren, onder oogen- schyniyk hopeiooze gelegenheid tot ontkomen. Een er Tan was de beroemde Afrikareiziger dr. Livingstone, die eens was aangevallen door een leeuw, welke daarop zyn arm begon te verscheuren. Livingstone verzekerde dat hy geen vrees of pyn gevoelde en dat zyn eenig geTool dat was van groote nieuwsgie righeid, welk deel van zyn lichaam de leeuw thans zou onder handen (beter nog onder tanden) nemen. Een ander geval was dat van Rustew Pacba, thans Turlcsch gezant te Lon den. Een beer viel hem aan en scheurde hero een deel van zijn arm af. Hy verklaarde later dat hy noch vrees, noch pyn gevoelde, maar wel geducht nijdig was omdat do beer zich met blykbaar zooveel welgevallen er toe zette, hem te verorberen. Iets dergelyks viel met sir Edward Bradfort, een Indisch officier, voor. Inderdaad merkwaardige voorvallen! De civiele rechtbank te Par ys heeft uitspraak gedaan in het geding van de hoeren Jaluzot tegen den hoer Pasquier, die zonder toestemming van de eigenaars der „Printemps "magazynen het merk van de» Eiffeltoren had nagemaakt. De rechtbank was van oordeel, dat de overeenkomst tusschen den heer Eiffel en de heoren Jaluzot, waarin aan laatstgenoemden het uitsluitend recht tot afbeelden van den yzeren reus werd toe gekend, niet rechtsgeldig was, daar de toren als openbaar gebouw door ieder kon worden gereproduceerd. Zy veroordeelde daarom de heeren Jaluzot, om aan den heer Pasquier 1000 fr. schadevergoeding te betalen. Eene oude negerin in Pennsylva nia, die blind geboren was, kreeg op later leeftyd het gezicht, door van den cataract gelicht te worden. Toen het verband pas was afgenomen, schrikte de patiënte hevig, gilde als van angst en was een oogenblik geheel van streek door den schrik. Voor het eerst in haar leven zag zy de wereld om zich heen. Het eerste, wat zy opmerkte, was een troepje musschen. Zooals zy aan een reporter, wien zy hare gewaarwordingen mededeelde, ver klaard heeft, dacht zy, dat het theekopjes waren; zonderling echter, dat zy, toen men haar een oogenblik later een horloge liet zien, dadelyk wist wat het was. Waarschijnlyk herkende zy het, omdat zy het had hooren tikken. De vlam van de lamp wekte niet weinig hare verbazing. Zy had er niet het minste begrip van wat het was, en toen men de lamp dicht by haar bracht, wilde zy de vlam gry'pen. Toen de avond viel, was zy in groote ongerustheid, dat zy haar gezicht weder verloor, nu het haar, na zoo lang in duisternis geleefd te hebben, zoo wonderdadig geschonken was. De „American Druggist" ver haalt van een paard, dat een bril draagt. De eigenaar bemerkte uit verschillende dingen, dat het dier wat byziende was, en begaf zich naar een oogheelkundige om zijn paard een bril te laten aanmeten. Het voorwerp werd stevig aan het hoofdstel vastgemaakt, zoodat het hem niet van den neus kon glyden. I In 't begin begreep het paard niets van deze nieuwigheid en vond het half pleizierig. Spoe dig echter raakte het dier er zóó aan gewend, dat hy er niet moer buiten kon. „Ik had hem", vertelde de eigenaar, „inl 't land gebracht, maar hy bleef voor het hek I staan en hinnikte zóó hartroerend, dat ik I hem zyn hoofdstel en bril aandeed, waarop hy uit blydschap en dankbaarheid zyn neus tegen myne schouders wreef. Daarop keerde het dier om en huppelde vrooiyk de wei in. Hy kon nu zien wat hy at. Aan de Clyde te Londen zal vooil rekening van de firma Ar.t. Dow Bordes Sohne een zeilschip, groot 6000 ton, gebouwd worden, dat getuigd wordt met vijf masten, Dit zal het grootste zeilschip zyn dat bestaat. Het Arsenaal te Triöst is geslo ten, omdat 1000 van de 1500 werklieden der I arbeid gestaakt hebben. De politie te Krakau heeft eei aantal nihilisten gevangengenomen. De Arabieren hebben twee dor pen ten noorden van Wady Haifa aan de) Nyl aangevallen, doch werden afgeslagen. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 18 April. Witt tarwe ƒ6.40 a ƒ7.25. ristarwe ƒ-, Rogge 4.90 a ƒ5.11 I Haver ƒ6.— a 6.80, Cbevaliergerst ƒ-.— a ƒ-.- Zomergerst ƒ-.— a ƒ-.—Wintorgeret 4.20 ƒ-.Paardcnboonen ƒ6.a ƒ-.Groene Erwte ƒ-.— a ƒ-.—Kanariezaad ƒ-.a ƒ-. RECLAMES. bederft nooit; verb tert en versterkt so pen, sansen, groenten en ande* I spijzen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10