Leiden, 12 April. Toen de voorzitter mededeelde dat het bestuur voor deze vergadering geene verdere voorstellen had te doen, vroeg de heer R. De Wilde het woord om te vragen of er geen paal en perk kon gesteld worden aan het werken op de school voor particulieren, tenzy, zooals in het Reglement is bepaald, door tusschenkomst van de bazen. Spreker zou vele voorbeelden kunnen opnoemen ten be wijze dat van die bepaling wordt afgeweken. B(j 'de oprichting der school was het hoofd zakelijke doel om de jongelui voor het vak te bekwamen. De voorzitter merkte daartegen op dat regel is dat geene voorwerpen door de leerlingen worden gemaakt dan alleen door bemiddeling ■van de patroons; enkele kleine bestellingen maken daarop misschien eene uitzondering, doch die vormen, zooals uit de rekening blijkt, niet zulk een groot bedrag, nl. samen f 1764.20. De heer De Wilde constateerde hieruit dat dan toch afwijking van het beginsel plaats heeft, er verder op wijzende hoe de concur rentie voor velen door de coüperatie en op andere wijze reeds zóó groot is dat die der Ambachtsschool er nog niet behoeft bij te komen. Menigeen wordt al genoeg gedrukt. Een nieuwe druk kan gerust achterwege blijven. De voorzitter antwoordde dat het bekend is dat zonder bestellingen de school niet kan bestaan, hoe gering de opbrengst er van ook zy. De klachten, door den heer De Wilde ge opperd, zal het bestuur echter nader onder zoeken. Verder niets meer te behandelen zynde, werden de leerlingen binnengelaten. Van enkelen hunner waren ook vader of moeder aanwezig. Tot allen richtte de voorzitter een warm woord. Hy herinnerde er aan hoe nu zes jaar geloden de Vereeniging werd opgericht en hoe gedurende vier jaren pryzen konden worden uitgereikt. Nu bestaat er nog meer vreugde dan vroeger wegens het groot aantal leerlingen, die thans met eere kunnen ont slagen worden om hun loopbaan in het hand werk hunner keuze als goed gevormde arbei ders te beginnen, hetzy in doze gemeente, hetzy in hare omgeving, want ook van elders komen de leerlingen naar de school. Niet tegenstaande zoovele leerlingen thans de school kunnen verlaten, blyft het getal leer lingen bovendien toch even groot, want niet allen, die zich hadden aangemeld om toege laten te worden, konden geplaatst worden. Dit alles geeft moedSpr. wees er op, hoe vooral in den laatsten tyd veel over het leerling stelsel gesproken en geschreven is (ook door den directeur zeiven) en hoe door enkelen zelfs 8taatstusschenkomst ter sprake werd gebracht. Mocht deze werkeiyk tot stand komen, dan zeker zou de toekomst der school nog beter worden, want nu toch Is het reeds een groot voordeel dat aan de Ambachtsschool voor de leerlingen kunnen en denken samengaan, voor velen zelfs met byzonder gunstigen uitslag. Daarna werden de namen medegedeeld der- genen, die de school met vrucht verlaten en aan wie by deze gelegenheid gereedschappen, getuigschriften en spaarbankboekjes werden uitgereikt. Die leerlingen zyn de volgende: TimmerenA. W. De Graaf, W. L. Harmsen, C. C. P. Huyg, N. C. Van der Zalm, P. Brit- tyn, P. Van Egmond, J. M(js, M. H. M. Van Noort, J. Vreugdenburg. Smeden.- B. M. Evers, M. W. Haalobos, C. Janssen. SchilderenA. Holtz, J. Van Iterson, A. J. Bey, J. Van Brussel, J. Van Gelderen, H. Kettenis, P. J. N. Kriek, J. Van Muiden, J. Sieval, J. Ta88eron. MeubelmakenN. Vallentgoed. Een dezer leerlingen was de 50ste, die ont slagen werd. Met hierop eenvoudig te wyzen, wenschte de voorzitter dit feit niet onopge merkt te laten. Ware die leerling de honderdste, dan zou hy hem een krans omhangen. Spr. hoopte dat alle leerlingen Met goede voorne mens hunne nieuwe werkplaatsen zouden in treden en zich steeds in hun vak zullen biy ven ontwikkelen. Daartoe bestaat eene zeer goede gelegenheidop de Avondschool van het Ge nootschap „Mathesis", welke, hoe oud ook, zelfs meer dan 100 jaren, toch steeds jong ftyft en met de den kinderschoenen misschien nog niet ontwassen Ambachtsschool in ge- wenschte onderlinge samenwerking staat. Ver zuimt dus die gelegenheid niet tot verdere ontwikkeling, ook van den kunstzin, zoo die in u isl Tevens kon spr. melden dat die verleden jaar de school verlieten allen eene plaats by patroons gevonden hebben, hetgeen ook reeds met enkelen van de nu heengaanden het getal is. Het bestuur hoopt ook van hen goede berichten te mogen vernemen, hetgeen even eens zal strekken tot eer der school, welke zy in hun verder leven niet mogen vergeten. Nadat de voorzitter vervolgens ook tot de jongere leerlingen een woord van opwekking had gericht om mot yver te biyven werken en een voorbeeld aan de ouderen te nemen, ten einde later insgelyks een prys te verwer ven, werd door den secretaris mededeehng van hunne bevorderingen tot hoogere klassen gedaan. Ten gevolge daarvan zyn met den nieuwen leergang geplaatst: In klasse 36C. A. E. Nee'o, J. Houthoff, J. H. Paes, F. K. H. Blankwaardt, H. A. G. De Groot, J. Koene, A. Stafleu en H. S. Fles. In klasse 3a: H. J. De Vos, M. Carton, J. J. Nieuwenburg, J. Van der Lee, J. B. P. Schouten en J. Schoutenvoorwaardeiyk K. H. De Jong en C. Van Veen. In klasse 26: J. J. Warners, H. De Koning, H. A. Van Ingen Schenau, H. J. D. Van der Horst, J. H. Doornink en C. Ouwehand. In klasse 2a: G. H. Cunaeus, D. VanLith, H. Opdam, S. Rietmeyer, F. Duk, J. Van Rhyn en J. M. Van Rossum; voorwaardeiyk J. J. Franchimon, A. Spek en D. Roggeveen. In klasse 16: A. Duk, S. Strpk, J. G. Klandermans, A. Vreugdenburg, P. De Clerq, H. Verhoeff, W. Van Duyn, J. De Jong, W. Boot, D. A. Lens, G. W. Stenzier, J. W. De Geus, J. Piket, J. B. Riel en Th. Stafleu; voor- waardeiykP. W. De la Court eh J. Marks. In klasse la: D. Van Dam, J. Carton, J. C. J. IJperlaan, S. Eswilder, J. Verstraaten, J. Lolkes De Beer, A. A. A. M. Machen, L. Beukering, H. F. Diemei, C. C. Van Egmond, L. Lezwyn, J. Van Veen, G. Van der Laan, H. Hill, H. Van Dalen, E. S. Doornink, J. Kleinhout, J. De Best, J. Diomel, J. Nieuwen burg, P. Limpers, A. Van Akkeren, A. Dreef, G. Van Duyker en D. Briejer. Te zamen dus 74 leerlingen. Een der vertrekkende leerlingen bedankte namens allen voor het genoten onderwps, en toen de voorzitter bovendien eveneens een woord van hulde had gebracht aan den directeur en de onderwyzers, voor de ver kregen resultaten, met eene aansporing om op den tot nu gevotgden weg te bl(jven voort gaan, riep hy ten slotte den steun in van alle stadgenooten en collegeswant met dien steun zal nog te meer blyken hoe de school is eene inrichting van publiek nvlt, dan is haar bloei nog meer verzekerd 1 Aan de universiteit alhier is hot doctoraal examen in de godgeleerdheid afgelegd door den heer H. L. Oort. Nadat de heer P. I. De Fremery vroeger, wegens zyn gevorderden leeftyd, bedankt heeft als lid van den gemeenteraad alhier, heeft hy thans, naar wy vernemen, ook verzocht om dezelfde reden by de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten, niet meer in aanmerking te komen. De Eerste Kamer is byeengeroppen tegen Dinsdag 23 April, te acht uren. B. en Ws. van Den Haag hebben hun praeadvies op het verzoek van den heer M. C. Beers te Leiden, om geheele kwytschel- ding van boete wegens te late leverantie, by nader praeadvies gehandhaafd. De levering, welke vóór 1 Februari moest geschieden, be gon eerst op 15 Maart, zoodat h. i. van al geheels kwytschelding van de boete geen sprake kan zyn. Op de kiezersiysten der gemeente Ouds hoorn, den Gden April j. 1. gesloten, komen voor 218 kiezers voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Den twee lodgers, die zich hadden aange meld, werd het kiesrecht toegekend. Op de bloemententoonstelling, te 's-Hage in het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen, vanwege de 's-Gravenhaagsche Tuin- bouw-Maatschappy, werden o. a. bekroond voor spiraea's japonica (hotera), in bloei, met eene zilveren medaille: A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wasse naar; voor zes pancratiums, in bloei, met eene kleine zilveren medaille: dezelfde; voor calta aethiopica (Aronskelk) met eene zilveren medaille: dezelfde; voor cineraria hybrida, met eene zilveren medaille: dezelfde; voor primula auricula, met eene zilveren medaille dezelfde; voor conifeeren van den vollen grond, in potten, kuipen of manden, met eene verguld zilveren medaille: J. W. Van Groos, te Boskoop, en voor hetzelfde met eene zilveren medaille: C. Eveleens, te Aalsmeer, die ook eeyie zilveren medaille ontving voor aucubaV'met vrucht; voor lycopodiaceën, in de meeste verscheidenheden, met eene ver guld zilveren medailleA. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wasse naar; voor aspidistra elatior, in de meeste verscheidenheden, met eene kleine zilveren medaille: dezelfde, en voor koppels planten (oen retinospora plumosa aurea), met eene zilveren medailleJ. W. Van Groos, te Boskoop. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, nemen in de laatste dagen de aanvragen om plaats ruimte in de Nederlandsche afdeeling op de Parysche wereldtentoonstelling dermate toe, dat onderscheidene inzendingen moesten wor den afgewezen. Voorde „produitsalimentaires" en de „landbouw" is geen plekje meer be schikbaar en ook de „arts libéraux" is geheel gevuld. Dit is evenzeer het geval met de afdeeling voor Indië, waarvan zoowel het paviljoen als de 1400 meter voor de kampong geheel gereed zynde Indische tentoonstelling belooft zeer fraai te zullen worden, waartoe o. a. „Artis" te Amsterdam veel heeft by- gedragen. Het stoomschip„ Bromo," van Rotterdam naar Java, vertrok 11 April van Colombo; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 11 April van Genua; de „Zaandam," van Rotterdam naar de Plata rivier, is 11 April van Vigo vertrokken; de „Zuid Holland," van Rotterdam naar Java, is 10 April te Port- Said aangekomen; de „Leerdam" vertrok 11 April van Nieuw-York naar Amsterdam. Gemengd Nieuws. We maken onze lezeressen gaarne opmerkzaam op de opening van een knipcur sus volgens Amerikaansche methode, hier ter stede, en verwyzen daarvoor naar achter staande advertentie. Naar we vernemen, overtreft ze in de practyk alle andere tot nog toe bekende methoden, daar er noch buitengewone bekwaamheid, noch byzondere bevattel|kheid toe vereischt wordt. Naar deze methode kan iedere dame, geheel onafhankeiyk van anderen, naar eene vaste methode hare kostumes leeren knippen. Te Hillegom is bevel uitgevaar- digd tot het muilkorven der honden. De van hondsdolheid verdachte en afge maakte hond, welke in die gemeente op 6 dezer een 15-jarigen zoon van J. v. A. en een hond van E. B. zou hebben gebeten, is door den districts-veearts te Leiden opgezon den naar de Veeartsenyschool te Utrecht. De arrondi88ements-rochtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak betreffende den belangryken diefstal by den koffiehuishouder Engelvaart, aan den Westzeedyk aldaar. Twee der beklaagden werden ieder ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, terwyi de twee anderen werden vrygesproken. De rechtbank te Heerenveen heeft den sociaal-democraat P. Van der Stadt, die in eene zyner redevoeringen gezegd had dat Domela Nieuwenhuis zich in de Tweede Kamer geplaatst zag tegenover 99 „schoeljes", deswege veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. Mon schryft uit Utrecht: De poppententoonstelling te Utrecht werd ook den tweeden dag door een zóó enorm groot aantal stedelingen en vreemdelingen bezocht, dat bet gedrang in de overigens zoer ruime zalen op sommige uren van den dag letterlijk schrikverwekkend was, ja dat zelfs moeders en kinderen nu en dan gilden van angst en benauwdheid, zoodanig zaten zy tusschen de compacte menschenmassa bekneld. Het oordeel is dan ook algemeen, dat eene tentoonstelling, die zooveel zorg en moeite heeft vereischt om tot stand te komen, geen 3, maar 30 dagen moest duren, zoodat het talryke publiek meer keus van tyd had om ze te gaan bezoeken. Tot Woensdag-middag vyf uren was de tentoonstelling bezocht ge worden door ruim 4600 personen en bad de kraamkamer reeds meer dan f 800 opgebracht. Des avonds werd na 10 uren een „dress- ball" gegeven in eene andere zaal van het gebouw. Men spreekt thans reeds van eene totaal- opbrengst van f 12,000. Gisteravond was de tentoonstelling weder geopend tegen een entrée van f 1. In het Roodeweeshuisstraatje te Groningen had gisteravond omstreeks elf uren een treurig ongeval plaats. De 22 jarige dochter van de weduwe N. was door de moe der alleen thuis gelaten. Tydens die afwezig heid werd het meisje getroffen door een toeval, met dat gevolg dat eene petroleumlamp over haar heen viel en zy zoodanig aan hals en armen gewond werd, dat hare opneming in' het ziekenhuis noodzakelyk werd geacht. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door eenige buren, die het meisje uit hare netelige positie hielpen en den intusschen ontstanen brand bluschten, zoodat de brandweer niet handelend behoefde op te treden. De neef van den heer Rochefort en mede-redacteur der Boulangistische „Presse", de heer Vervoort, heeft in het Odéon te Parys een van de leiders der uiterste lin- korzyde, redacteur der „Radical", den afge vaardigde Henry Maret, een oorveeg gegeven, omdat deze zich onbetameiyk had uitgelaten over Vervoort's zuster, die Rochefort naar België vergezelde. Een duel zal nu moeten volgen. In de gevangenis van Kilmain- ham zou de schoenmaker Strafford wegens moord worden opgehangen. De veroordeelde verzette zich tegen den beul en men moest met hem worstelen, om hem het koord om den hals te kunnen slaan. Tot het laatst riep de ongelukkige dat hy onschuldig wasl Te Watford is een jongen van 15 jaren gearresteerd, als de vermoedeiyke moordenaar van zyn 10-jarig zusje. De ouders hadden beiden alleen gelaten; toen zij terug keerden, vonden zij het kind op den grond, met gekloofden schedel; naast haar lag een hamer, waaraan haren en bloed kleefden. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren het wetsontwerp omtrent veiligheid op de spoorwegen aangenomen en is tot 14 Mei uiteengegaan, ondanks het verzet der rechter- zyde, welke het reces slechts tot 7 Mei wilde laten duren. De werkstaking te Marseille vermindert. Naar men gelooft, zal de arbeid aanstaanden Maandag hervat worden. Chevreul wordt Zaterdag begraven. Hy had bepaald dat er by zgne teraardebestelling geene redevoeringen zullen worden gehouden. President Carnot begeeft zich op 3 Juni naar Calais, om de inwyding van een nieuw fort by te wonen. De stad heeft een krediet van 60,000 fr. toegestaan voor de ontvangst van den heer Carnot, die door den minister president en de ministers van oorlog, marine, handel en openbare werken vergezeld wordt en de Fransche kanaalvloot zal zich naar Calais begeven om hem te begroeten. Luxemburg. By de gisteren plaats gehad hebbende ont vangst van de bureelen der Kamer door den hertog van Nassau, uitte de heer Servais, de voorzitter, zjjne overtuiging, dat de hertog by de bevolking van het groothertogdom die gevoelens van sympathie zal vinden, welke noodig zyn om hem het verbiyf in het groot hertogdom aangenaam te maken. De hertog betuigde den heer Servais zyn warmen dank voor zyne woorden en verklaarde zich geheel te zullen wyden aan de bevor dering van het welzyn van Luxemburg en zyne inwoners. De hertog van Nassau heeft vervolgens in eene plechtige zitting der Kamer den eed als regent afgelegd. De voorzitter hield eene toe spraak, waarin hy zeide: „Wy begroeten uwe hoogheid barteiyk als regent van het groothertogdom. Nadat de smarteiyke ziekte, waardoor de Koning-Groot hertog, onze welbeminde vorst, is aangetast, de instelling van het regentschap noodzakelyk had gemaakt, achten wy ons gelukkig in het besef, dat het naar onze wetten zal worden uitgeoefend door een vorst, die door nauwe banden aan het regeerend Huis is verbonden door een vorst, wiens ondervinding en edel moedige gevoelens waarborgen opleveren, waarop de Luxemburgers den hoogsten prys moeten stellen. Ik heb de eer uwe hoogheid uit te noodigen tot het afleggen van den eed, door de grondwet voorgeschreven, en waar voor uwe hoogheid zich herwaarts heeft be geven. Die eed luidt aldus „Ik zweer trouw aan den Koning-Groothertog, ik zweer ge trouwe nakoming van de constitutie en de wetten des lands. Zop waariyk helps my God almachtig! „Terwyi wy uwen eed aannemen, brengen wy u tevens onze oprechtste gelukwenschen by uwe optreding als regent. Wy stellen vol vertrouwen in uwe toewyding, waar hel de belangen des lands betreft, en houden ons overtuigd, dat uw wys beheer de beste vruch ten zal dragen voor het land.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2