feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 April. Feuilleton. De doodc of de levende. N'. 8942 «iuw.-i; Donderdag 11 April, k*. 1889. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DKHKR COURANT I Toor Leiden per g mucden1J0. Vrenoo per peet.v. 1.40. Af»0Dd«rfijk» Namaten.fe 0.06. PRUS DHR ADVRRTHNTTBN: Tan 1—4 regeU 1.08. Ieder, regel meer ƒ0.ÏT^. OraoUr, letten naar plaatsruimte. Toor het Im- eaemren bulten de etad wordt 0.10 berekend. 9it nontmer bestaat uit TWEE Blade». Brongen Leiden» ingezetenen menigmaal hunne oprechte hulde aan de lieftallige sou brette van het Rotterdamsch tooneelgezel- schap, aan mej. Marie ViDk, de avond van gisteren heeft bewezen hoezeer ook de stad harer inwoning deze actrice weet te waar- deeren. Reeds lang voor den aanvang was het grootsche, trotsche lokaal tot de nok ge- vutd door eene tallooze menigte, hier vereenigd om mej. Vink by gelegenheid harer eerste benefietvoorstelling, zyne genegenheid, zyne sympathie te toonen. Nauweiyks had zy als Itka in „Inkwar tiering" den voet op het tooneel gezet, of reeds van alle zyden mocht de talentvolle tooneel- speelster de bewyzen dezer gevoelens ont vangen. De muziek begroette haar met fanfares, het publiek met luide byvalsbetuigingeneen prachtig bloemwerk en een geurige bouquet werden haar overhandigd. Het groote huldebetoon zonde echter eerst na de derde acte komen toen werd zy als het ware bedolven onder sieriyke kransen en omvangryke ruikers; het geheele tooneel was in een oogwenk in een fantastischen tuin herschapen met bloesems van allerlei oorden, want niet alleen uit de Maasstad waren die huldebiyken, ook andere steden hadden zich daarby aangesloten, ook uit onze Sleutelstad was haar een ruiker ge worden. Namens hare talryke vereerders, overhan digde de heer Le Gras haar een prachtig stel diamanten oorknoppen met een ryk gemon- teerden armband. Te aangedaan om in woorden uiting aan hare dankbare gevoelens le geven, dankte inej. Vink met handkussen het opge togen publiek. Een avond als gisteren bewyst dat ons land de ware kunst nog hoog in eere houdt, en dat zy hare beoefenaars acht en liefheeft. De officier van gezondheid 2de kl. J. J. Van Driel, van het regiment grenadiers en jagers, is tydeiyk gedetacheerd by het gar- nizoens-hospitaal te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam," van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag- nacht om 12 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Een Roman uit Virginia van Miss A. RIVES. Slot.] Naar het fransch, hoor Johanna. „En voor my ook vindt ge dat ik zoo te benyden ben?" vroeg hy scherp. Vat zyt ge voor my geweest!!" „Een vloek," zeide zy zacht, met eene be weging van het hoofd, die hem byna vrees aanjoeg, „niets dan een vloekmaar ik was uwe echtgenoote nog niet ende mannen vergetenBedenk wat het gewoest zou zyn als ik eerst na het huwelyk met u deze ontdekking had gedaanGy zyt nog jong, doch „Ja, dat zou vreeselyk geweest zyn." Groote zweetdroppelen parelden op Dering's voorhoofd, maar zyne stem en gebaren waren kalm. „Gy ziet, alles kon nog erger geweest zyn als wy gehuwd geweest waren byvoorbeeld, was het duizend duizendmaal erger geweest." „Toch gaaft ge voer, my te beminnen." „O, ik had u lief, ik bad u héél, héél lief, Op de te Schiedam gehouden tentoon stelling van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, werden o. a. bekroond voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, met een tweeden prys: K. Moleman, te Aalsmeer; voor de fijnsteen zwaarste koe, uitsluitend met hard voeder gemest, met een derden prysW. Dorrepaal, te Koudekerk, met een vierden prysA. Dorrepaal, aldaar, en met een vyfden prys: P. Rynsburger, te Leiderdorp; voor de vier fijnste en zwaarste vette schapen, onverschil lig van welk ras, met een eersten prys: E. Zirkzee, te Koudekerk; voor de beste melk koe, met een tweeden prys: A. Van den Akker, te Hazerswoude; voor de beste kalfdragonde koe, minstens zeven maanden drachtig, met een eersten prys: A. Van der Lee, te Koude kerk, en voor de zes fijnste en zwaarste één jarige weide-schapen, onverschillig van welk ras, met een eersten prys: A. C. Van den Akker, te Hazerswoude. Men schryft aan de „Haarl. Crt." uit Parijs, dd. 6 April: De gevel van de Nederlandscho afdeeling der Parysche wereldtentoonstelling, ontworpen door den architect Posthumus Meyes en uit gevoerd door den heer NiermaDS, architect der Parysche commissie, zal versierd worden met twee decoratieve paneelen. Die paneelen zyn geschilderd door uwen landgenoot Willy Mar tens Wy waren heden in de gelegenheid ze te bezichtigen op het atelier van dezen schilder. De twee pendanten stellen voor Handel en Nyverheid. Zy zyn ieder 3 meter hoog, op eene breedte van 5 meter, terwyi de geheele gevel 15 meter hoog en meer dan 20 meter breed zal zyn. Het ééne paneel, de Handel, geeft ons den aanvoer der verschillende koop mansgoederen, suiker, tabak, katoen enz., te aanschouwen; op den achtergrond verryzen de masten der schepen, die de producten uit Oost en West hebben aangebracht of ze naar heinde en verre zullen vervoeren. Op het andere, de Nyverheid, zien wy hoe de handwerksman ter school gaat by den kunstenaar, hoe de man der wetenschap hem ter zyde staat met zyne studie, om hem in staat te stellen de veelsoortige voortbrengselen te vervaardigen, die wy hier afgebeeld vinden. Het werk is zeer verdienstelyk uitgevoerd, de figuren zyn forsch van lynen en komen goed uit op den gouden achtergrond. De heer Martens heeft eer van zijnen geheel belangloozen arbeid, evenals van de drie schilderyen (waarvan twee portretten) en de pastel-teekeningen, die hy ter schilderyententoon8telling zal inzenden. In zyn geheel laat de bedoelde gevel zich goed aanzien. ge gelooft het toch wel," zeide zy verwonderd. „Zeker, zeer zeker had ik u lief." „Zoo, hadt ge," zeide Dering kortaf. „Zeg, dat gy gelooft, dat ik u liefhad, zeg dat gy het hebt geloofd." „Ik heb het geloofd." „Blyf het gelooven Waarlyk, ik ben zoo slecht niet als ge denkt „Ik houdt het er voor dat gy niet weet, wat gy zegt," zeide Dering nauweiyks hoorbaar. „Ik weet heel goed wat ik zeg." „Het is moeilyk u te begrypen," antwoordde Dering; zend om 66n rytuig, want ik wil nog hedenavond terugkeeren naar Charlotte-ville." „Hedenavond nog?" „Ja, hedenavond nog. Misschien kunt gy wel begrypen dat ik geen nacht langer hier slapen kan." „Omdat ik er ben," zeide zy treurig. „Ik kan u geen ongelyk geven, ik kan u geen ongelyk geven" „Dat is heel vriend6lyk van u; zou uwe goedheid zich ook zóó ver uiistrekken, dat gy my van een rytuig zoudt willen voorzien om te vertrekken?" „Wilt gy dan waarlyk hedenavond ver takken?" By Koninklyk besluit wordt met ingang van 10 dezer bevorderd tot dirigeerend off. van gez, 8de kl. by de zeemacht, de off. van gez. lste kl. J. Van Lith Harrebomóe. Met ingang van 16 dezer bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. J. H. Junius, H. G. Leembruggen, A. J. Loke en G. J. J. Verdam, met bepaling dat de eerstgenoemde twee zullen rang nemen tus- schen de luits. ter zee 2de kl. L. Hamming en H. H. Dei Court van Krimpen en de laatst genoemde twee tusschen de luits. ter zee 2de kL G. L. 't Hooft en C. F. Pabst. Met ingang van 16 dezer lo. de luit. ter zee lste kl. J. Van Brakel Schimmel, ter zake van in, doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebreken op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlyksch pensioen van 1130 en eene verhooging met ƒ825 's jaars voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringon2o. be vorderd, lo<t luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. F. C. V. Zwaanshals. Met ingang van 16 dezer: lo. de kapt. ter zoe J. H. Commys, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vyftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlyksch pensioen van ƒ2100 en eene verhooging daarvan met 1200 's jaars voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en tusschen de keer kringen; 2o. bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee J. C. Commys; tot kapt.- luit. ter zee, de luit. tor zee lste kl. H. Nygh tot luit. ter zee lste kl., de luit, ter zee 2de kl. G. F. Tydeman. Benoemd by het wapen der artillerie, by don staf van het wapen, tot kapitein maga zynm., de eerste luit.-magazynm. J. M. Smeets, te Woerdenby het 3de reg. vesting art., tot kapt., do eerste luit. K. J. Van Ravenswaay, van het 2de reg. veld art.; by het 4de reg. vesting art., tot kapitein, de eerste-luit. M. J. Perk, van het corps. Bi) het wapen der inf. en wel by het 8ste reg. benoemd tot eerste luit. de tweede-luit. K. L. Van Harrevelt, van het 6de regiment^ De kapitein jonkheer W. P. Six, van het wapen der inf., thans op non-activiteit, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1452 's jaars. De officier van gez. lste kl. dr. J. P. Van den Berg, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, op zyne aan vrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 15G0 's jaars. De eerste luit. op non activiteit F. Van „Als gy my slechts van een paard wilt voorzien." „Geef uwe orders," antwoordde zy langzaam. „Dank u, geef my nu eene hand." Zy reikte hem zwygend hare hand. „Adieu," zeide hy, toen na eene pauze: „adieu, Barbara." „Adieu," antwoordde zy, hare oogen op hun vereenigde handen geslagen. „Na eene pauze fluisterde zy weer: „Adieu." „Adieu," herhaalde hy. „Adieu," zeide Barbara zacht. Hy ging naar de deur, doch keerde weidra terug, om haar aan zyn hart te drukken en haar gelaat met vurige kussen te bedekken. „Ik bemin u," stamelde hy, „ik bemin u on danks alles; o Barbara, gy zult u zoo ongelukkig gevoelen, als ik voor altyd weggegaan zal zyn. Want ik zal nu nooit, nooit meer hier komendenk er dikwyls aan terug, denk dik- wyis aan deze goddeiyke uren, die wy te zamen hebben doorgebracht, aan uwe kussen en aan de mijne. Zóó omarmdet gy my altoos. Hy kustte hare haren, hare oogleden, haren hals, hy deed haar byna pyn, zoo vurig kuste hy haar. Helaas, hy kon evengoed een lyk in zyne armen hebben gesloten. Zy lag byna versteend Giessen, van het wapen der infanterie, op zjjne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het penBioen bepaald op 1390 Js jaars. By koninklyk besluit van 8 dezer zyh benoemd tot telegrafist lste klasse by de Rykstelegraaf: G. J. Falk, H. Brouwer, D. Van Eekeren, M. Verschoor, L. M. Baale, G. Gyzen, D. J. Van Dieren, F. J. T. M. Smit, VJ. Van Doon, R. J. G. BakhoveD, P. Chivat, J. Ver gouwe en J. W. De Wolff, allen telegrafist 2de klasse. Mr. C. Witholt, te Bols ward, opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Bolsward. Aan mr. F, Alting Mees, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Aan S. Van den Berg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Koninklyk Kabinet van Schilderyen te 's Gravenhage. Aan D. C. Loman, met ingang van 1 Juni 1889, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Tessel, met dankbetui ging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Aan mr. J. P. Moltzer, lid van den Raad van toezicht op de RykspostBpaarbank te Amsterdam, en als zoodanig ingevolge het bepaalde by art. 3 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 88), en volgens den daarvoor vastgesteldon rooster aftredende, eervol ont slag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, en is tot lid van ge- melden Raad benoemd mr. F. S. Van Nierop, directeur der Amsterdamsche Bank. Naar de N. R. Crt." verneemt, is by de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam het bericht ontvangen dat de uitvoer van wapenen en kruit naar de West kust van Afrika voorshands niet zal worden verboden. De minister van buitenlaDdscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer L. Van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres (Argentynsche Republiek), aan zyn departement zal zyn te spreken op Woensdag den 17den, Donderdag den lSden, Vrydag den 16den en Zaterdag den 20sten April a. s., alsmede op Woensdag den 24sten Donderdag den 25sten, Vrydag den 26sten en Zaterdag den 27sten April daaraanvolgende, telkens des voormiddags van 9-12 en des namiddags van 2-4 uren. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal op 13 dezer niet gehouden worden. in zyne armen. Smeekend hief zy hare oogen, die vol tranen stonden, naar hem op. „Adieu," zeide hy, byna onhoorbaar, terwyl hy met bevende handen over haar haar streek. Laat my u nog eenmaal kussen." Zy hief haar gelaat naar hem op, doch de vurige, hartstochteiyke kusseD, die hy er op drukte, maakten geen den minsten indruk op haar. Zy was als versteend. Plotseling knielde hy neer, legde hare belde handen op zyn hoofd, zeggende„geef my een wensch voor myn geluk mede, Barbara." „Wees gelukkig," fluisterde zy. „Gy ook," prevelde hy met een diepen zucht. Nog een oogonblik hield hy hare knieën omvat, toen verwyderde hy zich, de deur voorzichtig achter zich sluitend Toen hy vertrokken was, begon zy opnieuw haren ring te zoeken; zy vond hem, dicht by den haard, blies er de asch af, die hem be dekte en deed hem aan haren vinger, terwyl in de verte het rytuig wegrolde, dat Dering wegvoerde.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1