N°. 8934. Dinsdag 2 April. A*. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 1 April. DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AEFTi Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..1.40. AöoadevL^ke Nommers0.05. Oi3b.-ji «eit? 0RAMWET. Burgemeester -en Wethouders van Leiden brengen ter algezneene kennis dat doer BEIiDINA VAN BEEK, Weduwe van A. *7AN DEN iBEOM, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor don verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Oude Bjjn No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 April 1889. E. KIST, Secretaris. Leiden heeft gelukkig nog burgers, die hart hebben voor hunne vaderstad. Ten vorigen jare bood de heer D- Hartevelt der stad de kapitale som van f 10.000 aan, tot stichting van eene kunstzaal, dor geboorteplaats van een Rem brandt, oen van Mieris, een Dou, een Jan Steen en zoovele anderen waardig. Onlangs schonk do heer P.I. De Premery e9n tapijtbehang sel, dat, ouder dan eenig ander Noord-Neder- landsch, een niouw, verrassend licht werpt op do Leidsche nijverheid der 16de eeuw Nu ver rast de heer C. J. Leombruggen zyne vaderstad met niets minder dan een kapitaal doek van Jan Steen, van wiens hand ons Gemeente museum, treurig genoeg, tot dusver geen enkel stuk bezat. Verscheidene stadgenooten hebben de schilderij in de kamer van den Gemeente archivaris gezien en bewonderd. Zy zullen zekerlijk instemmen met het oordeel der heeren Ph. Van der Kollen en Brodius, die het even tueel eene heerlijke aanwinst voor het Ge- moente museum vonden, met dat van dr. Bode te Berljjn, den kenner bij uitnemendheid van oud Nederlandsche kunst, die het stuk to Parijs zag, en thans schreef dat hy „das Bild nicht nur ficht, sondern sehr schön, kostlich als Farbe und malerische Behandlung und bril- lant erhalten" noemde. Voor hen, die het stuk niet gezien hebben, etrekke, dat het den roof door Rachel van haars vaders afgodsbeeldjes voorstelt. Het feit dat het aldus niet in hot gewone genre van Jan Steen geschilderd is, maakt het dubbel merkwaardig en zeldzaam, daar hot de veelzijdigheid van zjjn talent toont. In de nieuwe kunstzaal zal het gewis eene eereplaats innemen en een blijvend getuigenis zijn van des heeren Leembruggen liefde voor zijne vaderstad. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. A. Schagen Van Leeuwen, geb. te Delft, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De artikelen 212 en 213 in verband met de artt. 190 en 193, Wetboek van Strafvordering." Hedenmorgen vertrokken van de Kweek school voor Zeevaart alhier 128 jongens, ter opvolging van hunne bestemming naar Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaar" te Amsterdam. Aan genoemde inrichting blijven thans nog 73 jongens over, waarmede de nieuwe cursus een aanvang heeft genomen. De heer A. Francken Jr., op den Nieuwen Rijn, zal den lsten Mei a. s. 25 jaren alhier gevestigd zjjn als apotheker. Voor het toelatingsexamen aan de Burgeravondschool alhier zjjn geslaagd 29, afgewezen 10, niet opgekomen 2 candidaten. Mej. P. Van der Lee te Rotterdam heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres te Leiden. Heden had ten Raadhuize alhier de open bare aanbesteding p tats van het verrichten van eenige timmer en verfwerken aan de openbare Zwemplaats Hiervoor was ingeschre ven door de heerenH. Van der Wal te Lei derdorp voor 1498 J. Botormans alhier voor f 1475, H. Verhoed en N. Van Leeuwen alhier voor f 1470, A. Verhoog Jz. alhier voor f 1389, A. P. K. Hardeman alhier voor 1385, J. Boom alhier voor 1247, N. A. Zekveld alhier voor 1224 P. J. Hartevelt en G. D. J. Beulink alhier i f 1180, J. M. Nielsen te Leiderdorp en 0. illee alhier voor 1145, P.- J. Christ anse a voor f 1113, C. Filippo alhier voor ƒ948 er; Van der Kamp a)hier I voor f 924. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Bjj de Leidsche Spaarbank werd in de maand Maart ingelegd f 53,806.89 '/2, terugbe taald 38,323.63, terwijl zijn afgegeven 133 nieuwe- en geheel afgelost 103 boekjes. Op 31 Maart bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8635 inleggers f 1,734,226.64. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Tonkens, E. A. Holtkamp, Amsterdam Hombers, 's-Graverihage; Voorting, Haarlem; Mej. E. Dames, IJmuiden; H. De Jong, Ku- delstaart; B. Raamsdonk, H. Jonker, Leiden Scheer, Meerenberg; Steinman, P. Van Es, NoordwijkVan Dordt, OudsboornMej. C. Nieuwonburg, Rotterdam; Th. Van den Heuvel, Schiedam; H. Adams, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika C. Keizer, niet vermeld; naar Frankrijk: Mej. B. Nouwland, Parijs. Hedenmiddag ontvingen we perEngelsche mail de Bataviasche bladen van 25 tot 27 Februari, alsmede de „Deli Crt." van 20 Febr. tot 2 Maart. Bij de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 42, 23, 4.70 en 2.30; de laagste f 42, f 21.50, 4.50 en 2.25. Op het postkantoor te Katwijk aan Zee werd in het eerste kwartaal van 1889 in de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ918.40 en terug betaald ƒ453.52. Het laatste uitgegeven boekje is No. 82. Naar het orgaan van het Heilsleger meldt, is in verband met de komst van gene raal Booth, voor Goeden Vrijdag de zaal van „Fraseati" te Amsterdam voor de bijeenkomst gehuurd. Te Utrecht zal de bijeenkomst in „Tivoli," te Haarlem in „Felix Favore," te Leiden in de „Stadszaal" gehouden worden. Te Haarlem is de bijeenkomst op Zaterdag 20 April, te Utrecht op de beido Paaschdagen, te Leiden op Dinsdag 23 April bepaald. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Zoeter- woude is beroepen de. Krul, predikant te Span keren (Gelderland.) Het heden officiéél bekend gemaakte bulletin omtrent den toestand van Z. M. luidt aldus„De toestand van Z. M. den Koning blijft onveranderd. H. D. gebruikt weinig voedsel en mist over het algemeen de noodige rust." In verband met de vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal op aanstaanden Dinsdag, is Zaterdag een buiten gewone Ministerraad gehouden. De minister van buitenlandsche zaken jhr. Hartsen is sinds een paar dagen onge steld, zoodat hy zyne gewone werkzaam heden aan het departement niet heeft kunnen waarnemen. Dezer dagen overleed te Buasum, op 70-jarigen leeftyd, de luit.-kolonel der inf. C. Meyer, een dier militairen, wier namen steeds eervol vermeld zullen worden in de geschiedboeken van het Nederlandsch Indi sche leg er. Zaterdag is met het stoomschip „Afri kaan" der Nieuwe Afrikaansche Handelsver- eeniging te Rotterdam aangekomen het stoffe- lyk overschot van den heer D. D. Veth, den 19den Mei 1885 naby Benguela overleden en aldaar door zyne reisgenooten, de heeren Van der Kellon en Goddefroy, begraven. De vol brenging van deze daad van piëteit is hoofd- zakelyk te danken aan den heer Goddefroy, die, geiyk men weet, in September 1888 naar Angola vertrok om een gezelschap negers en eene verzameling ethnologische voorwerpen voor de Parysche tentoonstelling byeen te brengen, gesteund door verschillende landge- nooten en in gezelschap van de heeren Van Dyck en Kamerman, oene expeditie naar het graf ondernam. Den 23sten December werd na een ver- moeienden tocht de laatste rustplaats van den te vroeg ontslapen ontdekkingsreiziger bereikt den 24sten werden de overblyfselen, nadat verschillende photographische afbeeldingen van het graf waren genomen, opgegraven en den 26sten was de expeditie te Benguela terug. Van Benguela werd de kist onder toezicht van den heer Goddefroy naar Banana vervoerd, waar zy aan boord van de „Afrikaan" is gebracht. Het stofïelyk overschot van den heer Veth werd hedenochtend te Dordrecht in allen een voud aan het familiegraf toevertrouwd. Mevrouw Rosa Da Vries Van Os, de eens beroemde Nederl. zangeres, is Zaterdag avond op 63-jarigen leeftyd te Rome overleden. Zy hield daar verblyf met haar zoon, den bariton Maurits De Vries, die thans aan de opera te Rome is verbonden. Het stoomschip „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Maart Wightde „Ariadne," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Maart Suez; de „Gouv. Gen. 's Jacob," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 April van Suezde „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Maart te Southampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Maart Kaap del Armide „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Maart van Genua; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, arriveerde 31 Maart te Suez; de „Veendam" vertrok 30 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zuid-Holland," van Rot terdam naar Java, passeerde 30 Maart Sagree de „Batavia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Maart van Colombo; de „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Maart van Gibraltar. MUawa. Een deel van Leidens bevolking kan nu eenmaal niet dulden dat er des Zater dagsavonds personen, hetzy Haagsche, hetzy andere, loopen te venten met het orgaan der sociaal-democraten„Recht voor Allen." Zoo dra een dier eiken Zaterdag wederkeerende verkoopers zyne stem verheft, wordt hy door eene groote menigte omringd, moeten de politie agenten hun beschermingswerk aanvangen en vormt zich een eerenade-achtige optocht, waar aan enkel nog fakkels en muziek ontbreken. Dan worden, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, de volksliederen aangeheven, dan hoort men duidelyk het „Hop, hop, hop" enz. weerklinken en gaat het óf naar het bureel van politie, waar de deuren achter den rug van een sociaal democraat dichtvallen, öf naar het station, waar de verkooper den trein moet afwachten. Voor de zooveelste maal had zuik eene ver tooning jl. Zaterdag plaats. Nu echter was niet enkel de Haarlemmerstraat het tooneel, maar deden daarvoor ook andere straten en grachten dienst. Hier en daar ontstonden nu zelfs vry ernstige vechtpartyen, by ééne waar van zelfs messen werden gebruikt en drop pelen bloeds zichtbaar werden. Hoe lang zullen deze wanordelykheden nog wel moeten duren? Het wordt o. i. tyd dat er een eind aan korae, in plaats dat ze meer en meer toenemen. Het Dagelykach Bestuur deelt dit inzicht mot ons, hetgeen biykt uit punt 6 der agenda voor den a. s. gemeenteraad. Nu hy van zyne misluk te poging om zich te verdrinken, bekomen is (hy moest er een paar dagen door te bed blyven), is de „millioenenheer" door de politie in verzekerde bewaring gesteld, die, intusschen de zaak onder zoekende proces-verbaal tegen hem opmaakte. Dat onderzoek heeft dan ook ten gevolge gehad dat hy hedenmorgen ter beschikking PRIJS DEB ADV35RTENTEEN V*n 1—8 regel» 1.05. Iedore regel meer ƒ8.174. GrooUre lettere naar plaateruimte. Voor het ia- eaeaeeren buiten de atad wordt 0.10 berekeud. - n n van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage is gestold, die hem dadelyk in verhoor nam. Hy werd in eene gewone vigilante vervoerd met nog een ander persoon, wegens diefstal aangehouden. De boeien waren zóódanig be vestigd, dat beiden door dien yzeren band aan eengebonden waren. By het uitstappen aan het station, hield de arme millioenenheer voort durend den zakdoek voor het gelaat, zoodat zyn lotgenoot hom eenigszins moest voorttrekken en er blykbaar schik in had met zoo iemand te worden getransporteerd. Steeds komt er nog hot een en ander aan het licht. Nadat hy tevergeefs had gepoogd bij notaris Gordon alhier eene leening te sluiten van ƒ13,000, heeft hy hetzelfde getracht by notaris Lodeboer te Aalsmeer. Aan laatstge noemden notaris komt de eer toe „de kat de bel te hebben aangebonden." Met de 15 mille wenschte onze jonkheer naar Monaco te reizen in gezelschap van eeri Brusselaar. De dame, wie hy zyne liefde waardig keurde, zonder dat deze er iets van wist, was mej. Polletier te Utrecht. Tot hare eer dient gezegd dat zy den jonkheer zelfs met zijne millioenen niet begeerde. Een ieder bevreemdt het dat de familie onkundig was van het kunstig in elkaar gezette drama. De heer Brinkgreeve, van wien in vorige berichten gesproken werd, was redacteur van het „Utr. Dbl." Dit blad kwam verloden jaar het eerst met het bericht omtrent do millioenen-erfenis. De „millioenenheer" heeft ook veel oud porse lein te Amsterdam gekocht, woonde aldaar in do Gasthuismolensteeg en nu onlangs te 's-Hage in de Lange Pooten op een boven huis naast het Ministerie van Justitie. Te Amsterdam heeft hy ook dikwyie gelogeerd in het Hotel „Adrian". Een zyner kleermakers is bereid, als de directie van het „Panopticum" te Amsterdam mocht besluiten het conterfeitsel van den „jonkheer" als pendant van de millioenen- juffrouw in hare inrichting te plaatsen, een fijn rouwpak, dat hy enkele malen heeft ge dragen, doch op voortdurend aandringen van den tailleur weer aan dezen heeft teruggeven, geheel kosteloos ter beschikking te stellen. Natuuriyker kan de voorstelling dus dan al niet. De pogingen van hen, die hem op goed geloof krediet verleenden, om de door hen aan den pseudo-jonkheer geleverde zaken weer in hun bezit te krygen, stuiten, naar men ver zekert, af op den onwil zyner Haagsche hos pita, van wie hy prachtige appartementen ge huurd had. Zy beweert van den „jonkheer" een aanzienlijk bedrag te vorderen to hebben. Yan daar dat zy beslag op de ten haren huize aan wezig zynde zaken legt. Naar men verneemt, is een Leidsch wyn- kooper zoo gelukkig geweest, op eene slimme manier eene aan B. geleverde hoeveelheid wyn terug te krygen. Niet lang nadat hy aan dezen de hem op gedragen bestelling had geleverd, begon hy achterdocht to koesteren, zoodat hy informaties naar zyn deftigen klant instelde, en zoodra hy zekerheid meende te hebben, dat hy met oplichtery te doen bad, spoedde hy zich naar Den Haag en meldde zich daar by de hospita van den „jonkheer" aan. „Mevrouw", zeido hy, „Ik ben zoo onge lukkig geweest mijnheer een verkeerd merk wyn te leveren, en vrees dat dit in geene geringe mate zyn ongenoegen zal opwekken, zoodat ik oen voornamen on soliden klant zou kunnen verliezon. Sta my dus toe het in ver gissing geleverde terug te nemen, waardoor ik in staat zal worden gesteld de werkelijk door mynheer bestelde merken te zenden." Aan zyn verzoek werd voldaan. De wijn- kooper pakte zyn wyn op den wagen, waar mede hy gekomen was, en reed zeer verge noeg naar Leiden terug.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1