Te koop: Apotheker Rich. Brandt Bloemenkistjes. Steenkolen. BOLTEN'S 60 Cts. Zuiver smakende Koffie. 60 Ots. 60 Cts. Zuiver smakende Koffie. 60 Cts. Voor Jonge Dames, N°. 8938. Zaterdag O April. A9. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Bert Van der Zaal, te LISSE. MEUBEL VERVOER P.CHAUDR0N HAARL:STR.5I.LEIDEN De Zwitsersehe Pillen van den bij Storingen in de Onderbuiks-organen, Koffiebranderij: Vestestraat IVo. 40. i BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit 4} Echte Fransche Korsetten Schotsch Havermeel, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per poetm 1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.06. Vervolg terechtzitting zaak-Verstege- De Rochemont. In den breede werden door dien getuige uiteengezet waarom hy aan de goede trouw moest twijfelen. In het reeds genoemde boek toch, beschermd als het als 't ware was door den landvoogd, wions portret op het titelblad prijkte, werden krijgsmakkers als bedriegers der Regeering aan de publieke verachting blootgesteld. Daarom verzocht bij mede den minister op de benoeming van den heer De Rochemont terug te komen. Naar aanleiding hiervan, werd de heer De Rochemont gehoord, die bevestigde geheime stukken te hebben gebruikt, doch hy deed dit volstrekt niet met de bedoeling, welke men daaraan gegeven heeft. Als hy een landver rader, een leugenaar was, had men hem moeten aanklagen. Dat deed men niet. De beklaagde zoide, niet de bedoeling te hebben gehad om te beleedigen. Daarvoor toch is geene brochure noodig. Wel beoogde hy de onbetrouwbaarheid van den heer De Roche mont in het licht te stellen, vooral na diens benoeming tot lid en secretaris der Staats commissie voor de berri-berri enquête, waarin hy hem als lid en secretaris misplaatst achtte. Hij schreef evenwel de brochure in het alge meen belang. Op de vraag van den president of daartoe beleedigingen noodig waren, zegt bekl. dat ook getuige in diens geschriften honende en belee- digende uitdrukkingen bezigde, en men in de Atjeh zaak wel eens harde woorden moet gebruiken om gehoord te worden. De volgende getuige, de heer T. N. Nieuwen- huyzen, oud vice-president van den Raad van Indië, deelt mede waarom ook hy het adres aan den minister mede-onderteekende. Op de vraag van den verdediger of getuige De Rochemont meermalen hooggeplaatste per sonen heeft uitgedaagd, ant woordt getuige dat dit eenmaal gebeurd is, toen de heer De R. satisfactie gevraagd heeft aan iemand, die zich bjj den gouv.-gen. over hem beklaagd had. Die zaak is toen evenwel geschikt. Daarna werd gehoord de heer G. H. Van Soest, oud-ambtenaar, vroeger president-com missaris der Batjan Maatschappij, waarbij de heer De werkzaam was, doch in 1882 werd ontslagen, niet op zjjn verzoek, doch na een onderzoek in loco. Later werd dit ontslag als eervol beschouwd, toen de heer De R. moeilijkheden ondervond om eene positie te vinden. Getuige deelde verschillende staaltjes mede aangaande de onbetrouwbaarheid van den heer De Rochemont; onder anderen heeft hij aan personen antwoorden laten lezen, welke hy in eene vergadering van commissarissen zou hebben gegeven, doch welke hjj, blijkens het stenographisch verslag van die vergadering, werkelijk niet had gegeven. Zoo had hij ant woorden gemaakt van 20 regels, terwijl hij, volgens het verslag, slechts. 3 regels had ge sproken. Professor Mac Gillavry, uit Leiden, voor zitter der benoemde berri berri-commissie der zoogenaamde berri-berri-commissie, gelijk de president der rechtbank opmerkte ver klaarde bekend te zijn geweest met het rond deelen der brochure Verstege aan de mede leden der commissie kort vóór de vergadering van 8 September. Alleen de secretaris ontving het geschrift niet. H(J stond later zijn exem plaar aan den heer De R. ter lezing af. De brochure leidde hem, getuige, niet tot het aanbieden van zijn ontslag. Hij verklaart evenwel zijne taak onmogelijk te kunnen ver vullen, indien de secretaris gehandhaafd bleef. Voor de uitgave der brochure had hy geene reden om niet met den heer De R. te werken. De laatste getuige a décharge was de schout- by-nacht Van Leent, geneeskundig inspecteur der Zeemacht. Ook deze getuige verklaarde dat de brochure op hem den Indruk heeft gemaakt dat hy niet met den heer De Rochemont in de com missie zitting kon nemen. Deed de beklaagde dan daarmede geen goed werk? vraagt de verdediger. (De president weigert die vraag te stellen.) De vrees dat het secretariaat van den heer De R. de zaak zou kunnen schaden, bleek, volgens getuige, hierop gegrond, dat de secre taris dan weer over de Atjeh-stukken zou kunnen beschikken. In de notulen werd ook menig feit onjuist teruggegeven. Zy vermeldden feiten, welke niet voorgevallen waren. Alleen hetgeen de minister gezegd had, was juist genotuleerd. De griffier las daarop in het geding ge brachte geschriften voor, waarin te lezen stond dat de secretaris in de notulen tastbare onwaarheden neerschreef en de feiten ver draaid voorstelde. De heer De Rochemont beriep zich op de verklaring van den minister in de Kamer, dat de onjuistheden in de notulen onbeduidend waren. Van de stormachtige vergadering na het ontvangen der brochure, heeft hy geene notulen gegeven, maar, op verlangen van den president, een onvolledig verslag. Dit wordt door prof. Mac Gillavry bevestigd. Hy is echter overtuigd dat er zaken, die niet gebeurd zyn, te kwader trouw zyn ver meld. Nogmaals verklaart beklaagde dat de volkomen onbetrouwbaarheid van den secre taris de eenige dryfveer was voor zyne brochure. De moraliteit was door de benoeming van den heer De Rochemont in het aangezicht geslagen. (By valsteekenen, die de president evenwel da- delyk onderdrukt). Zyne oogmerken waren steeds onbaatzuchtigdat heeft hy getoond. Sub. off. mr. Ortt kwam daarna aan het woord. Het feit, dat een collega een anderen kameraad feiten ten laste legt om dien oud collega als het onedelste schepsel voor te stellen, leidde tot de vraag met welk recht dien moreelen doodslag was gepleegd. Volgens hem met geen enkel recht. De haat tegen don heer De Rochemont spreekt uit vele stuk ken, ook uit de brochure en de bedoeling om te beleedigen uit de verspreiding van het geschrift. Na nog een uitvoerig overzicht gegeven te hebben van de geheels toedracht der zaak, vorderde het O. M., op grond van art. 261 PRIJS DER AD VERTEN TiEN: ▼an 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters nsar plaatsruimte. Toor het la- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Strafwetboek, schuldigverklaring wegens smaadschrift en veroordeeling van den be klaagde, den heer Verstege, tot eene maand gevangenisstraf. Daarna kwam de verdediger aan het woord. Hulde brengende aan den moed van beklaagde om uit liefde voor het vaderland en tot heit van Indië de pen op te vatten, verklaarde pleiter zich te zullen bepalen tot het hoofd punt: dat beklaagde in het algemeen belang moest optreden. Pleiter trachtte aan te toonen dat beklaagde goede redenen had, die het op treden wettigden, wees er op dat de onbe trouwbaarheid van den heer De Rochemont meermalen was gebleken, onder anderen uit de wyze, waarop hy de autoriteiten in Atjeh in verdenking bracht en uit zyne handelingen ten aanzien van het verslag over de Batjan- vergadering. Te 5 uren werd de terechtzitting voor een kwartier geschorst. Na hervatting der terechtzitting somde de verdediger de omstandigheden op, wolke de bewering moesten rechtvaardigen, dat beklaagde in het algemeen belang heeft gehandeld. Hy herinnerde er aan, dat beklaagde was te noe men de geesteiyke vader van de berri berri- commissie, hetgeen hem gerechtigd maakte een oordeel uit te spreken over de benoemde leden en vooral over een persoonlykheid als de heer De Rochemont, die, volgens den beer Verstege, als secretaris aan het doel der com missie in den weg stond. Daarom wilde pleiter dat men meer op het doel der brochure dan op de woorden zou letten. Bovendien is het veelbesproken particuliere leven van den heer De R. niet aangeroerd, maar Is hy alleen beoordeeld in zyne openbare ambtelyke be trekking. De vraag is hier ook niet of beide perso nen elkander haten, maar of beklaagde het zelfde zou gehandeld hebben, al droeg hy den overste De R. een beter hart toe. Dat hy ook dan zyne brochure zou geschreven hebben, daarvan is pleiter overtuigd. Dat bekl. eerst na 16 jaren het stilzwygen over De R. heeft een nieuw Paveljoen-Bok, groot plm.3© ton, en eene groote party droog Eikenmot. Te bevragen by J. BOOT, Scheepmaker te Woubrugge. beveelt zich aan tot het doen van verhui zingen van en naar alle plaatsen in Nederland. D« ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, das-, Haard- en Kachelkolen, tot zeer lage pryzen. Monsters te verkregen aan het Stations terrein Hollandsche Spoor. Ook te rerkrygon geklopte Cokes, tegen bUiyke prijzen. CABOBT, Stationsweg, onder Qegügttei sedert 10 jaren door Professoren, practiseerende Geneesheeren, en door het Publiek toegepast en aanbevolen als goedkoop, aangenaam, zeker werkend en onschadelijk Genees- en Huismiddel. Beproefd door: PrO(. Dr. R. VirchOW, Berlijn, n Yf V. Gietl, Müncher», Reelam, Leipzig V. Nussbaum, Milnchen, r w Hertz, Amsterdam, V. Korczynski, Krakau, r n Brandt, Klausenburg, kwalen der lever, last van gang, voortdurende ver- voortkomende ongesteld- duizeligheid, benauwdheid, eetlust enz. Prol. Dr. v. Frerichs, Berlijn <t>. V. Seanzonl, Würzburg, C. Witt, Kopenhagen, Zdekauer, et. Petersburg, Soederstadt, Kasan, Lambl, Warschau, Forster, Birmingham, aambeljentragen stoel- stopping en den daaruit, heden, zooals: hoofdpijn, kortademigheid, gebrek aan Die Zwitsersehe Pillen van den Apotheker Richard Brandt wordeu om hare zachte werking, door vrouwen gaarne ingenomen, en zijn te verkiezen boven de scherp werkende Zouten, Bitterwater, Droppels, Mengsels enz. IW~ Om het koopende publiek tegen bedrog te beschermen wordt men er nog in het bijzonder opmerkzaam op gemaakt dat er Zwitsersehe Pillen in den handel zijn gebracht, die op bcdriegelijke wijze er bijna evenzoo uitzien en verpakt zijn als de echte. Daarom moet men bij den aankoop zich over tuigen dat het étiket bovenstaande afbeelding, een wit kruis in een rood veld en de hand- teekemng: Rchd. Brandt draagt. Men moet daartoe de om de doos gerolde gebruiks aanwijzing er afnemen. Ook wordt men er in 't bijzonder op gewezen, dat de Zwitsersehe Pillen van den Apotheker Rich. Brandt, die bij de Apothekers verkrijgbaar zijn, alleen in doozen A 70 Cents (geen kleinere doosjes) verkocht worden. W Hoofddepot: F. E. Van Santenkolef te Rotterdam. "W9 Echt verkrygbaar by N. K. SWEMEPv, Drogist, Mare. Dageiyks op Duitsche wyze gebrand en verkrygbaar aan de Op verlangen ook aan huls bezorgd. IN IN die zich willen bekwamen voor het examen fraaie en nuttige Handwerken, alsook in het maken van Kostunica enz., bestaat op een Cursus alhier gelegenheid. Men adresseere zich onder nummer 111 by den Boekhandelaar J. W. WIERDA, Breestraat 110. uitstekend voedsel voor Kinderen, Maagiyders en Zwakken, geeft wegens het chemisch on derzoek (Laboratorium KDIJT PARENS- BACH), waaraan het onderworpen is, de groot ste zekerheid tegen vervaleching. Prys 25 Cts. per pakje ('/2 K. G.) Verkrygbaar by de meeste Winkeliers in Grutters- en Kruidenierswaren. In het groot by J. J, BOLT EN ZOON, te Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5