B (JITENLAND. BViaafei-yix. De Senaat kceft gisteren met 207 tegen 83 stommen het wetsontwerp aangenomen, waarby de Senaat gemachtigd wordt in zekere gevallen als hooggerechtshof op te treden. Deze uitslag werd door de linkerzijde met gejuich begroet. Het dagblad „Paris" meldt: In de cou loirs van het paleis Bourbon wordt verzekerd dat de regoering een verzoek tot vervolging zal indienen tegen Bouianger en andere afge vaardigden; zy zouden naar den Senaat als Hooggerechtshof worden verwezen. Het par ket zal eene vervolging instellen togen de leden van het nationaal comité, onder be schuldiging van samenspanning tegen de vei ligheid van den Staat. De „France" meldt dat Bouianger aanst. Dinsdag, na afloop der Kamerzitting, in hech tenis zal worden genomen met Laguerro, Turquet en Laisant. De heer Henri Chevreul, zoon van den beroemden honderdjarigen scheikundige, is op 69-jarigen ouderdom teParjls overleden. Wegens den zwakken gezondheidstoestand van zijn vader, beeft men dezen van het sterfgeval onkundig gelaten. De overledene had twee dochters en een zoon, den beer M. E. Chevreul. Diens eenige zoon Michel is dus de stamhouder van het geslacht. Volgens de „XIXme Siècle" zyn aan Bou ianger voor de algemeene verkiezingen reeds ruim 150 candidaturen aangeboden. De Parjjscbe studenten zullen hunne buitenlandsche makkers, die de tentoonstelling bezoeken, broederlijk verwelkomen. Onder andere feestelijkheden zal ook een congres van Europeesche studenten gehouden worden. Naar aanleiding van het verongelukken der Fransche torpedoboot No. 110, heeft de minister van marine dadelijk drie booten van hetzelfde model buiten dienst doen stellen. Volgens de „Figaro", heeft deongesteld- heid van generaal Bouianger niets te betee- kenen en lacht h(j hartelijk om do menschen, die nu alvast zijne doodkist willen bestellen. Omtrent het verhaal, als zou de generaal gewoon zijn morphine inspuitingen te gebrui ken, wil hetzelfde blad uit goede bron weten dat dit middel den heer Bouianger slechts bi) twee gelegenheden is toegediend: de eerste maal op den morgen van het beruchte duel met den heer Floquet, om zijne zenuwen tot bedaren te brengenden tweedon en laatsten keer verleden Zondag op bevel van den chi rurgijn Michaux, die niet wist dat de gene raal van dit middel een afkeer heeft. De spion Killian, onlangs door de recht bank te Nizza veroordeeld, is in de gevangenis te Nimes, waar hij zijne straf onderging, over leden. De regeering zal bjj de Kamer 300,000 fr. aanvragen voor de slachtoffers van den brand te Cayennede daarby geleden schade bedroeg 6 millioen fr. Dmltaohluid. Het huwelijk van prins Leopold van Pruisen met prinses Louise, de zuster der keizerin, zal in Juli plaats hebben. Waarschijnlijk in het begin van October zal het huwelijk van dqn kroonprins van Griekenland worden gevierd. De broeder dor bruid, prins Hendrik, zal haar naar Athene vergezellen. Met de zaak van de „Volkszeitung" is het thans als volgt gosteld: De directie van het verboden blad heeft van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, als voor zitter der Rijkscommissie, die over hare be zwaren tegen dat verbod zal hebben te be slissen, den 26sten bericht ontvangen, dat zij binnen vijf dagen hare schriftelijke toelichting van bedoelde bezwaren b(j de commissie moet indienen. Dat heeft de directie reeds den vol genden dag gedaan, met verzoek de loden der commissie per telegraaf bijeen te roepen, aan gezien de directie van geene verdere b(j de wet haar toegekende termijnen gebruik wil maken. Geheel afgescheiden van deze zaak, is eene strafvervolging tegen twee redacteuren der „Volkszeitung" wegens een artikel van 15 Februari, waarin de Rijkskanselier, en een van 9 Maart, waarin de koizer beleedigd werd. Den 2"sten waren de twee beklaagden voor den rechter gedaagd en twee andere redac teuren van hetzelfde blad als getuigen. Dezen weigerden getuigenis af te leggen en werden daarvoor iedor met 100 mark beboet, waarna de zaak tot 4 April werd .uitgesteld, onder bedreiging van hechtenis tegen de twee ge- ELJAJ u i L. :-L^. j^gMTTVffriTiiagiflEmMKuMaw—rvrvT-fm.ï»!ai tuigen, indien zy ook dan nog bjj hunne wei gering zouden volharden. De Duitsche keizer en koizerin hebben by den Engelschen gezant Edward Malet het middagmaal gebruikt. Onder de 35 gasten be vonden zich ook prins Frederik Leopold, de erfprins en prinses van Saksen-Meiningen, hertog Günther van Sleeswyk-Holstein en vele hooggeplaatste personen, waaronder prins Radolin. De Ryksdag behandelde gisteren by tweede lozing het wetsontwerp op de verze kering van oude en gebrekkige werklieden. De minister Bótticher achtte het voorstel van den heer Hitze, om don omvang der ver zekering te beperken tot hen, die in paragraaf I der wet op verzekering tegen ongelukken wor den genoemd, onaanneembaar, en verzocht paragraaf I van het wetsvoorstel naar de redactie der commissie aan te nemen. Hy verklaarde tevens dat de onderstelling belee- digend was, als zou de Rykskanselier geene waarde hechten aan het tot stand komen dezer wet. De Rykskanselier nam daarop zelf het woord. Hy zelde dat alleen drukke bezig heden hom hadden verhinderd de zittingen der commissie by te wonen. Men dwaalt, wan neer men gelooft dat hy de gevolgen van den ouderdom met betrekking tot zyne werkzaam heden ondervindt; doch de buitenlandsche politiek neemt by voorkeur zyn tyd in be slag. Bovendien wist hy, dat de leiding van den arbeid in den boezem der commissie aan den heer Bötticher zeer goed was toever trouwd. Hy (Von Bismarck) zal eene wet, die van hem is uitgegaan en waarin keizer Wil helm groot belang stelde, niet in den steek laten. Ten 'slotte verzocht de Rykskanselier, dat het voorstel met eene zoo groot moge lijke meerderheid zou worden aangenomen. Heden voortzetting. In de diplomatieke kringen te Berlyn heeft het tot dusver aan elke vertrouwbaro bevestiging ontbroken van de opzienwekkende berichten in bladen van Londen en Weenen, omtrent eene wydvertakto samenzwering te gen de familie van den Czaar, welke de Russische politie dezer dagen op het spoor gekomen zou zyin. Men is te Berlyn niet vreemd aan hot vermoeden, dat deze berich ten in verbinding gebracht moeten worden met beursmanoeuvres ter gelegenheid van de uitgifte der Russische conversieleening. De keizer ontving van koning Humbert uit Rome oen levonsgroot portret, ten voeten uit geschildc-rd. Belg-li ë- Te Antwerpen wordt verzekerd dat de dood van den heer Ferdinand Van der Taelen het gevolg is van een finantiöelen slag, die zyn huis en eenige andere finantiëele instellingen te Antwerpen gotroffen heeft. De heer F. Van der Taelen, „Onze Nand", zooals zyne medeburgers hem by verkorting noemden, was ridder van de Leopoldsorde. Aardig is de wys, waarop hy, volgens de „Etoile beige", deze onderscheiding ver kreeg. De regeoring had reeds lang naar eene golegenheid gezocht om de verdiensten van den voortreffelijken man te erkennen, maar Van der Taelen had steeds geweigerd, omdat hy, naar hy zeide, niet anders dan zyn plicht had gedaan. Eens bepleitte hy by den minister het recht van een burger, die de Leopoldsorde jverdiend had, doch steeds vergeten was. „Ik ben ver heugd", antwoordde de minister, „dat gy m(j elndeiyk iets verzoekt. Maar ik zal uw ver zoek enkel Inwilligen op voorwaarde, dat gy voor uzelf de orde aanneemt-". Ditmaal moest Van dor Taelen zich gewon nen geven. Het door den minister van financiën in de Kamers overgelegde budget voor 1890 wyst in de uitgaven, tegen het vorige jaar vergeleken, eene vermindering van 600,000 fr. aan. De inkomsten overtreffen de uitgaven met ll'/j millioen franken. Groot-BrltannlA De offlciëele schikking tot overneming van de exploitatie der onderzeesche telegrafen is thans geroed. De staatsexploitatie begint op Maandag met Duitschland, Frankrijk, België en Nederland. Er zal alsdan intreden een uniform tarief van twee stuwers per woord, maar met tien stuivers als minimum. Volgons de Britsch Indische begrooting, wolke de minister van financiën dezer dagen bij den kolonialen raad heeft ingediend, be loopt het tekort over het afgeloopon jaar 2,000,000 pd. st. Het groote feestbanket, dat aan Parnell zou worden aangeboden in verband met zyne overwinning in de zaak der compromittee rende brieven in do „Times," kan niet door gaan. De feestcommissie maakt bekend dat te Londen geene zaal te vinden is, groot ge noog om allen eene plaats te verschaffen,, die hun verlangen te kennen gaven mede aan te zitten. In de particuliere woning van lerd Salis bury had eene samenkomst van eenige minis ters plaats met hot doel een persooniyk ge schil by te leggen tusschen de ministers voor Ierland en binnenlandsche zaken. Toon W. H. Smith voor eenige dagen eene be spreking met Matthews had in het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, moet oene heftige woordenwisseling hebben plaats gehad en hebben beide heeren ver klaard niet meer in onderhandeling te willen treden. Verzoening bleek onmogelyk, waarop lord Salisbury besloot Matthews eene andere functie aan te bieden. Oo«tenr.-IIong--MonRrchie. Het Huis der Heeren heeft gisteren goed gekeurd de overeenkomst van 12 Dec. 1888, tot aanvulling van het tusschen Oostenryk en Nederland gesloten handelsverdrag betref fende de wederzydsche bepalingen ten opzichte van de monsters van koopwaren, door han delsreizigers ingevoerd. De toestand van keizerin Elisabeth is onveranderd en biyft zorgwekkend. Alle be richten omtrent 's keizers bezoek te Berlyn zyn daarom twyfelachtig. Volgens eene depeche uit Buda Pesth, hebben te Klausenburg manifestatiën plaats gehad tegen art. 25 der legerwet. De politie werd met revolverschoten en steenen ont vangen en vyf compagnieën voetvolk moesten eene charge maken om de orde te herstellen. By de Jockey-Club te Weenen is het telegraphisch bericht ontvangen, dat graaf Hoyos in het zuiden van Frankryk den heer Baltazzi in een duel heeft doodgeschoten. Beide personen zyn uit de bloedige geschiede nis van de laatste dagen van kroonprins Rudolf bekendde heer Baltazzi, in de Sport wereld te Weenen zekeren naam hebbende, was een ®om van de jeugdige baronnes Vetsera; graaf Hoyos, tot de personen van 's kroonprinsen naaste omgeving behoorende, was ook met hem te Meyerling tot weinige uren voor 's prinsen dood. BuaXand. Volgons het „Neues Wiener Tagoblatt" is een aanslag op het leven van den czaar en de czarina gepleegd, toen zy zich verleden week van St.-Petersburg naar Gatchina begaven. Niet ver van laatstgenoemd station waren twee oude spoorstaven dwars over den weg gelegd. De machinist bemerkte het nog bytyds om te kunnen stoppen, zoodat een ongeluk werd verhoed. In verband hiermede zyn volgens hetzelfde blad te St.-Petersburg een aantal personen gevangengenomen. Ook hadden er nog dienzelfden nacht te St.-Petersburg huis zoekingen plaats, waarby een handwerksman, zekere Jarzenski, zich van het leven beroofde, omdat by hem verdachte voorworpen worden gevonden. Het bericht is nog niet bevestigd. De ontploffing der bom op den Ziiricher- berg heeft grootere. gevolgen dan men .eerst dacht. Men is, volgons den correspondent der „Daily News" te St.-Petersburg, eene samen zwering op het spoor, welke eene nieuwe recks van aanslagen op den czaar en op het leven van hooggeplaatste personen ten doel had. In verband daarmede zyn In de Russische hoofdstad en te Moskou, Kiew, Charkoff, Odessa en andere steden, vooral in Zuid-Rus land, tal van personen, voornamelyk Israëlieten, in hechtenis genomen. Do student Birnstein, die by de ontploffing gedood werd, was een van de voornaamste leiders van het komplot en o. a. do raddraaier by den mislukten aan slag op den czaar van 13 Maart 1887. Toen den czaar deze mededeelingen gedaan werden, bewaarde hy de meest volmaakte kalmte. Servië. Koningin Nathalia heeft beloofd, voorloopig niet naar Servië te zullen terugkeeren. Milan is onmiddellyk daarop naar Konstantinopel vertrokken. Zyne afreis geeft der regeering do handen vry, daar zij nu door geen gevoel van beleefdheid wordt weerhouden, de staat kunde te volgen en de radicale horvormingen in te voeren, welke op haar programma staan. In Belgrado verwacht men dat de metro- politaan Michel, indertyd vorbannen, tot patriarch van Servië verheven zal worden. Zuid-Afrlka.' De Conferentie van den Oranje-Vrijstaat «n de koloniën van Zuid-Afrika (Natal en (je Kaapkolonie) over de spoorwegen en dj douanen, die den 203ten dezer te Bloemfontein byeenkwam, heeft hare werkzaamheden tea einde gebraeht. Gisteren is den heeren afge- vaardigden een diner aangeboden, waaraan de heer Sprigg, de eefste minister der Kaap. kolonie, eene toespraak heeft gehouden, waarin hy zeide, dat de eerste steen was gelegd van den tempel der Afrikaansche broederschap. Hy deelde mede dat de Kaapkolonie en de Oranje Vrystaat oene Tol-unie hadden aange. gaan en waren overeengekomen, dat de spoor weg van Kimberley vóór het einde des jaare tot Bloemfontein zal worden doorgetrokken, „met de zekerheid van eene evontueele uit- breiding tot alle dealen van de Transvaal". De heer Sprigg eindigde met zyn leedwezen te betuigen, dat Natal hare toetreding tot de Tol-unie had geweigerd, maar hy verklaarde te gelooven aan eene mogelyke samenwerking. Oemeag4 Nlaawa Men schryft aan de „Prov. Drent- sche en Asser Crt." uit de veenkoloniën Dat thans in dezo streken reeds eenige corpsen militairen ?,yn aangekomen voor en aleer er aanleiding tot rustverstoring is ont staan, moge eenig opzien verwekken, doch is hy nader inzien volstrekt niet overbodig te achteD. De toestand is hier sinds het vorige jaar, toen de werkstakingen voor het eerst ontstonden, niet weinig veranderd. Toen zag men daarin het middel om verbetering to brengen in bedorven toestanden, welke te diep ingeworteld en door de wet niet te verdryven waren, waartoe in de eerste plaats de gedwongen winkelnering gerekend moet worden. Toen zag mea in, dat het oprichten van coöperatieve winkelvereenigingen en andere middelen, zoo zy ter rechter tyd waren aangewend, voor dit bederf had kunnen behoeden. Byna overal werden toen de ar beiders in het onrecht hersteld. Doch de ver drukten zijn nu op hunne beurt vermetel ge worden. De sociaal-democraten, die steeds met op ruiende taal optreden, zagen hier een gunstig arbeidsveld, en in korten tyd hebben zy er vorderingen gemaakt, waardoor de ontevreden heid dermate is opgewekt, dat velen wellicht te laat het genot van de eenmaal met eere verdiende penningen zullen betreuren. Want welke middelen er al niet zyn aangewend, om het socialisme te doen toenemen on onrust en verzet aan to kweeken in streken, waar langen tyd de meeste eendracht en samen werking bestond, is ongeëvenaard in deze oorden. Den arbeiders heeft men wys gemaakt, dat zy, door slechts hun naam te teekonen op een daarvoor aangeboden stuk, gewaar borgd zyn togen broodgebrek in de dagen, waarin het gereedschap aan splinters geslagen en het Veenwerk gestaakt zal zyn. Er wordt van een bond gesproken, welke het gold maar voor 't grypen heeft en den langverdrukten arbeider voeden zal, die volhoudt in het verzet. De verveners zullen, doer den nood ge drongen, moeten betalen hetgeen de arbeiders eischen, omdat zij hunne kapitalen daarin heb ben belegd, van welks opbrengsten de eige naren een vet leven en de arbeiders een ellen dig bestaan hebben. Dat dit een en ander, na do veroveringen, die er ten vorigen jare wefden gemaakt, tot uitbarstingen moet leiden, is Hcht te denkon. Genoegzame teekenen van toene mend socialisme zyn in de Yalther- en Weer- dingervenen aanwezig, en alleen het met kracht optreden tegen de ontwikkelde volgers van de geweldsapostelén, die altyd rekenen dat zy er niets by verliezen, wol lets by winnen, kan de onrustige bewegingen, zoo niet altyd golieel voorkomen, dan toch zeker stuiten in hare vaart. Men schryft verder uit Assen, dd. 29 Maart Heden kwamen hier weder dertig huzaren door, met bestemming naar Nieuw-Buinen en Weerdingermond. Zy kwamen per spoor uit Zutfen en stonden onder bevel van den lsten luit. O. D. Van Dieponbrugge. Naar Exloërmond vertrokken heden uit Groningen nog 32 man infanterie, onder den lsten luit. C. D. Schlosser. „Mondenheeten de door de venen ge gravon hoofdwijken of vaarten, die in het Stadskanaal, dat de grens der provincie Drente en Groningen vormt, uitmonden. [Men berekent dat tbans ongeveeer 409 man, marechausee, infanterie en huzaren, in de bovenvermelde buurt byeen zijn. Morgen komt de heer Domela Nieuwenliuis to Ap pelscha.]

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10