MH-MHMfflHSöÉöasSMöÉHHHMM dat de badplaats Scheveningen daarvan hinder zal ondervinden. De proefnemingen zullen voortgezet en de uitkomsten bekend gemaakt worden. De heer Van Kempen, die eene meer be paalde toezegging had verlangd, deed nu het voorstel om tydens 't badseizoen niet te spuien. De Raad besloot, mot 33 tegen 2 stemmen, dit voorstel later te behandelen. Ds. A. M. Donner te Genemuiden, be roepen predikant by de Chr. Geref. gemeente te Assen, heeft die benoeming aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad te Delft, was o. a. aan de orde de behandeling van het voorstel der heeren Van Woerden c. s. tot herziening (verlaging) der bezoldiging van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Burgemeester en wethouders hadden geadviseerd, deze zaak aan te houden tot na de herziening der wet op het lager onderwijs, doch trokken na eenige discussie hun voorstel weder in. Alsnu werd besloten deze belangrijke zaak in eene zitting, do volgende week te houden, aan de orde te stellen. De Raad heeft benoemd tot directeur der gemeente-reiniging don heer D. Nienhuis, thans eersten opzichter. Voor de akte van onderwijzer zijn gis teren te Groningen geëxamineerd acht candi dates allen van Groningen, die alle acht werden toegelaten. Een kostelijk begin! Van Groningen begint de victorio! Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 April van Genua; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 April van Padang; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, passeerde 2 April PontadaGuia; de „Stella" vertrok 2 April van Algiers naar Amsterdamde „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 April van Southamp ton de „Edam," van de Plata rivier naar Amsterdam, is 2 April te Havre aangekomen. Geaemgd Nlemvra. Heden wordt in het hotel „Bel- levue", van den heer Borgerding, do vroeger aangekondigde nationale biljartwedstrijd ge houden, waaraan 27 spelers, uit alle oorden van ons land, deelnemen, o. a. de beroemde biljartspelers Terpstra, van Ferwerd (Fries land), Bierling, van Groningen, enz. Het concours belooft schitterend te worden. De belangstelling is groot. De wedstrijd had plaats hedennamiddag van twaalf tot vjjf uren, om hodonavond te zeven uren te worden voortgezet. Van den uitslag kan dus thans nog niets worden gemeld, wol, dat Bierling hier zyn wederga heeft gevonden, nl. W. Buis, van Amsterdam, die 2 partyen van 60 punten maakte, terwyl Bierling in beide partyeh resp. 56 en 52 punten verkreeg. Hy viel dus al dadeiyk af. Als iets byzonders van deze spelers zy nog opgemerkt dat in de eerste hunner partyen Buis, die het eerst speelde, 26 punten achter elkaar en daarna Bierling achtereenvolgens 06 punten maakte, om daarna echter geen stoot meer te krygen, want Buis maakte teen achter elkaar de party uit. Beide par tyen duurden 22 minuten. Van een ander tweetal spelers, P. Boland, te Leiderdorp, en V. Wille, te Amsterdam, maakte laatstgenoemde 46 punten achter elkaar. Hy bleef over. Beide hunne partyen duurden 15 minuten. Slechts zelden behoefden er drie partyen gespeeld te worden. Uitgeloofd zyn pryzen van 100, 50 en 25, of voorwerpen in zilver terzelfder waarde. De inleg is 5. Er wordt slechts op één biljart gespoeld. Het andere gewooniyk in hot lokaal aanwezige biljart heeft heden plaats gemaakt voor eene tribune, bestomd voor de talryke toeschouwers, wien voor vyftig cents toegang tot de biljartzaal wordt verleend. Het concours werd geopend met eene geestige toespraak door den president van het bestuur, den heer E. Kruisinga Dz. De beide andere bestuursleden zyn de hoeren K. T. Caron en N. J. Stallinga. Eei 47-jarig man is hedenmid dag, deor het uitschieten van een boom, van een vaartuig in de Oude Vest gevallen. Met behulp van een haak werd de man op het droge gebracht door inmiddels toegesnelde personen. Door den gemeente-veldwachter Van dor Lyken te Veur is gisteren aangehouden de persoon van Jan Van R., koopman te Lei den, tvegens diefstal van zakken onder de ge meente Veur. Do aangehoudene is «vergebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage. By den heer Pander in de Wagen straat te 's-Hage is heden tentoongesteld een prachtige banier, bestemd voor de Letterkun dige Vereeniging „Utile Dulci", opgericht 9 Nov. 1863 te Leiden. Zy is vervaardigd in de Haagsche fabriek van den heer A. Knuyver. Men schryft ons heden uit Kat- wyk aam Zee: Door den curator in de fail liete zaak van de firma Snakenbroecke en Co. is den schuldeischers alhier uitbetaald. Zy hebben het volle bedrag van hetgeen zy te eischen hadden, ontvangen. In de gemeente Leimuiden doet zich een geval voor van typhus. Ook heerschen er de mazelen in enkele gezinnen. De Haagsche Cricket-club „Olyra- pia" zal de volgende C.-C. hier te lande tot het spelen van een wedstryd uitnoodigen en hoopt hen op de volgende dagen te ontmoeten: 31 Mei „Excelsior" te Haarlem. 10 Juni „Amstels C.-C." te Amsterdam. 14 Juli „Her cules" te Utrecht. 28 Juli „de Haagsche Cricketclub." Deze matches zyn voor het lste elftal. Vervolgens speelt: 26 Mei het 2de elftal tegen „Concordia", te Delft, 9 Juni het 2de elftal tegen „T.H.O.R" Den Haag en 7 Juli het 2de elftal tegen „Sixteen", te Leiden. Verder speelt „Olympia" don 5den Augustus tegen de „Newton Blues" en den 8sten Augus tus tegen de „Brixton Wanderers." In de „Familiebode" verklaart de heer Willink Ketjen, dat de beschuldiging van den heer Keuchenius, als zou hy, in een gesprek met den minister, gedreigd hebben het Prinsesje dood te schieten, onwaar is. Het klinkt z. i. haast ongelooflyk, dat een minister eene dergelyke zware en onware be schuldiging durft inbrengen, twee maanden nadat dat feit zou plaats gehad hebben, onder toevoeging eener verklaring, die de geheels beschuldiging te niet doet, nl. dat ik „op de bewuste dagen in Januari zóó ziedend was van toorn, dat hy (minister) zich de woorden, die ik had uitgesproken, niet juist meer her innerde." Hy doet een beroep op het gezond verstand der Nederlanders en verzoekt hun oordeel te schorsen tot de rechter in deze zaak uitspraak zal hebben gedaan. De gewezen sergeantmajoor der jagers M. is door den krygsraad te 's-Gra venhage veroordeeld tot 3 jaren militaire gevangenisstraf, wegens valschheid in admi nistratie. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde gisteren in hooger beroep hot von nis van de rechtbank, waarby de gewezen tramconducteur Hom, wegens doodslag op Eckhardt, veroordeeld is geworden tot 10 jaren gevangenisstraf. De heer C. T. Broekhoff, semi- arts te Amsterdam, verklaart in het „N. v. d. D." namens de familie Broekhoff, dat de oneer- lyke handelingen van R. Broekhoff de familie slechts korten tyd bekend zyn en zy er zelve finantiéel door benadeeld is. Het vergaan der „Gravin van Vlaanderen." Blykens de nadere byzonder- hoden, welke nog over het vergaan der „Gra vin van Vlaanderen" worden medegedeeld, hebben 15 personen by de ramp het leven ver loren, waaronder 3 passagiers, nl. een Belg, een Engelschman en de bediende van prins Jeröme Bonaparte. De bark „Albert Russell," van Nieuw-York naar Australië beBtemd, is in volle zee vergaan. Slechts twee der opvaronden werden in uitgehongerden toestand, na 14 dagen omzwervens, opgevlscht. De kapitein, zyne vrouw en twee dochters zyn met de rest der bemanning verdronken. BUITENLAND. Fntnkryk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren met 306 tegen 236 stemmen besloten, dat niet zal worden overgegaan tot de arti- kelsgewyze behandeling van het ontwerp, waarby beleedigingen, door de pers jegens ambtenaren gepleegd, naar de rechtbank van correctioneele politie worden verwezen. Gisteren heeft het rechtsgeding tegen de „Ligue des Patriotos" een aanvang genomen. Al de beschuldigden ontkenden nadruk- keiyk dat de „Ligue" een geheim genoot schap was. De heer Dóroulède eischte voor zich alleen alle verantwoordeiykheid, welke uit de gerechteiyke vervolging kan voort spruiten. Hy zeide dat do „Ligue" altyd zal bestaan, waar en wanneer dit noodig is. Het verhoor was te twee uren afgeloopen. Door de verdediging waren 44 getuigen opgeroepen, waarvan de meesten verklaarden dat de vergaderingen der „Ligue" openbaar waren. Kapitein Apte, by wien de plannen voor den marsch tegen het Elysée werden gevonden, verklaarde dat het voornemen was na de ver kiezing van den 27sten Januari eene demon stratie tegen het Elyséete houden om den pre sident der republiek te dwingen tot Kamer ontbinding. De commissie uit de „Ligue" had hiermede niets te doen. Toen de beklaagden het rechtsgebouw ver lieten, werden zy ontvangen door een vier honderd personen, welke uitriepen: „Leve Boulangerl Leve Laguerre!" De politie ver strooide de menigte, zonder evenwel al te forsch te werk te gaan. In de couloirs der Kamer werd het gerucht tegengesproken dat generaal Boulanger Parys zou hebben verlaten en zich naar Brussel begeven. Groot>Brltannl(. De rechters in zake Parnell— „Times" heb ben den tyd van uitstel, door den advocaat van de „Times" aangevraagd, niet werkeloos laten voorbygaan. Het rapport, dat aan het Lagerhuis moet worden overgelegd en de conclusie valt uit ten nadeele der „Times." De heropening der zittingen op Vrydag a. s. wordt met minder belangstelling te gemoet gezien en zal wel eene wyziging brengen in de conclusie, welke nog in deze zitting aan het Lagerhuis zal worden aangeboden. Naar aanleiding van ongeregeldheden in het Bhamodistrict in Birma zal eene afdeeling infanterie van 250 Britten en 300 inlanders met 2 kanonnen en onder aanvoering van den brigade-generaal Wolseley, tegen de Toukan Kachyens optrekken, die de Dacoits bescher men en helpen. De sultan van Marokko heeft toegestemd eene vergoeding te betalen voor den moord op Britsche onderdanen te kaap Juby. Totdat het bedrag geheel zal zyn betaald, zal de vloot nu en dan Tanger bezoeken. Oostenr^Hong.-Monarchle. Volgens den "Weener correspondent der „Chronicle", is Louis Kossuth, de byna 84-jarige Hongaareche patriot, stervende. Sinds eenigen tyd woont Kossuth te Turyn. De „Figaro" verklaart in staat gesteld te zyn om de geruchten betreffende een twee gevecht in Zuid-Frankryk tusschen graaf Hoyos en den heer Baltazzi ten stelligste tegen te spreken. Graaf Hoyos heeft zich, zegt het blad, op zyne goederen teruggetrok ken, en van de drie broeders Baltazzi hebben twee Weenen niet verlaten en is de derde op de Canari8che eilanden. T*l«Kramm*Bi BERLIJN, 2 April. Alhier heeft de tweede meeting plaats gehad om te protesteeren tegen de maatregelen, genomen ton opzichte van de „Volkszeitung." Byna twee duizend personen waren daarby tegenwoordig. De vergadering nam een besluit aan, waarin gevraagd wordt: de intrekking van het be sluit van het .hoofd der politie, waarby het blad wordt verboden te verschynen, en de vernietiging van de uitsluitingswet tegen de sociaal-democraten. De afgovaardigdenMunckel en Hermès voerden het woord. De „Nat. Ztg." bevat ook heden een pro test tegen het artikel van het ontwerp van wet op de pers, dat machtigen moet tot het verbieden van dagbladen en de tot uitzetting van personen, veroordeeld ingevolge de wet. LUXEMBURG, 2 April. (A. II.) Op het hier ontvangen bericht dat de Nederlandsche Staten-Generaal, in vereenigde vergadering byeengekomen, heden nog geen besluit om trent het regentschap hebben genomen, zyn hier alle officiéele stappen achterwege ge bleven totdat het besluit zal gevallen zyn. De in acht te nemen vormen zullen hier dezelfde zyn als in Nederland. Den hertog van Nassau wordt eene plechtige, doch stille ontvangst bereid. PARIJS, 3 April. Het is zeker, dat generaal Boulanger openiyk Parys heeft verlaten en naar Brussel is vertrokken. Men gelooft echter dat hy aan een station, tusschen beide steden gelegen, is uitgestapt, ten einde daar den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. In eene proclamatie, gedagteekend Brussel, 2 April, verklaart Boulanger, dat by zich nimmer aan de rechtspraak van den Senaat zal onderwerpen, daar dit lichaam verblind is door politieken hartstocht. „Zoodra mon mij oproept", zegt de generaal, „om te verschynen voor rechters of eene jury, dan zal ik komen". BRUSSEL, 3 April. Volgens bericht van Reuters correspondent te Bergen, is generaal Boulanger daar hedonochtend om halfnegen aangekomen. De generaal kwam van Brussel. De heer Rochefort, die reeds sedert Maandag te Bergen vertoefde, ontving Boulanger aan hot station. Beiden bogaven zich naar het „Hotel Monarche." BRUSSEL, 3 April, 2 u. 45 m. (HU.) Ge neraal Boulanger is zooeven hier aangekomen. PARIJS, 2 April. Naar aanleiding van het heden aangevangen rechtsgeding tegen de leden der „Ligue dos Patriotes", waren uit gebreide militaire voorzorgsmaatregelen geno men. Een deel van het Parysche garnizoen was geconsigneerd. Het palais Bourbon werd streng bezet gehouden en in de couloirs heerschte groote spanning. De onwaarschynlyk- ste geruchten doen de ronde. Men spreekt van aanhoudingen, zonder «amen te noemen. LONDEN, 2 April. De Afrikaansche Zen- dingsvereeniging heeft uit Zanzibar een tele gram ontvangen, dat bericht, dat alle zende lingen van Londen thans in veiligheid zyn. LEIDEN, 3 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidwestenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 3° Celsius 37.4° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 4° C. 39.2° F.; 's tnidd. 12 uren 7° C. 44.6 F.'s namiddags 4 uren 6° C. 42.8° F. Volgens de heden officieel bekend ge worden verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings, is, by langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand van Z. M., ook eene geringe toeneming der plaatseiyke ziekteverscbynselen waar te nemen. De vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal heeft eenparig besloten dat het in art. 38, lste lid, der Grond wet omschreven geval aanwezig is. Na de mededeeling van deze beslissing wel de meest bittere en smartelyke, zeide de voorzitter, waartoe Nederlands Vertegenwoor diging kon geroepen worden verklaarde de voorzitter dat dit besluit op grondwettelyke wyze zal afgekondigd en medegedeeld worden. De Raad van State, de Ministerraad en alle Kamerleden verhieven zich van hunne zetels. De voorzitter sloot de zitting met de bede: „God behoede ons Koninkiyk Huis!" Alle tribunes waren weer stampvol en alle ministers tegenwoordig. Op de verkooping der collectie moderne schilderyen van wylen den heer Vincent Van Gogh van Prinsenhage, welke gisteren in de zaal „Pulchri Studio" aanving, werden onder andere nog verkochtAnker „Een oude Huge noot," ƒ1600; Bosboom, „Kerk te Brielle," ƒ1050; dezelfde, „Hofje van Nieuwkoop," ƒ410; Israels, „Jong meisje van Zandvoort," ƒ1000; Aubert, „Aan boord van het meer," ƒ1000; Aug. Bonheur, „Terugkomst van de markt," 1950; Greive, „Het Damrak," 1825 Gabriel, „Na den regen," 940; Brascassat, „Italiaansch landschap," 1110;Diaz, „Onder het geboomte," 1875; Gérome, „Karavaan op marsch," 2025Hébert, „de Cervaroles," 2000; Isabey, „Voor het altaar," ƒ950; B. C. Koekkoek, „Oevers van de Elbe," 3650 Em. Breton, „Een herfstavond," 1520Mou- linet, „Een jong ziek meisje," 1700Duver- ger, „De laatste sacramenten," 1300Otto Weber, „Onder de noteboomen," ƒ600; Stor tenbeker, „Een welde," ƒ620; Burgers, „De kleine zieke," ƒ800; H. Ten Kate, „De sol- datentent, 1275 ;Baudin, „Het portret," ƒ580; Lambinet, „Omstreken van Bougival," 570; J. Maris, „Klein meisje by kippen," 1000; dezelfde, „Rivier en schepen," 925Rochus- sen, „Het verboor," 675dezelfde, „De Cabriolet," 600; Ciceri, „De vyver," 530; Vibert, „De goede soep," 1650. In de ruime zaal van „Pulchri" was eene talryke schaar koopers en kykers vergaderd. De heer Tersteeg sprak een toepasselijk woord tot inleiding. Op dezen eersten dag der veiling werden zeer hooge, niet zelden buitensporig hooge pryzen besteed. Men moet natuuriyk de afmeting der stukken in het oog houden, wil men oordeelen over de bestede pryzen. Vooral de kleine Fransche schilderytjes onder de duizend gulden werden hoog betaald. Heden werden o. a. nog verkochtBakker Korff, „Journal du matin," 900; Bernier, „Le lac," 1020; Springer, „Jour de marché," 725; Peyrol Bonheur, „Moutons," ƒ1020;

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2