den zoodanigen maatregel noodzakelijk maken. Daarentegen heeft een wetsvoorstel tot verlenging van den diensttijd van de miliciens der lich.ri n g van 1884 reeds het departement van oorlog verlaten. In verband hiermede zullen de paspoorten van de miliciens der lichting van 1883 in gereedheid worden gebracht en de door hen opgelegde goederen in de kledingmagazijnen ingeleverd. De dag der pasporteering zal later worden opgegeven. Het stoomschip „Edam," van Plata-Rivier naar Amsterdam, is 4 April Dover gepasseerd. (üomeBfd ffieavra. Het de verandering van per soon, die de zaak drijft, hoeft ook de sedert jaren bekende winkel in fruit enz., hoek Langebrug en Koorsteeg, eene groote verandering onder gaan. Die winkel is door de verbouwing thans geheel naar de eischen des tyds ingericht en maakt reeds dadelyk als men hom ziet, door de netheid, een goeden indruk. Zelfs zal hy niet alleen velon uitlokken het schoone en smakelijke in oogenschouw te nemen, maar om er ook, niet minder dan vroeger, het een en andor te gaan koopen. Dat een en ander is niet gering, maar zeer uitgebreid. Het loopt van de jongste groenten af, tot aardbeien, druiven, Fransche en Engel- sche ananas, Palestina appelen, nieuwe manda rijntjes, kievitseieren, comestibles, en verder zelfs ook tot alles wat het peeliersvak betreft. Op deze wijze de zaak aangevat hebbende, zal de hoer J. Van den Dop als opvolger zijner moeder, die gedurende zoo'n langen tijd het a'gemeen vertrouwen en ook zekere ver maardheid genoot, zeker op de gunst zijner slad^enooten kunnen bljjven aanspraak maken. Op de Hooigracht heeft deze week een vermakelijk voorval plaats gehad. De vrouw des huizes was uit do stad go- gaan en mjjnheer ging 's avonds ook uit, hy ter bijwoning van hot hier gehouden biljart- concours. Toen den volgenden morgen de dionstbode van genoemd echtpaar aanbelde om hare werk zaamhedon te hervatten, word er niet opengo daan. Zy belde nogmaals en nogmaals, hoe langer hoe harder, maar tevergeefs. Z\j vreesde voor het oen of ander ongeluk, misschien wel voor de eene of andere ver schrikkelijke misdaad. In de nabijheid woont iemand van de politie. Zij spoedt zich daarheen en vervolgens met den verkregen bijstand weer naar de woning, waar zjj dienstbaar is. Hot herhaald hevig gobel bleef andermaal zonder de minste uitwerking. Het huis scheen uitgestorven. Fluks nu een in de nabijheid wonenden smid geroepen om het slot van de voordeur open te breken. Dit bleek van bijzonder maaksel, althans do verschillendo proefnemin gen om beweging in de afsluiting te krijgen, faalden. Het slot bleef halsstarrig weigeren over te gaan. Goede raad was duur. Eindelijk krijgt men eene ladder in zijn bezit en met behulp daar van schuift men een raam der bovenverdieping open, klimt voorzichtig naar binnen en gaat men op onderzoek uit. Terwijl mon daarmede bezig is, komt er op de straat, doodbedaard en met do handen in de zakken, een mannelijk persoon aangeloopen. Hj) nadert bedoelde woning, ziet de ladder staan, hot raam opgeschoven - en komt tot de overtuiging dat er by hem is ingebroken. Nog meer politie ontdekking der inbre kers ophelderingen van weerszijden en tableau 1 Op hot concours, dat laat was afgeloopen, was het nog wat later geworden. Daar hjj toch alleen was, besloot de heer eerst nog eene wandeling in den morgenstond te maken, ging eerst daarna naar huis en kwam toen tot de gevolgtrekking dat het toch maar beter is niet zoo lang uit te blijven en zyne woning onbeheerd te laten. De„Leidsche Studenten Carrousel» Vereenigiug" zal morgenavond in de Ryks- universitoit8-manége eene uitvoering geven. Het programma bevat acht nommers, o. a. do Trakhener merrie „Justine", in vrijheid ge dresseerd en voorgesteld door den directeur. Op de hier gehouden vergade ring van den Studonten-Roeibond is besloten dat dit jaar niet als te voren eene tribune zal worden opgericht, maar men wil beproeven deze te vervangen door 2 groote salonbooten, die van af do afvaartsboeien langs den wal zullen worden gelegdbijzondere redonen hebben het noodzakelijk gemaakt ditmaal eene scheiding te maken; eene afzonderlijke boot is voor studenten, eene 2de voor offi cieels gasten, studenten met hunne families en voor andere toeschouwers bestemd. Op deze wijze heeft het bestuur gemeend zich weder in het bezoek, dat vele families in de laatste tijden nalieten aan deze wedstrijden te brengen, te mogen verheugen. Verder zul len zooveel mogelijk gezelschapsbooten, jach- len en boeiers, welke uit Amsterdam, Leiden, Haarlem of van elders den wedstrijd wenschen te bezoeken, op het terrein worden toegelaten, onder voorwaarde dat zjj gedurende den ge heelen wedstrijd op de hun aangewezen plaats vastgemeerd blijven liggen. Verder zal het bestuur alle middelen in 't werk stellen, die de populariteit onzer universiteitsrace zullen kunnen bevorderen. Na afloop der races zal als gewoonlijk een diner worden gehouden. (Vox.) De belhamel van den Woensdag avond zooveel onrust verwekkenden troop, een 20 jarige knaap, werd door de politie alhier in arrest genomen, hetgeen op eene eigen aardige wijze geschiedde. Een agent kleedde zich in politiek, vermomde zich en volgde den stoet, zoodat hij alles heeft kunnen waarnemen wat voor de woning van Pierlot is voorgevallen. Toen de troep afgetrokken was en hy op do Haarlemmerstraat agenten in uniform tegen kwam, volgde de aanhouding van den belhamel, niettegenstaande het volk zich daartegen duchtig verzette, waarop de agenten de sabel trokken on daarmede het volk in bedwang hielden, zoodat de overbrenging van den aan gehoudene kon geschieden. Deze heoft reeds mededaders genoemd. Gedurende deze maand zullen er eenige manoeuvres in het vuur door de alhier in garnizoen zynde infanterie worden gehouden, welke allen in deze omstreken zullen plaats hebben. Het vermelde bericht als zou de veldwachter der gemeente Veur, Van dor L(jke, zekeren J. v. R. wegens zakkendiefstal in gonoemde gemeente gearresteerd hebben, is niet geheel juist. De persoon van J. v. R. is nl. gearresteerd door den veldwachter Grootveldt, wegens dron kenschap, doch toen hy in arrest zat, kwamen twee door hem gepleegde diefstallen, gepleegd in de gemeenten Veur en Stompwyk, aan het licht, waarvoor h(j ter boschikking gesteld werd van de justitie. Invoor van levend vee in Enge land. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp vestigen, in eene door hen alge meen in hunne gemeente verspreide circu laire, met den meesten nadruk de aan dacht van veehouders en veehandelaars op het feit, dat onder eene uit Duitschland in Engeland ingevoerde kudde van 6000 schapen, enkele werden bevonden te ljjden aan mond- en klauwzeer. Ten gevolge daar van is de invoer van levend vee uit Duitsch land in Engeland verboden. Ingeval slechts één enkel uit Nederland naar Engeland aangevoerd atuk vee zou blij ken te lijden aan eene besmettelijke ziekte, waaronder ook te rekenen valt rotkreupel, zou stollig de met lo. Juni a. s. in werking tredende vergunningtot invoer van levend vee uit Nederland, weder door do Engelsche regeering worden ingetrokken. Het moest nauwlettend toezicht zU daarom aan veehouders en veehandelaars in hun eigen belang aanbevolen. In de zee bij Noordwijk is een dolfijn gevangen van vrij groote afmetingen, hetgeen daar by menschengeheugenis nooit vroeger had plaats gehad. Zooals trouwens bekend is, komt hy in de Noordzee zeer zelden voor, veelvuldig daarentegen in de Middel- landsche Zee. Te Noordwijk aan Zee is gis teren aangekomen een 10-tal schuiten met ongeiyke besommingen van f 28 tot f 80. Tong komt weinig of niet voor. Veel kleine schol wordt er aangevoerd. De rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in do zaak van den gewe zen jongsten bediende by den ontvanger der r(jks directe belastingen aldaar, D. O. W., en veroordeelde hem, wegens het misdryf van verduistering en het maken van valsche hand- teekeningen, tot 9 maanden gevangenisstraf, verminderd met de preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar. Door de ankerzetters te Scheve- ningen werd gisteren op 4 vadem water in zee dryvende gevonden een scheepsmast met toebehooren, waarsch{|nlyk afkomstig van de „Ango". Van het wrak is nu boven den water spiegel niets meer te zien. De rechtbank te Rotterdam be handelde gisteren de zaak van den diefstal van een aantal voorwerpen, ter waarde van f 6000, by den koffiehuishouder Engelvaart. Vier personen stonden daarvoor terecht en 30 getuigen werden gehoord. Het Openb. Minis terie eischte voor drie der beklaagden acht en voor don vierden vyf jaar gevangenisstraf. De verdediger Van Raalte concludeerde tct vryspraak. Als een der kenmerken van de te Rotterdam in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van vyf en twintig gulden noemt men aan de „N. R. C." o. a., dat het onder schrift betreffende straf voor den namaker, niet uit letters bestaat, maar uit stippen. Deze zeer fijne letter schynt men niet te heb ben kunnen nabootsen. De socialist Van der Stadt stond gisteren voor de rechtbank to Heerenveen terecht wegens beleediging, door nl. in eene vergadering te Wolvega gezegd te hebben „Domela Nieuwenhuis staat in de Tweede Kamer tegenover 99 schoeljes." De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte deswege tegen hem twee maanden gevangenisstraf. Uit Roermond meldt men: Eene dame van 93 jaar, mej. E. d. F., wonende te Luik, en geboren alhier, zal eerstdaags in het huweiyk treden met een 86-jarigen man. Te Heelsum (gem. Renkum) is Dinsdag-middag een 13-jarig meisje ontvoerd door iemand, die by hare ouders in den kost was. Tot heden heeft men van beiden niets vernomen. De correspondent te Londen van de „N. R. C." seint: De beweging togen het weder toelaton van levende Hollandsche runderen neemt in kracht toe. Heden worden er in het Lager huis twee interpellatiën over die zaak tot de regeering gericht. De interpellanten trach ten eene belofte van het Kabinet uit te lokken, dat dit de opheffing van het verbod van den invoor weder zal intrekken. Ook te Deptford begint men te agiteeren, onder voorwendsel dat aldaar honderden broodeloos zouden wor den, als het Hollandsche vee niet langer daar geland wordt. Dit moet intusschen, naar ik verneem, schromelyk overdreven zyn. In het Fransche departement Cieuse is eene weduwe Savine overleden, 104 jaren oud. Nog weinige dagen te voren had zy in het bosch hout gesprokkeld. Sedert dertig jaar had zy hare doodkist in huis en lag het gold gereed voor hare begrafenis. Rechtzaak Vcrstege-De Rochcmont. (Vervolg van het Tweede Blad.) De geschorste terechtzitting werd heden voortgezet. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. Ortt, trad in eene uitvoerige juridieke be schouwing, wees er op dat de verdediger heeft voorbügezien het verschil tusschen wil en oogmerk om te beleedigen en meende dat zelf3 al werd de beschouwing van den verdediger over den animus injuriar.di aan genomen, beklaagde nog strafbaar is. Kan beklaagde zich nu al beroepen op de laatste alinea van art. 261, waarby bepaald wordt, dat noch smaad, noch smaadschrift bestaat voor zoover de dader klaarbiyke- lyk in het algemeen belang handelde, goed, maar in de brochure zyn tal van uitdrukkin gen, die met het algemeen belang niets te maken hebben en daarvoor behoort beklaagde te worden gestraft. Daarna ging zyn ZEd. Achtb. de feiten nog eens na, waarop de vervolging berustte en besprak het algemeen gedrag en de houding van den heer De Rochemont, en betoogde dat niet alleen diens openbaar lovon, maar ook het privaat karakter werd besproken. Vooral stond spreker er op dat hetgeen ge bleken is omtrent de notulen van de berri- berri-commissie, geen invloed zal uitoefenen op de vraag of bekl. gehandeld heeft in het algemeen belang. Ten slotte handhaafde mr. Ortt het gisteren door hem genomen requisitoir. De verdediger, mr. W. Van Rossem, trad nogmaals in eene uitvoerige uiteenzetting der, ten deele gisteren reeds aangevoerde, juridische arguroe- ten. Wat de houding en het gedrag van den heer De Rochemont betreft, herhaalde pleiter dat een geheel koor, om zoo te zeggen, de onbetrouwbaarheid van dien persoon heeft uitgebazuind. Naar sprekers meening mist het O. H. het recht om de brochure te splitsen in twee deelen, een in het algemeen belang en een, dienende om alleen te beleedigende brochure is ééne daad, die in zyn geheel moet worden geapprecieerd. En de vraag is: was die in het algemeen bolang of niet? Spreker meent dat door den complex van handelingen het eerste wordt bevestigd. Pleiter persisteerde by zyne gisteren genomen con clusie. Zelf besprak bekl. nog in den breede de houding van den minister in deze, waaruit, naar zyne meening, voor hem (bekl.) de plicht voortsproot om het publiek in te lichten om trent den persoon van den heer De Rochemont. De uitspraak der rechtbank werd bepaald op Donderdag 18 April a. s. BUITENLAND. De voorzitter der Karnor van Afgevaardig den heeft gisteren aangekondigd dat hy van de regeering eene aanvrage heeft ontvangen om machtiging tot gerechtelyke vervolging van generaal Boulanger. Hot requisitoir, op gemaakt door den procureur-generaal, was be geleid door een brief van den minister van justitie aan den president van de Kamer. De voorzitter gaf daarop het woord aan den heer Tbévenet, minister van justitie, doch deze bewaarde het stilzwegen. Er volgde een hevig tumult; onderscheidene leden worden tot de orde geroepen en de heer Baudry d'Assou beliep de censuur, omdat hy zeide dat hy het eene oneer achtte tot zulk eene Kamer te belmoren. Het rumoer werd nu oorverdoovend. De heer De Cassagnac beleedigde den minister, en de heer Laur eischte, zoowel in zyn naam als in dien zyner vrienden, in de vervolging te worden begrepen. Hy riep ten slotte„Leve de Republiek! Leve Boulanger 1" De Kamer besloot onmiddellijk tot onderzoek der aanvrage in de afdeelingen byeen te komen. Na hervatting der zitting, heeft de Kamer met 355 tegen 203 stemmen machtiging verleend tot de gevraagde gerechtelyke ver volging van Boulanger. Voordat tot de stemming werd overgegaan, viel nog menig incident voor. Nadat de behandeling van dringenden aard was verklaard, noemde de heer De Cassagnac het requisitoir een weefsel van logens, waarop de minister Tirard antwoordde dat de Regee ring een man wil vervolgen, die de republiek wil omverwerpenhet eenige doel der Regee ring is het land voor don burgeroorlog te behoeden. Een amendement van den heer Dreyfuss om Boulanger voor het hof van assises te dagen, werd met 504 tegen 70 stemmen verworpen. De heer Baudry d'Asson beklom de tribune en bedreigde den voorzitter. Eindeiyk werd tot de stemming overgegaan, welke bovengenoemden uitslag had. De Kamer heeft tevens de commissie be noemd tot het uitbrengen van rapport over het wetsontwerp, regelende den gang van zaken voor den Senaat, voor het geval dat hy fungeeren moet al3 hof van justitie, ten einde uitspraak te doon over personen, be schuldigd van een aanslag tegen de veiligheid des Staats. Tien leden der commissie zijn ten gunste van het ontwerp, en één er tegen, nl. De Cassagnac. De nieuwe procurour-generaal, Quesnay de Beaurepaire, heeft het voornemen de akte van beschuldiging tegen Boulanger onmid- deliyk uit te werken, en na goedkeuring van den minister van justitie aan den Senaat te zenden. De chef der zekerheidspolitie, Gragnon, legde gisteren zyne functiën neder en wordt vervangen door den Staatsraad Cozelles, die voor een krachtig optreden der politie tegen de Boulangisten gestemd is. Te Toulouse is een soldaat, Jean Pierre, wegens het stelen van Lobel-patronen tot 5 jaren gevangenisstraf en degradatie veroor deeld. DoltaohlaiuL De correspondent van het vry-conservatieve „Norddeutsche Wochenblatt" te Zanzibar meldt, van het begin van Maart, dat de op stand toenam en alleen door Duitsche troepen bedwongen zou kunnen worden. De komst van luitenant "Wissmann werd, zegt hy, met groot wantrouwen tegemoetgezien. De minister Von Botticher deelde gisteren in den Ryksdag mede, dat voor het oogenblik een tabaksmonopolie niet op do lyst der werk zaamheden stond. „Op dit oogenblik niet 1" riep men. „Voor hetgeen myn opvolger doen zal, kan ik my niet verantwoordelyk stellen," hernam de hoer Von Eütticher.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2