Huis te huur, BOLTEN'S In de Koffiebaal Anthraciet-Kolen, Huis te kooji gevraagd, JONGGEHUWDEN. KLIKEE, Leiden en Alfen. LEDENVERGADERING. zuivere Preanger-Koffie. Schotsch Havermeel, "W ijiiliaiiciel, en SL,IJ TJEJRIJ in Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd, Likeuren, enz. PRIJSCOURANTEN op aanvrage te bekomen aan de Slijterij; Kraaierstraat 13. Genootschap brandt men dagelijks op Duitsche wyze: YERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Luiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SJJTHOFF, Bibliotheek ONTVANGEN Maar hun rondzwermen kan soms lang duren, want het gezicht van één sperwer jaagt de spreeuwen zóó'n angst aan, dat zy in dicht ineengedrongen kronkelingen weer opvliegen, als stijgende rookwolken by een bosclibrand. By vonnis van de arrondisse' ments rechtbank te Groningen is Jan Jans Meijer, oud 38 jaren, koopman, geboren te Zjjldjjk, thans in hechtenis te Groningen, schuldig verklaard aan bedrieglijke bankbreuk, door als koopman, die in staat van faillisse ment is verklaard, ter bedrieglijke verkorting van de rechten z(jner schuldeischers goederen aan den boedel te hebben onttrokken. Hij werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden en in de kosten van het rechtsgeding, verhaal baar by lijfsdwang van ten hoogste één dag, met ontzetting van den veroordeelde voor den tijd van vyf jaren van het recht om te zijn raadsman of gerechtelijk bewindvoerder, of om te zijn voogd, toeziende voogd, curator of toe ziende curator over anderen dan eigen kinderen. In de veenderijen te Opsterland en Doniawerstal vreezen de verveners voor werkstaking. Men verwacht militaire macht om de goedgezinde arbeiders te beschermen. Sommige verveners hebben enkele arbeiders aan 't werk gezet. Te Eschen, by Rozondaal, geraakte een rangeerder onder een voorbijsnellenden trein, met het gevolg dat hem de beide beenen werden afgereden. Te Onst wedde heeft een felle brand huis en inboedel van M. Smit in de asch gelegd. Ook de hoeve van den landbouwer G. v. S., te Maurik, is door eene onbekende oorzaak eeno prooi der vlammen geworden. Van den inboedel is eveneens zoo goed als niets gered. Ook hier was alles verzekerd. "Woensdag-morgen halfelfis onder Geesteren by Borkeloo de boerderij op do Horst afge brand. Zij word bowoond door A. J. Heide- man en behoort aan H. J., te Velthuis. Het vee is gorod. Oorzaak onbekend. De boerderij js verzekerd bij de Zutf. Ass.-Mij. Woensdag j. 1. is te Loosdrecht een persoon in verzekerde bewaring genomen, dien men verdenkt een valsch bankbiljet van 25 te hebben uitgegeven. Aan de „Leeuw. Ct." wordt uit Kooten het volgende geschreven: Onlangs overleed alhier de landbouwer J. R. B. De hond des huizes scheen over 't verlies van zijn meester diep bedroefd. Tel kens sprong hy tegen de lijkkist óp en niet dan met groots moeite kon men hem van daar verwijderen. Het dier weigerde te eten. Wat men hem ook voorhield, 't was alles tevergeefs, totdat hy dezer dagen van droef heid en honger is gestorven. Uit de Fransche Kamer. Het heeft Dinsdag-avond in de Fransche Kamer weer geducht gestormd. Aan de orde was de regeling der procedure voor den Senaat als hoogste gerechtshof. In den Senaat was het daarvoor ingediende ontwerp reeds aangeno men, maar, ofschoon de Kamer het nog niet bekrachtigde, had president Carnot by decreet toch reeds de senatoren als rechters tegen Vrijdag bijeengeroepen. In den Senaat had dit besluit van den president reeds aanleiding gegeven tot heftig verzet en het was dus te verwachten dat ook de oppositie in de Kamer zich zou doen gelden. De tribunes waren dan ook reeds vóór den aanvang der zitting geheel gevuld en ook de Duitsche gezant, graaf Munster, die bij eene gewichtige zitting zelden gemist wordt, was in zijne loge. De eerste spreker was de Bonapartist Delafosse, die het voorstel der regeering ten heftigste aanviel, daar dit alleen gericht was tegen één persoon, die zich had gemaakt tot de tolk van alle ontevredenen. „De Senaat zeide hy is Boulangers vyand en de Kamer moet den senatoren hun offer ontrukken. Daardoor bespaart men der Fransche rechts pleging en den Senaat groote schande, daar men niets anders tegen Boulanger heeft in te brengen dan de zotteklap, welke in de akte van beschuldiging is opgenomen." De uitvallen van den Bonapartist lokten herhaaldelyk interrupties uit van de banken der republikeinen en ook de voorzitter ver zocht hem den Senaat niet te beleedigen. De heer Do Cassagnac speelde ook weer eene hoofdrol by het rumoer en riep zelfs, tot groote vreugde der rechterzyde„Mynheer de voorzitter, ik verlang dat de zetels om de groene tafel worden ontruimd!" Eindeiyk ge lukte het den Bonapartist zyne rede ten einde te brengenzoodra hy klaar was, werd ter stond voorgesteld de beraadslagingen voor gesloten te verklaren. De rechterzyde protesteerde tegen dit voor stel, maar zonder gevolg. Met 253 tegen 242 steramen werd de discussie gesloten. „Het is een schandaal 1" riep de heer Galpin. „En eene schande", voegde de heer De Kergariou er by. De uiterste radicalen stemden met de rech terzyde tegen, en ook de heer Andrieux wei gerde zyn steun. By de behandeling van het eerste artikel voerde bisschop Freppel namens de rechterzyde het woord. De rapporteur Camescasse antwoordde, terwyi de minister van justitie zweeg. „De minister van justitie houdt zich stil riep De Cassagnac hy doet al heel weinig voor zyn traktement." „En dat hebben we nog wel verhoogd", voegde De Breteuil er by. Eerst later voerde de heer Thévenet het woord. Onder ironische toejuichingen der rechterzyde, verdedigde de minister van justitie het ontwerp, waarvan achtereenvolgens een zevental artikelen werd aangenomen, terwyl alle wyzigingen, welke de rechterzyde voor stelde, werden verworpen. Onder groote be weging gingen de afgevaardigden eerst laat uiteen. In een der brandpunten, waar de hoogere kringen te Parys samenkomen, het hotel van den graaf De Kersaint, zal voortaan de zwarte rok niet meer toegelaten zyn. Andere toongevers der groote wereld zullen, naar men zegt, dit voorbeeld volgen. Alle kleuren voor rokken zullen veroorloofd zyn, behalve het zwart. Thans maakt dit vooruitzicht een zonder lingen indruk, maar men zal er wel spoedig aan gewennen en in de toekomstige jaren zich verwonderen dat er een tyd was, toen het staatsiekleed der aanzienlyken hetzelfde was als dat van tafeldienaars en dragers, by begrafenissen. Toch zal die toekomst niet zoo spoedig aanbreken. Men herinnere zich hoe vele jaren er stryd is gevoerd tegen den hoogen hoed, waarop allerlei aardigheden gemaakt werden. In het dagelyksch leven is dan ook de hoed langzamerhand verdwenen, maar by officiëele gebeurtenissen handhaaft hy zyn vroeger recht. Wie een hoogen hoed opheeft, verkondigt op zwygende, maar duidelyke wyze, dat hy iets plechtigs verricht heeft of gaat verrich ten, al is het ©ok maar met zyne vrouw eene visite voor den vorm gaat afleggen. Gevaarlyke klucht. Zekere Max P., die by eene weduwe H. te Berlyn inwoonde, wilde den lsten April niet laten voorbygaan zonder de dame des huizes eene kool te stoven, welke hem ongelukkig byna het leven kostte. Zoodra hy haar 's morgens met zyn ontbyt hoorde naderen, hing hy zich in zyne kamer op. Toen de vrouw in de kamer kwam, liet zy verschrikt den heelen boel vallen en begon uit al hare krachten om hulp te roepen. Nu wilde de spotvogel zich losmaken, maar be droog zich en trok integendeel den strop vaster toe, zoodat hy eenige oogenblikkon later wezenlyk in doodsgevaar verkeerde. Hy zou zeker dood geweest zyn, als de op het ge schreeuw der vrouw toegeloopen gasten de koord niet hadden doorgesneden. Men meldt uit Angoulêmedat de heer Mathieu Bodet, neef van den oud minister van financiën in het kabinet-Cissey, den schedel gebroken heeft door van eene trap te storten. De ongelukkige overleed een paar uren na den val. Tolstoï heeft zyn jongste wys- geerig werk „Gedachten omtrent het leven" byna voltooid. Een van de merkwaardigste hoofdstukken daarin is dat, hetwelk over de vrees voor den dood handelt. Hy spreekt daarin over het zonderlinge van den angst voor sterven in den mensch, die toch zeer wel weet, dat zyn lichaam als stof, nooit vernietigd wordt, maar ook ontbonden biyft voortbestaan. Op Amerika's Oostkust hebben hevige stormen gewoed, welke vooral tus- schen Sandy-Hook en kaap Hatteras groote schade aanrichtten. In de Delawarebaai ver ging een schip met 5 man. In de Chesepeake- baai leden eveneens een aantal vaartuigen schipbreuk. Norfolk liep onder; het water kwam in aanraking met ongebluschte kalk en veroorzaakte een brand, welke voor 150,000 doll, schade aanrichtte. Te Portsmouth over stroomde het droogdok en zonk het fregat „Pensacola", terwyl in het zuiden een aantal gebouwen omverwaaide. ij 11 ll B ll.lli.IH I» liet Notarishuis aan den Hurg, te Leiden, by opbod Zater dag 13 April 1889, by afslag Zaterdag 20 April 1889, des avonds te halfacht, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGII, Notaris te Leiden, van No. 1. Het WINKELHUIS, waarin Bedden- magazyn, met BOVENWONING, te Leiden op den hoek van de Nieuwstraat en Harte- steeg, gemerkt Nos. 3 en 5, groot 1 are 23 centiaren, bevattende bon eden: ruim Winkelkantoortje, Voorkamer, Keuken, Plaats en Kelder; de bovenwoning heeft aan de zyde van de Nieuwstraatgroote Voorkamer, Achterkamer en Slaapkamer, en aan de zyde van de Ilartesteeg: 2 Voor- en 2 Achter- kamors, Zolder mot Meidenkamer en verdere gemakken. De Kamers zyn behangen, enkele geplafonneerd en de mec-ste voorzien van Stook plaatsen en Kasten. Het perceel heeft gedeeltelyk Gasleiding. Verhuurd tot 1 Mei 1889 voor 728 per jaar. Te zien Dinsdag en Donderdag van 2 4 uren. No. 2. Het nieuw gebouwd HUIS en ERF, te Leidenaan de Noordzyde van de Lamme- renmarkt No. 8, gfoot 78 centiaren, bevattende beneden: Voorkamer met Alkoof, Binnen kamer, groote Keuken en Plaats; boven: Voorkamer met Alkoof, Achterkamer en rui men Zolder met Dienstbodenkamer. De Kamers zyn behangen, geplafonneerd en voorzien van Stookplaatsen, Kasten en vele gemakken. Het perceel heeft Duinwaterleiding en is in eigen gebruik. Inmiddels uit de hand te koop. No. 3 Het HUIS en ERF te Leidenaan de Sint-Aagtenstraat, No. 25, is uil de hand verkocht. No. 4. Hot HUIS, waarin handel in brand stoffen te Leiden, aan de Noordzijde van de Langegracht No. 78, groot 1 are, 33 centiaren, bevattende beneden: Winkel, Zykamer, Binnenkamer, Binnenplaats met Put, Keuken, ruime Bergplaats, waar boven: grooten Zolder en Vliering; voorts een stuk open grond; boven: Voorkamer, Achterkamer met Bodstede en ruime Zolder. De Kamers zyn behangen en voorzien van Stookplaats, Kasten en andere gemakken. Verhuurd per week, beneden voor 3.— en boven verhuurd geweest voor 1.50. No. 5. Hot HUIS te Leiden, in do Sanders- poort, uitkomende aan de Geeregracht, No. 12, groot 14 centiaren. Verhuurd per week voor f - .60. No. 6. Het HUIS, gelegen als voren No. 13, groot 18 centiaren. Verhuurd per week voor —.70. By elk dezer beide perceelen behoort een onverdeeld '/S5 gedeelte in het Erf van de Sanderspoort, waarin de perceelen uitgang hebben. De perc. 2, 4, 6 en 6 zyn te bezich tigen daags vódr en op de dagen van veiling en afslag van 10-2 uren. Aanvaarding en betaling van al de per ceelen op 15 Mei 1889. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris COEBERGH, alwaar, tusschen de veiling en den afslag, ver hoogingen kunnen worden gedaan tegen ge not van één vijfde der verhoogsom. (3) te Oegstgeest, by Leiden, ma,t TUIN, drie behangen Kamers, Keuken, Kelder, Alkoof en verder voorzien van alle gemakken, gelegen aan den Tram- en Straatweg. Te bevragen by D. FAN DER PUTTE, aldaar. uitstekend voedsel voor Kinderen, Maagiyders en Zwakken, geeft wegens het chemisch on derzoek (Laboratorium KUIJT FARENS- BACH), waaraan het onderworpen is, de groot ste zekerheid tegen vervalsching. Prys 25 Cts. per pakje ('/2 K. G.) Verkrygbaar by de meeste Winkeliers in Grutters- en Kruidenierswaren. In het groot by J. J. BOLTEN ZOON, te Amsterdam. 104de Algemeene Vergadering in de Stadsgehoorzaal, op Vrijdag 13 April 1889, des avonds precies te 7 uren. TENTOONSTELLING Tan Teeke- nlngen en Werkstukken der Leer lingen: Vrijdag 13 April, des avonds van 9 tot 10 uren, Zaterdag 13 April van 12 tot 4 uren en des avonds van 6 tot 10 uren en Zondag 14 April van 12 tot 4 uren. Leiden, P. J. GROEN, 10 April 1889. Secretaris. in het midden der stad, bev.4 a 5 Kamers. Koopprys 3000 a 3500 Gulden niet te boven gaande. Brieven franco onder motto Huls aan het Bureel van dit Blad. Prys per 3 ons 75 Cents. By A. W. SIJTHOFF te Leiden is ver schenen E. M. A. Otto. De kunst om met 1500 in komen 'sjaars, gehuwd, fatsoenlyk te kunnen leven, ƒ0.60. F. A. Van Suchtelen Jr. Waar blyft myn geld? Handleiding voor huishoudelyk boek houden, 0.75. Johanna. Dat getob met onze Dienstboden, 0.75. Elise. Hoe juffrouw Severn leerde koken, ƒ0.60. Emma. Hoe ik myne kinderen groot bracht, 0.60. Elise. „Hoe en Waarom?", Wenken en Raadgevingen op allerlei gebied, 0.75. Het boek voor Iedereen over spijzen en dranken, kleeding en huisraad, en hon derden dingen die dagelyks gebruikt worden, ƒ0.75. E. Von Feuchtersleben. De macht van den geest, Gezondheidsleer der ziel, 0.60. Huishoudboek voor Nederlandsche Vrou wen1 0.75. welke geen reuk of walm veroorzaken, geene sin tels nalaten en totaal verteren. Ze zyn by uit stek geschikt voor open Haarden, Kachels, enz. H. T. CARON, Holiandsche Spoor.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6