Stoomtram Haarlem-Leiden. Waarschuwing. Leerhoeve Zuivelbereiding, De Bloembollen staan weldra in bloei. De beste, aangenaamste, gemakkelijkste en goed koopste wijze om van dit eenig schouwspel te genieten, is een reisje per stoomtram naar H1LLEG0M, BENNE- BROEK of HAARLEM. De Handelscorrespondent N4. 8926. feze dOourant wordt dagelijksmet uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. £3 PREMIELEENING HET WITTE KRUIS. H TE OUDSHOORN AAN DEN RIJN. De Firma E. J. BRILL, te LEIDEN, zal op 30Maart 1889 en volgende dagen verkoopen de wetenschappelijke Bibliotheken van wijlen de Heeren Baron H. VAN ROSENBERG, Dr. J. J. VAN RENESSE en Dr. J. A. VUYSTING. BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten VIER TALEN, DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJB DER AD VERTEN TIEN Tin 1—8 regeli 1.05. Itdirs reg.l mwr 0.17J. Grootere letters nier pUiternlmte. Voor het in* oieaeeren botten de eted wordt 0.10 berekend. Boterwet. De Regeering heeft hare Memorie van Ant woord omtrent het afdeelingsverslag der Tweede Kamer ter zake van het ontwerp, inhoudende bepalingen tot voorkoming van 'bedrog in den boterhandel, ingezonden. Zy stelt op den voorgrond dat onweersprekelijk is de opzettelijke vermenging van boter met of de arglistige vermenging daarvan door haar surrogaat. Er is dus eene op groote schaal gedreven onrechtmatige praktijk geconsta teerd, en dit is het standpunt, van waaruit de voorgestelde maatregelen moeten worden be oordeeld. Die onrechtmatige praktijk heeft een drukkende invloed uitgeoefend op de boterpr(jzen. Wel meenden vele leden de oor zaak van den achteruitgang van onzen boter handel elders te moeten zoeken, doch de Regeering wijst er op dat de mindere waar digheid van het artikel ook in hooge mate wordt veroorzaakt niet alleen door de mindere waarde van de vervalschte waar, doch ook door de onzekerheid of de aangeboden waar al dan niet vervalscht is. De Regeering ont kent niet dat de Nederl. boterfabricage al te zeer op haren ouden roem heeft geteerd en zich eenigermate, met name door de Deen- sclie concurrentie, hoeft laten overvleugelen, maar juist het feit dat de zuivelny verheid reeds eene ernstige mededinging van buiten had te doorstaan, maakt het des te waarschijn lijker dat de concurrentie door verkoop van kunstboter onder den naam van roomboter haar gevoelig heeft benadeeld. Hoe men be weren kan dat het streven der Regeering zou zijn de kunstboterindustrie in de schatting van hot publiek te declineeren, begrijpt zjj niet. Zy bedoelt alleen tegen te gaan de oneer lijke concurrentie van de kunstboterindustrie tegonover den boterhandel. De Regeering be oogt eene politiewet in het leven te roepen, dragende een preventief karakter. Dat de be palingen van het Wotb. van Strafrecht aan vulling zouden behoeven, is nog niet beweten. Mocht dit noodig biyken, dan zal aanvulling er van in overweging worden genomen. Maar dit ontwerp strekt niet tot bescherming tegen bedrog van den kooper, evenmin tot voor koming van vervalsching van levensmiddelen. Het doel is geen ander dan de oneeriyke con currentie te bestrydeD, die de boterindustrie ondervindt door den handel in surrogaten of met surrogaten vermengde boter onder den schpn van echte, onvervalschte boter. De voor gestelde bepalingen hebben dan ook niet ten doel en zullen ook niet hebben ten gevolge, de benadeeling der kunstboterindustrie of van den handel in margarine; zy beoogen niets dan het beletten der knoeierijen, die op groote schaal door tusschenpersonen worden gedreven. Daarom ook bestaat er geene aanleiding nu reeds maatregelen te nemen met betrekking tot kunstkaas. Van eene concurrentie als die van kunstboter door kunstkaas uitgeoefend is toch niet gebleken. Aan de Memorie is toegevoegd een gewy- zigd wetsontwerp. In art. 2 is nu een algemeen verbod van leve ring zonder aanduiding opgenomen; in plaats van de woorden: „ten verkoop te hebben" wordt voorgesteld te lezen„voorhanden te hebben." Voor surrogaten is de keuze gelaten tusschen het gebruik der woorden surrogaat en margarine. De redactie van het eerste lid van art. 5 is gewyzigd, ten einde duideiyker te doen uitkomen dat alle verkoopplaatsen, waar boter of op boter gelykende waren voor handen zyn voor de ambtenaren der controle toegankeiyk moeten wezen. Voorts is bepaald verzwaring van straf, ingoval van recidivie. Het tweede lid van art. 8 is in dier voege gewyzigd, dat hot den beklaagde zal vrystaan door alle middelen rechtens zyne goede trouw te bewyzen. Gsmenfd Nlentrs- De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Februari 18£9 /"6400.02'/2 en in Febr. 1888 ƒ5430.41. Sedert 1 Januari 1889 12,336.42, tegen 10,922.73 over hetzelfde tydvak in 1888. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van J. A. De Meere, zich noemende colporteur van „Gewyde Tafereelen", die als zoodanig aan oplichting schuldig bevonden en tot zes maanden govangenisstraf veroordeeld is. Voorts in de zaak van H. P. en P. G. Starrenburg en J. Le Maitre, beschuldigd van diefstal van aardappelen onder Lisse. Zy wer den veroordeeld, de eerste tot 18, de beide anderen tot 15 maanden gevangenisstraf. In de te Amsterdam gehouden zitting der rechtbank is door het O. M. 3 weken gevangenisstraf geëischt tegen een voerman, die in dronkenschap zijn hit zóódanig aan den toom getrokken had, dat het dier uit den bek bloedde. Bekl. scheen van dezen zwaren eisch zeer te ontstellen, vooral daar hy, volgens den Nieuwer-Amstelschen politie agent, die hem op den Overtoom herkend had, volstrekt niet als een dierenmishandelaar bekend staat. Eene geldboete van 10 werd geëischt tegen twee inwoners van Huizen, die elkander weder- keerig in de kerk aldaar mishandeld had den, na een twist over een hoekplaatsje in eene bank. De een had den ander de brandende PUP uit den mond geslagen en op de vraag van den voorzitter, mr. Van Eik, of men dan in Huizen in de kerk rookte, antwoordde bekl. gemoedeiyk: „Zeker, vóór dat de predikant op stoel is!" Te St. - Geertruid (Limb.) is een persoon door de pokken aangetast. De ziekte is uit België overgebracht. Aan het Ven, onder de wyk Heu vel, te Tilburg, is brand ontstaan in don stal van de wed. C. Dielissen. De stal werd geheel in de asch gelegd; één paard, twee geiten en eenige eenden en kippen zyn daarbü omge komen. Naar men verneemt, is alles tegen brandschade verzekerd. Men schryft uit het Geuldal: Een welbekend persoon uit de Geulstreek, de kluizenaar van den Schaefsberg, is Maandag in den ouderdom van 63 jaren overleden. De man leidde een zeer eenvoudig leven, at nooit vleesch en sliep in een leuningstoel, waarin hy ook gestorven is. Hy was de laatste der kluizenaars in Limburg. Men schryft uit Drempt: W. Jansen, wiens woning en inboedel jl. Zaterdag door brand vernield zyn, is by het lichten van eene gezonken vischaak in den IJsel geraakt en verdronken. Zyn ïyk is gisteren dryvende onder de gemeente Steenderen ge vonden. Te Deventerisdezerdagen een man, die dikwyis misbruik van sterken drank maakte, des nachts in de jenever gestikt. HU laat eene weduwe met vyf jeugdige kin deren na. Het Nederlandsche schip „Dol phin," kapt. Janssen, van Empredrado met hout naar Falmouth, is op de Parana gezon ken en vermoedeiyk totaal verloren. Het Ned. schip „Batavier," kapt. Prul, van Probolingo naar Leitb, is te Shields binnen gesleept met belangryke schade door aanvaring met het schip „Prins Edward" en de stoom schepen „Dale" en „New-Pelton". Onder meer waren het roer, de voormarsera en de kluiver boom van de „Batavier" gebroken. De gezag voerder is ziek en heeft om een plaatsver vanger verzocht. Kapitein "Wiebenga is van Rotterdam naar Shields vertrokken. Het stoomschip „Berlin," van Libau naar Rotterdam, is by Malmoe gestrand en kan schynbaar moeilyk worden vlot gebracht. Te Criquetot-sur-Longueville, by Dieppe, is zekere Suret in hechtenis ge nomen, die in twee maanden tyds zes branden schynt te hebben gesticht. Te Marseille zyn tweepersonen, Albógeois en Cavié, in hechtenis genomen, beschuldigd van den heer Apostoly tusschen Montólimar en Chateauneuf beroofd en uit een spoortrein te hebben geworpen. In een dorp in het vilayet Trebi- zonde zakte een schoolgebouw ineen; 10kin deren werden gedood, 15 anderen en de onder- wyzers zwaar gewond. Aangezien JAS! ERADUS sedert 6 weken uit myn dienst ontslagen is, doch steeds voortgaat mot op myn naam te verkoopen, zoo ziet de ondergeteekende zich verplicht nogmaals zyoe geachte Cliënteele te waar schuwen, daar de Goederen, welke hy aan biedt, niet uit mu'n Winkel noch van my af komstig zyn. IV. G. SPAARGAREN, Firma Wed. J. Heffïrich, Vischhandelaar, Breeslraat lOS. H|j met Hoofdprijzen van ƒ200,000. gg| ƒ100,000.-, ƒ50,000.-, ƒ30,000.-, ƒ15,000. 10,000. De eerstvol- |Kj gende Trekking heeft plaats op 1 E April 1889. Koers 12.75. Minste prys ƒ14. opklimmende tot ƒ25. Verki'ügbaar by den Heer JOH. J. EGGERS, Firma Schreüder Van Baak, te Leiden. OPENING van den CURSUS 1 Mei a. s. Kosten van Onderwys ƒ30.— per jaar. De voorwaarden van toelating zyn opgenomen in het Maandblad der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Leerplan en nadere inlichtingen te be komen by den Secretaris der Vereeniging P. F. L, WALDECK, te Loosduinen, Het lste gedeelte bevat: Uitmuntende werken over Natuurlijke Geschiedenis en voornamoiyk over Vogelkunde. Land- en Volkenkunde, waarby eene nette ver zameling over Egypte en de Ned.-Ind. Bezittingen. - Natuur- en Scheikunde, waarby vooral serieën van scheikundige Tydschriften en monographieën. Genees- en Heelkunde, waarby vele belangryke werken voorkomen. - Een 200-tal Natuur- en Heel kundige Instrumenten, grootendeels in goeden staat. Het 2de gedeelte bevat: Eene ryke verzameling over Vergelijkende Geschiedenis der Godsdiensten. Godgeleerdheid en Wijsbegeerte. Gezochte werken over Rechtsgeleerdheid. - Eene nette verzameling over Koloniale Rechtsgeleerdheid, Politiek en Geschiedenis. Vaderlandsche Geschiedenis, waarby eenige voorname werken over Nederl. Genealogie. - Oosterscbc, Grlcksche en Lalijnsche Let terkunde, waarby eene keurige verzameling zeldzame werken in het Sanskrit. Bultenlandsche en Nederlandsche Letterkunde. Eenige Oude Plaatwerken.- Muziek, en eindeiyk eene kostbare verzameling Gouden en Zilveren Munten en Penningen en Rariteiten. Beide gedeelten zyn afzonderiyk op franco aanvrage verkrygbaar a 10 Cts. IN Zooeven is verschenen by A. W.SIJTHOFF, te Leiden: in (Nederlandsch, Fransch, Hoogduitsch, Engelsch) door JT. M. CALISCH, P. GAUT1IIER, JULIUS KUNZE en F. M. COWAN, Omgewerkt en vermeerderd met verschillende Handelsbrieven, Handels- formulieren, eene lyst van in den handel voorkomende woorden en uitdrukkingen, enz. door -T. BOS Jz. Derde Druk. Prys ƒ1.25. Dit werkje is zonder twyfel het beste, wat er op dat gebied bestaat. Het wordt op alle scholen gebruikt, waar jongelieden voor den handel worden opgeleid, en hot is tevens zeer geschikt voor zelfonderricht.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5