J. I POLLUI, n Braifemteii-lfatscliaii: HYPOTHEEK. Nieuwe Rijn 20. Van fle mooi plepi Villa's Openbare Verhuring. terü „Flora". Nieuwe Ryn 20. J, J. POLLUMN, Nieuwe Ryn 20. N°. 8944. A0. 1889. Zeer lage, maar vaste prijzen. Zaterdag 13 April. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 April. Vervolg der Advertentien. HOLLA.ND". MEUBEL VERVOER P.CHAUDRON 1ste Galanteriewinkel van af de Koornbeurs, Tafelserviezen, W aschstellen, HA.JSTGLA.MPEnr LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT I Toor Leiden per S maandenf 1.10. Vranoo per poet1.40. Alsonderlgke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTEBN Van 1—6 regele 1.06. Iedere regel meer ƒ6.171. Grootare letter* naar plaatsruimte. Toor het ln« oaaaeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Door ingezetenen van Zoetermeer ia aan den burgemeester dier plaats een prachtig zilveren salonornament ten geschenke aange boden, dat geleverd is door de heeren J. M. Van Kempen Zonen, te 's-Gravenhage, en in hunne fabriek voor dit doel expresseiyk is ontworpen en uitgevoerd. Het bestaat uit eene zeer gracieus gevormde vrouwenfiguur, de gemeente Zoetermeer voor stellende, die den heer Augustijn een lau werkrans aanbiedt, terwyi diens wapenschild door eerie fraai uitgevoerde kindergroep met bloemenguirlandes wordt getooid. Tegenover het wapen is een keurig medaillon aangebracht, waarop eene inscriptie prykt, luidende: „Ingezetenen van Zoetermeer aan den heer H. J. Augustijn, burgemeester dier gemeente. - 11 April 1889." Het geheele stuk is met de grootste zorg zeer fijn afgewerkt en zal in het salon van den burgemeester zeker eene waardige plaats innemen. By aanschrijving van het departement van oorlog is bepaald dat het blijvend ge deelte van de miliciens der lichting van 1888 van de regimenten infanterie, den 14den Sep tember e. k. in hot genot van onbepaald ver lof zal worden gesteld. De 1ste luits. W. L. Pompe, P. J. G. Schott en A. C. Bryce, alsmede de 2de luits. J. L. Menningh en J. P. A. Van Weeren, allen van het 4de reg. inf., worden van 16- 31 Mei gedetacheerd by de normaal-schiet school te 's-Hage. In Den Haag is overleden jhr. mr. H. C. Van der Wyck, oud-Raad van Indië, in den ouderdom van 74 jaren. Door den directeur van 's Rijks centraal- magazyn voor militaire kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam, zal op Maandag den 29slen April, ten dienste van den hospitaal- dienst worden aanbesteedde levering van 3000 beddelakens, 900 wollen dekens, 1200 peluwsloopen, 1200 halsdoeken, 800 paren muilen, 2000 zakdoeken en 1000 voorschoten voor oppassers. Ter vervulling van twee plaatsen van adjunct-yker der maten en gewichten, zal in het gebouw van de Polytechnische School te Delft een vergeiykend examen worden afge- momen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Aanmelding vóór 10 Mei. Zie verder Staatscourant van 12 dezer. Door den minister van marine is de aankoop verzocht van eene oppervlakte duin- grond, grenzende aan het terrein der kust wacht te Scheveningen, en die voor eene uit breiding aan die kustwacht zal bestemd worden. B. en Ws. van Den Haag hebben den Raad medegedeeld dat tegen eene beschikbaarstel ling van bedoeld terrein ten dienste van het Ryk geen bezwaar bestaat en stellen voor den grond, ter grootte van 240 M.2, te ver- koopen ad 6.35 per M1. Dezer dagen is door de heeren Van Ingon Co. te Amsterdam voor hun huis te Soerabaia een prachtstuk van groote waarde naar Indië geëxpediöerd. Het bestaat uit een sigaren- koffer of -plateau, geheel van massief achttien karaats goud vervaardigd door de heeren Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Op het deksel van don koffer is in keurig fraaie letters de volgende inscriptie gegraveerd „Huldebiyk der Ingezetenen van het Regent schap Modjokerto aan Raden Adipatti Kromo Djojo Adi negoro, Regent van Modjokerto, ter herinnering aan zyn 25 jarig jubilé als regent. - 1863 - 20/9 - 1888." Het is besloten in een fraai mahoniehouten, met fluweel en zy e bekleed, étui. Behalve dat dit garnituur eene groote goudswaarde aan goud bezit, mag het tevens uit een technisch oogpunt beschouwd wor den als een kunststuk van goudsmidswerk, waardoor dit vak in Indië wederom waardig wordt vertegenwoordigd. A. s. Maandag, 15 April, zal te Delfi eene algemeene vergadering gehouden worden van den Bond van R.-K. kiesvereenigingon in Zuid- en Noord-Holland ter bespreking der aanstaande provinciale verkiezingen. Naar gemeld wordt, zal de exploitatie van het Paleis voor Volksvlyt op 1 Mei a. s. in elk geval op ongeveer den ouden voet wor den hervat, hetzy na verhuring aan den heer Dellebarre op de aangeboden voorwaarden of wel in eigen exploitatie, onder leiding van den heer Dellebarre. 's Ryks middelen hebben opgebracht ge durende de eerste drie maanden van 1889 24,619,968, tegen ƒ24,173,192 in hetzelfde tydvak van het vorige jaar. Het Vi. der raming bedraagt 27,665,692. De opbrengst in Maart 1889 was: directe belastingen 3,292,971 91rechten o/d invoer 487,803.04accynzen 3,484,200.76'/,, gouden en zilveren werken 21,090.71, indi recte 1,672,328.64, domeinen ƒ251,916.50'/i, posteryen 506,698.38, Rykstelegraaf 101,477.42, Staatslotery ƒ9055, akten voor jacht en visschery 132 50, loodsgelden 107,300.33, totaal 9,934,275.21, tegen 9,687,177.57'/2 in Maart 1888. Uit het zeer belangryk onderwysverslag, waarvan wy dezer dagen een gedetailleerd overzicht gaven, bleek dat het schooltoezicht meer en meer op wetteiyken leerplicht aandringt als het eenige afdoende middel tegen schoolverzuim. De inspecteur van hot lager onderwys in de derde inspectie, dr. Kreenen, gaf daaromtrent o. a. het volgende te kennen„Zonder de zeer groote bezwaren te miskennen, welke daar mede onfeilbaar zouden verbondon zyn, mag men toch betwyfelen of zulk een maatregel, zelfs ook ten platten lande, wel zoo impopulair zou zyn als men zich meestal voorstelt, wan neer die met beleid en mot inachtneming van de dringendste belangen ingevoerd werd. De stemmen, welke van verschillende kanten, onder andere van arbeidsvereenigingen, opgaan, kunnen doen vermoeden dat menigeen geene kracht genoeg in zichzelf heeft om uit vryen wil zich opofferingen op te leggen en zich ont beringen te getroosten voor het schoolgaan SË9 Ik lijd san eene bedorven maag, zoo hoort men dikwerf klagen, zonder dat het den lyders noodzakelijk schynt, iets daartegen te doen. Maar als men later allen eetlust verliest, beslagen tong, zure oprispingen, mis- seiykheid, drukking op de maagholte (hartkuil), verstoptheid enz. krygt, dan is het veel moei- lyker en kost het veel meer geld om de kwaal te overwinnen. Daarom neme men dadeiyk reeds by de geringste storing een geschikt geneesmiddel, zooals de Zwitsersche Pillen van den apotheker Richard Brandt, in alle apotheken te bekomen voor 70 Cents de doos. Echt verkrygbaar by N\ K. SWEMER, Drogist, Mare. De ondergeteekende blijft zich voortdurend aanbevelen voor alles, wat tot zijn vak behoort. M. J. VAM LAREM. Verzekering van Huizen, Inboedels, enz., enz. Premlën voort Heerenhuizen en Inboedels daarin ƒ0.80 per mille. Winkelneringen en Inboedels daarin ƒ1.— a ƒ1.50 per mille. AGENTEN: C. J. UEIMTZ <fc ZOOMT, Lelden. 'v/me/M/if/ï HAARL-STR.5I.LEI DEN beveelt zich aan tot het doen van verhui zingen van en naar alle plaatsen in Nederland. GEVRAAGD, tegen hooge rente, met of zonder aflossing: ƒ8- a ƒ10,000 4weedc II.vpo»lieek, op ruim 50 huizen, waarvan van de eorste Hypotheek ruim ƒ20,000 is af gelost en de drie eerstkomende jaren nog jaarlyks ƒ3000 afgelost wordt. Brieven franco onder letter M aan het Bureel v. d. Blad. bericht de ontvangst van eene buitengewoon rijke collectie van alle mogelijke ARTIKELEN voor huiselijk gebruik, Luxe en voor Cadeaux. Vooral ruim gesorteerd in voor 12 en neer personen, in effen wit en prachtige nieuwe décors, van af ƒ8.50 tot ƒ60. - in zeer groote verscheidenheid, in wit en gekleurd, van af ƒ1.50 tot ƒ10. Tevens ruime keuze in Mht verzilverde Artikelen, echt Alltltel-en Brilannla- Thec- en KoHHescrvlezen, Thceservlraen in fijn Fransch Porselein, Messen, Lepels en Vorken, en tevens alle mogelyke Artikelen. SPECIALITEIT in met de besle en meest lichtgevende Branders. zyner kinderen, maar het niet zoo ongaarne zien zou als by daartoe genoodzaakt weid. Waar toch byv. de fabrikanten een zekeren dwang uitoefenen door geene kinderen ep fabrie ken toe te laten, tenzy ze eene zekere mate van kennis en ontwikkeling hebben verkregen, waar ze dus naar school moeten, hoort men daarover volstrekt geene klachten, evenmin als over de verplichting tot het geregeld bezoeken der fabrieksschool." By koninklyk besluit zyn, met ingang van 1 Mei 1889, benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 3de kl. H. M. Henket, thans adspirant-ingeniour; tot adspirant-ingenieur van den waterstaat G. Rooseboom en J. P. Wytenhorst. In zyn rang overgeplaatst by het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië, de 2de luit. P. Tillema, van het 2de reg. ves ting art. Voor den tyd van 5 jaren gedetacheerd by het leger hier te lande en wel by het 6de reg. inf., de 1ste luit. W. J. C. Creutz Lechleitner, van het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indië; en het kon. besluit van 4.Dec. 1888, waarby de 1ste luit. der inf. J. H. H. Dommer, zal worden gedetacheerd by het leger hier te lande, en wel by het 6de reg. inf., voor zoo veel dien officier betreft, ingetrokken en buiten werking gesteld. Benoemd by het personeel der militaire- administratie van het leger in Ned.-Indië, tot 2den luit.-kwartierm., de sergeant P. A. Stroeve, van het lste reg. inf. Voor den tyd van 5 jaren gedetacheerd by het leger in Ned. Indië, de kapt. W. J. C. B. Droogleever Fortuyn, van het 4de reg. vest.- art., on by hot leger hier te lande, en wel by het 4de reg. vest. art., de kapt. J. H. Gaade, van het wapen der art. van het leger in Ned.- Indië, thans met verlof hier te lande. De lste luit. W. Swart, van het 7de reg. inf., met toepassing van het bepaalde by pi nt 4o. van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad No. 128), op non-activiteit gesteld; en benoemd voor den tyd van 5 jaren, gero- by het Hotel „Du Rhin", ie Katwijk aan Zee, zijn enkele reeds voor een gedeelte van het seizoen verhuurd; vandaar dat de andore ge deelten voor zeer aannemelyke prijzen met en zonder Pension TE HUUR zyn. Dageiyks te zien. Informatiön in het Hotel. Op Maandag den 29sten April 1889, zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS dezer Gemeente, des middags te twaalf uren, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar worden VERHVURB: 1°. Het uitsluitend bevissehen met Aal- of Palingfuiken der Singel grachten en van de gaten der binnen de gemeente liggende Bruggen, en zulks voor den lijd van drie jaren, ingaande den lsten Juni 1889 en eindigende den laat- sten Mei 1892. 2°. Het huis, gelegen buiten de Haag- brug bij het voormalige Haagsche Veer aan de Trekvaart onder de Gemeente Zoeterwoude, voor den tijd van één jaar, ingaande den lsten Mei 1889 en zullende eindigen den laatsten April 1890. De voorwaarden liggen ter lezing ter Secre tarie der Gemeente LeidenFmantiëele Af- deeling, dagelyks, uitgezonderd des Zondags, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en op den dag der Verhuring, van 's voor middags 9 tot 's middags te 12 uren.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5