N°. 8937. Vrijdag 5 April. A*. 1889, geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuncr bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 4 April. F^euilleton. De doode of de levende. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlpe Nommera0.05. PKIJB DEB. ADTERTENTtBN! V.n 1—8 regel» 1.06. Ieders regel meer/t.17). Orootere lettere neer pleetemimte. Toor het ia- oeeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Ojiifccieole vijtififfeiïL. DRMKWËT. Burgemeester en "Wethouders ran Leidon brengen ter algemceno kennis dat door J. F. "VERHEYCK, te Botterdam vroonachtig, oen verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Haarlemmerstraat No. 115. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid en, DE KANTER, Burgemeester. 8 April 1889. E. KIST, 8ecretaris. Aan de nuniversiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. Oostwoud Wydenes. Hedenmiddag ontvingen we per Neder- landsche mail de Indische bladen van 28 Februari en 1 Maart. Do Staatscourant van hoden bevat in haar officiéél gedeelte het volgende: (Staatsblad No. 38.) BESLUIT van de Staten- Generaal in vereenigde vergadering, van 3 April 1889, krachtens art. 40 der Grondwet. De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebben genomen het volgende besluit: „Do Staten-Generaal in vereenigde ver gadering verklaren, dat het in art. 38, „lste lid, der Grondwet omschreven geval „aanwezig is". Gezien art. 40 der Grondwet; Gelast, dat dit bosluit, door plaatsing dezes ln het Staatsblad, wordt afgekondigd. 's Gravenhage, 3 April 1889. De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, w. A. a. j. schimmelpunninck van deb oye. Uitgegeven den derden April 1889. De Minister van Justitie, buijs VAN beerenbroek. Het besluit der Vereenigde Vergadering is alzoo door den voorzitter afgekondigd, terwyi de Raad van State en de ministerraad er officiëele mededeeling van zullen ontvangen. Zoodra het besluit der beide Kamers is af gekondigd (in de Staatscourant), treedt, inge volge art. 45 der Grondwet, de Raad van State als tijdelijk uitvoerend gezag op. Aan de stremming in den geregelden gang der Staatszaken zal dus een einde gekomen zijn. Men koostore echter niet de overdreven verwachting, dat reeds binnen enkele dagen de achterstand zal zijn hygewerkt. Alle stuk ken, die thans nog onafgedaan bij het kabinet des Konings berusten, zullen in don Raad van State ter tafel moeten worden gebracht. Vele zullen bovendien eenige wijziging gnoeten ondergaan in verband met de gewichtige ver andering, thans in het staatsbestuur gekomen. O. a. zullen de formulieren van afkondiging van wetten en besluiten veranderd dienen te worden. Eene der nuttigste instellingen hier ter stede is ook de Volkszangschool van het departe ment Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ze doet echter zelden iets van zich hooren, en daarom is ze bij velen minder bekend. Op haar zou dus bijna het spreekwoord van toepassing zynonbekend maakt onbemind. Gisteravond maakte ze echter eene uitzon doring op hare gewoonte. Daartoe van wel willende zijde in staat gesteld, gaf ze in do Stadszaal eene openbare les. En die les, ze getuigde er op het ondubbelzin- nigst van hoe de instelling op aller waardeering en ondersteuning ten volle mag aanspraak maken. De volkszang, welke nog zooveel te wonschen overlaat, wordt er belangrijk be vorderd en verbeterd. De leerlingen, bestaande uit de klassen der bevolking van on- en minvermogenden, zongen de gewone oefeningen en de één en meerstemmige liederen, op waarlijk aller liefste wjjze, getuigende van het goede onder wijs dat er door de heeren Oost veen en Peters met pianobegeleiding van den heer Berkeljon gegeven wordt. Dit bleek nog ie meer toen zelfs de kinder cantate „In den zomer uit" van Hol werd uitgevoerd. Die reine, zuivere kinderstom men klonken allertreffendst. Het was een waar feest voor de kleinen, maar ook voor hunne ouders of andere be trekkingen, die, behalve andere genoodigden, mede in de gelegenheid waren gesteld tsgen- woordig te zijn. Dat in de pauze de aangeboden versnape ringen, als chocolade en duivekaters, niet onwelkom waren, maar menig gejuich deed opstijgen, behoeft geen betoog. In één woord, het was oen avond, waar omtrent we hopen dat commissarissen zullen ondervinden dat eene meerdere belangstelling der meergegoede ingezetenen niet zal uitblijven. Dan zullen ook meer zulke feestavondjes kunnen gegeven worden. Naar het „Hbl." verneemt, zijn van regee- ringswege geene voorstellen te verwachten, •m de aanstaande verkiezingen voor de Provj Staten op 14 Mei a. s. te verdagen of onder eene nieuwe districtsindeeling te doen plaats Vinden. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rot terdam naar Java, is 3 April te Marseille aan gekomen de „Schiedam", van do Plata-Rivier naar Rotterdam, is 31 Maart te Santos aan gekomen; do „Ceres" vertrok 4 April van Savona naar Genua; de „Prins Frederik Hen drik" vertrok 2 April van Nieuw-York naar Wostlndië; de „Rotterdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde Wight. -43-ouaemgf <1 Nieuw» Was de belangstelling in het nal'onale biljart-concours, gisteren in het hotel „Bidlevue" van den heer Borgerding gehou den, des middags groot, des avonds was ze dit niet minder. De tribune en een gedeelte der aangrenzende koffiekamer waren geheel bez9t. Geen wonder, want na de overdag gespeelde partijen, welke reeds belangrijk mochten ge noemd worden, waren die van des avonds, tos i de sterkeren meer en meer tegenover elkaar kwamen te staan, nog interessanter geworden. Er werd dan ook kranig gespeeld. Al was het te doen om spoedig het vereischte aantal punten te behalen, [de partijen waren eerst van 60, toen van 80 en daarna van 100 pun ten] er viel ook eene menigte prachtige kunststooten te bewonderen, welke terecht een daverend applaus deden opgaan. Werden er nu en dan ook series van een groot aantal punten gemaakt, deze werden allen overtrof fen in eene party om 100 punten van C. Bak kers (Gouda) met T. Y. Terpstra (Ferwerd), toen laatstgenoemde eerst eene serie van niet minder dan 80 punten achter elkaar maakte, om daarna zyn tegenpartij gelegen heid te geven nog even 4 punten te verkry- gen, maar ook slechts om zelf vervolgens die party weer met eene serie van 20 punten uit te maken. Genoemde Bakkers was anders wel thuis op het biljart, want toen er partyen van 80 ponten werden gespeeld, liet by zyn niet ge- ringen tegenparty Van Paassen b. v. Blechts 50 punten halen. Eindeiyk waren er van de 27 mededingers nog slechts 4 overgebleven, die nu met par tyen van 100 punten om den prys en de beide premiön gingen kampen. Eerst speelde F. H. Smith (Amsterdam) tegen A. Steen- hauer (Leiden), die in beide partyen resp. 27 en 64 punten maakte en dus voorloopig afviel; daarna W. Buis (Amstelveen) tegen T. Y. Terpstra (Ferwerd), welke laatste, toen hy begon to spelen, weer eene serie van 56 punten maakte, zoodat het toen stond 56 om niet, en later weer 79 om 7. In beide partyen kreeg Buis resp. 59 en 45 puDten; hy viel dus voorloopig ook af. Daarna traden de beide grootste kampioenen in hot strydperk, nl. de beide bovengenoemdo winners Smith en Terpstra om den prijs en de lste premie. Het was een stryd, welke als het ware door de toeschouwers met inge houden adem werd gevolgd. De uitslag was dat Terpstra twee partyen maakte van 100 punten, tegen Smith 2 par tyen van 38 en 45 punten. Terpstra won dus de prys van f 100 en Smith de eerste premie van f 50. Daarna kwamen weer aan de beurt Buis en Steenhauer. Dezen spoelden, als de eerste afvallers van de vier laatst overgeblevenen, om de tweede premie, doch gaven elkaar in de tweede party niet veel toe, want zelfs stond het 88 gelijk, toen Buis achter elkaar de party uitspeelde. De uitslag was hier dat Buis twee partyen maakte van 100 punten, tegen Steenhauer 2 partyen van 16 en 88 punten. Buis won dus de tweede premie van f 26. De uitslag van het concours is dus T. Y. Terpstra, te Ferwerd (Friesland), de pr(js van f 100. F. H. Smith, van Amsterdam, de lste pro mie van f 50. W. Buis, van Amstelveen, (die 's middags al dadeiyk den beroemden Bierling, uit Gro ningen, voorgoed deed afvallen) de 2de premie van f 25. A. Steenhauer, van Leiden, bleef met hem. het laatst van de party. Het concours was 's nachts om kwart vóór drieén geëindigd. De pryzen werden onder een toepasseiyk woord van den president der regelingscom missie, den heer E. Kruisinga Dz., waarin hy wees op de verschillenden stryden, welko er in deze eeuw van stryd worden gestreden, waarby die van heden aan de groene biljart tafel een zeer vredelievend en vriendschappeiyk karakter draagt, overhandigd, met eene harte- lyke golukwensching aan den overwinnaar, maar ook gevolgd door een woord van lof aan den heer Borgerding. die den moed heeft gehad een biljartwedstryd op zulk eene groote schaa .1 Een Roman uit Virginia van Miss A. RIYES. 3) Naab het Fransch, door Johanna. In deze zelfde kamer, omringd van dezelfde voorwerpen, had Barbara Pomfret voorheen de drie eerste maanden van haar huwelyk doorgebracht. Twee jaren geleden was haar echtgenoot gestorven, en nu was zy alleen teruggekeerd naar de plaats, welke haar aan zulk een dierbaar verleden herinnerde. Ieder meubelstuk, ieder boek, ieder sieraad stond op de eene of andere wyze met het beeld van den teer beminden overledene in verband. Het kleinste voorwerp zelfs riep eene pynlyke herinnering in haar op, en toch was zy vry- willig teruggekeerd. Zy wilde niet vergeten en waar zou zy zich alles beter herinneren dan hier? En toch had zy, toen zy dit verme tel besluit nam niet al het gewicht der smart berekend, die haar opnieuw zou overweldigen. Naarmate dat toone-len van een verwyderd verleden zich opnieuw aan hare verbeelding voordedeD, kwamen ook zyne woorden, zyno wyze van ze uit te spreken haar met byna •nverdraagiyke werk lykheid voor den geest. Zyne armen, de armen van Valentyn, hiel den haar omvat, zyn adem vermengde zich met den haren, zyne stem trilde in haar oor. Zy sprong op, hare voeten raakten verward in de dikke stof van hare japon, de duisternis, die in de kamer heerschte, verschrikte en be angstigde haar, zy spoedde zich naar do deur. Deze kamer was inderdaad te vol van zyne stem, van zyn glimlach, van zyne zuchten Hygend trachtte zy den sleutel om te draaien, die, in langen tyd niet gebruikt zynde, niet in het slot wilde bewegen. Altyd, altyd klonk zyn lach rondom haar, boven haar, zyne lief kozende lippen raakten haar aan. Zy hoorde woorden, teedere, hartstochtelyke woorden, die niet door den onstoffelyken mond van een geest konden worden voortgebracht. Barbarauw adem is een bedwelmende wyn Barbara waanzinnig van angst greep zy met beide handen den sleutel aan. Het yzer, dat een weinig verroest was, bleef onbeweeglyk, zy vatte hem met een gedeelte van hare japon aan op dit oogen- blik voelde zy duidelyk zyn kussenZy meende het te besterven. O Hemel! help my, dat deze deur openga, dat zy openga 1 Miss Fridis, over haar breiwerk gebogen, hoorde een zwaren val. Zy haastte zich de trap af om Ramses te gaan roepen, met van angst uitpuilende oogen. Beiden stootten zich aan Barbara, die half in de kamer en half in de gang in zwym lag. Ramses hief hare meesteres op en bracht haar naar bed. Men wendde allerlei onnoodige en onaange name middelen aan, die men gewoonlyk in dergeiyke gevallen gebruikt. Toen Barbara zich beter begon te gevoelen, opende zy hare oogen, en fluisterde, naar adem hygend„Ik weet, ja, ik weet „Wat weet ge?" vroeg miss Fridis. „Ik weet," herhaalde Barbara, „ik weet waar ik ben. „Ik moet een nieuw slot hebben mor gen, hoort ge, Ramses, morgen moet ge hier slapen. Hoe laat is het?" „Na middernacht," antwoordde Ramses, de naakte voeten van hare meesteres in hare handen verwarmend. „Ga maar slapen, Miss Fridis, en tracht ook gy in te slapen, Miss Barbara. Ja, myn lieve, het is noodig Ik bid u, doe het om mynentwil," smeekte hare tante. „Nog niet, nog niet." Zy trachtte op te staan, doch viel machte loos in de kussens terug. Plotseling voer haar eene huivering door de leden; zy beproefde het opnieuw; toen, hare armen om den hals van Ramses geslagen, prevelde zy: help my om dit bed te verlaten, snel breng my naar do canapé ginds. Toen men haar naar de canapé gebracht had, sloot zy de oogenon bleef zéé stil liggen, dat men dacht, dat zy opnieuw in zwym was gevallen, maar toen Ramses zich verwyderen wilde om medicynen te halen, liet zy haar krulkopje op haar blank handje rusten en wenkte haar, niet heen te gaan. „Ga maar slapen, Miss Fridis," hernam Ramses„het dient nergens toe beiden op te blyven." En ofschoon de oude dame voort wilde gaan, met haar woeke lippen de koude banden van Barbara te bevochtigen, slaagde Ramses er eindeiyk in, haar tegen wil en dank naar haar maagdelyk slaapvertrek te doen gaan. Toen Barbara opnieuw hare oogen opende, bemerkte zy, dat de Mulattin, by het vuur terugge keerd, bezig was het naar aartsvaderlyke wijze met haren mond aan te blazen. Helaas Hoeveel malen, in de kussens van eze canapé gedoken, had zy zich vermaakt met de pogin gen van Val, die beproefde de neger-methode van blazen na te bootsen tot zyne beide wan gen bol stonden. Hy scheen dan wel op den god der stormen te geiyken. De geringste zaken wondden haar hart. Wordt vervo^d.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1