Wrijfwas Verpachting. TM-Tals. Likdoorns, Eelt en Wratten VAN VOLLENHOVEN Co., N°. 8923. Woensdag 20 Maart. A®. 1889. Goddefroy's tweede reis naar de Westkust van Afrika. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit I Echte Fransche Korsetten LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. XX. De heer Van Dyck vervolgt in deze woor den Te halfdrie na het diner werpen wt) het anker voor de aanlegplaats van Boma; ver scheidene Belgen begroeten ons by onze komst. Zoodra ik myn vriend Vandenplas zie, snel ik hem tegemoet; ik ben ten hoogste ver baasd, dat hy my, een vriend, dien hy reeds tien jaren kende, niet onmiddeliyk de hand drukt; maar weldra verandert zyne houding tegenover my, hy kan zyne oogen nietgeloo- vengeen wonder, ik had hem dan ook nooit van myne reis naar Afrika verwittigd. Na elkander hartelyk begroet te hebben, als twee oude vrienden, laat Vandenplas myn reiszak in eene kamer brengen, die, zoolang ik te Boma biyf, door hem ter myner be schikking gesteld wordt. Het eerste huis, dat tegenover de aanlegplaats ligt, wordt door Vandenplas, chef van het district te Boma, bewoond. Myn vriend neemt de honneurs als gastheer waar en wy drinken daarna op onze vriendschap. Het doet my waariyk genoegen, den luite nant Becker, die myn reiscompagnon is ge weest, weer te zienhy wacht nog steeds te Boma om zyn contingent voltallig te maken, ten einde zich naar het binnenland van den Congo te begeven, om Stanley te zoeken het speet my van luitenant Becker te ver nemen, dat myn brave vriend Roger onge steld was geweest en dat hy volgens het oordeel der doktoren in den toestand, waarin hy verkeerde, niet de zending mocht vervul len, die hem voor zyne derde reis naar Afrika was opgedragen. De tweede luitenant Tobac is aangewezen om by luitenant Becker de plaats van Roger in te nemen. Deze tweede luitenant stond onder de bevelen van kapitein Avaert, die met het militaire onderwys is belast. Ofschoon Roger den luitenant Becker niet vergezellen kan, i3 hy toch bestemd om aan den Congo-staat groote diensten te bewyzen; zyne bekwaam heden toch als landbouwer maken hem daartoe berekend en de Congo staat heeft hem dan ook om die reden het toezicht over den land bouw te Boma opgedragen. Het verheugde my dus zeer myn vriend Roger met zyne nieuwe aanstelling te kunnen gelukwenschen. Vandenplas heeft my de ge- heele stad Boma laten zien; en ik ben zeer ingenomen met al hetgeen ik gezien heb; de magazynen vooral waren zeer goed in orde mynheer Van de Kerkhoven, de directeur, vordient dan ook allen lof. Nadat de gebruikelyke voorstellingen hadden plaats gevonden, zetten wy ons aan tafel; het middagmaal smaakte my uitstekend. De kunst om lekker te koken is eene der eigenschappen van Vandenplas. Ten zeven uren 's avonds wordt de aan komst eener stoomboot aangekondigd. Het is de „Ambrize", eene Engelsche boot, die te Boma manschappen voor de expeditie van Becker aan wal brengt; daar de ontscheping eerst morgen plaats heeft, zal ik morgen ook inlichtingen vragen omtrent den heer God- defroyhy heeft zich waarschyniyk te Banana op de „Ambrize" ingescheept. Na afloop van ons diner, vraagt myn vriend Vandenplas, of ik lust heb met eenlge heeren, die hy onder zyne vrienden rangschikt, een kop koffie by hem te drinken. Te elf uren is het my aangenaam naar bed te kunnen gaan, zeer tevreden over myn dag. Dinsdag den 20sten November ben ik om halfzeven opgestaan, na een slapeloozen nacht te hebben doorgebracht; want niet ver van myne kamer lag een moeras, waarin de kikvorschen den ganschen nacht gekwaakt hebben. Ile verbeeldde my, naar het gekwaak te oordeelen dat het reusachtige dieren moes ten zyn, maar Vandenplas deelde my tot myne verbazing mede, dat de kikvorschen van den Congo aanmerkeiyk kleiner zyn dan die van Europa. Ik ben na het ontbyt naar de hoogvlakte van Boma gegaan, waar het openbare ge zag gevestigd is. Roger, de luitenant der karakiniers, die gedurende drie jaren aan het hoofd van het openbare gezag te Boma heeft gestaan en de zaken met zooveel yver en bekwaamheid heeft bestuurd, verdient allen lof. Vooral heb ik de zorg bewonderd, waar mede de wapens onderhouden worden, daar men in het oog moet houden, dat in Afrika in een enkelen nacht alles roest. Ik ben ook tegenwoordig geweest by het onderwys in de behandeling der wapens, aan de bewoners van Zanzibar gegeven door kor poraals en sergeanten uit de inboorlingen, die in het Fransch commandeerenik moet zeg gen dat ik zeer verwonderd ben geweest over de goede wyze, waarop de korporaals en de ser geanten hunne bevelen gaven en die voortref- feiyk door de soldaten werden opgevolgd. Deze militaire exercities hebben plaats onder toezicht van kapitein Avaert, een echten Afri kaan ik heb hem aan het hoofd zyner troe pen gezien, ondanks de verzengende Afrikaan- sche zon, de verkeerde bewegingen zyner soldaten verbeterende en, om goed begrepen te worden, de theorie ook in praktyk brengende. Terwyi ik de hoogvlakte verder beklom, ontmoet ik een gevangen neger, van wien men my zegt dat hy een afgodendienaar is, die beschuldigd wordt meer dan driehonderd menschen gedood te hebben, maar in waar heid heeft hy slechts een anderen afgoden dienaar verdronken, wiens mededinging hy duchtte. Myn vriend Vandenplas heeft my verteld dat de afgodendienaar ter dood was veroordeeld, maar dat men op de uitspraak van koning Leopold II van Belgis wachtte. Naar het schynt, moet het pleidooi ter ver dediging van dezen afgodendienaar prachtig zyn geweest; hy beweert niet verantwoor- delyk te zyn voor de moorden, waarvan men hem beschuldigt; myne hoedanigheid van afgodendienaar is onderworpen aan het gezag van myn koning, wiens trouwe onderdaan ik ben; hy beveelt my, ik gehoorzaam. PBXJR DXB ADVERTHNTIKN: Yaa 1I reg*l*/1.0S. I*d*r* reg»l m«r 0.17 4. Grootsre letten neer pU&Urolmto. Voor bet in- eueeenn botten de eted wordt 0.1# berekend. „Gy, blanken," zeide hy, „stelt gy uwe soldaten verantwoordelyk voor de gevolgen, wanneer hun bevelhebber hun beveelt te vuren'? Neen, nietwaar? 'Welnu dit was zyne con clusie als myn chef zegt dat ik dooden moet, dan ben ik evenmin aansprakeiyk voor myne daad als uwe soldaten voor de hunne en gy zoudt dus onrechtvaardig zyn, als ge my veroordeeldet." Door deze zeer juiste verdediging heeft do rechtbank hem slechts voor zyne laatste mis daad kunnen veroordeelen, want hy had, zoo ik zeide, deze misdaad uit persooniyk belang begaan. Op de hoogvlakte gekomen, ontmoette ik dokter Dupont, die luitenant Becker vergezelt. Hy heeft my uitgenoodigd om na den middag eene belangryke operatie by te wonen van een inboorling, die aan elephantiasis lydt. De klok van de stad Boma slaat twaalf uren en binnen tien minuten zal het tweede ontbyt aanvangen. Ik haast my de hoogvlakte te verlaten, om niet aan dezen maaltyd te ont breken. Myn goede vriend Vandenplas heeft my de lekkerste spyzen voorgezet, een antilope, een zeeschildpad van reusachtige grootte, waarvan ik het schild na afloep der tafel zou kunnen zien. Ik heb toen myne nieuwsgierigheid kunnen bevredigen; nooit in myn leven heb ik zulk een groot schildpadschild gezienhet gewicht alleen van den schildpad was niet minder dan 73 kilo. Wy begaven ons toen weder naar de hoog vlakte van Boma om de belangryke operatie by te wonen, waarvan ik zooeven sprak. Na afloop dezer operatie, welke uitstekend gelukte, ga ik naar de sociëteit van den Congo- staat, daar ik een onbeschryflyken dorst heb; maar onderweg ontmoette ik den heer Vanden- berghe, die my tot Boma vergezelde en my mededeelde, dat de heer Goddefroy zich aan boord der „Ambrize" bevond; dadelyk verliet ik weder de hoogvlakte; zoo snel mogelyk begaf ik my naar de aanlegplaats. RECLAMES. Tegenovergesteld aan de meeste der pur geermiddelen, eischen de anti galachtige pillen een krachtigen leefregelgedurende den maal- tyd genomen, bevorderen zy de spysvertering en verdry ven de slechte sappen. In alle Apotheken. AMSTERDAM. Extra Stout p. 1/1 fl. 0.25, per 1/2 fl. 0.13. Brown 1/1 „0.22 1/2 „0.11. Beide soorten zyn byna gelyk van smaak, doch zeer verschillend in qualiteit. Slijters genieten rabat bij niet minder dan 20/2 flesschen. Hoofdagent, J. I>. RIEDEL, Boommarkt 2. van het Hollandsche Byenpark te Zandpoort. Rood voor Mahonie-, Noten- en Pallissander- hout, Wit voor Zwarte en Witte meubelen, Marmer, Marmeren schoorsteenmantels, Kruit- marmer enz Groote roode flacons 0.30 Kleine 0.15 Groote witte „0.40 Kleine „0.20 by A. WAGEMANS, Rapenburg 97, PREMIELEENING HET WITTE KRUIS. met lloofdpryzen van 200 000. ƒ100,000.-, ƒ50,000.-, 30,000.-, ƒ15,000. 10,000. De eerstvol gende Trekking heeft plaats op 1 April 1889. Koers ƒ12.75. Minste prys 14. opklimmende tot ƒ25. Verkrygbaar by den Heer JOH. J. EGGERS, Firma Schreuder Van Baak, te Leiden. De Luitenant-Kolonel, Commandant van de Ilde Afdeeling, 2de Regiment Veld Artillerie, te Leiden, zal op Zaterdag den 33s(en Maart 1889, des middags te 13 uren, ten zynen Bureele (Wittepoort-Kazerne) in het openbaar VERPACHTEVi a. Het weghalen van gestorven en afgemaakte paarden van genoemde Afdeeling, in garnizoen te Leiden, over het tijdvak van 1 Mei 1889 tot en met 30 April 1890. b. Het weghalen van den ligstroomest der paarden van genoemde Af deeling, in garnizoen te Leiden, over het tijdvak van 1 Mei 1889 tot en met 30 April 1890. c. Het weghalen van den turfstrooisel- mest der paarden van genoemde Afdeeling, in garnizoen te Leiden, over het tijdvak van 1 Mei toten met 31 October 1889. De voorwaarden van deze verpachting liggen van heden af ter lezing op genoemd Bureel, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, van des voormiddags 10 tot 12 uren. van DE RUYTER HARMSEN, te Utrecht, is te Leiden te bekomen by N. K. SWE- MER, Drogist, Mare. Prys f 1.50 en 2 ƒ3.50 per flacon. Wacht U voor namaak, wat in omloop isl Zie getuigschriften. 99—999—999999999» IX xx worden binnen weinig tyd verwyderd door het gebruik van het bekende middel BADLACER Likdoorn-Tinctuur. De genezing volgt stellig en veroorzaakt geen pyn. Karton met Flesch, Penseel en Gebruiks- aanwyzing verkrygbaar a ƒ0.50 by A. W. GROOTE ZOON en H. H. ULOTH Co., Pharmacle framjaise, te Jmsterdam, en by REYST KRAK, te Leiden. By A. W. 8IJTHOFF, te Leiden, zyn verschenen Mr. G. J. GRASHUIS. „Kitab Tasaoep", Zede- leer naar Ghazzali. Soendaneesche tekst met Inleiding en Aanteekeningen1.25. Soendaneesch Leesboek met In leiding en Aanteekeningen 2.50. De Soendaneesche Tolk, Hol- landsch Soendaneesche Woordenlyst.Tweede druk2.90. Soendaneesche Bloemlezing. (Fa belen, Brieven en Verhalen). 2.90. Handleiding voor het aanleeren van het Soendaneesch letterschrift 2.25. S. COOLSMA. Soendaneesch Hollandsch Woor denboek, gebonden ....-.ƒ 9.50. JOHAN S. A. VAN DISSEL. Eenige Baii- neesche Brieven, Processtukken enz. met aanhangsel3.20. J. RIJNENBERG. Apa kowé bitjara Melajoe? Spreekt gy Maleisch? Woorden en Samen spraken in vyf TalenHollandsch, Maleisch, Fransch, Duitsch en Engelsch, met de woordeiyke vertaling onder het Maleisch, ten dienste van hen, die deze talen beoefe nen of willen loerendoch inzonderheid van hen, die het Maleisch willen loeren verstaan en spreken. Tweede druk. 1.50. Maleisch Letterschrift. Leesoefeningen ten dienste van het onderwys. Drie Verzame lingen. Per stuk1.50, J. E. ALBRECHT. Klapper op de Wetboeken en het Staatsblad van Ned.-Indië, benevens op hot Byblad op dat Staatsblad. 2de druk 1816-1883. Gebonden .ƒ15.-. Idem. Vervolg. 1884. Qeb. 3.50. 1885. Geb. 3.50. Byblad op het Staatsblad van Ned.- Indiê (No. 1 - 3670). Dl. 1 -6. Geb. 37.50. Register op Dl. 1-6 1.26. Byblad op het Staatsblad van Ned.-Indië (No. 3571-4156). Dl. 7-9. Geb.ƒ18.75

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1