BUITENLAND. Frankr}] k. Niettegenstaande de Kamer hare zittiDgen tot 14 Mei uitstelde, ondanks het Terzet der monarchisten en Bonapartisten, die deze vacan- tie veel te lang achten, zullen de politieke hartstochten, welke in den laatsten t(]d in zoo hevige beweging werden gebracht, voor eerst nog niet geheel tot rust komen, daar het proces tegen generaal Boulanger intus- schen in den Senaat zyn gang zal gaan. Men verwacht dat de behandeling van dit proces maanden zal duren. Tot vertraging dor zaak draagt ook de afwezigheid van generaal Beu- langer by, want daar het proces by verstek wordt gevoerd, moet de aangeklaagde twee malen worden gedagvaard om voor den Senaat te verschenen, telkens met een tusschenpoos van 10 dagen. Eerst na deze oproeping kan de eigeniyke behandeling een aanvang nemen. De erfprins van Monaco is tot comman deur van het Legioen van Eer benoemd we gens eene verhandeling over de onderzeesche flora, welke hy' bi) de Academie van Weten schappen had ingediend. De „Gaulois" vertelt in allen ernst, dat een ingenieur aan den minister Constans een voorstel gedaan heeft om generaal Boulanger op eene gemakkeiyke wys uit den weg te ruimen. Dit zou moeten geschieden door mid del van de telefoonleiding tusschen Brussel en Parys, welke men met zulk een sterken stroom zou laden, op het oogenblik dat de generaal zou gaan spreken, dat hy er doodeiyk door getroffen werd! De Fransche ministorraad heeft besloten, den heer Chovreul op staatskosten te doen begraven en daarvoor by de Kamer een krediet van 10,000 fr. aan te vragen. De Kamer heeft dit krediet met 523 tegen 2 stemmen verleend en de Senaat heeft deze beslissing met alge- meene stemmen goedgekeurd. De begrafenis heeft heden plaats in Nötre Dame. By de heropening van het Fransche par lement zal de minister van financiën een wets ontwerp indienen, tot hernieuwing der con cessie aan de Fransche Bank voor nog 30 jaren. De heer Rouvier, die met de bestuurders vorscheidene besprekingen heeft gevoerd, zal trachten de bepalingen gunstiger voor den Staat te maken, hetzy in den vorm van aan deel in de winst of in dien van eene jaarlyk- sche uitkeering. Het bericht van verschillende Fransche bladen, dat het Crëdit Foncier een voorschot van 70,000,000 fr. van de „Fransche Bank" zou hebben ontvangen, wordt door het „Jour nal des Débats" op vertrouwbaren grond togengesproken. Luxe'»burg. Aan het te Luxemburg gehouden feestmaal stelde hertog Adolf een dronk in op het wel- zqn van den koning van Nederland, die door eene langdurige ziekte wordt bezocht. „Terwyl wy samen een glas op zyn wel- zyn ledigen" zeide de hertog „spreken w;j tevens den wensch uit, dat de Voorzie nigheid den Koning de kracht geve om met berusting het pynlyke lyden, dat hem is opge legd, te dragen en dat Zy zyn dagen nog ge- ruimen tyd moge verlengen. Leve de Koning 1" Nadat deze dronk met warme toejuichingen was begroet, ging de hertog aldus voort: „Nu het 28 jaren geleden is, dat ik myn vaderland verloor, nu heb ik by u een nieuw vaderland teruggevonden. Ik drink op den voor spoed en de welvaart van dit land en bid God, dat Hy my het inzicht en de kracht geve om den weg te vinden en nimmer te verlaten, welke het land tot welvaart zal brengen. Ik ledig myn glas tot den laatsten droppel en herhaal de woorden, welke, naar ik hoop, weerklank zullen vinden in de harten van u en van alle Luxemburgersmir willen bleuven wat mir sin. (Wy willen biyven, wie wy zyn)." Deze dronk werd met onbeschryfelyke geest drift toegejuicht. Van den Duitschen keizer ontving hertog Adolf een telegram van gelukwensching. Keizer Wilhelm betuigt zyn leedwezen over de ziekte van den groothertog, ten govolge van welke do hertog als de naaste bloedverwant geroepen is het gezag in het groothertogdom uit te oefenen. Terwyl do keizer den wensch uit spreekt dat de koning weldra weer in staat zal zyn de regeering te aanvaarden, verklaart hy, dat het hem eene behoefte is den hertog te doen weten dat de goede betrekkingen tus schen Duitschland en Luxemburg ook tydens het regentschap zullen voortduren. De koning van Saksen zond den hertog een telegram van den volgenden inhoud: nOf dezen dag, waarop gy feiteiyk de plaats in neemt, welke u toekomt, zendt een getrouw vriend u zyne welgemeende gelukwenschen, zoowel voor het tegenwoordige als voor de toekomst. (w. g. Albkrt.)" De aanvaarding van het bewind door den regent werd Donderdag door de regeering ter kennis gebracht van de mogendheden, welke h6t tractaat van Londen hebben onderteekend. Antwoorden op deze mededeeling, begeleid door gelukwenschen, zyn reeds ontvangen van den Franschen minister van buitonlandsche zaken Spuller en van graaf Herbert Von Bis marck, don Duitschen onder secretaris voor buitenlandsche zaken. Ook de keizer van Oostenryk zond den hertog een telegram. Daarin wenscht keizer Frans Jozef den hertog geluk met de aan vaarding van het regentschap en spreekt by de hoop uit, dat daardoor de welvaart des lands zal worden bevorderd. „De getrouwe vriendschap" zegt de keizer „welke gy my steeds hebt toegedragen, zal door my steeds op dezelfde wyze worden beantwoord." De ex-hertog van Nassau, die thans in Luxemburg het regentschap heeft aanvaard, is een man van 72 jaren. Zyn zoon Wilhelm, de vermoedeiyke opvol ger in de regeering van Luxemburg, is 37 jaren oud en bekleedde den rang van generaal- majoor in Oostenrykschen dienst. Zyne dochter Hilda is gehuwd met den erf-groothertog van Baden, kleinzoon van den ouden Duitschen keizer Wilhelm. In 1866 verloor hy zyn groothertogdom Nassau, dat hy aan Pruisen moest afstaan, omdat hy voor Oostenryk party gekozen had. De overgang der regeering van Luxem burg op den hertog-regent Adolf van Nassau, geeft der „Rep. frangaise" aanleiding te ver zekeren, dat Frankryk niet anders wenscht dan het behoud van den bestaanden rechts toestand van het groothertogdom en de eer biediging van zyne door de groote mogendheden „gezamenlyk" gewaarborgde onzydigheid. Het blad gelooft echter dat te Berlyn wel neiging bestaat, thans den Duitschen invloed op Luxemburg uit te breiden en dat landje allengs weder in het Duitsche vaderland te doen op gaan. Het neemt als zeker aan, dat de Luxem burgers zeiven, die zich volstrekt niet Prui sisch gezind hebben getoond, aan de verleiding wel weerstand zullen bieden en het verwacht ook, dat hertog Adolf en zyn zoon zich wel zullen beyveren hun nieuwen onderdanen geen aanstoot te geven. „Zy zullen geen haast hebben voor de tweede maal hun land aan de Pruisische kroon ten geschenke te geven zy zouden ditmaal geen kans hebben er iets voor in de plaats te krygen." Omtrent de plechtige ontvangst van den regent, deelt de „Lux. Z." nog mede, dat twee in het wit gekleede meisjes hem ruikers aan boden. Langs den geheelen weg, welken de trein aflegde, waren in de steden en dorpen de vlag gen uitgestoken en werden de klokken geluid en saluutschoten gelost, onder toeloop van eene groote, juichende menigte aan de stations. Hetzelfde was by de aankomst te Luxemburg het geval. Onder het spelen van het Holland sche Volkslied en het „Wilhelmus" ontvingen de overheid en eene wacht van 100 vrywilli- gers den regent. Donderdag-ochtend bezichtigde de regent met zyn gevolg de voornaamste deelen der stad, o. a. het standbeeld van Koning Willem II en het gedenkteeken van prinses Amalia (eerste gemalin van prins Hendrik). Daarna ontving hy eene deputatie uit Biebrich, die zijn voormaligen vorst ook kwam gelukwen schen met de aanvaarding der regeering. Dultschland. De Ryksdag heeft gisteren zyne zittingen uitgesteld tot 7 Mei. De meeste regeeringsgezinde organen in Pruisen zwygen over de intrekking van het decreet betreffende de schorsing der Berlyn sche „Volkszeitung." De nationaal liberale „National-Zeitung" be spreekt het besluit der Rykscommissie met een enkel woord, maar alleen om daarmee hare blydschap te betuigen. Ook dit regee ringsgezinde blad acht de schorsing der „Volks zeitung" op grond van de socialisten-wet onwettig, en betreurt het daarom zeer, dat de regeering daartoe is overgegaan. Tevens verklaart de „Nat.-Zeit." hare verwondering, dat de commissie drie weken noodig had om dit besluit te nemen. De „Volkszeitung" leed daardoor een groot geldelyk verlies, hetgeen vermeden had kunnen worden indien de regee ring een weinig meer spoed had gemaakt. Den bekenden anti-semietischen hof-pre dikant Stacker te Berlyn is, volgens „Die Post", door de hoogere geesteiyken de keus gesteld tusschen zyn ambt als prediker of zyne politieke bemoeiingen. De heer Stücker zal nu öf als predikant, öf als leider der anti-semie- tische party moeten aftreden. De Duitsche scherprechter Krauts is te Spandau in hechtenis genomen en zal wegens moord of manslag terechtstaan. Hy heeft in eene vechtparty met zyn knecht Gunnrich dezen zóó hevig geschopt, dat- de ongelukkige aan de gevolgen overleden is. De uitkomsten van den tabaksbouw op Kaiser Wilhelmsland zyn zóó gunstig, dat de Maatschappy tot uitbreiding van den tabaksbouw plannen van staats-exploitatie van Kaiser Wilhelmsland aan het Ryk heeft ingezonden. Vanwege de Rykspostadministratie wordt het bericht der „Kreuz-Ztg." betreffende eene telefoon-verbinding tusschen Berlyn en St.-Petersburg tegengesproken. Zwitnerland. Uit Bern wordt gemeld dat de Bondsraad oen vertrouweiyk rondschry ven tot de kantons hooft gericht, waarin hun verzocht wordt, de handelingen der Russische uitgewekenen scherp te bewaken. De huiseigenaars te Zurich hebben besloten geene Russen meer als huur ders in huis te nemen, uit vrees dat hun oigondom door ontploffingen schade zou lyden. De Bondsraad heeft gisteren, met 22 tegen 18 stemmen, de tusschenkomst der Bondsregeering in Tessino goedgekeurd. Dat de heer Somzée, de directeur der verige Brusselsche tentoonstelling, generaal Boulan ger op een feest heeft genoodigd, is reeds gemeld. Geen der gasten wist er iets van, zoodat er groote opgewondenheid heerschte, toen Boulanger verscheen. Zelfs dames klom men op stoelen om den generaal te kunnen zien. De ministers van buitenlandsche zaken, prins De Chimay en de ministers Pontus en De Bruijn gingen echter terstond heen. De leden van het corps diplomatique volgden dit voorbeeld, met uitzondering van den Franschen attaché en den Turkschen gezant, welke laatste zich met Boulanger in een gesprek inliet. Wegens het overlyden van de hertogin van Cambridge heeft het Belgische hof voor veertien dagen, den rouw aangenomen. Grroot-Brita.nnië. Het Lagerhuis is gisteren tot 29 dezer uiteengegaan. De heer Russell, advocaat van den heer Parnell, besloot gisteren, na acht dagen te hebben gesproken, zyn pleidooi met de ver klaring dat hy alle beschuldigingen tegen Parnell en diens ambtgenooten en de „Land- ligue" volkomen had ontzenuwd. Hy verzocht het gerechtshof, het zwakke der getuigenissen tegen zyne cliënten te stellen tegenover het ernstige en afschuweiyke der ingebrachte beschuldigingen. De eer der Iersche staat kundige hoofden en der Iersche natie, by zoo onrechtvaardige aanklacht, is naar zyne meening dus ten volle hersteld. De commissie heeft hare zitting tot 30 April a. 8. verdaagd. Er is een nieuwe Chineesche gezant voor Londen en Parys benoemd in den per soon van den heer Chen-Kin Ming, vroeger onderminister van buitenlandsche zaken te Peking en thans onder-gouverneur. Hy heeft den naam zeer kundig en beschaafd te zyn. Koningin Victoria wilde aan koningin Christina, die haar het Gulden Vlies had ge zonden, den Kousenband geven, maar de minis ters wezen er op, dat die orde nog nooit aan eeno vrouw was verleend. Oovtonr.-Hong^Moniirchie. De anti-semieten te Weenen hebben aan hunne daar ter stede verschynende organen thans ook een humoristisch blad toegevoegd, „Die Laterne" genaamd. De illustratiën van het eerste nummer zyn, zegt men, zóó goed, dat het te betreuren is, dat de teekenaar zyn talent niet voor eene betere zaak dienstbaar heeft gesteld. Het „Wiener Tageblatt" wordt gemeld dat te Granica een Oostenryksche deserteur, in volle wapenrusting, de Russische grens is overgegaan. Hem werd het geweer, systeem- Manlich, afgenomen, dat naar Warschau is gezonden. Het Oostenryksche Lagerhuis heeft de legerwet met de wyzigingen van het Hon- gaarsche parlement aangenomen. Te Berlyn waren berichten in omloop, dat de keizerin van Oostenryk sedert den zelfmoord van kroonprins Rudolf in een toe stand van ziekelyke zwaarmoedigheid verkeert en aan zulke zenuwaandoeningen ly<)t er van tyd tot tyd verstandsverbystórj onder door loopt. Eenige dagen geleden zy daardoor ia groot levensgevaar gera; en alleen door snelle hulp van anderen ger. Tydens die vlagen speelt haar vooral denkbeeld door het hoofd, dat de keizer m- een tweede huwelyk moet aangaan. Devo naamste geneeskundigen voor zenuwlyj worden geraadpleegd. Rusland. De minister van verkeer in Rusland, gj raai Von Paucker, is aan longontsteking I zweken. De overledene, een Baltisch DuitscherJ eerst op het einde van November des vori] jaars in het Russische ministerie opgenow nadat zyn voorganger Prosjet, naar aanleid van het ongeluk met den keizerlyken tri by Borki, zyn ontslag had moeten neni Von Paucker was de zoon van een vroege! rector aan het Mitauer gymnasium, die iJ hoogleeraar te Dorpat werd. Te St.-Petersburg zyn weer 28 pel nen, die verdacht worden nihilisten te I gevangengenomen. Onder hen bevindt I een politie-beambte, die aan de nihilil politiegeheimen zou hebben geopenbaard De verloving van den czarewitch mei prinses van Montenegro zal, volgens de „Trui met Paschen officiëel worden bekend gemal Amerika. Vyf der Middel -Amerikaansche republiel Costa Rica, Guatemala, Nicaragua, San I vador en Honduras, hebben eene over! komst gesloten, waarby bepaald wordtI eenig geschil tusschen deze staten onderj zonder oorlog door een scheidsgerecht I worden uitgemaakt door vriendschapptl bemiddeling van de Vereenigde Staten! Argentynsche Republiek, Chili, Mexico, 2| seriand of eene der groote Europeesche mogl heden. Ook zal geene der 5 republiekenl een land een verbond sluiten zonder toet! ming der 4 andere en zullen jaarlyks 1 vaardigden van de 6 republieken ter besprei van wederzydsche belangen byeenkomenl Gemengd Nieuws. I De uitslag van den door des» denten-roeivereeniging „Njord" op het Gl water gehouden onderlingen wedstryd ii volgt Wedstryd in tweeriemsgieken. De I werd door de drie ploegen aldus afgell K. De Lint en G. Van Schouwen in 121 303/, sec.; H. E. Zyiker en C. W. Broei 12 min. 49 sec.; G. Van Houtum en m Matthes in 12 min. 55 sec. Alle plol werden gestuurd door den heer Jan Loo! die ook in dit seizoen by de verschil! wedstryden als stuurman zal optreden. I De jonge twee voor 1888 zal dus be! uit de heeren De Lint en Van Schouwe! jonge vier uit de heeren De Lint, Van Si! wen, Zylkers en Broers. Wedstryd in Sculling Intrigged. Al de heer J. A. Van Rhede van der Kloot! naar den prys. Hy moest zyne baan in sl 45 sec. afleggen en volbracht het in 81 281/» sec. Het weer was kalm, zonder wind, zl de wedstryden in korter tyd werden afgel dan het vorig jaar. Na afloop van den wedstryd weri openingstocht gehouden naar het Kager! de plaats, waar dezen zomer ter geleger! van „Njords" 15 jarig bestaan deinternatiol wedstryd zal plaats hebben. Uit Bellingwolde wordt aal „N. R. C." gemeldBy den brand, door w! de boerdery van den heer Dallinga in del is gelegd, gaven de omstandigheden aanlel om aan boos opzet te denken. Verdacht I een dienstmeisje van den heer D., en verl werd gezocht tusschen dezen brand el aanklacht van D. tegen Hameter, die pr! tief gevangenzit, wegens het ontvree! eener quitantie van D. De dienstmeid nacl is eene zuster van H's vrouw. Het hoof! politie alhier heeft, na voorloopig onder! termen gevonden den officier van justitl Winschoten het verder onderzoek ov! dragen. Een verhoor, heden door den ofl en rechter van instructie ingesteld, heet» niet tot eene uitkomst geleid. Op verzoek van de politi! Utrecht, is te Driebergen aangehouden! dame, die by eenige goud- en zilver-ka! ders te Utrecht verschillende voorwerp! zicht had gevraagd, ten einde die, zooalf! bleek, zich toe te eigenen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2