Opening Woensdag-avond 10 April. lieuwe Zaak in Galanterieën en Glaswerk voortaan gevestigd is: Breestraat k 103. H. F. HOOSEMANS. Pianino's. - Orgels. D. Veilbrief, Wegens sterfgeval te koop: N°. 8940 Dinsdag O April. A°. 1889. Leiden, 8 April. Courant wordt dagelijksmet uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. ORGELS. H. J. BIK, Breestraat 77. Leiden. ARCHITECT, IVieuwe RijnlOS. Ondergeteekende heeft de eer UEd. te berichten, dat zijne Zijne geachte cliënteele dankzeggende voor het vertrouwen, hem reeds meerdere jaren, Maarsmansstecg 7, geschonken, hoopt hij zich datzelfde vertrouwen, door eene nette en civiele bediening, bij voortduring te zullen waardig maken. UEd. tevens de verzekering gevende, dat Uwe geëerde orders met den meesten spoed en de grootste accuratesse zullen worden uitgevoerd, durft ondergeteekende zich opnieuw met een druk bezoek in zijne nieuwe zaak vleien. Onder beleefde aanbeveling, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUB-ANTi ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. üaonderlgke Nommers0.06. De heeren jhr. ridder C. Pauw Van Wiel- diecht en J. A. M. baron Van Zuylen van Nyevelt te 's-Hage, beiden oud bestuursleden van „Sempre Crescendo", hebben, naar aan leiding van het zoo by uitstek geslaagde concert, verleden week door dit gezelschap te 's-Hage gegeven, hun verlangen kenbaar gemaakt, als bewijs van belangstelling in den bloei van „S. C." aan de bibliotheek ieder een orkestwerk ten geschenke te geven. Deze ge schenken zullen waarschijnlijk bestaan in de Suite voor Orkest „l'Arlésienne" van Biset, en „Zwei Melodieen fitr Streichorchester" van Edv. Grieg. Door de Rotterdamsche Gymnastiek- Onderwijzers-Vereeniging werd jl. Zaterdag eene vergadering gehouden, waarin van ge dachten werd gewisseld over den inhoud van het adres, onlangs door het Ned. Gymn.-Ver- bond aan de Regeering aangeboden. De voor- zittor, de heer J. S. G. Disse, leidde de be spreking in en begon met een woord van hulde en dank te brengen aan het bestuur van het „N. G.-V.", dat, nu wü aan den voor avond staan van eene herziening van de wet op het lager onderwijs, zich tot de regeering had gewend, om haar te bewegen, de gym nastiek onder de verplichte leervakken van de lagere school op te nemen. Ieder deskundige en ieder voorstander van eene algeheele opvoeding van den mensch zal jsich over dezen stap verheugen en gaarne het zjjne aanwenden tot ondersteuning van dit verzoek; doch het adres heeft nog eene verdere strekking. Het geeft nl. ook ten op zichte van de leerstof, de leerkrachten en de leermiddelen den weg aan, die by eene alge- meeno invoering dient bewandeld te worden en in dit opzicht zal geen deskundige en niemand, die het wel meent met de beoefening der gymnastiek door onze jeugd, met het adres medegaan. In het adres wordt nl. ge zegd, dat de gewone onderwijzer genoegzame kennis van het menschelijk lichaam bezit om liet onderwijs in de gymnastiek te kunnen leiden. Geen deskundige zal dit beamen, als men alleen maar eens nagaat hoevelen er bjj elk examen in de gymnastiek worden afge wezen wegens onvoldoende kennis van anato mie en physiologie en dat nog wel bij perso nen, die eene speciale studie van dit vak hebben gemaakt, terwijl by het onderwijzers examen nimmer gevraagd zal worden naar de kennis der anatomie. Bovendien, bij het gewone onderwijzersexamen behoort kennis der natuur tot de bijvakken en als onderdeel daarvan wordt onderzoek gedaan naar de konnis der physiologie van het menschelijk lichaam, wat echter zelden gebeurt. Aan iemand, die voor dit bijvak onvoldoende krijgt, wordt do onderwijzersakte nog niet gewei gerd. Ieder weet trouwens dat, behoudens eenige gunstige uitzonderingen, de a. s. onder wijzers zeer weinig kennis hebben van het geen van iemand, die onderwijs in gymnastiek wil geven, moot worden gebiecht, wil men geen nadeel stichten. Ook over de practijk van het onderwijs wordt in het adres zonderling geoordeeld; iemand zou alleen door het gebruik van een vademecum in staat z(jn onderwijs in de gym nastiek te kunnen goven! Volgens dilettanten moge dat kunnen, wjj, vakmannen, zullen een parig van het tegengestelde gevoelen z\jn. Zou een onderwijzer door het gebruik van een vademecum In staat zijn onderwils te geven in zang, schrijven, teokenen zou hand- werkonderwijs alleen door het gebruik van een vademecum onderwijzen kunnen worden? Het onderwijs in die vakken zal zeer zeker geene nadeelige lichamelijke gevolgen kunnen hebben, wat wel met gymnastiek onderwijs het geval zal zijn. Ik voor my zou miine kinderen niet toevertrouwen aan iemand, die gymnastiek onderwijs moest geven, zooals het adres dit voorstelt. Dan liever geene algemeene invoering, want het nadeel, dat daardoor ge boren zal worden, zal oorzaak zjjn dat de gymnastiek in discrediet geraakt en er spoedig stemmen zullen opgaan om de gymnastiek zoo spoedig mogelijk van den verplichten leer- rooster te schrappen. Het zou ons te ver voeren den inleider in zijn verder uitstekond betoog te volgen; ge noeg zij het, dit de nadeelige gevolgen om trent de inrichting van het onderwijs en de leermiddelen, daarbij te gebruiken, aan eene ware en waardige critiek werden onderworpen en glashelder werd aangetoond dat het doel, hetwelk het adres wil bereiken, met door de middelen, welke aangegeven zjjn, zal worden verkregen. Ten slotte stelde do inleider dan ook der veigadering voor, het adres van het „N. G.-V." in zooverre te steunen, dat op eene algemeene invoering der gymnastiek worde aangedrongen, doch daaraan een schema toe te voegen op welke wijze het onderwijs in de gymnastiek, naar hun gevoelen, als dat van vakmannen, op de lagere school zou moeten gegeven wor den, en tevens te doen uitkomen, dat, indien de gymnastiek moest ingevoerd worde.i, zoo als het adres van het „N. G.-V." dit verlangt, dat zeer nadeelige gevolgen voor de jeugdige beoefenaars zou kunnen hebben. Verschillende leden voerden nog het woord, doch algemeen was men het met den inleider in alle opzichten eens, zoodat bovengenoemd voorstel met eenparige stemmen werd aan genomen. Het gisteren aan het koninklijk paleis te 's-Hage medegedeelde bulletin luidt als volgt „De toestand des Konings heeft in de laatste dagen geene verandering ondergaan." Onze vroegere landgenoot de heer Maurits II. Van Lee, te Brussel, sedert geruimen tijd afdeelingschef b(j het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken en onderwijs, is door d in koning der Belgen benoemd tot ridder wan de Leopoldsorde. De vertrekdag van het stoomschip „Ban tam", van de Maatschappij „Holland", is uit gesteld van 10 tot 17 April a. s. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat in Mei gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—8 r.gel* 1.05. Iedere regel meer/l.lTfc. Qrootere letten neer pleite ruimte Voor het te- oaeeeeren buitel de tUd wordt 8.10 berekend. bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening van de natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Aangifte vóór 10 Mei schriftelijk bjj den voorzitter der commissie, dr. D. Van Lankeren Matthes, te Amsterdam. Het rijkstelegraafkantoor mot telefoon dienst te Waddingsveen is voortaan op Zon en feestdagen open van 8 tot 9 uren 's voor- en van 1 tot 2 uren 's namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. De 1ste luit. J. M. Henning, van het leger in Ned. Indië, thans gedetacheerd by het 1de reg. inf., zal den llden Mei a. s. per stoom schip „Sumatra" van Amsterdam naar Inditt terugkeeren. By besluit van Ged. Staten van Fries land, van 28 Maart 1889, is verklaard dat Johannes Hendrikus Bodegraven, ontslagen hoofd eener byzondere school te Harlingen, de bevoegdheid tot het geven van onderwys heeft verloren. Aan de gemeentebesturen in de provincie Groningen is door Gedeputeerde Staten de navolgende circulaire verzonden„Zoowel by het onderzoek van kohieren van den hoofde- ïyken omslag als by de behandeling in beroep van bezwaren tegen den aanslag in dien om slag, heeft het onze aandacht getrokken, dat door sommige gemeentebesturen te weinig daarop wordt gelet-, dat de aanslag niet mag zyn collectief, maar hoofdeiyk of persooniyk. Zoo vindt men nu en dan op de kohieren N. N. en consorten, N. N. en erven, de voogd namens do Erven N. N. Zoo dikwyls een collectieve aanslag, strydig mot het voorschrift der Wet, op de kohieren plaats heeft, kan dezerzyds verbetering worden ver zocht, alvorens het kohier wordt goedgekeurd. Niet zelden bljjkt ons evenwel by de behan deling in beroep van bezwaren tegen den hoof- deiyken omslag, dat hetzy een hoofd van het gezin, hotzy een ander lid des gezins op het kohier is gebracht, terwyi de inkomens van meerdere huisgenooten by dat van den aange- REGENTEN der R. C. Ar men en van het Wees- en Oude- liedenhuis alhier, nemen de vryheid de collecte, ten behoeve dezer Instel ling voor weldadigheid te houden op Dinsdag den 9den April e. k., beleefdeiyk in de liefdadigheid van Leidens ingezetenen aan te bevelen. Regenten voornoemd, L. C. QUANT, Voorzitter. J. J. VAN HEESWIJK, Secretaris. Leiden, 8 April 1889. Eene schoone collectie Pianino's in Noten-, Zwart en Pallissander-houten Kasten, geheel Metalen Ramen en Stemblokken. Prys 300, 340, 380, enz. enz., bespeelde Pianino's van af ƒ80. Amcilkannsclic Orgels, prys ƒ55, ƒ70, 80, ƒ100, ƒ115, ƒ125, ƒ135 enz. enz een klein en een groot Amerlkaansch Orgel, drie maanden verhuurd geweest, een soiled Pijp-Bureau-Orgel. Vooits voorhanden vijftien Modellen Amcrlkaansche Orgels. LEVERING van alle Instrumenten met Garantiebewijs. eene mooie Overjas, een fijn gekleed lakenseh Pak, weinig gedragen, eene geheel nieuw zwaar laken Broek en eene halfsleet tricot gekleede Jas, groote maat. Adres Hooglandsche Kerkgracht No. 40, boven.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5