Gemengd Nieuws. In de jongste „Sprokkelingen" in het „Utr. Dbl." leest mon: „Het verwondert mij, dat de faam met geen woord melding heeft gemaakt van een bijzon der wetenschappelijk feit, onlangs door professor Van Iterson te Leiden bedreven. Toen de AVeener hoogleeraar Billroth het kunststuk verrichtte, aan eenigo patiënten een stuk van hun maag te ontnemen, moest de geheeie wereld dat weten, ofschoon bjjna al die ge opereerden later aan de gevolgen overleden, maar nu de Leidsche professor diezelfde ope ratie met volkomen succes vorrichtte en de patiënt geheel hersteld uit het academisch ziekenhuis is ontslagen, nu verneemt men daarvan niets. My dunkt, dat is niet billijk tegenover onzen Nederlandsohen geleerde en ik neem daarom de vrijheid, hot feit hier in te vlechten, zooals ik het uit den mond van een deskundige vernam." Bij onderzoek is ons gebleken dat deze mededeeling juist is. Het feit had plaats onge veer zeven weken geleden. De patiënte was uit Middelburg. Haar werd door genoemden hoogleeraar een stuk van de maag en den aangrenzenden darm weggenomen. Nu ruim veertien dagen geleden kon de vrouw her steld weer naar hare familie terugkeeren. Naar aanleiding van hetzelfde bericht, meldt men ook aan de „N. R. C.": Niet de operatie zelve is zoo ongehoord zeldzaam, maar wel het feit, dat de hoog leeraar in twee overeenkomstige gevallen, korten tijd na elkander, de zware operatie verrichtte, en eenige weken later in do gelegen heid was, beide patiënten volkomen genezen aan de studenten te vortoonen. In beide ge vallen had men te doen met kanker. Toen nu beide patiënten, in plaats van mager en vervallen, zooals vroeger, niet slechts her steld, maar daarbij blozend en welvarend werden voorgesteld, is door de talrijke studen ten aan prof. Van Iterson eene welgemeende ovatie gebracht. Uit het IJ, n a b y de Handelskade te Amsterdam, is het lyk opgehaald van een tot dusverre onbekenden man, naar gissing 30 jaren oud. Twee van de Afrikaansche „zwartjes", die van hot gezelschap des heeron Goddefroy in den Parktuin aldaar waren weggevlucht en gisteren in de Boerhavestraat rondzwieiven, zjjn door de politie weder naar dien tuin terug geleid. Een echtpaar, wonende Enge 1- schesteeg 21, by den Nieuwendjjk, to Am sterdam, verkeert in de grootste ongerustheid. Een 4'/2 jarig dochtertje is Vrijdagavond spoorloos verdwenen en ondanks alle naspo ringen, ook van de politie, die in de nabij heid don geheelen Zondag gedregd heeft, nog niet teruggevonden. Men vermoedt dat het kind gestolen is. Zy is gekleod met wollen kapjo en geruiten jurkje, en was met eenige andere kleinen nog gezien even voor een schoorsteenbrand in genoemde steeg. Wie eenige inlichtingen kan geven aan de ouders, doet een goed werk, want dezen verkeeren in doodelijken angst. Juffrouw T. De Jong, de tweede millioenenjuffrouw uit Drachten, is Zondag avond door de politie te Groningen in hechte nis genomen. Ze vertoefde aldaar in het hotel „Friesland". Tusschen de politie en eenige zoutsmokkelaars word Maandag-avond te Til burg een waar gevecht geleverd, waarby de politie van de blanke sabel gebruik maakte. Twee der beruchte belhamels werden, sterk geboeid, in verzekerde bewaring gebracht. Het gisteren m e d e g e d e e 1 d e t e Alfen by Tilburg heeft zich aldus toegedragen De zoon van zekeren B. wilde met een geweer op eene kat schieten, doch werd hierin door zyn vader verhinderd. Hierdoor ontstond eene worsteling, waarby het geweer afging en het schot den vader doodelyk wondde. Men vreest voor zyn behoud. De commissaris des Konings in deze provincie heeft de opheffing van de beschermende bepaling der vogolenwet voor de gemeenten Waddingsveen, Moerkapelle en Bleiswyk, verlengd tot 31 December 1889. Uit Hamburg wordt gomold: In de nabyheid van de voorstad Hom is een knaap vermoord. De jongen werd deerlijk mishandeld. De moordenaar ging by de komst van eenige personen op de vlucht en kon tot heden nog niet gevat worden. Volgens een bericht der „Daily News" uit Teheran, zou de Perzische regee ring eon verdrag met Rusland onderteekend hebben, krachtens welke overéénkomst da vesting Kelatnadir aan Rusland wordt afge staan. Eenige Fransche bladen spre ken over eene nieuwe schietpatroon, die door den Franschen geweermaker Biennait zou zyn uitgevonden. Hy is er nl. in geslaagd, een ondoordringbaar, brandbaar patroonhulsel te vervaardigen, waardoor eene volkomen lucht- afsluiting bereikt is en het metalen slaghoedje door een brandbaar knalpoeder te vervangen, zoodat na het lossen van het schot niets in het geweer overblyft. De heer Biennait heeft voorts een byzonder kruit samengesteld en den looden kogel door een van harder metaal vervangen. De proeven, met deze nieuwe uit vinding genomen, zijn, naar men verzekert, goed geslaagd. Te Keulen zal eerlang op het terrein, waar verleden jaar do internationale tuinbouw -tentoonstelling plaats had, eene sport- tentoonstelling gehouden worden. Alle soorten van openlucht-vermakenvisch-, roei-, ren-, ryd jacht- en schiet-sport, wielrydery, hon den-, vogels- en vischteelt zullen daarop ver tegenwoordigd zyn. Er zullen feestspelen, luchtballontochtjes, karavaanwandelingen, con certen en schouwburgvoorstellingen te genieten zyn. Wat de hondenfokkery betreft, is een groot deel van het terrein ingericht om ruim 1200 rashonden te herbergen. De afdeeling vogels staat onder leiding der veroeniging „Ornis". Ook de paardententoonstelling zal zeer belangrijk zyn en de voornaamste stoe teryen en eigenaars van raspaarden hebben hunne deelneming toegezegd. Van Parjjs naar Londen per tele foon. Eene belangwekkende proef met de telefoon op grooten afstand staat op 't punt genomen te zullen worden. Er is sprake van om Parys en Londen telefonisch te verbinden. Het is een ontwerp, waarover de heer Coulon, directeur dor posterijen en van de telegrafie, op zyno laatste reis in Engeland heeft ender- handeld. De plannen werden in Engeland door de ingenieurs zeer goed ontvangen. De studie, aan de tenuitvoerlegging daarvan verbonden, zyn evenwel niet gemakkelyk. Specialiteiten voorzien moeilykheden, welke moeten over wonnen worden, opdat de onderneming slage. Een ingenieur is door den heer Coulon aan gewezen om het plan voor de nieuwe tele fonische verbinding te bestudeeren en alzoo op te sporen op welke wyze het plan het bost zou zyn uit te voeren. Een drama in eene drukkery te Parys. De „National" was voor een paar dagen des morgens het tooneel van een drama, dat ernstige gevolgen zou kunnen gehad heb ben voor den knecht Marcus. Deze bevond zich te halféón aan zyn steen, gereed om tot het opmaken van het blad over te gaan, toen plot seling de deur dor zettery openging en een individu binnentrad, met eene revolver in de hand, welke by op Marcus richtte. Deze zeide eenvoudig: „Wat doe je? Je bent gek!" Als oenig antwoord gaf de onbekende vuur en wondde den letterzettor ernstig aan den hals. Tweo andere zetters maakten zich daarop van den onverlaat, die dronken scheen, meestor, ontwapenden hem en hielden hom vast tot de politie kwam om hem naar het commissariaat over te brengen. Hy bleek Darras te heeten en uit Namen afkomstig te zyn. Al w oer een drama! Een be ambte by de posteryen te Hamburg leed aan zinsverrukking, wat zyne vrouw zeer weinig boviol. Zy wilde daarom van hem scheiden en haren intrek nemen by de ouders. Niettegen staande do man bad en smeekte zulks niet te doen en by hem te blyven, pakte zy haar boeltje byeen. De ongelukkige echtgenoot ging daarop de deur uit, kocht eene revolver, keerde met zyn geladen wapen terug en vuurde het af onder de woorden„Levend kom je hier niet van daan." De vrouw vluchtte het huis uit, waarna do man zichzelven twee kogels door het hoofd joeg. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren het ontwerp, be treffende de regeling van den werkkring van den Senaat als hoogste gerechtshof urgent verklaard. De verdere beraadslaging over dit wetsont werp was weder zeer onstuimig. Te midden van protest en geschreeuw, waaronder men de woorden „schande" en „bedriegery" op merkte en ook de kreet: „leve de commune!" werd vernomen, werd de sluiting der alge meens beraadslagingen met 253 tegen 242 stemmen bepaald. De heer Andrieux zeide dat hy aan deze stemming de eer niet wilde aan doen, zyn naam er by te voegen. Met 321 tegen 222 stemmen werd besloten tot de behandeling der artikelen over te gaan. Art. 1 werd daarop aangenomen met 315 tegen 194 stemmen. De artt. 2 tot en met 4 zyn zonder debat goedgekeurd. De artt. 5 en G werden aangenomen met 315 tegen 192 stemmen. Verworpen werd met 304 tegen 197 stem men een amendement vao den heer Leroy, waarin wordt voorgesteld dat een of meer rechteriyke ambtenaren door de commissie van het hooggerechtshof zullen worden aan gewezen en met de instructie belast. Nadat vervolgens al de andere artikelen waren aangenomen, werd het ontwerp in zyn geheel met 318 tegen 205 stommen goedge keurd, waarop eenige bravokreten weerklonken. De zitting word 's avonds te 10 uren op geheven. Men gelooft dat de Kamer morgen, Don derdag, zal uiteengaan. De inkomsten in de maanden Februari en Maart bedragen 373,000 fr. minder dan de raming en 7,215,900 fr. meer dan in de zelfde maanden van het vorige jaar. Duitsch.la.ncl. De „Kreuzzeitung" verneemt dat het ver bod tot uitgave der „Volkszeitung" heden is opgeheven. Onder de juweelen, die keizerin Frederik van de hertogin Galliera erfde, waren 80 snoeren paarlen. Den zesden Augustus zal op het slag veld van Wórth het uit bydragen der Beiersche veteranen opgerichte krygers-monument ont huld worden. De „Nordd. Allg. Zeitung" verzekert dat de Pruisische minister van openbare wer ken, de heer Maybach, zyne portefeuille niet zal neerleggen. Verder laat het officieuze blad zich niet uit over het geschil tusschen de heeren Maybach en Von Stephan, zoodat men vermoedt dat het den keizer is gelukt den minister tevreden te stellen. Daarentegen bevat de „Reichsanzeiger" het besluit, waarby den minister van oorlog, gene raal Bronsart Vor. Schellendorf, op zyn ver zoek (wegens zwakke gezondheid) ontslag wordt verleend en de generaal Verdy du Vernois tot minister van oorlog wordt benoemd. De nieuwe minister was onder den vroe- geren minister Kamecke reeds director van het algemeene oorlogsdepartement, later com- mandeerend generaal in de gewichtige grens vestingen KOnigsberg en Strassburg. Hy wordt voor een dor bekwaamste hoofdofficieren ge houden. De vorige minister, Bronsart Von Schellendorf, moet in den laatsten tyd, naar het gerucht wil, niet altoos met het hoofd van den generalen staf, graaf Waldersee, op alle punten van militair beleid eensgezind zyn geweest. De exerceer-meester der keizerlyke prin sen is tot 15 maanden vestingstraf en degra datie veroordeeld. Waarom is niet bekend. Luxemburg. Burgemeester en schepenen der gemeente Luxemburg hebben in eene proclamatie de bevolking uitgenoodigd, naar aanleiding der benoeming van den hertog van Nassau tot reger.t, de Luxemburgsche vlag en die van Oranje-Nassau van hunne woningen uit te stekon; zij achten eene luidruchtige uiting ongepast, Evenwel zal door particulieren Don derdag avond een optocht met fakkellicht worden gehouden. Uit Frankfort aan den Main wordt ge meld dat de hertog van Nassau gistermiddag te 2 u. 45 m. met den erfprins en gevolg naar Coblentz is vertrokken. De boodschap van hertog Adolf van Nassau aan de vertegenwoordigers van het groother togdom, in de Kamers door don minister-pre sident Eyschen voorgelezen, luidt aldus: „Myne heeren! Artt. 6 en 7 der Grondwet van het groothertogdom en artt. 32 en 33 van het familieverdrag van het Huis van Nassau bepalen dat, zoo de Koning Groothertog niet in staat is te regeeren, er een regentschap behoort ingesteld te worden, dat toevertrouwd wordt aan den naasten bloedverwant van den souverein. Sedert meer dan zes weken is Z. M. buiten staat om zich bezig te houden met de regeeringszaken. In de Nederlanden is, op voorstel van het Nederlandsche gouvernement en het eenparig verlangen van den Raad van State, de instel ling van een regentschap afgekondigd, na de unanieme goedkeuring der beide Kamers van de Staten-Generaal, in vereenigde zitting daartoe byeengekomen. Wy bevinden ons in zeer treurige en moei- lyke omstandigheden, maar op den eenparigen wensch van het gouvernement en van den Raad van State van het groothertogdom, meen ik my niet te mogen onttrekken aan eene daad van gehoorzaamheid aan de wetten des lands en van het Huis van Nassau en ver zoek ik om toegelaten te worden om den bij art. 8 der grondwet bedoelden eod af te leg gen. Na onderzoek van de u door de regeering voor te leggen stukken, verwacht ik dat de Kamer aan dit schryven het verlangde gevolg zal geven. Adolf, Hertog van Nassau. Dit in het Fransch gestelde stuk was mede- onderteekend door Paul Eyschen, staatsminis ter en regeerings president. Belffia. Tot dusver heeft de Fransche regeering geenerlei aanvraag gedaan om aan generaal Boulanger het verder verblyf in België te verbieden, noch eenig ander vertoog, van welken aard ook, tot de Belgische regeering gericht. Deze laatste heeft geen besluit ge nomen omtront do uitzetting, maar den gene raal doen weten dat, indien hy op de wel willendheid wil rekenen, welke de Belgische regeering altijd jegens staatkundige uitge wekenen heeft betoond, hy daartoe moest medewerken door zich te onthouden van elke openbare handeling, welke het Belgische Ka binet onvermydelyk zou leiden tot het uit vaardigen van het besluit, waarby hem het verblyf op Belgisch grondgebied wordt ont zegd. De regeering zou dit doen uit eigen beweging en zonder eenig vertoog van Frank- ryk af te wachten. Het bericht der „Indépendance" omtrent het geheimzinnig onderhoud van Prins Victor en generaal Boulanger in het Kamerenbosch, van verschillende kanten opnieuw tegenge sproken, wordt door genoemd blad nog steeds in allen deele staande gehouden. Het voegt er by, dat by de bezoekers niemand werd toegelaten dan een arme gebochelde stamelaar voor de bediening. Groot-Britannlë. Lord Granville heeft in de gisteren door het Hoogerhuis gehouden zitting medegedeeld dat de Paasch-vacantie aanstaanden Donderdag zal aanvangen en tot 30 dezer duren. Een aantal te Londen vertoevende Fran schen was eergisteren byeen in een hotel in AVardourstreet. Zy hielden daar eene sympathie meeting voor Boulanger. Mocht de generaal er dus toe besluiten het Kanaal over te steken, waartoe hy nu en dan ten sterkste wordt uitgenoodigd, dan zou hy te Londen de eerste lingen wel vinden voor een Boulangistisch genootschap. Vereenigde Staten. President Harrison heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hy de Datie uitnoodigt om den 30sten dezer het eeuwfeest der ves tiging van generaal AVashingtons regeering te vieren, en om dien dag Gods gunst af te smeeken over de zegeningen van vryheid, welvaart en vrede. Het programma van den dag sluit met een bal, zooals er wel nog nooit in Europa of Amerika een zal gegeven zyn. Het heeft plaats in het Metropolitan Opera gebouw te Nieuw-York. President Harrison, de vice- president Morton, alle autoriteiten uit AVashing- ton, de gouverneurs van alle staten en ter- ritoriën der Unie, de élite van Nieuw-York enz. zullen onder de gasten zyn, wier getal 7000 a 10,000 bedragen zal. De zaal, waarin gesoupeerd wordt, is ongeveer 400 meters diep en het bal zal ongeveer f 250,000 kosten. Op het dansprogramma komt eene quadrille van 32 paren voor; de heeren en dames, die daaraan meedoen, zyn allen dirocte afstam melingen der deelnemers aan het groote bal, waarmede 100 jaren geleden de optreding van den eersten president gevierd werd. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 12 en 26 April laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 19 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 23 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Ned. Mail) 16 en 30 April laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Aria Marseille (Fransche Mail) 20 April laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 13 en 27 April; laatste lichting aan het postk.'s nam. 12.15 en alleen voor brieven en briefkaarten 3.50.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6