Gemengd ISieuws. Aangaande de elders in dit blad ver melde rampwelke deScbeveningsche viBschers- bevolking weder hoeft getroffen .bracht de ge redde matroos Dykhuyzen, die reeds te Sche- veningon is aangekomen, de volgende droevige bijzonderheden mede: De logger „de Jonge Gerard" lag in de streek van Doggersbank, terwijl de wind wel krachtig, maar 't niet bepaald stormachtig was. Dijkhuyzen was mot schipper De Bruin en diens zwager, den matroos Buitenhek, op 't dek, terwijl do overige bemanning benoden was om 't schoeisel aan te trekken. De schipper had juist zyn kamaraden aange raden zich goed vast te houden, toen plotse ling een van de veelvuldige grondzeeën, welke daar ter plaatse voorkomen, den logger zoo danig aangreep en op zijde wierp, dat, had deze niet aan het trawlnet gelegen, ten on derste boven zou zyn gekeerd. De schipper, zijn zwager en de gerelde Djjkhuyzen werden echtor opgenomen en ovtr boord geworpen. Dijkhuyzen kon nog een van "t trawl uitstekend touw grijpen, waarmede zich met ontzaglijke inspanning naar de verschansing trok, juist op 't oogenblik dat zijne kameraden, die beneden waren, door den hevigen schok, welken de logger ondervond, naar boven ijlden en zijn angstgeschrei om hulp hoorden. Dijkhuyzen was spoedig binnenboord, maar de beide andere drenkelingen waren reeds op tamelijken afstand en men zag hen alle moge lijke moeite doen om boven te blijven. De bemanning, niets wenschonde onbeproefd te laten om hun schipper en diens zwager, dio den logger met stuiptrekkende oogon nastaarden, te redden, kapten het trawltouw, waarmede 't net met visch verbonden was, waardoor de schuit vrijer in hare bewegingen kon wordenmaar terwijl het onmogelijke werd beproefd, kon men den logger niet genoeg onder den wind krijgen om redding te verleene.i. Inmiddels streden de beide ongelukkigen een hartverscheurenden doodsstrijd. Schipper De Bruin, een buitengewoon zwaar en forsch gebouwd man, zwom den logger nog wel een kwartier uurs na, maar verdween, evenals zjtn zwager, die ook nog lang tegen de baren kampte, eindelijk in de diepte. Do man wordt diep betreurd door zjjne weduwe met zes kinderen, waarvan de oudste nauwelijks 12 jaren telt, maar ook door een elk, die De Bruin achtte als braaf en oppassend huisvader, bekwaam schipper en trouwen dienaar van zjjn reeder. Zijn zwager is niet gehuwd. De nieuwste vorm van eene huwe lijks-advertentie is wel die, welke in de „Lü- neborger Anzeiger" voorkomt. Een heer vraagt eene vrouw. Hij verzoekt alleen, dat „reflectee renden" naam en adres zullen mededeelen. HU zal ze dan persoonlek komen bezoeken en kiezen. Overtuigd, dat het aan brieven niet ontbreken zal, deelt hy mede dat hü maar enkele dagen in de stad biyft en, als hy „niets" vindt, elders eene vrouw zal nemen. Verleden Maandag is te Alhama, in Granada, oen hevige aardschok gevoeld, waardoor grooto ontsteltenis, maar geonerlei .schade veroorzaakt werd. Een ontzettend onheil is ge schied in het Engelsche kanaal en wederom met de Belgische mailbooten tusschen Ostende ■en Dover. De mailboot „Comtesse de Flandre" is op vreg naar Dover midden in zee gestoomd tegen de andere Belgische mailboot „La Prlncesse Henrietta", welke op weg was naar Ostende. De „Princesse Henrietta", eene nieuwe boot, welke onlangs gebouwd is door Denny Brothers te Dumbarton, kreeg slechts weinig belangrUke schade, maar van de „Comtesse de Flandre" •barstte de stoomketel door den schok en het schip zonk in de diepte 1 De kapitein, de passagiers en veertien van de bemanning zijn verdronken. De Engelsche mail is verloren gegaan. Prins Napoleon •de neef van Napoleon III was aan boord van de vergane boot, maar is gered. Aan de „Times" was gisteren juist door den Brusselschen correspondent geseind, dat de Belgische mailbooten zoo verreweg te verkiezen waren boven de Hollandsche, om dat men tusschen Vlissingen en Queensboro vele schepen ontmoet, terwjjl de Belgische booten by alle weder met volte vaart kunnen stoom er. Het voorzichtige varen van de Ylissingsche en Rotterdamsche booten heeft echter wel wat voor! De Ostende-mail is altyd ongelukkig ge weest. De dure booten, onlangs door eeno Belgische maatschappU er voor gebouwd, vol deden volstrekt niet. Toen heeft de regeering voor groote kosten den dienst gereorgani seerd en twee booten laten bouwen te Dun- barton, de „Princesse Josephine" „Princesso Henriêtte". Van deze is nu de laatste in botsing geweest. Hoe deze mogelyk was by helder weder mid den in zee, moét nog bekend Worden gemaakt. Te Leipzig wordt sedert eonigen tyd een maandblad uitgegeven tot tespre king van de quaestie eener wereldtaal. Het doel van den „Interpreter", welke onder leiding staat van den heer Karl Lentze, is, door wetenschappelijke bespreking van alle vragen, die zich bU het samenstellen van eeno wereldtaal kunnen voordoen, oen helder licht te werpen op alle middelen, waarvan zulk eene taal zich moet bedienen en daar door de mogelijkheid weg te nemen, dat men zooals thans het geval is raeer dan ééne wereldtaal tracht in te voeren. Doordat het blad in drie talen (Engêlscb, Duitsch en Fransch) verschy'nt, is het tevens eene ge- makkelUke aanleiding tot het beoefenen dezer talen. Het is by den redacteur Karl Lentre, Flossplatz 31e, te Leipzig te verkrygen en kost per halfjaar 2 mark. Vergiftiging door nicotine. Eene lage grap hebben eenige jongelieden, nabU Boxum wonendo, uitgehaald. De jongens goten nicotine uit eene tabijkspUp in den borrel van een oud man, een wegwerker, en drongen er toen by dezen op aan, zyn glaasje spoedig eeg te drinken. De wegwerker, die niet veel complimenten maakt met een borrel, volgde dezen raad maar al te spoedig op, dronk zyn glas in ééne teug leeg, voelde zich na dit kunststuk eenigszins onwel en vertrok onder het gelach der grappenmakers. Dat lachen veranderde echter spoedig in angst en ver- twyfeling, want na eenige uren was de man een lyk. Uit een -geneeskundig onderzoek bleek, dat hy was overleden aan de gevolgen der nicotine. Nu wil natuurlyk geen der kwa jongens de schuld dragen. IJlt de Fransclie Hamer. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft een krediet van 150,000 fr. toegestaan voor de oprichting van een monument ter verheerlyking van de groote revolutie. Echter niet zonder veel getwist. De hoer Lanjuinais bestreed de voordracht. „Alleen de historie is bevoegd mannen en gebeurtenissen voor de historie te beoordeelen", zeide hy. „De revoltie is nu nog niet geëindigd. Eiken dag wil men nog revolutie maken, omdat men beweert dat wy de ware Republiek niet heb ben. Niemand betwist, dat er sedert eene eeuw belangryko hervormingen tot stand zyn gebracht, doch velen zyn van oordeel dat de revolutie al hare beloften by lange niet is nagekomen. De welvaart is weinig toegeno men en Frankryks aanzien in het buitenland is thans niet te vergeiyken by dat van 1789." (Luide uitroepingen van afkeuring van de linkorzyde). De eene interruptie volgde op de andere. Tony Réveillon bracht in het midden, dat het juist de revolutie was, die Frankryk zyn rang in de wereld heeft doen hernemen. Millerand voegde Lanjuinais toe, dat hy z(fn grootvader verloochende, waarop deze ant woordde, dat zyn grootvader nooit gemeene zaak beeft gemaakt met de voorvaderen van Millerand en de zynen. Uw grootvader heeft Lodewyk XVI ver oordeeld! riep Maunory tot Lanjuinas. En deze weer: Hy heeft den koning voor de conventie verdedigd met gevaar voor zUa eigen leven. Wilt gy de revolutie waardiglyk vieren, sprak Lanjuinais verder, dan moet gy de wereld verbazen door hare gematigdheid. Dat is het eenige middel om haar te verheerlyken. Frankryk moet hulde brengen aan de helden van dat groote tydperk, meende Mesureur. Die hulde hebben zy al ontvangen door het doopen van boulevards met hunnen naam, sprak Paul De Cassagnac: Er waren er ook, wier naam aan boulevards gegeven was, maar wy zyn zoo gelukkig ge weest, die namen te doen verdwynen, voerde Mesureur hem tegemoet. Hy sprak verder van Danton als van oen dergenen, wie men niet kan nalaten door een monument te vereeuwigen. Danton is een moordenaar, niets anders, riep De Maille. Een schoft, liet De Cassagnac erop volgen. Danton heeft in de guillotine al het monu ment gehad, dat hy verdiendo, liet Le Cour hooren. De la Ferrière kwam tegen het monument op, dat niet minder dan 12 millioen aan den Staat zal kosten. Wil men het oprichton, dan stelle men eeno vrywillige inscbryving open. Dan kunnen allen daaraan deelnomen, die by elke revolutie op onze troepen geschoten heb ben; ook zy, die de zuil omver hebben gehaald, opgericht ter gedachtenis aan den roem des lands. De spreker herinnerde voorts aan de wan daden der revolutie, en vergat niet te zeggen dat Hoche op bevel van het comité van open baar welzyn was gevangengenomen, welk bevel mede onderteekend was door Carnot, wien men nu in de gemeenschappeiyke ver heerlyking wil doen deelen. Paul De Cassagnac vroeg aan de regeering, hoe zy over de voordracht dacht. Wat heeft men onder de revolutie te verstaan? Die van 1789, waaraan wy groote hervormingen te danken hebben en wier geest is overgegaan in het wetboek? Of die van 1792? Wil men schurken als Danton hulde brengen? Voor hen is er geen ander gedenkteeken mogelyk, dan de guillotine op do strafplaats la Roquette. Het is schandeiyk bovenal, geld te nemen uit den zak der kleinzonen van de slachtoffers, om standbeelden op te richten voor de moor denaars. Met dat doel vrage men geld aan de nazaten der Jacobynen. Men opene hiervoor inschrijvingen in de gevangenissen, in de bagno's. De minister van onderwys, Fallières, kwam nu aan de beurt van spreken. Hy herinnerde, dat het voorstel was uitgegaan van denltetp Berthelot, een zyner voorgangers. Het cyfer van 12 millioen is een maximum en het parlement biyft meester van het cyfer. Voer het overige is er voor het oogenblik slechts sprake van het uitschrijven van een wedstryd, waarvoor een krediet van fr. 150,000 wordt aangevraagd. Omtrent Hoche werd door Le Provost De Lanay -nog het in midden gebracht, dat hy, ware 9 Thermidor niet gekomen, geguilloti neerd zou zijn, waarop Sabatier antwoordde, dat Carnot al het mogeiyke heeft gedaam om Hocbe's vryspraak te verkrygen. Na eenige verdere beraadslagingen, waartdj de interrupties steeds de voornaamste rol ver vulden, werd er gestemd over de urgent-ver klaring van het voorstel. Met 249 stemmen tegen 231 werd alzoo besloten. Vorvolgens werd by het opstoken der han den beslist, dat or niet tot boraadslaging ovc-r de artikelen zou worden overgegaan. Er kwam nu sterk verzet tegen de geldigheid der stemming. Mesureur stolde daarop voor opnieuw te stemmen, ditmaal, om twyfel weg te nemen, by hoofdelyke stemming. Getwist over het reglement. Het bureel van stemopneming was niet behoorlyk samen gesteld. Er is geen reglement meer, spr. k Paul De Cassagnac; er is niets meer. Latrn wy beengaan! De rechterzyde stond werkolyk in massa op en begaf zich naar het halfrond der zaal, zoodat meD meenen moest dat zij de Kamer zou verlaten; doch verder ging zy niet. De voorzitter raadpleegde de Kamer, of er tot eene nieuwe stemming zou worden over gegaan. Die vraag werd door de meerderheid toestemmend beantwoord. Met 247 stemmen tegen 116 werd nu besloten tot beraadslagii g over de artikelen. Het krediet werd vervoï gens toegestaan met 263 stemmen tegen 203» ïengren..*. LONDEN, 29 Maart- Chamberlain wordt ge noemd als minister voor Ierland, hetgeen eenige verwondering wekt, daar de afgevaar digde voor West-Birmingham voor Ierland in politieke redevoeringen wyziging in de regee ring en de Iersche landwetten eischte, welke de conservatieve regeering moeilyk zal kunnen voorstellen. De met zooveel ophef aangekondigde dag boeken van Pigott, den schryver der valsche Parnell-brieven, biyken nu niets te beteekenen. PARIJS, 29 Maart. In den Senaat werd heden (Zie onder Frankryk) het voorstel tot instelling van het Parlementsgerechtshof aan- gsnomen nadat ds leider der royal.sten, Buffet, verklaard had niet voor het wetsontwerp te kunnen stemmen, daar het naar zyn inzicht den beklaagde geene genoegzame waartorgen toekent. BELGRADO, 29 Maart. Een gerucht als zouden te Konak door Kragujevac toebereid selen gemaakt zyn voor oen verblyf van twee weken van koningin Nathalia aldaar, wordt van bevoogdezyde met nadruk tegengesproken. Het vertrek van koning Milan naar Kon- stantinopel gaf aanleiding tot eene roerende afscheidsscène. Aan het station waren aan wezig: het regentschap, de metropolitaaq, vele hooge ambtenaren en de vertegenwoor digers van Duitschland, Oostenryk, Rusland en Turkyp. De koning schoon zeer geroerd te zyn. Iu veler oogen stonden tranen. Hon derden menschon waren in den omtrek byepn. De koning groette hen. Koning Alexander vergezelde zyn vader tot het eerste station Topschider, de regenten Protitsch, Bolimar- kowitsch en de Turksche gezant gingen mede tot Nisch. TANGER, 29 Maart. Het gerucht lcopt dat vier Europeanen te Mequinez vermoord zyn. Twee schepen van het eskader hebben de reede verlaten. ROME, 29 Maart. De Kamer heeft in geheime zitting met 175 tegen 32 stemmen aange nomen het handelstractaat tusschen Zwitser land en Italië. FRANKFORT aan de Main, 29 Maart. Dfe hertog van Nassau is hedenmiddag hier aan gekomen en heeft zyn intrek genomen "op zyne villa. OSTENDE, 30 Maart. De Belgische postboot „Gravin van Vlaanderen", op weg naar Dover, i i gisteren in de Noordzee in botsing gekomen met de Belgische postboot „Prinses Henrietta", welke naar Ostende stoomde. De „Gravin Van Vlaanderen", wier machine sprong, zonlc, waarby de kapitein, 14 matrozen en de passa giers omkwamen, terwyi ook de ErgelSche post verloren ging. De „Prinses Henriette" ontving slechts onbeduidende schado en keerde terug naar Ostende, waar de boot om twee uren 's mor gens aankwam. Prins Jeröme Bonaparte, die zich aan boord der boot bevond, is gered. BERLIJN, 30 Maart. Volgens berichten uit Auckland heoft op de Samoa-eilande» een hevige orkaan gewoed. De Duiteche oorlogs schepen „Adler", „Olga" en „Eber" en de Amerikaansche oorlogsschepen „Trenton", „Vandalia" en „Nipsic" werden op de riffen geworpen, zoodat zy geheel verloren Zyn. Vier officieren en 46 matrozen der Ameri kaansche vloot en 9 Duitsche officieren en 87 Duitsche matrozen verloren het loven. BERLIJN, 30 Maart. De regeering heeft tot dusver nog geene bevestiging ontvangen van de ramp, welke volgens de berichten uit Auckland de Duitsche vloot heeft getroffen. BERLIJN, 30 Maart. Biykens nadere be richten uit Auckland van 30 Maart zyn door den hevigen orkaan, die den 16den Maart op Samoa woedde, de Duitsche schepen „Eber" en „Adler" geheel verloren gegaan, do eerste met verlies van 70, de laatste met verlies van 20 dooden. Da „Olga" is gestrand. De manschappen der „Olga" zyn in veiligheid gebracht. Drie Amerikaansche oorlogsschepen en-alle koopvaardyschepen, die in de haven voor an ker lagen, zyn eveneens vergaan. De Ameri kanen verloren 30 dooden. Het Engelsche oorlogsschip leed zware avery en gaat naar Sydney. CAIRO, 30 Maart. Volgens de Staats Courant heeft de minister van financiën ter openbare kennis gebracht, dat de Egyptische regeering haar volstrekt recht handhaaft om de obli gaties der gepriveligeerde schuld tegen pari te rembourseeren. De legeering zal gebruik maken van dit recht met goedkeuring der mogendheden, zoadra haar dit wenscbelyk voorkomt. LKIBE1Y', 3© Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: westenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 urea 7° Celsius 44.6° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 7° C. 44,6° F.; 's midd. 12 uren 10° C. 50 F.; 'snamiddags 4 uren 11° C. 51.8° F. Maandag a. s. vangen te 's-Hage 4e examens aan tot verkryging van de akte lager onderwys. Ongeveer 280 candidaten voor de helft mannelyke en vreuwelyke hebben zich aangemeld. De heer C. Hondlus, hoofdondefwyztr" te Sluis, heeft zyne benoeming tot hoofdon- derwyzer aan de School met den Bybel in de Gondelstraat te Schevenlngen niet' aan genomen. H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van Saksen, Prinses der Nederlanden, heeft eene bijdrage geschonken voor de Sophia stichting te 's-Gravenhago.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2