Waarschynlyk hebben beide redenen wol eenigen invloed hierop uitgeoefend. Ten minste, wy hebben nog nooit eene zóó luttele belang stelling voor het Hoogduitsche Operagezel schap bijgewoond als gisteren het geval was, en dan nog wel terwijl de „Fidelio", het grootsche toonwerk van den meest genialen Duitschen meester, van Ludwig Van Beethoven, aangekondigd was, met namen 3ls mevrouw Gross en den heer Behrens tot vertolkers. De laatste werd reeds by zyn optreden als een oude, gewaardeerde bekende begroetwy hebben gedurende de laatste jaren het ge noegen niet mogon smaken hier in onze veste dezen gevierden zanger onze bewondering te kunnen schenken; met des te meer geest drift juichten wy dan ook gisteren dien krach- tigen, beschaafden bas toe. Prachtig klonk dat zware, omvangryke en tevens sympathieke basgeluid in de aria: Hat man nicht auch Geld daneben, Kann man nie ganz glücklich sein, enz., en eveneens by het quartet: Sie liebt ihn, es ist klar. Ja, Madchen, er wird dein, droeg zyn zang aller goedkeuring weg. Maar niet alloen zyne stem, ook zyne actie verdient eene byzondere vermelding. Do stryd tusschen het ruwe, hardvochtige, den gevangenbewaarder door zyne betrekking opgelegd, en het goedige, teerhartige, hem als mensch door de natuur gegeven, werd uit stekend weergegeven. Kortom wy aanschouwden een volmaakten Rocco. Een by uitstek krachtigen steun vond hy in Frau Gross als Fidelio. Vergissen wy ons niet, dan was het giste ren voor de eerste maal dat deze actrice hier voor het voetlicht trad. Is dit werkeiyk he' geval, dan houde z,y zich verzekerd dat wij de verdere kennismaking op zeer hoogen prys stellen. Zelden hebben wy onze hulde kunnen bren gen aan eene zoo fraaie sopraan, als Frau Gross ons deed hooren. Tot zelfs in de hoog ste registers bleef die stem altyd even omvang rijk, even zuiver, vooral in het duet in de twoode acte: O, namenlose Freude Mein Mann an meiner Brust ontwikkelde zy eene kracht, welke werkeiyk bewondering afdwong. Frl. Simony leverde ons eene aardige, lief tallige Marzelline; ook haar zy onze oprechte hulde gebracht. De typeoring van Jaquino, door den heer Bollé gegeven, beviel ons minder; hy zong echter zyno party met warmte, en heeft on- getwyfeld ten dezen opzichte volkomen recht op onzen lof. Prachtig werd het Canon in de eerste acto door het genoemd viertal ton gehoore gebracht. De heer Von Bongardt, als Don Pizarro, kon ons niet bekorendeze galmde, schreeuwdo te veel; aan hetzelfde euvel maakte zich ook de heor Wortheim, die, ten gevolge van onge steldheid van den heor Walther, diens rol van Florestan had overgenomen, in den aanvang schuldig. Het duurde echter niet lang. Zoowel in het duet met Leonore als in het quartet mochten wy dezon tenor luide toejuichen. De koren gaven over het algemeen stof tot tevredenheid. Het orkest, voerde de beroemde Leonore- "Ouverture op zeer pryzenswaardige wijze uit; vooral de party der violen verdient eene by zondere vermelding. Wij herhalen hethet is werkeiyk te be treuren geweest, dat niet meerderen onzer stad- genooten van bet aangeboden kunstgenot hebben party getrokken; heeft de vorige be paald slechte uitvoering hiertoe aanleiding gegeven, de avond van gisteren heeft bew'ezen dat het Hoogduitsche Opera gezelschap nü't het gevoelen is toegedaan dat Leidens publiek zich dient tevreden te stellen met hetgeen het ons wenscht te geven, zooals dit by hot Rotterdamsch Tooneelgezelschap het geval schijnt te zijn, Gisteravond toch lazen wy dat ons als 11de abonncments-voorstelling wacht „Anne- Mie", ongetwijfeld een goed stuk, maar uit de oude doos, minstens ook al een zeven tal malen hier ten tooneele gevoerd. Haar wat doet het er toede abonnements gelden zyn betaald; wy hebben derhalve slechts te nemen, Wdt do Rotterdamsche directie wij geven! Ml'. L. H. 'Ken telegram" uit Amster^m meldt ons dat de opvoering van „Carmen alhier geen plaats zal hebben. ra o w. ti i va w ca- Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, die in een huis van koop met recht van weder- inkoop eene broek ontvreemd en getracht heeft dat kleedingstuk by een ander van de hand te doen, welke laatste persoon evenwel daar van kennis gaf, nadat de politie de diefstal bekend gemaakt had. Verder is, op verzoek van een hier ter stede wonenden predikant, .proces-verbaal opgemaakt tegen een der ingezetenen, die eerstgenoemde op ergerlyke wyze heeft ge smaad; alsmede tegen een jongen, die zich, volgens een door de rijkspolitie opgemaakt proces-verbaal, had schuldig gemaakt aan dierenmishandeling (het pynigen, slaan en in het water duwen van twee honden). Vanmorgen kregen twee visch- loopsters op het strand te Katwyk woorden met elkander. Dit gebeurt- wel meer, maar $at de twist zóó hoog loopt, dat de ééne hare togenparty peper In de oogen gooit, is minder alledaagsch. Dit geschiedde thans. Van het voorgevallene wordt proces-verbaal opgemaakt. Door den burgemeester-strandvonder aldaar werd een vat, inhoudende 90 L. ricinus-olie, benevens eenig wrakhout, publiek verkocht. Het vat olie bracht fö7 op. Den 1 9 d e n J u n i z a 1 t e Voo r b u rg eene harddraverij gehouden worden onder den man voor paarden van zessen klaar. De Haagsche afd. van de Neder- landsche Vereeuiging tot bevordering van Zondagsrust had het volgende strooibiljet Zatordag avond te 's-Hage algemeen verspreid „Indien Gy voor morgen, Zondag, nog in- koopan hobt te doen, byv. van sigaren, wil die dan nog hedenavond doen. Waartoe zoudt Gy, geheel noodeloos, de Zondagsrust van anderen storen?" In de Groote KerkteScheveningen worden twee balken door nieuwe vervangen, welke er sinds den wederopbouw, na den grooton vloed op Allerheiligen van het jaar 1570, in hadden gezeten. De schuit „De Vier Gebroeders" SCH. 169, welke in ontredderdon toestand te Nieuwediep was binnengesleept, is gisteren van daar naar Scheveningen gezeild. Gisteren werden aan het strand te Scheveningen weder proeven genomen met vuurpylen, vervaardigd naar het stelsel van den lsten luitenant der artillerie Van Vuuren. De grootste afstand, welke door een dezer pylen werd bereikt, was 3S'2£ M. Binnen eonige weken zullen deze proeven in tegen woordigheid van de „N.- en Z.-H. Redding- maatschappy" worden herhaald. De „Ben-Avon" is te Amsterdam rechtstreeks naar het droge dok gesleept. Te Rotterdam is gisteravond een schrijven uit Buenos Ayres (Argentynsche Republiek) ontvangen, waarin do schryvei jeremiades" ontboezemt over don treurigen toe stand, waarin hy zich met andere landver huizers bevindt. Hy raadt ieder ten zeerste af om naar dat land te varhuizen. Indien het hem gelukt de daartoe noodige som byeen te krygen, dan keert hy onmiddellyk naar Rot terdam terug. Sommige landverhuizers ver- koopen in het emigrantenhuis zelfs hunne kin deren aan ryke lioden, om maar weer naar Holland te kunnen torugkeeren. {Rott. Ml.) Te Amsterdam werd dezer dagen door de politie aangehouden eeno bespannen vigilante dor Amsterdarasche rytuigmaat- schappy, welke bestuurd werd door eene buffetjuffrouw, terwijl de voerman in beschon ken toestand het rijtuig had plaats genomen. Sedert een paar jaren was de lust om by de Rotterdamsche schuttery tot officier te worden benoemd, zoozeer vermin derd, dat het officierscorps thans reeds '22 luitenants te kort komt. Naar het „Rott. Nieuwsblad" verneemt, heeft de kolonel-com mandant daarin voorzien, door 22 schutters y-Qor te dragen voor de benoeming tot 2den luit.snant. Wie die benoeming niet wenscht te aanvaarden en schutter wil biyven, wordt, zegt hot blad, volgens de schutterswet tot /'200 boete veroordeeld, voor ieder nog te vervullen dienstjaar. By de bewonerV van de Bakenes sergraeht, te Haarlem, ^at een adres aan den Raad ter onderteekening rOBd, waarin de wen- schelykheid betoogd wordt van de demping van die gracht. By een biljartwedstry d te Haar lem werd de eerste prijs gewonnOn door den heer Lieftinek, lid van de Tweede1 Kamer; de 2de prys door kapitein Van Tared en de 3de prys door mr. Ch. Enschedé. De dader van doh onlangs in de Halstraat te Breda gepleegden moord op den burger Lammerts, demilicien-stukrydor plaats vervanger J. v. P., behoord hebbende tot het 3do reg. veldartillerie, is by vonnis van den krygsraad in het 2de mil. arrondissement van den 2den dezer, schuldig verklaard aan mis handeling, den dood ten gevolge gehad heb bende, en veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf en vervallenverklaring van den militairen stand. (N. B. C.) Binnen acht dagen zyn te Venloo vier huzaren uit den dienst weggejaagd, twee naar de „klasse" gezonden en één voor den krygsraad gebracht. Te Loosdrecht is zekere W. R., die geruimen tyd geleden hare spraak verloren had en geen enkel woord verstaanbaar kon uiten, door het ontstaan van brand in hare woning zóó hevig geschrikt, dat zy thans weer duidelyk kan spreken. De bekende afslagers van groen ten, fruit enz., do heeren Meyer, Tegel en Sluiter, te Beverwijk, hebben in het centrum van den groentenhandel, aan de Meerstraat aldaar, een geheel nieuw gebouw voor den afslag van groenten enz. opgericht, dat door ruimte en inrichting aan alle eischen des tyds voldoet. Wegens dreigende ongeregeld- heden onder de veenarbeiders te Stadskanaal, is infanterie uit Groningen daarheen ontboden. Uit het in de Eierlandsche gronden gestrande stoomschip „Benbrack" worden gisteren 37 balen katoen gelost en te Tessol aangebracht. Te Mannheim ontstond Zondag avond by eene schouwburgvoorstelling brand op het tooneel, dat daarop geheel is uitge brand. Gelukkig hield het publiek z ch rustig, roodat niemand gekwetst werd. In do Chesapeake-baai is in een storm de bark „Pettengill" vergaan. Alle op varenden, 14 in getal, kwamen om. Wanneer jonge meisjes wisten, welke wanhopige streken jonge mannen uit voeren onder don invloed van teleurgestelde liefde, dan zouden zy ongetwylëld zorgvul diger zyn met haar antwoord. Een meisje weigerde b. v. op zekeren avond do hand van e-n jongeling; deze girig weg en.... vroeg sn verkreeg de hand van een ander meisje, vóór het nog tien uren had geslagen. BUITENLAND. BVanlrs-ykt. De toestand in het noorden des lands ton opzichte van de werkstakingen verandert weinig. Te Rysel is in enkele fabrieken de arbeid hervat en hoewel zich verscheidene iroepon arbeiders door de stad bewogen, werd de orde niet verstoord, daar de politie ze zonder tegenstand uiteendreef. Te Canteleu beproef den de werkstakers ongeregeldheden te ver oorzaken. Een troep grevisten uit Perenchies trachtte de fabriek van den heer Manet te overrompelen, doch werd door do soldaten teruggedreven. Te Douai is een kwartiermeester der artillerie in hechtenis genomen, beschuldigd van verstandhouding met Duitschland. Hy be tuigt onschuldig te zyn. In navolging van de Duitsche cavalerie, zal binnenkort ook by de Fransche ruitery do lans worden ingevoerd. Er is reeds besloten, dat het eerste gelid van alle dragonder-regi menten van dat wapen zal worden voorzien. In eene vergadering van den bestuurs raad der Fransche Bank is besloten, behalve do reeds aan het „Coraptoir d'Escompte" voor geschoten 100,000,000 fr., eene verdere onder steuning van 20,000,000 fr. te verleenen, op voorwaarde dat de overige nog ontbrekende 20,000,000 fr. van andere zyde zouden worden verkregen. Dit is geschied, dank zy het krachtig optreden van den hoer Rouvier. De heeren Rothschild gaven 3,000,000 fr., het „Crédit Foncier" 2,000,000 fr., de Syndicale kamer van makelaars 3,000,000 fr., terwyi uit andere bronnen de 20,000,000 fr. werden aangevuld. Het „Comptoir d'Escompte" behoeft derhalve niet failliet te worden verklaard. Félix Pyat heeft zyn plan ter oprichting van 87 standboelden der Fransche steden op de Place de la Concorde te Parys aan den gemeenteraad toegezonden met oen begeleiden den brief. Hy zegt daarin dat de Regeering het goedkeurt. De berichten uit Tonkin luiden gun stiger. Blykens een telegram van den gouver neur, heeft het opperhoofd der zeeschuimers in de provincie Bac-Ninh zich met 200 zyner partijgangers aan do Franschen onderworpen. fTïtiSirisofc «cizs «S. Hot „Berl. Tgbl." meldt dat de prins van Wales dringend uitgenoodigd is door den Duitschen keizer om hom een bezoek te komen brengen en dat hy met Paschen gevolg aan die uitnoodiging geven zal. By de behandeling van den post betref fende het beheer der staatsschulden in het Huis van Afgevaardigden, verklaarde de minis ter van financiën, in antwoord op eene vraag, of de regeering voornemens is nog een deel der schuld te converteeren, dat hy in dit opzicht geene beslissende verklaringen kan afleggen, ten einde te voorkomen dat men van zyne mededeelingengebruik zou kunnen maken voor speculaties. De wyze, waarop de regeeiing tot dusver in zake het converteeren der schuld heeft gehandeld, kan tot waarborg dienen dat ook in het vervolg de belangen van den fiscus met op den voorgrond zullen gesteld worden. Ook de „Arbeitsmarkt", ofschoon op politiek gebied zich neutraal houdende, is, als voortzetting van de verboden Berlynsche „Yolkszeitung", insgelyks onderdrukt. De zaak baart te Berlyn veel opzien. Men verzekert dat de tegenwoordige minister van oorlog, na de behandeling der militaire wetten, zal aftreden en opgevolgd worden door den gouverneur van Straatsburg. Groot-BrlfnnlA In do gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting heeft sir James Fergusson, op eene tot de Regeering gerichte vraag, geant woord, dat eenige schepen van het kanaal eskader naar Tanger zyn gezonden, omdat zekere tusschen Marokko en Engeland aan hangige vraagpunten moeten geregeld worden, i amelijk de quaestie betreffende Juby en die omtrent den onderzeeschen telegraafkabel. Te Sydney werd eene meeting gehouden van 20,000 menschen, om Parnell geluk te wenschen. Er werd 1500 pd. st. ingeschreven voor het Parnell-verdedigingsfonds. Parnell zelf heeft tegen Paschen een bezoek aan Ierland aangekondigd en zal een paar dagen te Avondale vertoevenzyne reis belooft een triomftocht te worden. Rnalnnd. De moeste personen, die aan de expeditie van Aschinoff hebben deolgenomen, zyn te Odessa aan wal gezet en zullen naar hunne verschillende geboorteplaatsen gezonden wor den. De overigen en Aschinoff zelf bevinden zich nog aan boord van het oorlogsschip en zullen naar Sebastopol worden overgebracht. De zendeling Paissi en de andere geestelykon zyn in vryheid gelaten. Telegrammen. PARIJS, 19 Maart. De minister van binnen- landsche zaken verklaarde in de commissie vorr de verkiezingen dat de regeering voor eene gedeeltelyke vernieuwing dor Kamer van Afgevaardigden is. Alle leden der linkorzyde op vyf na hebben een anti-Bonlangistisch manifest onder teekend. Naar het heet, zullen do vroegere direc teuren van het „Comptoir d'Escompte" ge- lechteiyk gedagvaard worden. De „Patriotten" Laguerre, Turquet Laisant en Gallian ondergingen heden een verhoor by don rechter van instructie. Laguerre erklaarde dat hy zich steeds beroepen heeft op het algemeen stemrecht, dat de vervolgingen niet te -vereenigen zyn met de wetten en dat hij onder deze omstandigheden afzag van nadere veiklaringen. Op dezelfde wyze spraken'de andere beschuldigden. De senator Naquetmoet morgen voor don rechter van instructie ver schijnen. De heeren Pichon en Clémenceau maken bekend dat de op hen doelende gezegden van Laguerre in de Kamer-zitting van Zaterdag uit de lucht gegrepen zyn. LONDEN, 19 Maart. Zware stormen teisteren de Atlantische kust en hooge watervloeden 1 veroorzaken groote schade. Verschillende ongevallen worden gemeld. LONDEN, 19 Maart. Eene etoombout, te Plymouth binnengekropen, brengt de tyding dat de gele koorts honderd slachtoffers per dag te Rio-de-Janeiro eischt. MADRID, 19 Maart. Men bericht dat de cholera te Zanboanga (Philippynen) zich ver toond heeft. Het aantal cholera-gevallen zou reeds boven de duizend bedragen. LONDEN, 19 Maart. Men meldt uit Tanger dat het Engelsche gouvernement van den sultan eene schadeloosstelling eischt van 60,000 pond sterling, wegens de rooverjjen op de factorie van kaap Juby.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2