Het gerechtshof te 's-Hage heeft heden bevestigdlo. het vrijsprekend vonnis der Rotterdamsche rechtbank in zake den 36-jarigen landbouwer te Zuidland, die had terechtgestaan, beklaagd van op 25 Dec. jl. te Zuidland met nog v(Jf andere personen verzet te hebben gepleegd tegen den mare chaussee J. P., toen deze in de uitoefening zjjner bediening was; 2o. het vonnis derzelfdo rechtbank, waarby een 20-jarige landbouwer wegens het werpen met grind tegen genoem den marechaussee op tweeden Kerstdag, tot ééne maand gevangenisstraf veroordeeld werd. Gisternacht stootte eene Sche- veningsche schuit op het onder water liggend overbiyfsel van het „Ango"-wrak. Een der borden werd daardoor ingedrukt. Als oorzaak wordt beschouwd het niet duideiyk zichtbaar zyn van een paar brails, welke als boeien zyn gesteld. Een 2 0-jarige winkelbediende te 's-Hage stond heden in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar terecht, wegens ver duistering van gelden, door hem ontvangen voor verkochte winkelartikelen, toen hy zich alleen in den winkel van zyn patroon bevond, waarvoor de rechtbank hem 14 dagen gevan genisstraf oplegde. Beklaagde droeg dezelfde verdediging voor, die hy in eersten aanleg voerde, nl. zyne verschooning voor het niet aanteekenen der ontvangen gelden, omdat hy geld te veel had teruggegeven. De president herinnerde hem er aan dat de patroon reeds iang aan de eerlykheid van zyn bediende moest twyfelen, dat hy hem op de proef ge steld had en dat toen de oneeriykheid aan 't licht kwamvoorts dat de patroon, eerst nadat zyn bediende hem door middel van een deurwaarder had gesommeerd tot betaling van loonen, waarop hy vermeende recht te hobben, er toe overging om den rechter over de zaak te laten beslissen. Advocaat-generaal mr. Telders, gebruik makende van het appèl, ook door het O. M. ingesteld, achtte de opgelegde straf te licht en vorderde drie maanden. Hierna vroeg dezelfde ambtenaar van het O. M. bevestiging van een vonnis der Haag- sche rechtbank, waarby een persoon tot 10 dagen werd veroordeeld, omdat hy iemand, die met zyn vroeger meisje op den Loosduinschen weg liep, mishandeld had door hem hevige slagen met een steen toe te brengen. Het Hof zal overmorgen, 13 April, in deze zaken uitspraak doen. Het Amsterdamsche „Nbl. v. Ned.1' ontving weder brieven van zyn ontdek kingsreiziger, die de zaken in Argentinië gaat opnemen. Daaruit biykt dat de „Schiedam" met 1 persoon meer te Montevideo aankwam dan waarmede het schip uit Rotterdam vertrok op reis zyn nl. 4 kinderen overleden en 5 geboren. Verder hebben 19 kinderen aan mazelen geleden. De vier overleden kinderen zyn ook be graven. Dat is eene aangrypendo plechtigheid voor wie zoo iets nooit heeft bygewoond. Onze eerste doode, zoo schryft do reiziger, was een kindje van l'/j maand, van Engelsche ouders. Het was een doodzwak stumpertje, toen het aan boord kwam, en de ouders zyn weerzinwek kend ruw en hardvochtig. Algemeen houdt men het er voor, dat de moedor door gebrek aan zorg den dood van het kind op haar ge weten heeft. Een dag of drie is het onder behandeling van den dokter geweest, maar den eersten dag reeds zeide hy„hier is voor my niets meer te doen." Den dag na de be grafenis speelde de vader alweer op de har monica en de moeder stond te lachen en te praten. Het kind werd des nachts te 12 uren be graven. Zoo ook de latere overledenen. Hart roerend was vooral de begrafenis van de twee kinderen van Bloemsma, een knoppen flinken boer uit Kollum, menschen, die bfykbaar ziels veel van die twee kleinen een van zeven maanden en een van twee jaar hielden. Toon het eerste kindje stierf, moest de moeder bewusteloos worden weggedragende vador woonde de begrafenis by, gebroken van smart. Nadat het lijkje in een kistje was gelegd, werd het door twee matrozen opgetild en op de verschansing gezet; hier werd een strop om het kistje geslagen en nu ontblootten alle aanwezigen dat waren de bemanning van het schip, de eerste-klasse-passagiers en eenige tusschendekspassagiers het hoofd. De kapi tein was zichtbaar geroerd. „God heeft dit kind op den Oceaan tot zich geroepen aldus sprak hy wy vertrouwen het lykjo daarom ook aan den Oceaan toe." En op een wenk, vierden de matrozen het touw en nauwelyks had het kistje de golven geraakt, of het schoot uit den strop en verzonk in de diepte. Met een doffen slag viel de vader op het dek neer; hy moest naar zyne kooi gedragen worden. Juist op dat oogenblik stierf zyn tweede kind. De reizigers hebben veel hinder gehad van do warmtesoms stond de thermometer 125° Fahr. (Hier te lande is de temperatuur nu ongeveer 50° en op den warmsten zomerdag op 't allerhoogst 90°) In eene der byeenkomsten in het laatst van de vorige week van het Leger des Hoils te Utrecht, was een geniesoldaat, die als spreker optrad en eene korte rede hield, waarin hy zich zeer ongunstig uitliet over het leven der militairen in de kazernen hy zeide nl., dat de militairen daar als „bees ten" leefden. Een tweetal korporaals van de vesting artillerie, die als toehoorders de vergadering bywoonden, vonden in die uitdrukking aan leiding hun chef zulks mede te deelen, wegens den smet, die daardoor op de in de kazerne gehuisveste militairen geworpen werd. Naar aanleiding daarvan is de geniesoldaat gestraft met acht dagen politiekamer. Te Maastricht is het 9-jarig zoontje van den verver S. onder eene vracht kar geraakt en hedennacht aan de bekomen kneuzingen overleden. Het dwaze vooroordeel, dat men by het redden van drenkelingen getuigen noodig heeft, kostte te Apeldoorn een kind het leven. Eene vrouw zag eene vyfjarige kleine in het kanaal vallen; zy schoot onmiddeliyk toe en had het genoegen het kind levend op het droge te brengen. In plaats van evenwel het kind terstond onder dak te brengen en de voorschriften toe te passen, welke ten op zichte van drenkelingen bestaan, liet zy het aan den oever liggen en ging hare ontmoeting aan anderen mededeelen. Toen daarna de ge neeskundige hulp werd ingeroepen en ook spoedig verscheen, was het leven byna ge weken en stierf de kleine kort daarna. Om mieren uit de tuinen te ver- dryven, begiete men de nesten met eene op lossing van zwavelzure potasch, ter sterkte van 2 gram per liter water. Men make met een stok enkele gaatjes in het nest om de oplossing goed te kunnen doen doordringen. Een kwartier na eene flinke begieting met dezo oplossing, zegt men dat alle mieren dood zullen zyn, zonder dat de planten in de om geving er door ïyden. Men denke er echter aan om geen koperen gieter te gebruiken, want deze zou door de zwavelzure potasch sterk aangedaan worden. Heeft men mieren in kasten of kan men de nesten niet vinden, dan plaatse men een glas, half gevuld met water, suiker en rum, zoodat de mieren er gomakkelyk by kunnen komen. De lucht der rum zal haar aantrek ken en de dronken geworden dieren vinden by honderden hun dood in het glas. (Ned. T.-Bl Keizer Wilhelm, zoo verhalen Duitsche bladen, ging onlangs 's morgens te 6 uren naar eene der Berlynsche kazernen, om de op dit uur bepaalde theorie-les by te wonenmaar toen hy daar kwam, was de betrokken officier nog niet aanwezig. De keizer wachtte geduldig een halfuur, totdat eindelyk de officier kwam, die niet weinig verschrikte toen hy, zoo laat komende, dezen onverwachten toehoorder vond. Hy gaf den kolonel kennis van het gebeurde en wachtte met groote bezorgdheid do dingen af, die komen zouden. Maar er gebeurde dien dag niets en dat was, by de snelheid, waarmee dergeiyke militaire zaken worden afgedaan, niet geruststellend. Ook den volgenden dag hoorde de officier niets van het gebeurde; maar tegen den avond ontving hy een pakje, welks afzender niet genoemd werd en dat een wekker bevatte. In verscheidene Noord-Ameri- kaansche Staten, als Indiana, Ohio, Kentucky, Newjersey en Nieuw-York, is in den laatsten tyd de zoogenaamde „Witmutsen-beweging" aanmerkeiyk toenemende, voornameiyk ten platten lande. Het is eene niet bepaald geor ganiseerde vereeniging van mannen, die, even als de toepassers van de lynch-wet eene rechts pleging hebben op eigen hand, en wel voor nameiyk om personen te tuchtigen, die zich schuldig maken aan misdryven, welke niet binnen de perken der strafwet vallen. Als b. v. een gezin veel te ïyden heeft door het slecht gedrag van den huisvader, dan wordt deze door de „White-Caps" eerst ge waarschuwd en, zoo dat niet helpt, opgolicht, aan een boom gebonden en duchtig afgestraft. Deze byzondere rechtspleging geeft, hoewel zy zich zedeiyke verbetering ten doel stelt, zooals men denken kan, dikwyis aanleiding tot onrechtvaardigheden en tooneelen van ruw geweld. Terecht wordt daarom door Ameri- kaansche bladen aangedrongen op streng toe zicht en krachtige maatregelen tegen de „Witmutsen." Het bezoek, d o o r d e n President der Fransche republiek in September jl. aan Caon gebracht, heeft geleid tot eene ge wichtige ontdekking op kunstgebied. In de groote raadszaal, waar de President zou ont vangen worden, lag geen tapyt. Ijverig ging men in het sousterrain zoeken, of daar iets bruikbaars lag, en men vond er, by allerlei meubelen uit den tyd van Lodewyk XIV, ook een opgerold Gobelin. Dit bleek ruim 200 jaren oud te zyn en stelt voor „Dido en Eneas te Carthago", in den opgesmukten theatralen styl van Lebrun. Nadat het voor de receptie gebruikt was, werd het te Parys schoon gemaakt, en het hangt nu als eene frissche, goed bewaarde, gewevene muur- schildery in de concertzaal van het stadhuis te Caen. Te Parys is thans de vraag aan de orde hoever het uitzicht zal strekken, dat men van den Eiffeltoren hebben zal. Er wordt zelfs gesproken van Dyon, in welk geval men ook Bevesier, in Engeland, zou kunnen zien. De werkeiyke grens is, volgens de „Temps", 64 kilometerFontainebleau, Nantes en Pon- toise zouden dus binnen dezen kring, doch onkel by byzonder helder weder, zichtbaar zyn. De arbeiders van den toren hebben aan hun ingenieur een kruis, met diamanten bezet, aangeboden. De heer Eiffel heeft hen en hunne huisgenooten toen op een tochtje naar den top medegenomen en hun vervolgens oen maaltyd aangeboden. Een groote brand teSurah, in het presidentschap Bombay, heeft een vierde deel van de stad vernield en 1500 lieden van huis en have beroofd. Het blykt dat in de stad op 9 plaatsen tegeiyk brand was ont staan en hoewel uit Baroda hulp gezonden werd, slaagde men niet, de vreeselyke ver woesting te verhinderen. Tot overmaat van ramp is in de vernielde stad de cholera uit gebroken. Smithfield in Noor d-C a r o 1 i n a is geheel in de asch gelegd. De schade wordt op 100,000 dollars geschat. In de Chesapeake-baai op de Oost kust van de Veroenigde Staten zyn by den lievigen storm 30 tot 40 schepen vergaan. Twaalf zeelieden verdronken. Onder de negerarbeiders op de landengte van Panama heerscht, sedert de arbeid aan het kanaal gestaakt is, hongersnood en groote ellende. De Britsche consul heeft brood onder hen doen uitdeelen. Men zegt dat nu reeds uit de Veree- nigde Staten 90,000 passages zyn genomen op booten, welke in den aanstaanden zomer naar Europa gaan. Uit Nieuw-York wordtgeseind dat onder de arbeiders groote opgewonden heid heerscht wegens de arrestatie van drie bestuursleden van de „ridders van den arbeid", onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de dynamiot-ontploffing in de brouwery van Stevenson. Volgens de „Science Pratique" is het oen scheikundige gelukt, door middel van electriciteit boter te fabriceeren. Hy heeft de melk in een geïsoleerd vat gedaan en er zoolang een electrischen stroom doorheen ge leid, dat de boterdeeltjes zich gingen afscheiden. Mot een dynamomachine van de kracht van 40 elementen, kon hy in vyf minuten 45 liter vloeistof verwerken. Een afschrikkend voorbeeld voor uithuizige ouders wordt door de „Liberté" verhaald. Een jonge vader en moeder, die avond aan avond uitgingen naar feesten en partyen, hadden voor hun klein zoontje eene Picardische voedster in dienst genomen, aan wier zorgen zy hun kind gerust konden toever trouwen, naar zy meenden. Als de moeder s avonds laat thuiskwam, ging zy altyd even op de kinderkamer kyken, maar zy vernam dan steeds dat de kleine sliep. Onlangs, toen de ouders 's nachts thuis kwamen, vonden zy hun zoontje zwaar ziek, en vóór de komst van een in alleryl ontboden geneesheer was de arme kleine gestorven. Het kind bezweek aan hersenvlies-ontste king, welke, zcoals by onderzoek bleek, ont staan was door een kunstje, dat de voedster aanwendde om het knaapje in slaap te krygen en zoo spoedig van allen last af te zyn. Zy wreef namelyk eenigen tyd met hare hand over den schedel van het kind, dat, aldus ge- magneti8eerd, weldra in een staat van ver- dooving verviel. Die behandeling, welke de vrouw eenige malen per dag herhaalde, had ontsteking van het hersenvlies doen ontstaan. Dat gevaariyke kunstje moet bekend zyn aan vele voedsters in Frankryk, die het elkan der hebben geleerd. Vier officieren van het Russische leger hebben gewed dat zy in 45 dagen te paard van St.-Petersburg naar Parys zullen gaan. Zy zullen in de eerste helft van Mei de reis aanvaarden. Een huweiyk te Milwaukee, in de Vereenigde Staten. „Gy bemint haar?" „Ja." „Gy bemint hem?" „Ja. „Getrouwd! 't Kost twee dollars." BUITENLAND Frankryk. De „Figaro" maakt een vertoog openbaar van den heer Pierre Bigot, advocaat by het hof van cassatie te Parys, waarin deze tot de slotsom komt dat de Senaat volstrekt niet bevoegd is om over hetgeen generaal Bou- langer te last wordt gelegd, uitspraak te doen. Naar men zegt, zal de Boulangistische afgevaardigde Laguerre voor den Raad der Orde van advocaten worden geroepen wegens de volgende voor den heer Beaurepaire be- leedigonde regelen in de „Presse": „Te Brussel heb ik het requisitoir gelezen van het individu, dat, na de weigering van een magistraat, den titel van proc.-generaal by het hof van Parys voert en ik tref er het volgende aan „In eene by den heer Laguerre belegde vergadering verklaart de heer Boulanger dat hy zich krachtige medewerking in het leger heeft verzekerd, dat verscheidene garnizoenen besloten zyn om hem te volgen, dat hy te Parys zelf eene kern van getrouwen in de iegimenten heeft gevormd." „Het bedoelde individu heeft gelogen." De regeering heeft bepaald dat de zit tingen van den Senaat als hooggerechtshof niet openbaar zullen wezenalle toegangs- bewyzen, zoomede de persbiljetten, worden ingetrokken. Echter zal een stenografisch ver slag der zittingen worden genomen en dit verslag zal by gedeelten, na vanwege de regeering te zyn goedgekeurd, aan de pers worden voorgelezen, waarvoor eene zaal wordt ingericht beneden in het paleis, naby het telegraafbureel. Dultechland. De zitting der Kamer van Afgevaardigden is tot 30 dezer verdaagd. Te Beriyn zal eene nieuwe koloniale onderneming, de Duitsche Pondoland-maat- schappy, met dr. Otto Kersten als directeur, worden opgericht. Naar gezegd wordt, heeft zy 150,000 H.A. grond in Pondoland gekocht. Uit Washington wordt bericht dat prins Von Bismarck met den heer Blaine is over eengekomen, dat Duitschland noch de Ver- eenigde Staten vóór afloop der Berlynsche conferentie hun oorlogsvloot of -leger op Samoa zullen aanvullen of versterken. De Amerikaansche afgevaardigden vertrek ken op 13 dezer naar Berlijn. De „Reichsanzeiger" van gisteren bevat de kennisgeving der rykscommissie, don vorigen dag openbaar gemaakt, waarby het verbod voor No. 65 der „Volkszeitung" en het verder verschynen van dat blad wordt opgeheven. De commissie tot onderzoek naar de klach ten togen de toepassing der Duitsche socialis tenwet was namelyk van oordeel, dat het blad geen sociaal-democratisch orgaan was en daarom niet op grond van genoemde wet kon worden verboden. De „Volkszeitung" ie dan ook gisteravond weer verschenen. Zy wydt een artikel aan hare oude vrienden, dat met de volgende woorden eindigt„Wy nemen de oude wapens weer ter hand tot een nieuwen stryd, in het bewustzyn dat wy ten slotte zullen zegevieren." De keizer en Von Bismarck wonnen omtrent de opheffing van het verbod aangaande ge noemd blad nog 's avonds uitvoerig advies in van de rykscommissie. Het plan is gevormd eene telefonische verbinding tot stand te brengen tusschen Ber lijn, St.-Petersburg, Warschau en Moskou. Keizerin Frederik heeft den voorzitter van den Ryksdag ten gehoore ontvangen. By het Centrale Schilderyenmuseum te München is eene school opgericht voor het herstellen van schilderyen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2