Burgerlijke Stand van Leiden. heid tegenover het wakkere bestuur aan don dag zullen leggenwy spreken hierby' tevens den wenscli uit, dat het vooruitzicht op zulk een avond, aan werkelijke kunst en weten schap gewijd, voor volen onzer ingezetenen een spoorslag moge zijn tot het lidmaatschap toe te treden en dientengevolge het voortbestaan der afdeeling te verzekeren. Ook een dergelijke steun onzer jeugdige Minerva zonen zal met dankbaarheid aanvaard worden. Aan do universiteit alhier zijn de vol gendo examens afgelegd: doctoraal-examen in de geneeskunde door den heer E. W. Melchiorhet theoretisch geneeskundig-examen door de hoeren J. "W". C. Kern en P. Loeff; het tandheelkundig-examen door den heer C. Mensink. Professor J. P. N. Land alhier geeft in „Do Nod. Spectator" een interessant over zicht van Spinoza's studie, naar aanleiding van de onlangs, ook door hem sterk vor- oordeelde, uitgave der lijst van Spinoza's bibliotheek. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier is voornemens uit de kerkelijke fondsen oor.o gave te schonken als bijdrago tot het tweehonderdjarig feest, dat de Waldenzen dezen zomer ter herdonking der „glorieuss rentrée" (roemrijke terugkeer) hunner vaderen denken te vieren. Door de kerkoradon der Nederduitsch Hor- vormde, der Waalsche, der Remonstrantsche on die der Evangelisch-Luthersche gomeente is besloten voor dit doel op do aanstaande Paaschdagen in alle godsdienstoefeningen eene collecte te houden. Met 1 October a. s. wordon werkzaam gesteld onder de bevelen van den luitenant- generaal, chef van den gen. staf te 'sHage: de 1ste luitenant-adjudant H. L. Van Oordt, van het 2de reg. veld art. te Leiden; de lsto luit. G. J. Neiszen, van het corps pontonniers te Dordrecht; de 1ste luit. W. Vosmaer, leeraar aan den artillerie cursus te Delft, en de 1ste luit. O. Mees, van het 7de reg. inf. te Am sterdam. By de heden ten raadhuize gehouden openbare verpachting van de faecale stoffen, verzameld volgens het Liornurstelsel, en van de mestspeciën, afkomstig uit do riolen, is do pacht toegewezenvan de faecale stoffen aan den heer J. Van Ulden voor f 0.0'2!5/,00 per 100 kilogram en van de rioolstoffon aan den heer H. Filippo Hzn. voor f 0.18 per kub. meter. Bij de Nederlandsche spoorwogbesturen bestaat het voornemen, ook de pupillen van de Kweekschool voor Zeevaart alhier tegen militair-tarief te vervoeren, mits zy in uniform gekleed zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 42, 21.50, f 4.40 en f 2.20. De „Standaard" verneemt dat de minist»- van binnenlandsche zaken Donderdag een be zoek op „Het Loo" heeft gebracht on by H. M. de Koningin ten gehoore is toegelaten. Nu de afdoening van regeeringszaken weder haren geregelden loop heeft, dus ver nemen wp van goed ingelichte zijde, zal spoedig een begin kunnen gemaakt worden met den aanleg van electrische geleidingen tusschen 's Gravenhago eenorzyds en Amster dam en Rotterdam aan de andere zyde, waar door de residentie in telephonische gemeen schap met onze beide grootste koopsteden kan worden gebraeht. (J. II.) Van het Loo wordt gemeld dat de Koningin gisteren, Zondag, de godsdienst oefening heeft bygewoond onder gohoor van ds. Hattink, en deelgenomen heeft aan het Heilig Avondmaal. Naar wy vernemen, zal vermoedelijk binnenkort voor den tyd van eenigo maanden eon civiol ingenieur by den algemeenon dienst van den waterstaat te 's Gravenhage geplaatst kunnen worden. Ingenieur Het stoomschip „Amsterdam," van Rot terdam, is 13 April te Nieuw-York aange komen; do „J. Nienhuys," van Amsterdam naar Penang, is 13 April Dungenoss gepas seerd; de „Obdam" vertrok 13 April van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Oranje- Nassau," van Amsterdam naar Suriname, is 13 April Dungeness gepasseerdde „Rotter dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, pas eeerde 13 April Dover; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Genua 14 April; do „Somarang," van Batavia naar Rotterdam, is 13 April Gibraltar gepasseerd; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, is 13 April Kaap-Carvoeiro gopasseerd; do „Zaandam," van Rotterdam naar Buenos- Ayres, is 13 April van Lissabon vertrokkende „Prins Frederik," van Amsterdam naar Bata via, is 14 April te Southampton aangekomen. Gemengd Nieu w w. De Leidsche spoorlooper en de conducteur, die gebruikte spoorwegkaartjes van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy in den handel brachten, do conducteur door zo wederrechtolyk toe te eigenen, do spoor looper door zo op te koopen, wetende dat ze door misdryf verkregen waren, bobben by hunne cassatievoorziening geen baat gevonden. Do Hooge Raad nam heden aan dat het fei- telyk vaststond dat de kaartjes waren kaartjes van genoemde Spoorwegmaatschappy, en meendo dat do vraag, welk recht aan spoor wegkaartjes moet toegekend worden, in deze niets afdeed. De Raad verwierp dus de cas satievoorzieningen, zoodat het veroordeelend arrest van het Hof in beide zaken bevestigd is. De rechtbank te 's-Hage ver- oordeelde van de drie visschers en een koop man uit Loiden, die in do vorige week ge- zamenlyk terechtstonden, de beide eersten tot 5 maanden, den derdo tot C weken en den vierde tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 1 maand voor allen, wegens ondergane voorloopige hechtenis. De Leid- sche timmerman en een koetsier uit eene koffiebrandery werden, terzake van ontvreom- dtng van koffïeboonen, tot 3 maanden en tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De beide kleine deugnieten, die in de kerk te Rynsburg inbraken, werden naar een Ryks- opvoedingsgesticht opgozonden, respectievelijk tot 21 September 1896 en tot 2 September 1894 en tevens ontslagen van rechtsvervolging. Aan de werf der Kon. Neder 1. Grofsmodery alhier is de kiel gelegd van een yzeren schip, groot 200 last, voor schipper W. De Boer te Rotterdam. Eene vrouw te 's-Hage, wier kind eenige weken geleden dood (gestikt) in het bed werd gevonden, is in hechtenis ge nomen. Uit de Brouwersgracht te 'sGra- venhage werd hedenochtend door schippers het lyk opgehaald van een man, naar h6t uiteriyk te oordeelen behoorende tot den werkmansstand. Hot bericht uit Oude -"Wetering, in ons blad van Zaterdag avond, vereischt nog eenige toelichting, daar de enkele regels, waarin dat bericht vervat was, schaadden aan do juistheid. De onderwyzer genoot in het dorp veler achting, was een man, die zeer nauwgezet zyn plicht betrachtte, en voor zyn huisgezin een uitnemend vader. Hy was echter sedert eenigen tyd lydende, zóó, dat de geneeskundige hem reeds aangeraden had alle te sterke in drukken te vermyden. Dien morgon had hy met lust zyn arbeid aangevangen en beloofde zelfs zyn leerlingen eene kleine belooning, indien ze hun werk met lust volbrachten. Twee van de brutaalste jongens zochten den onderwyzer echter te grieven en overlaadden hem zelfs met scheldwoorden, toen hy hen vermaande. Daarop wilde hy ze uit de klasse verwyderen en ofschoon zy zich daartegen verzetten, waren zy weldra buiten. Toen de onderwyzer daarna naar de klasse terugkeerde, viel hy eensklaps achterover en gaf in de armen zyner echtge- noote, die inmiddels op het gerucht toege schoten was, den geest. De ballon-parachute. Men schryft van Zaterdag-middag uit Amsterdam aan de „N. R. C.": Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende ballon boven de menschen- hoofden uit. De zakken zand, welke het ge vaarte aan de aarde bonden, werden afgehaakt. Een tiental mannen in witte kielen hielden den ballon met moeite in toom. Even te voren was de parachute vastgebonden, zóó, dat een enkele ruk haar van den ballon zou kunnen scheiden. De luchtreiziger nam afscheid van zyne vrienden. Ieder, die hem naby stond, vreemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hy niet een tocht aanvaarden, welke hem het leven kosten kon En allen e i s c h t e n dat hy de reis zou ondernemen, op gevaar af van straks vermorseld teruggedragen te worden. Par- bleu, men had niet voor niemendal twee kwartjes betaaldI De reiziger zelf was kalm. Veerkrachtig wipte hy schrylings in den hoepel, welke onder aan don ballon bevestigd was, hield zich aan de touwen vast en liet de beenon slin- geron in do ruimte. Los! klonk het bevel en in snelle vaart steeg de ballon naar boven. In een oogwenk rees hy 6 700 meter. Eene frissche bries dreef hem naar het Oosten, over de Sporttribune heen, in de richting van den Amstel. Met ingehouden adem oogde ieder den overmoe- digen aeronout na. Plotseling voer eene rilling door de menigte. Eene wriemelende gedaante rukte de para chute los en scheidde zich af van den ballon, die, van zyn last bevry'd, zyn tocht door de wolken met tiorimaal versnelde vaart voort zette. Intusschen daaldo de gedaante, han gende aan do parachute, pyisnel naar omlaag. Nog weinige oogonblikken en zy zou te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog uit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wind vat op het scherm en ontplooiden zich de banen. De snelheid van den val werd nu vertraagd en zeer geleidelyk daalde de man van luchtlaag tot luchtlaag on bereikte ein- dely'k heelhuids de aarde. De opstyging en nederdaling had nauwolyks 4 minuten geduurd. Maar in de angstige spanning, welke zy verwekte, scheen het een half uur te zyn. De ballon vervolgde zyn weg en na byna uit het gezicht geraakt te zyn, zag men ook hem dwarrelend dalen. Eenige oogenblikken na den man met de parachute is hy noergekomen ook in gaven toestand. Toen Grais zoo heet do luchtreiziger op het terrein terug verscheen, klonken luide hoezees. Men nam hem op de schouders en droeg hem in triomf naar de tribune. Daar vertoonde hy zich aan de menigte, en er steeg le zyner eer een geestdriftig gejuich op. De man verdiende deze hulde. Had hij niet zyn leven gewaagd om al deze menschen een oogenblik van emotie te verschaffen? Als hot verkeerd afgeloopen was, als de parachute zich niet op tyd ontplooid, als er wie weet welk eene kleinigheid gehaperd had, zou hy in zyn val vermorseld zyn geworden. Maar op deze moge lijkheid was ieder voorbereid, ja zy verwekte eigenlyk de emotie. "Ware aan eene opstyging en nederdaling geen levensgevaar verbonden, er zou geen mensch naar komen kyken, laat staan er entree voor betalen. Het moet dus wel erkend wor den: de Amerikaansche luchtreiziger Grais geeft de menschen waar voor hun geld. Die man daar in de hoogte, byna op goed geluk zich naar beneden stortendehet is iets om nooit te vergeten. Eerste huwolijliBafkondigiDg van 14 April. P. L. J. Kok jm. 25 j. en A. S. P. Smolders jd. 22 j. G. Boon jm. 24 j. en N. Segaar jd. 27 j. H. Nienwenbuizen jm. 42 j. en J. E. Stikkelorum wed. 42 j. A. Spek jm. 26 j. en J. C. Van Wceren jd. 24 j. N. Bozier jm. 22 j. en H. H. Van Ackeren Jd. 20 j. J. Vlaanderen jm. 27 j. en C. Van der Schilden jd. 26 j. Dr. A. J. Van Waleem Jm. 27 j. en E. H. G. Van Everdingen jd. 23 j. J.H.Simon ThomaB jm. 34 j. en P. A. J. Tjjl jd. 28 j. BUITENLAN I>. Frankrijk. De Senaat heeft het krediet van een millioen voor de eeuwfeesten der Revolutie met 209 tegen 52 stemmen toegestaan. De minister Rouvier deelde mede dat de finantiëele toestand van Frankrijk boter is dan in 1887. De Senaat is tot 14 Mei uiteengegaan. Zaterdag-namiddag is aan den Senaat, als hooggerechtshof, door de commissie mede- deeling godaan van den tekst van het protest der „Union de la droite", tegen de instelling van dat hof. De rechterzyde verklaart de byzon- dere rechtsmacht van dat lichaam niet te erkennen; zy ziet er in eene bedreiging der vrye uiting van den nationalen wil, en komt derhalve op tegen hetgeen zy eene parodie van het recht noemt. Dit protest is door al de leden der „Union" eenparig goedgekeurd. Volgens de „Liberté" zal de eerstvolgende zitting van het hooggerechtshof na den afloop der instructie worden gehouden, dus eerst over een dertigtal dagen. Liixemburg. De hertog van Nassau ontvangt te Luxem burg by voortduring telegrammen van geluk- wensching. De czaar uit de hoop, dat de hertog steeds moge slagen in de vervulling zyner gewichtige taak. De koning der Belgen be tuigt in de eerste plaats zyne innige droef heid over de ziekte van den Koning-Groothertog en geeft daarna zyne levendige begeerte te kennen, met den hertog goede betrekkingen van nabuurschap te onderhouden, terwyl hy tevens aan hot groothertogdom allen voorspoed toewenscht. Ook de groothertog en de groother togin van Saksen "Weimar zonden eene depeche. Duitschland. De aanklacht van majesteitschennis tegen de „Volkszeitung" is weder ingebracht, omdat beleediging van keizer Wilhelm I, ook belee- diging is van keizer Wilhelm II. De vryzinnigen hebben besloten by den Ryksdag een voorstel in te dienen tot het verleenen van schadeloosstelling wegens het onwettig verbieden van drukwerk. Italië. De „Patrie" bevat eene depeche uit Rome, waarin gemeld wordt dat de ministerraad besloten heeft Asmara en Kerruba te doen bezetten. Eene versterking van 3000 man zal tegen het einde der maand worden afgezon den. Het aan te vragen krediet gaat 11 mil lioen niet te boven. Telegrammen. PARIJS, 14 April. Het volgende is de korte inhoud der redevoering, welke generaal Boulanger zou hebben gehouden, indien hjj aanwezig ware geweest op het heden te Versailles gehouden feestmaal, en welke nu door den heer Laguerre werd voorgelezen. In de eerste plaats wordt herinnerd dat het thans eene eeuw geledon is, dat Versailles op het punt stond de Staten-Generaal te ont vangen, waaruit de grooto revolutie voort sproot. Na eene breedvoerige uiteenzetting van den oorsprong en de gevolgen der revolutie, wordt in de rede gewezen op de verschil lende staatkundige stelsels, welke er uit voortkwamen, en de verdeeldheid, welke er op volgde. Daarna zegt Boulanger: „Indien deze toestand voortduurt, zal het land weldra ten prooi zyn aan eene menigte onderling verdeelde secten, die er slechts op uit zyn elkander te bevechten, en daarby verzuimen het oog gericht te houden op den eeuwenouden vyand aan gene zyde der Vogee- zen, die niet zal nalaten opnieuw van onze inwendige verdeeldheid gebruik te maken om ons aan te vallen. Er moet dus een eind kernen aan die worsteling; er moet in Frank ryk zelf vrede heerschen, want zonder dezen zullen wy noch vruchtbare hervormingen in het binnenland, noch kracht en waardigheid naar buiten kunnen hebben. Het jaar 1889 moet ons den onbestreden regeeringsvorm brengen, waarnaar wy sedert eene eeuw zoeken; het jaar 1889 moet een tydkring van nieuwe maatschappeiyke ontwikkeling openen en een eind maken aan de maatschappeiyke en staat kundige revolutie. Het einde van de 19de en het begin van de 20ste eeuw moeten besteed worden aan de verwezeniyking van de her vormingen, waarop het volk wacht en waar door de democratie inderdaad eene werke- lykheid zal worden. „Hoe zullen wy dit doel bereiken? Door het tot stand brengen der hervormingen, waarnaar wy by alle veranderingen op staat kundig gebied steeds hebben gestreefd. Doch zoolang wy geene regeering hebben, die zich daartoe leent, zal het onmogeiyk zyn, die hervormingen te verkrygen. De regeerings vorm kan alleen de republikeinsche zyn, want hy alleen is in staat de partyen byeen te brengen, welke door de dynastieën van elkan der worden verwyderd. De toestand van het land is van dien aard, dat eene monarchie noch rust, noch eensgezindheid en veiligheid kan geven. Maar de republiek moet niet par lementair zyn. Het parlementarisme kan slechts onmacht baren. Het is niet tusschen monar chisten en republikeinen, dat de aanstaande kiezersstryd zal plaats hebben, maar tusschen de parlementaire oligarchen en de democraten. „Daar Frankryk in den grond der zaak democratisch gezind is, kan de uitslag der worsteling niet twyfelachtig zyn. „De lieden, die thans :n Frankryk aan het bestuur zyn en zich republikeinen noemen, verwerpen smadelyk de denkbeelden, welke onzo vaderen verwezenlykten. Doch het volk zal niet gedoogen dat zy in hun opzet slagen." VERSAILLES, 14 April. Na afloop van het hier gehouden feestmaal, hadden er verschil lende en vry rumoerige incidenten plaats. Men riep „leve Boulanger 1" en floot. Onder hen, die riepen „leve Boulanger!" heeft men verscheidene arrestatiên gedaan. De heeren Laguerre, Le Hérissé, Robert Mitchell en Cagnard, voorzitter van het revisonistisch comité van het 15de arrondissement, waren in een landauer gezeten. De commissaris der centrale mairie, die „leve Boulanger!" had hooron roepen, plaatste zich voor de paarden van het rytuig en gaf bevel aan den koetsier om te keeren, waarop het rytuig voortreed over de place d'Armes, naar de avenue de

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 16