Eaa de CDlupe raJ.C.BOLDOÜT Vervolg der Advertentien. Privaat-Onderwijs. Publieke Verkooping, Openbare Verkoopiiig. een netten 1NB0EDEI., van den wensch, dat aan stoomtramwegen ontheffing van tolgeld voor het gobruik van Kykswegen worde verleend. Oeiaengd Ntouw» De bemanning van den logger „de Jonge Gerard", van den reeder G. Den Duik, te Scheveningen, gisteren te Vlaardlngen binnengekomen, rapporteert in den storm van Dinsdag ochtend een golfslag over het schip te hebben gekregen, waarbij de schipper en twee matrozen overboord geslagon zyn. Een man werd weer terug op het dek geworpen, doch de schippor J. Bruin met zyn zwagor 3. Buitenhek, beiden Scheveningers, zijn jam merlijk verdronken. Een punt van groot belang voor verhuurders van landerijen werd gisteren voor den Koogen Raad behandeld. Iemand had aan een ander eene bouwhoeve met bijbehoorende landerijen verhuurd en in hot huurcontract o. a. opgenomen de bepaling dat zonder schriftelijke toestemming van den verhuurdor, de huurder niet weder aan een ander ondorverhuren mocht. Behalve dat doze nu bjj verre na niet nakwam de overige bepalingen van het con tract, had hij, zonder toestemming van den verhuurder, circa oen hectare land aan een ander verhuurd. Op grond van oen en andor vroeg de ver huurder ontbinding van de huurovereenkomst, doch by rechtbank en hof werd zyne vordering hem ontzegd. Jhr. mr. De Brauw voor den eischer in cassatie, den verhuurder, het woord voerende, achtte de genomen beslissingen in strijd met artikelen 1025 en 1595 van het Burgerlyk ■Wetboek. Literatuur over dit goval bestaat er niet, want het zal wel de eerste maal zijn dat do rechter weigert de ontbinding der huurover eenkomst uit te spreken onder deze omstandig heden. In het Fransche recht was de huurder vrjj om onder te verhuren, zoolang niet het tegen deel, was voorgeschreven in het contract. Volgens art. 1595 is hot omgekeerde het geval; hjj mag het niet doen, tenzy het is toegestaan in het contract. De verweerder beweert wel dat art. 1595 spreekt van „bet goed" en dus het verhuurdo als geheel bedoelt, terwjil hier slechts een gering gcdoelte was onderverhuurdmaar pl. wyst op al. 2 van dit artikel, waar dit uit- drukkelyk spreekt van een gedeelte. Nu meende de rechter a quo dat artikel 1625 vordert dat eerst de schade van den verhuurder bewezen zy on dan nog de rechter de beslis sing hebbe of al of niet het contract behoort le worden ontbonden. Schade was hier niet beweerd ergol Pl. golooft echter dat dit artikel alleen op het oog hoeft de voorwaarden in het huur contract omtrent de exploitatie, golyk dan ook do door het artikol zelf opgesomde voor •waarden daarop alleen slaan. Artikel 1595, dat tot de regelen behoort, welke gemeen zyn aan verhuringen van huizen ■en landeryen, strookt geheel met zyn systeem, waar het dringend voorschryft. De huurder mag, indien hem dit vermogen niet is toegestaan, het goed niet weder ver huren, noch zyn huur aan een andor afstaan op straf van vernietiging der huurovereenkomst. Voor de» verweerder in cassatie, zag mr. Munzebrock zynorzljds van pleidooi af. De conclusie van het O. M. Is bepaald op 12 April a. s. Onze Nederlandsche jeugd staat hekend voor hare brutaliteit en baldadigheid, en dat niet zonder reden. Toch achten wij het wonschelyk nog oens te wyzen op deze eigen schappen, welke haar niet tot sieraad strekken. Eone enkele maal gebeurt het dat haar hiervoor eene ernstige of gevoelige bestraffing wordt toe gediend, maar dikwyis ook gebeurt het dat de schuldigen ongestraft daarhenen gaan de enkele kastyding komt soms op liet hoofd cener onschuldige neder. Dat zij toch mocht leeren inzien zich te onthouden van straat- schenderyen on baldadigheden, en de over tuiging by haar levendig werd dat het bedorven van eens anders eigendom eene strafbare dard is. Nu oens moet het een nieuw geverfde deur of deurpost ontgelden, welke een Uk krygt uit een verfpot, gevuld met kachelvernls of dergeiyke, dan weder is het eene groote winkelruit, waarin krassen worden gemaakt; dan weder zyn het paarden, aan wie door allerlei geluiden schrik wordt aangejaagd en wier beryders dan dikwijls moeite hebben de dieren in hun macht te houdeneene andere maal geldt het de uitstalling van een winkel enz. Ouders en verzorgers kunnen tot uitroeiing van deze der Nederlandsche jeugd ontsierende eigenschappen zeker veel bydragen, wanneer zy haar telkens on telkens het slechte daarvan voor oogen houden. Hen daartoe op te wekken, ls het doel dezer regelen. Delflsche Crt.) Gisteren is uit Groningen naar Exloërmond vertrokken, ter voorkoming van onlusten, een detachement, groot 32 onder officieren en minderen, onder bevel van den 1 sten-luit. C. D. Schlosser. De arrondissement 8 rechtbank- te 's Bosch heeft gisteren den gewezen agent van politie F. Van den Bosch, die op den Oden dezer zyne vrouw doodstak, onder aan neming van verzachtende omstandigheden en den zielstoestand, waaronder het feit is ge pleegd, veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarby de tyd der preventieve hechtenis in mindering zal worden gebracht. Wijlen kroonprins Rudolf. De „ware geschiedenis" van kroonprins Rudolfs dood wordt in do Aprilaflevering van het Engelsche tydschrift „Temple Bar" verhaald. Zy komt in het kort hierop neer dat de kroonprins reeds goruimen tyd aanval len van krankzinnigheid had, waarin hy al wat onder zyn bereik kwam stuk smeet, hovig tegen de hem omgevende bedienden uitvoer en volkomen onhandelbaar was. Hy had twee idéés fixes: dat b(j evenals wyien zyn bloed verwant de koning van Beioren krankzinnig zou 8terven en dat hy zich van zyne gemalin moest laten scheiden en dan wellicht nog to redden was. De gedachte aan zelfmoord was toen ongetwyfeld reeds in zyn brein gerijpt. Den Zondag vóór zyn dood had de kroon prins een hevigen woordentwist met zyT.o echtgenoote en daarna met zyn vajjor, die hem beval zyne betrekking tot baronesse Mary Vetsera af te breken. Dinsdag daarop begaf Rudolf zich met prins Philip van Coburg naar Meyorling, waar hy Mary Vetsera aan trof, die de woning harer moeder te Weencn ontvlucht was on hem smeekte haar niet te verlaten. De kroonprins verhaalde toen aan de barones wat tusschen hem en zyn vader was voo - gevallen, waarop Mary zich verwydordo en strychnine nam. Een half uur later bezweek zy onder hevige pynon. Men legde haar op hot bed in het vertrek van den kroonprins, die hevig ontsteld was en zyne droefheid op luide wyzo te kennen gaf. Later werd de prins kalmer en gebruikte met graaf Joseph Hoyos hot middagmaal, dccli at weinig, dronk zeer veel en verliet herhaal- dolyk het vertrek om naar het lyk van barones Mary te gaan zien. Des avonds was do koet sier, die den prins naar Meyerling gereden had, ontboden om comische liedjes to komon zingen. De kroonprins was echter te opge wonden om to blyven zitten en klaagde over hoofdpyn. Don volgenden morgen kwam prins Philip van Coburg terug en gaf de kroonprins bevel dat men de geweren voor de jacht in gereedheid zou brengen. Toen de bediende omstreeks 20 minuten later terugkeerde, hoorde hy een schot en vond de deur der kamer van den prins gesloten. Men riep prins Philip en graaf Hoyos; de deur werd open gebroken en men vond den kroonprins dood op het bed, naast het ontzielde lichaam van Mary Vetsera. Omstreeks twaalf uren nadat de barones zich had vergiftigd, had ook kroonprins Rudolf zich van het leven beroofd. Van eene moderne Delilah ver tuit de „Przemysler Zeitung" het volgende De heer Anton, schoenmaker, had zich be dronken en was Maandag in een diepen slaap verzonken. De vrouw van den heer Anton, die zijne natuur by ervaring kende, om te weten, dat haar man, nadat hy den zoeten kelk geledigd had, geneigd zoude zijn zich nog eenige dagen aan den drank over te geven, zon op een middel om hem het verlaten van het huis onmogelyk te maken. Zy vatte het plan op, het hoofdhaar van haren man eerst met de 6Chaar af te snyden en de rest met het scheermes geheel te verwyderen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Toen de heer Anton eenige uron lator ontwaakte, voelde hy op zyn hoofd eene eigenaardige koelte. Hy betaste het en werd byna styf van schrik, toen hy het zoo glad als zyne knie vond. Met zulk oen hoofd kan men natuurlyk niet uitgaan, zonder bloot te staan aan don spot der men* schen, en nu zit de heer Anton sedert dien tyd als 't ware vastgespijkerd op zyn drie poot en maakt vol yver schoenen en laarzen. De overstroomingen in Zuid- Oost-Pruisen bonden aan. De War the stygt voortdurend en heeft eon groot doel dor stad Posen ondor water gezot. In Gnllicië trad do San buiten hare oevers on overstroomde do omliggende dorpen. Het groote dorp Garbarzo werd geheol door de wateren verzwolgen, zoodat de inwoDers er ternauwernood het leven afbrachten. Na langdurige beraadslagingen met de verschillende mogendheden ls einde lyk besloten, de gemengde gerechtshoven te Alexandrië gedurende nog 5 jaar in stand te houden. De heeren Foucher en Lissaga ray, twee Paryache journalisten, hebben te Sures- ne3 geduelleerd. De heer Poucher ontving eene ernstige eabelwonde in de borst. Aanleiding voor dit duo! was een artikel in do „Nacion" van Buonos-Ayres, ondertee kend door den hcor Foucher, waarin voor den heer Lissagaray beleedigende uitdrukkingen voorkwamen. Het gerucht liep eerst, dat de heer Paul Foucher aan zyne wonde bezweken was. Dit bericht bloek spoedig ongegrond; by zyn toestand, welke zeer ernstig is, is geen oogenblikkelyk gevaar. Te Gronau, West falen, vertelt men de volgende grappige geschiedenis. Reeds verscheidene weken trippelde dag aan dag eon klein manneke, met denzelfdeu trein van Hol land komende en terugkeorende, door het douanekantoor, zonder dat do beambten ver moedden, dat de kolossaio bult, dion het man rietje droeg, zyne eigenaardige funcliën to vervullen had. De onberispelyk sluitende rok was oogenschjfhlyk naar hot lichaam gemaakt en wie er aan mocht twyfelen, moest wel gerustgesteld worden door het ronde, eoilyke, altyd glimlachende gezicht van den man. - En toch, hoe het kwam, is moeilyk te zeg-jen op zokeren morgen moest onze vriend zyn hoogen rug laten onderzoeken en daar ver toonde zich aan de beambten een aan de schouders met riemen vastgebonden houten bult, van binnen gevuld met allerhande luxe artikelen, waaiwan een hoog invoerrecht be taald moet worden. Het mannetje is nu voor altyd van zijn leslyken bochel bovryd. Hoe vroeg ook in het seizoen, toch heeft eene Alpenbeklimming dit jaar reeds weder het leren aan een toerist gekost. Een jong advocaat uit Weenon, dr. Robert Kanitz, ondernam eono bestijging van den Raxalp met een vriend en een gids, die hem, toon zy op zekero hoogte gekomen waren, bepaald ontrieden vorder te gaan. Hy wilde niet iuisteron, zich ook niet met eon touw aan do twoo anderen verbinden; eon oogen blik later glsed hy uit en viel in eene kloof, waar men hem ievonloos gevonden heeft. De heer Dawnag, van 1852-1885 lid van het Britsch Lagerhuis, een man van avontuurlyken geest, die in Indié, Zoeloeland, Perziö, Abessiniö en Soedan, als jager en als vry williger doelnemende aan kloinero en groo- tere oorlogeD, menig gevaar getrotseerd had, is op 28 Febr. II., op do jacht zynde in Masai- land (O.-Afrika), het slachtoffer van zyno vermetelheid geworden. Hy werd door een buffel, dien hy gekwetst had en voorzichtig naderde, ter aarde geworpen en gedood. Volgens de Temps", is het waar 6chynlyk dat, zoo er weder onderhandelingen zullen plaats hebben tusschen Rome en Parys aangaande een modus v i v e n d i betreffende don handel, deze zullen geschieden te Romo tusschen de heeren Crispi en Marianl. Di»venllst. In Oxfordstreet te Londen kwam dezer dagen een fatsoenlyk gekleed man in een galanterie winkel en vroeg naar allerlei kostbare zaken. Wat hy uitzocht werd in een pakje byeoDgevoegd, en op do vraag, of hy het thuis wilde bezorgd hebben, gaf hy onverschillig zyn adres op. Aan de deur zynde, keerde hy haastig terug, greep het pakje en ging er mede aan den haal. Een paar winkelbedienden vervolgden hem, brachten hem terug en daar juist een politie agent aan kwam, werd deze aangeroepen en in kennis van de zaak gesteld. De politie-agent ging met den gevangene en het pakje naar het naaste politle-bureel, den winkelier verzoekende zoo spoedig mogeiyk zich daar te vervoegen. Toon deze aan dat verzoek voldeed, bleek men er niets van de zaak te weten. Do politie agent was eenvoudig oen als zoodanig ge- kleede dief geweest. Luidene een bericht van Manilla, dd. 26 dezer, heeft er eone botsiDg plaats gehad tusschen twee Spaansche schepen, do „Min danao" en de „Visayas," waarby het eerste vaartuig zonk en al de opvarenden, passa giers en bemanning, te zamen 30 personen, in de golven omkwamen. Een STCÖEKT in do Classieke Letteren stelt zich beschikbaar tot het geven van enkele privaat-Lessen in het GRILKSCH en LATIJN, en tevens tot het leidon der studie van Gymnasiasten door het nazien fin behandelen van het huiswerk. Brieven franco ondor letter R aan het Bureel van tlit Blad. is verkrygbaar in ij flesschen, kleine flacons en per maatje, in diverse soorten, alsmede Luxe- floschjes Daizend-Sloemcagcnr a O.AO, Helklok}es-Eau do Cologne, heelo flacons ƒ0.60, halve -flacons O.A© en Eau de Colognc-Zeep a ƒ0.121;, per stuk, by A- WAGEMAXS, Rapenburg -Of- (om contant geld), op Visdag 5 April 1839, des middags te 12 uren, aan de Doelenkazerne te Leiden van: Tien op reform gestelde Paar den van het 3de Regiment Hu zaren, aldaar in garnizoen. Do Paarden zyn drie uron vóór don ver koop te zien. Mr. Th. W. VAN DER SCHALK. Notaris ter standplaats Noordwijlc, zal op Vrijdag den 26s(cn April 1889, des voorin-ddags te elf uren, in het Logement van W. H. VAN KONIJNENBURG, te JSoordwijk aan Zee, in het openbaar verkoopen 1°. Een WOONHUIS, waarin KRUIDENIERS- AFFAIRE en BROODSLIJTERIJ wordt uit geoefend, met WINKELOPSTAND, benevens VIER WOONHUIZEN, SCHUURTJE on ERF, staande en gelegen te Noordmjk aan Zee, naby de Hoofdstraat, te zamen groot 2 aren, 29 centiaren. Te veilen in 5 peroeelon. 2°. Een perceeltje GROND of ERF, gelegen alsvoren, naby het Strand, groot 11 centiaren. De perceolen zyn to bezichtigen -jp alle werkdagen en te aanvaarden by de betaling der kooppenningen op 1 Juni 188 9. Breeder by biljetten. Inlichtingen te bekomen ton kantore van genoemden Notaris. ton overstaan van Notaris H. VAN IIAMERSVELT te Zoetermcer, op: Dinsdag 2 April 18WQ, 's voorna, te I© uren, ten gevolge van sterfgeval ten Huizegemerkt Z. 347, te Leiderdorp, van: o. a. bestaande in 2 Yeeren Bedden met toe- behooren, Mahonie Secretaire, dito Chiffonnière, Eiken dito, dito Linnenkast, ronde en vierk. Tafels, Penanttafeltje, Kachel, Fornuis, Spie gels, Schilderyen, 2 Klokken, Vloerkleeden en Karpetten, Koper-, IJzerBlik-, Tin-, Glas- en Aardewerk, 6 Kippen en 1 Haan enz. enz. Woensdag 3 April 's voorm. te ÏO uren, ten gevolge van vertrek, op de Bouwmans woning „De Vier Gebroeders," aan den Voorwet te Zoetermeer, van 2 Boerenwagens, 2-driewielde Karren, 1 Melk wagen op veeren, yzeren Ploeg, Spanoggen, e» oene partij Bouw- en Melkgereedschappen, benevens ongeveer 12,000 kilo Hooi, en Woensdag- io April 1889, 's voorm. te 9 uren, ten gevolge van vertrek, op de Bouwmans woning Voorzorg," bewoond door J. VAN WENSVEEN aan den Vliet, aan het Jaagpad tusschen Leldschendam en Leiden-, onder de Gemeente Stompioijk, van: 15 extra beste Halfkoelcn, gekalfd of aan de uring, Tilbury, Rykarretje, Speelwagen, Boerenwagen, 2-driewielde Karren en eene party in uitmuntenden staat zjjnde Melkge reedschappen. Alles tegcu contante betaling. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris VAN HAMERSVELT.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6