Wrijfwas Te koop: Ergostat-Machine. Badplaats Katwijk aan Zee. IJS 25 Cents Je Emmer IJS. Hooigracht 1214. JOH. DEE Jz. N°. 8933. Maandag X Ai>ril. A0. 1889. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentie». Nieuw! Nieuw! BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten Thee EIDSCH DAGBLAD. ?RUS DE23EB COURANT: Lsides fa t maanden.1.10. fjas» par pod.l.io. AlevRdsrigk» SenuBM*O.OB. Ucgcntscliap. Er zyn by de Grondwet van 1887 met betrekking tot het Regentschap, als de Ko ning buiten staat geraakt de Regeering waar te nemen, belangryke wyzigingen gebracht in de regeling van 1848. In de eerste plaats wordt zelfstandig door de ministers beslist over de vraag, of de toestand van regeer-onvermogen by den Koning is ingetreden, met het gevolg dat het voorstel moet worden gedaan om een Regent te benoemen. Vroeger moest door de ministers in vereeniging met den Raad van State een besluit worden genomen. Thans vestigen de ministers, in rade vergaderd, zelfstandig hun oordeel en vragen dan het advies van den Raad van State. Zy stellen daarby een termyn, binnen welken het gevoelen van den Staatsraad wordt verlangd. Na afloop van dien termyn, onverschillig of de Raad van State zyn advies roeds inzond, roepen de ministers de Staten-Generaal by'een. De Grondwet van 1848 wilde de byeen- roeping van dubbele Kamers. Daarvan werd in 1887 afgezien, omdat do verkiezing van dubbele Kamers noodelooze vertraging ver oorzaakt, juist waar by het intreden van het zedeiyk onvermogen des Konings om te regeeren altijd periculum in mora zal bestaan. Vereenigen zich de Staten-Generaal met de zienswy'ze der ministers, dan wordt van dit besluit door den voorzitter der Vereenigde Kamers plechtige afkondiging gedaan. De Grondwet van 1848 vorderde eone wet, doch dit was eene anomalie, dowyi eene wet ook de koninkiyke sanctie vorderde, alzoo de goed keuring van den Monarch zelf, die buiten staat werd gerekend de regeering waar te nemen. Hot koninklyk gezag wordt, van den dag waarop die plechtige afkondiging der ver klaring van de Staten Generaal geschied is, uitgeoofend door den Raad van Stato. Volgens de Grondwet van 1848 was bepaald, dat het bedoelde koninklijk gezag werd bekleed door de ministers en den Raad van State. Die rege- ling was, naar het Dagblad van Z.H. en 's-Gr. aanmerkt, irrationeel: de ministers zijn do verantwoordelyke raadslieden der Kroon, alzoo ook van de- autoriteit, welke tydelyk de koninkiyke waardigheid vervult, en konden dus niet zyn te geiyk meester en dienaar. De tegenwoordige organisatie acht het Dagblad. veel beter; nu dragen de ministers de verant- woordeiykheid voor de regeeringsdaden van den Raad van State. Dat college is verplicht, binnen eene maand nadat het de waarneming van het koninklyk gezag heeft aanvaard, eene wet in te dienen, waarbü in het Regentschap wordt voorzien. De Grondwet heeft echter geen termyn bepaald binnen welken de Staten- Generaal over die wet eene beslissing moeten nomen. Dat noemt het Dagblad eene leemte in de Constitutie. Na deze aanduiding van den gang, dien de zaken thans volgens de Grondwet behooren te nemen, betoogt het Dagblad dat de Ko ningin thans terstond als Regentes moest optreden. Het zou onverdedigbaar wezen om heden niet tot Regentes te kiezen haar, die, als Z. M. de Kouing heden onverhoopt kwam te overlyden, de regeertaak onmiddellyk zou aanvaarden. Men zegt dat de Koningin zelve bezwaren zou kunnen maken. Het Dagblad meent niet dat die allesoverwegend mogen zyn. De Raad van State moet, meent het blad, in elk geval de Koningin voor het Regentschap voordragon. Hare Majesteit moet voor het feit der gedane keuze van de Staten Generaal worden gesteld. Geen oogenblik twijfelt hot Dagblad er aan, of de Koningin zal aan den nationalen wensch gehoor geven. Voorts betoogt het Dagblad, dat de tydelyke waarneming van het koninklyk gezag door den Raad van State zoo kort mogelyk moet duren. De Grondwet schryft dan ook voor, als uitersten termyn, het tydvak van ééne maand na de aanvaarding dor waarneming van het koninklyk gezag, binnen hetwelk de Raad van State de wet by de Staten Generaal moet aanhangig maken waarby de Regent wordt aangewezen. Die termyn is een maximum van tyd; het Dagblad zou aan een minimum van tyd verre de voorkeur geven. De Staten- Generaal echter zyn voor de handeling en afdoening van die Regenten-wet niet gebonden aan een zekeren tyd. Men wil nu het Hdbld. heeft in dien geest gesproken die leemte aanwenden om de zaak sleepende te houden. Daartegen komt het Dagblad metallekrachtop. Ieder bedenke tot welke onmogelyke toe standen het moet leiden, wanneer het Uitvoe rend Gezag in handen is van een Directoire van 12 personen, dat permanent veranderd en vernieuwd wordt. Wordt de raad van het Handelsblad gevolgd, dan zou, zegt het Dagblad, die „regeering" van den Raad wel eens lang kunnen duren. Het ïyden des Konings is nog niet dadelyk levensgevaariyk. Er bestaan voor- boelden van, dat zulk eene ziekte zeer lang aanhoudt, hetgeen te eerder kan worden ver wacht nu de Koning een yzersterk gestel bezit. Denkt nu eens het geval dat Z. M. nog maanden lydt, waar moet het dan heen met de regeering van het „Directoire?" De Staten- Generaal zouden, meent het Dagblad, onver- antwoordeiyk handelen door de zaak sleepende te willen houden. Zyn zy aan geen termyn gebonden, dan geschiedde dat wellicht omdat de Grondwetgever zich geen ander geval dan dadelyke afdoening kon denken. Het Dagblad resumeert als volgt: „De benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes is een eisch der Constitutie, waarin het monarchaal beginsel gelukkig nog domi neert, en van den nationalen geest, die in een college als den Raad van State geen afdoen- den waarborg vindt voor een gezag boven de partyen. Het optreden van den Raad van State als koninkiyke regeering moet zoo kort mogelyk duren; de Staten-Generaal mogen de beslissing over het Regenten-voorstel van den Raad van State geen oogenblik langer vertragen dan onmisbaar voor de overweging van zyn in houd is; de zeer spoedige optreding van H. M. de PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—8 rogel* 1.08. Iadare regel meer 0.171. Grootara lettert uur plaataruimte. Toor het ia- onweren bulten de atad wordt 0.10 berekend. Koningin als Regentes zou op het bekommerd nationaal gemoed terstond geruststellend werken." Gemengd Nlenira De Leidsche studente n-w i e 1 r y- dersvereeniging „De Raddraaier" heeft ook een ouderlingen handicap-wedstryd naar Alfen uitgeschreven tegen 17 Mei, en daarvoor drie medailles uitgeloofd. Het ontbreekt niet aan verdere byzonderheden omtrent de praktyken, welke de Leidsche „millioenenheer" er schyntopna te hebben gehouden, ten einde den goedgeloo- vigen zand in de oogen te strooien. De wyze waarop het 24-jarig jongmensch (dat zelfs zyn mooi geel hondje, als hy uit wandelen ging, een rouwstrik liet dragen en het diertje dan aan een rouwkoordje geleidde) de rol van millionnair had op zich genomen, is werkelyk grootsch. Dit biykt o. a. ook uit hetgeen door de „Zwolsche Crt." in deze historie, welke inder daad vermakelyk zou zyn als er niet zooveel personen de dupe van waren geworden, wordt medegedeeld Het dramatisch biyspel, dat bedoeld jong mensch had opgevat en nog maar gedeelteiyk had afgespeeld, heeft in den aanvang reeds eenige plaatsen van handeling. De eerste daarvan is Haarlem, waar hy eene betrekking had aan eene grooto maat- schappy en toevallig in kennis heette geko men te zyn met een heer, die „onder cura- teele" stond. Door dezen heer op een middel te wyzen om van onder die curateele te ge raken, verwierf hy diens dankbaarheid en toe genegenheid, welke toegenegenheid jegens het jongmensch plaats nam in 't hart van de zuster van den heer, eene dame, die 't geluk had te beschikken over adellijke titels en eenige millioenen guldens. Hier eindigt 't eerste bedryf. Het tweede speelt te Utrecht, waar 't jongmensch in dienst was gekomen van een boekhandelaar KËCLANËS. "Wanneer de mond bitter en siymerig, de tong dik en bedekt is met een geelachtige laag, wanneer men des morgens pogingen aanwendt de slym en den gal los te maken, herstellen een paar anti-galachtige Delacre- Pillen geheel en al do regelmatigheid der werktuigen. In alle apothekon. TE HUUR: gem. Appartementen in het Hotel du Rhin en Villa's. Dagelyks te zien. Informatiën in het Hotel, dat van heden GEOFEA'W is. van het llollandsche Bijenpark te Zandpoort. Rood voor Mahonie-, Noten- en Pallissander- hout, "Wit voor Zwarte en Witte meubelen, Marmer, Marmeren schoorsteenmantels, Kunst- marmer enz: Groote roode flacons f 0.30 Kleine 0.15 Groote witto 0.40 Kleine 0.20 by A. WAGEMANS, Rapenburg 97. wegens plaatsgebrek, een zeer net Maho niehouten Kabinet. Fr. brieven onder let- er W aan het Bureel dezer Courant. Deze Machine is bestemd om de gymnastische oefeningen te vervangen voor personen, die daartoe moeilijk in de gelegenheid zijn, in het bijzonder voor zwaarlijvigen, die zoodoende op de meest rationeele wijze arbeid kunnen verrichten. Ook tot het tegengaan van nog talrijke andere zieke lijke gesteldheden is het gebruik dezer eenvoudige Machine zeer heil zaam gebleken. Een der uitstekendste geneeskundigen van Duitschland, die het apparaat sedert eenigen tijd bij zijne patiënten gebruikt, bericht dat de Ergostat bij de behandeling van zenuwziekten met even uitstekend gevolg gebruikt kan worden als bij vetzucht en andere kwalen. De arbeid be werkt eene groote verwijding der bloedvaten in de huid en in de werkzame spieren, terwijl ook van de hersenen gedurende den arbeid van den Ergostat, bloed wordt onttrokken, waardoor de congestie ophoudt. De Alleen-Verkoop voor LEIDEN EN OMSTREKEN is opgedragen aan den Heer i geschikt om in bovenlichten te worden aan gebracht, kunnen door een kettinkje, onder aan het venster bevestigd, naar willekeur min of meer opengezet of gesloten worden. Geschikt voor Woon- en Slaapkamers, Scholen, Kantoren, Café's, Ziekenhuizen, Insteek-, Badkamers, Privaten enz. Te zien en te verkrygen by Ondergetee- kende, die zich tevens beleefd aanbeveelt tot levering van Binnen- en Buiten Jaloezieën, schoonmaken, verven enz., alsook voor het vlechten van Rottingstoelen. Achtend, H. W. BULLEMAN, Heerensteeg 24. Jaloezieënmaker, DJ Dagelyks te bekomenzuiver kristal helder IJS, 2» Cents de Emmer by J. C. SPAARGAREN, Riviervischhandelaar, Aalmarkt. Tred,mark E. BraitdSlïta, Kal verstraal 115, Amsterdam, alleen in verzegelde pakjes, voorzien vat», bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk, ver- krygbaar te Leiden by Mej. Wed. H. J. VERHOEVEN, Haarlemmerstraat No. 88 B. PLANJER, Hoogewoerd 128. J. ALOFS, Hoogewoerd 47. Mej. C. C. v. d. SPEK Haalebos, Oude Vest 73. G. GENET, Oude Vest 19. N. P. VISSER, Oude Vest 225. E. C. H. F. DE RUYTER, Hoogew. Mej. Wed. JAN PARMENTIER, Hoerengracht 106. Wed. G. W. BLANKWAARDT, Jaagpad, by Vreewyk 142c. W. F. ARBOUW, Korte Mare 22. P. L. D. SNIJERS, Botermarkt 15. C. E. NOUIEN, Doezastraat 30. G. R. VAN ALPHEN, firma W. H. Fhancken, Nieuwe Ryn. J. A. J. VERHAAFF, Haarlem merstraat 211. Mevr. KEYSER STEINBUCH, Zonneveldsteeg No. 1. Noordwijk-Binnen by M. VAN DER LEE. In het byzonder wordt de aandacht gevestigd op de Souchon-Thec, a f 1.30 per 5 ons.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 13