1 1 -i—niausaaMB Aan do telefoon hebben zich nug dB Vol- gende hoeren of firma's aangeslotende Leid- eche Bankvereeniging, Rapenburg 35; yf. p. Mulié, Hooigracht 35; C. T.. 3. Cuypers, Bree- etraat 177; O. F. Japik 0ude Vest 179a; Leidsche Sajetfabriek,^ VerverstraatP. H. J. Rienks, Hoogstraat yj, p. Sasse, Aalmarkt 18, en J. D. Spee^ Broederpad. Totaal met de vorige (>PP „gevcnen. 59. v an zijne dotacheering bij het 4de reg. '"f-, te Lelden keert naar Oost-Indië terug de Tlsto l«it. J. M. Honning. Hedennamlddag ontvingen we per Hol- landscho mail de Bataviascho bladen van 14 en 15 Maart. Van den heer M. Schaalje, tolk voor de Chineesche taal in Noderlandsch-Indiö, thans met verlof in Nederland, ontving 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden zes stuks bewijzen van lidmaatschap van het Hung- verbond, eerie soort van vrijmetselarij of ge heim genootschap in China en onder de Chi- neezen in Indiö, nauw verwant aan hot Hemel-aardo-verbond, wier zedelijk doel is herstelling der voorvaderlijke gewoonten en goede zeden; en wier maatschappelijk doel: verdrijving van de tegenwoordige Tartaarsche dynastie in China en herstel van de dynastie der Ming, oorzaak is dat de leden, wanneer zij als zoodanig ontdekt worden, in China onder het bereik van de strafwet vallen. De beschrijving is opgenomen in de Staatscourant en aan den schenker is de dank der Regoering betuigd. Do tekst van de Koninklijke Boodschap pen, ten geleide van wetsontwerpen, by de Staten Generaal ingediend, luidt thans „Mjjne Heerenl In naam van Zijne Majesteit Willem III, by de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. De Raad van State, krachtens art. 45, 2o. der Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag, Biedt U hiernevens ter overweging aan een ontwerp van wet De toelichtende memorie (en bijlagen), die hot wetsontwerp vergezellen, bevatten de gronden, waarop het rust. En hiermede, Mijne Heeren, beveelt de Raad van State U in Godes heilige bescherming. 's-Gravenhage, den Da Vice-President van den Raad van State, Van Rekken. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 11 April Lizard; do „Zeeland", van Rotterdam naar Java, is 15 April te Suez aangekomen; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 14 April van Padang. Bij koninklijk besluit is aan jhr. D. Ploos Van Amstel, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul-gene raal te Melbourne, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen, en benoemdtot consul-generaal te Melbourne, mr. J. A. Do Vicq, laatstelijk consul te Djed- dahtot consul to Djeddah, de heer H. Spakler, laatstelijk vice-consul te Konstantinopeltot vice-consul te Konstantinopel, de heer G. D. Advocaat, leerling consulen tot leerling consul, do heer G. S. Endt. Aan J. Slijkhuis, gewezen cipier van het opgeheven huis van bewaring te Apeldoorn, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 66 'sjaars. W. De Haas benoemd tot burgemeester der gemeenten Echteld en IJzendoorn. Tot adjunct-commies by het departement van binnonlandsche zaken benoemd de eerste klerk bi) dat departement A. A. Stapert en jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman Az., te Amsterdam. Gomengd Nieuwc- De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Maart 1889 /"6306.43'/2 en in Maart 1888 f 5072.29. Sedert 1 Januari 1889 f 18,642.85'/i, tegen f 15,995.02 over hetzelfde tijdvak in 1888. Te Katwijk aan Zee was giste- ren een 20-tal schuiten aan, met ongelijke besommingen; deze liepen van f 80 tot/" 60; eone enkele schuit had f 100. Naar men verneemt, zal het zoontje van Van Aalst, te Haarlemmermeer, dat door een dollen hond gebeten is, naar Parijs worden gezondon om door prof. Pasteur te worden behandeld. By de wed. Glas Verhaar, nabij Hilie- gom, in do gomeento Haarlemmermeer, zijn Üo honden, als vermoedBiyk lydende aan hondsdolheid, op last van don districts-vee- arts afgemaakt. Het 1 y k, uit de Brouwersgracht te 's-Hage opgevischt, is herkend als dat van een persoon uit Leiden afkomstig. Thans is in Den Haag ook de vader van het kindje, dat gestikt in bed werd gevonden, in hechtenis genomen. Gistermorgen is te Haarlem een bestelwagen van de Holl. IJzeren-Spoor- wegmaatschappü mot paard en al in de Bakonessergracht geraakt door het jijden tegen oen boom. Het paard bereikte zwem mende het wed naast de kazerne, alwaar het op het droge werd gebracht. Inmiddels waren de goederen uit den wagen gelost. De koetsier kwam met den schrik en een nat pak vry. De rechtbank te Amsterdam, 4de kamer, heeft heden Hendrik Van den Bosch, tegen wien eene gevangenisstraf van 7 jaar en diens bediende Henri Vis, tegen wien 3 jaren gevangenis geëischt was, onder aanklacht van brandstichting, overeenkomstig de plei dooien van hunne raadslieden mr. J. P. A. N. Caroli (voor den eerste) en mr. Th. Stuart (voor den tweede) vrijgesproken, met bevel dat zy onmiddeliyk op vrye voeten zullen worden gesteld. Het „U. D." verneemt dat de op brengst van de Fancy-Fair en de verloting van de poppententoonstelling ten bate van het kinderziekenhuis te Utrecht de belangryke som van f 12,017.77'/, bedraagt. Omtrent de ongeregeldheden te Eindhoven meldt men dat gistermiddag om twee uren de werkstakers naar de lucifers fabriek trokken. Door de marechaussees werd echter de troep uiteengedreven. De voornaamste belhamels zyn in verzekerde bewaring ge nomen. Nader wordt gemeld dat reeds Zondag het gerucht liep dat de werkstakers Maandag morgen het plan hadden, den meisjes het wer ken te belettenzy hadden dat echter uitgesteld tot gistermiddag. Aan het raadhuis was intus schen aangeplakt en verder afgekondigd, dat het op straf van boete verboden is met meer dan drie man op openbare pleinen of wegen byeen te zyn. Te twee uren verzamelden zy zich echter en trokken naar de fabriek. Door de politie aangemaand uiteen te gaan, wei gerden de werkstakers aan dit verzoek te voldoen; zelfs toonden eenigen hunnor revol vers en messen. Nu werden zy met de blanke sabel uiteengejaagd. De aanvoerder van den troep werd met nog een paar anderen in ver zekerde bewaring genomen. De marechaussees zyn versterkt met manschappen uit andere brigades. Uit Hasselt wordt aan de „N. R. C." gomeld: In den vroegen ochtendstond van den 14don dezer gingen eenige ingezete nen dezer gomeento kievitseieren zoeken. By de brug in den Stadsweg komende, ontdekten zy een brandschuitje, en zagen uit den schoor steen van het kleine vooronder rook en vonken komen. By onderzoek bleek dat in dit voor onder zich bevonden twee ïyken, en wel van vader en zoon. Vermoedeiyk waren zy eerst gestikt, en na de bedwelming voor een groot deel verbrand. Het stoomschip „Staincliffe", van Rotterdam naar Nieuw Castle, arriveerde te Hartlepool, aan boord hebbende de equipage van het stoomschip „Libra", waarmede het Woensdag II. des avonds, tydens mistig weder, by de Outer Dowsing in aanvaring was en ten gevolge waarvan de „Libra" is gezonken. De beide stoomschepen liepen elkander voor in, waardoor er een gat in den boeg van de „Staincliffe" kwam, doch dewyi dit stoomschip geene lading had en het aanvaringschot dicht- bleef, was men in staat Hartlepool te bereiken. De „Libra", welke van Graton bestomd was naar Londen, had eene kostbare lading aan boord en zonk binnen een half uur na de aan varing. De equipage werd door de „Staincliffe" gered. De gezagvoerder van de „City of Chester," welke een zinkend stoomschip, de „Danmark", gerapporteerd heeft, gelooft dat de opvarenden van gemeld stoomschip in vei ligheid zyn, dewyi er geene booten meer te zien waren op het wrak. Ook hing de anker ketting uit over den boeg, zoodat het stoom schip vermoedeiyk op sleeptouw is geweest. Het is bekend dat aan boord waren 6G7 pas sagiers en 54 man equipage. Lloyds agent te Philadelphia seint nader dat het stoomschip „Island", van dezelfde liin als de „Danmark", Zondag te Nieuw-York is aangekomen, zonder iets van de opvarenden te hebben gezien. De gezagvoerder van het Duitsche stoom schip „Aller", eveneens te Nieuw-York aan gekomen, rapporteert zwaar weder te hebben ondervonden, waarby een man over boord werd geslagen. De „Danmark" had aan boord 368 passa giers uit Kopenhagen, 131 uit Christiania, 79 uit Christiansand, 75 uit Malmö en 14 uit Gothenburg. Van dezen waren 26 kajuitspas sagiers, waaronder 5 kinderen. De equipage bestond uit 54 koppen. Het te Stettin tehuis behoorende barkschip „Nord" is, volgens bericht uit Nieuw- York, op de reis van Londen naar Philadelphia, met eene lading kryt totaal verloren geraakt. De equipage werd gered. Dit schip is het laatst overgeblevene van de vier tegelykertyd te Stettin voor de firma Wm. Schluton gebouwde schepen „Nord", „Sud", „Ost" en „West". De „Ost" verongelukte reeds de eerste reis op een koraalrif in Australië. Uit Sydney wordt dd. 13 April gemeldHet by Samoa gestrande Amerikaan- sche oorlogsschip „Nipsic" is vlot, heeft roer en schroef verloren. De „Trenton" zit vol water. De „Adler" zit nog in denzelfden staat. De Duitsche schoener „Uvea" heeft de masten verloren en de „Upala" is gestrand, doch werd met zwaar beschadigde kiel weder afgebracht. Men kan thans als zeker aanne men dat het stoomschip „Danish Prince," van North-Shields, metdegeheele bemanning is ver ongelukt. Door de vischsloep „Salamander" werd by Hartlepool eene boot gevonden met den naam „Danish Prince" er op geschilderd. Ook werd er veel wrakhout terzelfder tyd gezien, vermoedeiyk afkomstig van het ver ongelukte vaartuig. Op Kreta wordt de wanordelijke toestand met den dag erger. De afgevaar digden voor het eiland hebben aan den groot vizier te Konstantinopel in nog krachtiger bewoordingen dan vroeger geklaagd, dat dagelyks moorden voorvallen en de impopu lariteit der politie steeds toeneemt. De terug roeping van den gouverneur is daarom naar hunne meening dringend noodzakelyk. BUITENLAND. Dultschland. Professor W. Bunzen, die met zyn vriend prof. Kirchoff zich wereldberoemd maakte door zijne ontdekking van de spectraal-analyse, zal binnenkort zyne betrekking als hoogleeraar in de scheikunde te Heidelberg nederleggen. Hy heeft 55 jaren aan hoogescholen gedoceerd. Het achtste geneeskundig congres werd gisteren te Wiesbaden onder voorzitterschap van prof. Von Liebermeister-Tübingen in de witte zaal van het Kurhaus geopend. Alle Duitsche universiteiten, alsook vele Oosten- ryksche, Zwitsersche, Russische, Fransche, Engelsche en Zweedsche zyn door bekende professoren en deskundigen vertegenwoordigd. Een en dertig voordrachten, betrekking hebben de op byna elk gebied der inwendige genees kunde staan op de agenda. Luxemburg. De hertog van Nassau gaat voort met het geven van audiëntie aan de Luxemburg- sche autoriteiten. Behalve de leden van den Staatsraad, ontving de regent den Bisschop van Luxemburg en majoor Crespin, den com mandant der troepen. Ook bracht de hertog met den erfprins een bezoek op het kasteel Walferdingen. Rusland. Uit vertrouwbare bron verneemt de St.-Pe- tersburger correspondent der „Daily News" dat de Russische regeering eene groote afdee- ling oorlogsschepen naar Brest of Havre zal zenden ter begeleiding van grootvorst George, den tweeden zoon des czaren, die, na Duitsch- land, Denemarken, Zweden en Engeland te hebben bezocht, zich naar de Parysche ten toonstelling begeeft. Vervolgens gaat de groot vorst naar Spanje. BeljflR- Generaal Boulanger heeft te Brussel byna reeds een duel gehad. Gelyk men weet, heeft de „Indépendance beige" volgehouden dat de generaal eene byeenkomst heeft gehad met prins Victor Bonaparte. Naar men beweerde, heeft generaal Boulanger gezegd dat het blad voor het verspreiden van dat gerucht 10,000 fr. van de Fransche regeering heeft ontvangen. Do hoofdredacteur der „Indépendance beige", de heer Berardi, zond toen de generaals Col- lignon en Merckelbagh naar Boulanger om opheldering hierover te vragen. De generaal benoemde de heeren Dillon en Turquot tot zyne getuigen en dezen verklaarden dat Bou- nnBaBBsaaHnMiNHMMBa langer niets anders heeft gezegd dan: „Indien de heer Constans er 10,000 fr. voor had be taald, dan had het gerucht niet beter kunnen zyn." De getuigen van den heer Berardi namen genoegen met deze opheldering en zoo werd een protocol opgesteld, waarin de vier getuigen de verklaring aflegden, dat er geen grond bestond tot het geven van satis factie op het „veld van eer." Zwitserland, Het gerechtelyk verhoor in zake de ver vaardiging van dynamietbommen te Zurich is geëindigd. Het is gebleken dat de Russische studenten zeiven de bommen vervaardigden en dat de Züricher student, die ook gevangen genomen werd, enkel gebruikt werd om de laatste hand er aan te leggen. Daar hy aan hersenverweeking lydt, heeft men hem voor zyne daden niet verantwoordelyk verklaard. Telegrammen. PARIJS, 15 April. President Carnot is nog niet hersteld van zyne ongesteldheid; hy moet nog tot Donderdag zyne kamer houden. De commissie van onderzoek van het Senaatsgerechtshof heeft hedenmorgen een aanvang gemaakt met het onderzoek der haar door den hoofdprocureur der Republiek over gelegde akten. De Kamer van koophandel heeft heden uitgemaakt dat de „Société des Métaux" ge rechtelyk kan ontbonden worden. By de heden gehouden trekking der Panama-loten viel der Maatschappy zelve een prys van 500,000 fr. en een van 100,000 fr. ten deel. De niet geplaatste loten, welke de Maatschappy, zooals bekend is, in grooten getale b9zit, nemen deel aan de trekking. BERN, 15 April. Door eene nota van den 13den April heeft de regeering der Neder landen verklaard dat zy de uitnoodiging van den Bondsraad voor de conferentie betreffende de internationale bescherming der werklieden aanneemt. LUXEMBURG, 15 April. Het wordt ontkend dat de hertog van Nassau, regent van het groothertogdom, voornemens is Vrydag naar Königstein te vertrekken. Voor het oogen- blik zal de hertog-regent Luxemburg niet verlaten. PESTH, 15 April. Gravin Victoria Von Redern, geboren prinses Odescalchi, die gis teren uit Berlyn hier aankwam om hare doch ter gravin Zichy te bezoeken, is heden ten gevolge eener beroerte overleden. De „Pesther Lloyd" bevat eon heftig artikel tegen den czaar met betrekking tot diens onverdraagzaamheid. Het blad beschul digt den czaar van aanmoediging der pansla- vistische kuiperyen, in de hoop daaruit eene groote verwarring te zullen zien ontstaan. WEENEN, 15 April. Groote verontwaardi ging heerscht in liberale kringon over de wyze, waarop de afgevaardigde prins Liech tenstein de Kamer van Afgevaardigden lastig valt. Hy heeft medegedeeld aan eenige ver trouwden dat hy in Mei eenige wyzigingen in de nieuwe schoolwet aan hot Heerenhuls zou voorleggen. LONDEN, 16 April. In het Lagerhuis deelde de minister van financiën, Göschen, mede dat het overschot van het vorige jaar be draagt 2,798,000 pd. st. De schuld is ver minderd tot 698,435,000 pd. st. De onkosten van de conversie van een gedeelte der schuld bedroegen 3,000,000 pd. st. De uitgaven voor het loopende jaar zyn geraamd op 86,967,000 en de inkomsten op 85,050,000 pd. st., zoodat er een tekort is van 1,917,000 pd. st. Van hetgeen wordt bezuinigd door de conversie zal 1,000,000 pd. st. besteed worden tot dek king van het tekort en 500,000 pd. st. tot schulddelging. Het geheele tekort zal dus nog 917,000 pd. st. bedragen. Het Lagerhuis heeft zich vereenigd met het wetsontwerp betreffende do inkomsten belasting. BIRMINGHAM, 16 April. De heer Albert Bright is tot lid van het Lagerhuis gekozen met 5621 stemmen, terwijl de candidaat der Gladstonianen Beale 2561 stemmen verkreeg. [In 1886 werd John Bright, de vader van den nu gekozen afgevaardigde, tot lid van het Lagerhuis benoemd zonder dat hem de zetel werd betwist. Het district telt byna 13,000 kiezers.] MADRID, 16 April. De correspondent der „Daily News" bevestigt het bericht, dat de Spaansche regeering voornemens is gebruik te maken van den gunstigen toestand, waarin de Europeesche geldmarkt zich bevindt, ten einde eene l6ening uitte geven van 1,000,000,000

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2