fi|°. 8933. Maandag X April. Ao. 1889. gest fiourant wordt dagelijks, met uitsondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Maart. Feuilleton. Waarom niet naar den Circus - LEIDSCÏÏ jgÜ DAGBLAD. P Z. 11. den Koning weinig verandering gekomen. De ongunstige verschijnselen blijven aan houden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand Juni of Juli, of zoo noodig, reeds in de maand Mei a. s. gelegenheid zal worden gogovon tot het afleggen van de practlsche examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878. Dag en plaats dier examens zullen nader j worden bekendgemaakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei a. s. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. E. A. Van der Burg te Leiden, met over legging van het getuigschrift, waaruit blijkt dat het theoretisch apothekers examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de artsenybereidkundo hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zijn toegelaten, alsmede van eene verklaring van een hier te lande bevoegd apotheker, dat zij gedurende minstens twee jaren de uitoefening der artsenijbereidkunst onder de leiding van zulk een bevoegde gevolgd hebben. De wintercursus der gemeentelijke Am- bachtsteekenschool te Bodegravo werd Donder- d ig jl. met eene openbare les besloten, waartoe burgemeester en wethouders en de ouders der leerlingen genoodigd waren. Bij plotselinge verhindering van den burge meester, werden zes prijzen aan die leerlingen door den lsten wethouder uitgereikt, die door vlijt getoond hadden, daarop aanspraak te maken. Na een hartelijk woord tot de jongens ge sproken te hebben, bracht hij dank aan den gediplomeerden directeur der Ambachtsteeken- Bchool (den heer H. J. Jesse, architect te Leiden) voor de moeite en zorg, aan 't onderwijs be steed. De Vereeniging „Velp-Rozendaal" te Velp, ii voornemens een nationale schietwedstrijd te houden met geweer, pistool, systeem Flo bert klein kaliber. Zij noodigt daartoe uit het leger, de schut- terij, de weerbaarheidscorpsen, vereenigingen benevens alle andere corporatiën in Nederland en z(j die er aan wenschen deel te nemen. De wetstrijd zal gehouden worden te Velp in de zaal van het Heeren-Logement, waarin op vier banen kan geschoten worden, met dien verstande, dat er enkel op Zondag, Dins- dag en Vrijdag van elke week wordt geschoten v .n 2 tot 5 uren 's namiddags en van 7 tot 10 uren 's avonds. De wedstrijd wordt verdeeld als volgt: a. corpswedstrijd met getrokken geweer af stand 15 M b. personoele wedstrijd met getrokken geweer afstand 15 M.; c. pern wedstrijd met gladloop geweer, afstand 12 M.; d. pers. wedstrijd met pistool geweer, af stand 10 M. Voor den Corpswedstrijd worden uitgeloofd een gouden, een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Voor wedstrijd d worden uitgeloofd een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medailleterwijl voor den personeelen wedstrijd prachtige kunst voorwerpen zijn beschikbaar gesteld. Gemengd Nieuws. Werden we in het afgeloopen winterseizoen, 't zij in den Schouwburg of in de Gehoorzaal, menigmaal vergast op waar kunstgenot, aanstaanden Woensdag middag en -avond zullen ook de beminnaars van het biljart spel zich kunnen vergasten, wijl alsdan in de biljartzaal van 't Hotel „Bellevue", van den heer Borgerding, een nationaal biljart concours zal worden gehouden, waarvoor prjjzen van f 100, f 50 en f 25 of prachtige voorwerpen in zilver worden uitgeloofd Keeds hebben zich tal van mededingers uit alle oorden des lands laten inschrijven, zoodat men zich, met het oog op de inlage ad f 5, overtuigd kan houden dat de voornaamste beoefenaars in het edele biljartspel zich als dan met elkander zullen meten. Dat menig belangstellende er alsdan een kijkje zal gaan nemen, betwijfelen we geenszins. Men schrijft ons heden uit Ka t- wijk aan Zee: De schuit, welke alhier op den kerktoren als windwijzer dienst deed, beant woordde door hare zwaarte (ze weegt ruim 60 KG.) niet aan haar doel. Gisteren werd ze door Burgerhout, loodgieter alhier, van hare verhevene plaats gehaald. In de volgende week zal er eene andere windvaan op geplaatst worden. Naar aanleiding van het feit, dat het gisteren 25 jaren geleden was, dat D. Vrij tot gemeente-veldwachter te Zwam- merdam werd aangesteld, werd hem in de laatst gehouden raadsvergadering aldaar door den voorzitter, namens de gemeente, een her- innoringsbewijs aangeboden, bestaande in een sierlijk gouden anker-horloge, voorzien van eene inscriptie. Te Deventer is eene nieuwe wi9l- rjjders-vereeniging onder den naam van „Roverbende" opgericht. Zy zil uitsluitend de wielen van den fabrikant „Rover" gebrui ken en hot wielrjjden aanmoedigen bij per sonen ouder dan 23 jaren. Do gevangenis te Maastricht is zóó overbevolkt, dat eenige gevangenen naar elders moesten worden overgebracht. Zelfs zijn twee gevangenen van daar naar Groningen vervoerd, om er hunne straf te ondergaan. Te Goorle miste eene boerin by het opstaan haren echtgenoot. Zjj zoekt en vindt hem hangende. Onmiddellijk greep zy een mes en sneed het touw door. De man kwam by en eenige oogenblikken later ging het paar smakelijk ontbijten. Onlangs overleed de kluizenaar by Valkenburg. Er zyn thans een honderdtal sollicitanten naar deze betrekking, die dooi den graaf De Villers, eigenaar van hermi tage en kapel, wordt vergeven. Voor hen, die het nog niet wisten, biykt hieruit genoeg dat men by den heremiet van Valkenburg niet uitsluitend te denken heeft, gelijk weleer, aan een persoon, die de wereld moede of uit minachting voor de aardscbe dingen zich daar in afzondering terugtrekt; maar aan iemand, die „aangesteld" wordt om zich te belasten met het schoonhouden der kapel en het onderhoud van den weg, en als belooning vrije woning erlangt in de kluis, en het tuintje, dat er by is, mag bewerken. „La poésie s'en va". Ook de heremieten zjjn gemoderniseerd. (Arnh. Crt De Franscho minister vanfinan- ciën, de heer Rouvier, onder wiens minis terie de staats-monopoliën zyn geplaatst der tabak en speelkaarten, heeft een ministeriëel schryven gericht tot do directeuren der fa brieken, dat nieuwe etiquetten of platen voor speelkaarten door of namens den minister moeten worden goedgekeurd. Er waren in Frankryk speelkaarten in den handel ge bracht met het portret van Boulanger als h arteheer 1 Nog niet overal is de lente in't land. In Stiermarken hebben hevige sneeuw stormen gewoed. De Theiss is oudergewoonte overstroomd en heeft vooral by Szegedin eene groote vlakte onder water gezet. Alle andere rivieren van Hongarye zijn zeer gezwollen. In den nacht van -Woensdag op Donderdag i3 te Hazerswoude ten nadeele van den welbekenden vischhandelaar Piet van Amsterdam, uit eone gesloten bun, circa 100 kilo snoek ontvreemd, welke genoemde han delaar den vorigen dag voor ƒ40 had gekocht. 2MHB DIBIB OOUXUKT) 1 Liili» tor I mwilsiMO. Snot» f*r po»*.7iW.~ LM. IMi»*nigii N»mraw..'.T.'.7T77 Ml. Offloleele Eenniagerlngen. Jacht en Visschery. De Burgomccater van Leiden herinnert aan hen, die zieh voor hot aanetaande Beizoen 1889/90 in het bezit wenechen te zien van Jacht- en V i e c h- akten, of wel van eene koBtelooze vergunniDg tot oitoefeniug der ViBBcherij, dat do blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April a. B. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris dea Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van echadoljjk gevogelte met pistoolsohoten, het schieten van konij- non en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ija bedekt ia, mede gratie ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Maart 1889. DE KAN TER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op do omstandigheid dat zich o. a. to Yliasingen eenige gevallen van pokken heb ben Toorgedaan, Vestigen de aandacht der ingezetenen op do be- etaando gelegenheid tot inenting, in hot P a r k- Yaccinogènc (Elieabotebofjaande Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Maart 1889. E. KIST, Secretaris. De Raad der gemeente Leiden zal a. s. Donderdag weder eene vergadering houden, waarin o. a. behandeld zullen worden de voor stellen tot verlaging van den gasprys en van de meterhuur. Wy vestigen de aandacht op de openbare vergadering, welke Maandag avond door de afdeoling Leiden van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond in het Nutsgebouw zal worden gehouden. Als sprekers zullen daar optreden de Leidsche hoogleeraren Buys en Fockema Andreas, die de zaak van den persoonlyken dienstplicht zullen behandelen. Gisteren werd de gewone jaariyksche algemeene vergadering gehouden van comman ditaire vennooten der „Leidscho Bankvereeni- ging," H. F. C. Gerlings alhier. Door heeren commissarissen werd een gun stig verslag over het jaar 1888 uitgebracht. De uitkeering bedraagt f 61.50 per aandeel. Zyn do berichten, welke ons uit Leipzig gewerden omtrent het Gewundhaus-Quartet, juist, dan belooft het concert, Vrydag 5 April a. s. alhier in de Stadszaal door dat quartet te geven, inderdaad veel voor muziekminnaars. Het heden te 's-Hage officiëel bekend gemaakte Paleis-bulletin luidt aldusSedert het laatste bulletin is in den toestand van 2) Naar het Fransch door 1'. J. C. „Nu, papa, dat zou heeriyk wezeD." En ook Mina zou gaarne van de party zyn. Zoo trad men dan 's avonds het reusachtige houlen gebouw binnen, dat door duizenden nieuwsgierigen werd bezocht. In groote afwisseling was het eerste ge deelte der voorstelling onder luiden byval ten einde gebracht. De tweede afdeeling begon. Eerst reed de kunstrydster mile Clélia. Nu volgde een komisch optreden van clowns en vervolgens aanschouwde men de werk zaamheden der voortreffeiyke voltigeuse miss Jenny, En nu kwam het glanspunt van den avond: „Gastvoorstelling van den koning der acro baten, van den beroemdsten luchtturner des tegenwoordigen tyds, signor Mertint, in zyne ongeëvenaarde werkzaamheden aan allerlei bewegende toestellen. Tot slot der voorstelling zal signor Mertini van eene hoogte van 35 voet een nog nooit gezienon reuzensprong uit voeren." Met spanning volgde het publiek de toebe reidselen voor dit nommer. De zwevende rek ken, welke aan het dak van het gebouw be vestigd waren, werden onderzocht. Matrassen werden nedergelegd tor plaatse, waar Mertini zou nederkomen. Alles werd nog eens ge probeerd, terwyi de kapel een fantastisch muziekstuk ten gehoore bracht. Daarop volgde voor een oogenblik de diepste stilte, zoodat de twee jonge dames byna het kloppen van haar hart konden hooren, terwyi de oom rustig glimlachend wachtte op de dingen, welke komen zouden. Het orkest doet fanfares weerklinken en signor Mertini wordt met grooten byval ont vangen. De beroemde mensch, de „koning", buigt naar alle kanten. Daarna grypt hy een nederhangend touw vast en trekt zich langzaam, maar sierlijk op naar het zwevend rek. Daar dit aan do andere zyde van den circus hangt, moet dit optrekken gepaard gaan met steeds wyder wordende slingeringen. De meisjes kunnen door de ver blindende lichten niet duidelijk zien hoe de krachtige, vlugge man in het nauwsluitende tricot nogmaals de touwen onderzoekt. Nu brengt hy den toestel langzaam in bewe ging. Nog altyd keert hy den dames den rug toe. Een clown is middelerwyi aan den anderen kant naar omhoog geklauterd en houdt den anderen, dergelyken toestel vast. Hy brengt dezen in schommelende beweging, want signor Mertini zal zich plotseling, als hy het hoogste punt bereikt heeft, omwenden en dan met een luchtsprong door de geheele breedte van den circus het vliegend rek, dat hem wordt tege moet geslingerd, bereiken en grypen. Het oogenblik daarvoor is thans gekomen. Hy heeft zich omgewond en, met het gelaat don ademloos starenden toeschouwsters toege keerd, vliegt hy door den circus naar het rek. Daar een onderdrukte kreet van schrik doet zich hooren. Mina, die hem heeft geslaakt, staart vol ontzetting voor zich uit. De man daar in de hoogte wendt op het kritieke oogenblik, zoo snel hij kan, het hcofd om. Hierna volgt een luid angstgeschreeuw der verzamelde menigte. Hy heeft den luchtsprong gemaakt, maar. den toestel niet gegrepen. De muziek zwygt. Een dóf gedruisch heerscht er in den circus. Men rent door elkander. Eenige dames zyn flauwgevallen. Andere personen vluchten naar de uitgangen. Beneden in de arena buigen de dokter en eene groote menigte zich heen over hem, die van zoo verbazende hoogte nederstortte. FBUB DU Asmnnmnr: Ta I—nc*l< l.M. I«i»r* r»g«l bw/«.lTfei ttrootar* Uitat* uur pUatarniata. Voor hei «Miinii baltan de etad wetdt 0.10 berekend. „Naar de garderobe!" beveelt de genees heer, terwyi hy de schouders ophaalt. De ongelukkige wordt daarheen gebracht, door velen omstuwd. „Mina," snikt een meisje, „Mina, wat scheelt er dan toch aan?" De aangesprokene wringt zich los uit de armen van haren oom. „Waar, waar is hy?" Zy staart als eene krankzinnige in het rond. „Dóar, ddar! Gauw naar beneden P De oude man, die haar ondersteunt, weet niet wat zy wil, maar hy volgt haar, den arm stevig om haar trillend lichaam geslagen. Zy trekt hem met zich voort, de weinige treden af. Thans staan zy voor den ingang van de stallen. Een eigenaardige geur doet hen dat gewaarworden. De politie en de pikeurs beletten het op dringende publiek den toegang. Dat publiek weet niet hoe alles zoo eensklaps gekomen is; nieuwsgierig doet het vraag op vraag. Het is niets! Blyven zittenDe voorstelling zal voortgezet worden! Mina heeft zich een weg door de menigte gebaand.' Daar, daar! Zy snelt er heen. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9