Djor don Ka A der gomeonte O-gstgeest is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar, aan den Morsch, tnej. Lv Trago, thana in gelijke betrekking werk zaam te Ouderkerk a./d. IJsel. Voor deze betrekking hadden zich 19 solli citanten aangemeld. Op de door Burg. en Weths. van Oegst- geest vastgestelde kiezerslijsten komen voor voor don gemeenteraad 297, voor leden van de Prov. Staten 312 en voor leden van de Tweede Kamer 313 kiezers, terwijl zich slechts één kamerbewoner ter plaatsing op de kiezers lijsten heeft aangemold. Een gelijk geval als thans voor de ver kiezing van een lid dor Provinciale Staten in hot hoofdkiesdistrict Leiderdorp plaats heeft, kwam er ook voor in 1871. Toen overleed in April Mr. C. J. H. Hoog, die in hetzelfde jaar moest aftreden en tot wiens vervanging iusgelijks nog eene aanvullings-vorkiezing moest plaats hebben. Zo had toen tegelijk met de periodieke verkiezing op 9 Moi plaats. Ds. \V. J. Pijzei, predikant by de Her vormde gemeente te Leiderdorp, heeft gisteren aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij met Mei a. s. zjjne betrekking zal neerleggen. De directeur der „Martha-stichting," eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Rijn, ontving uit Amsterdam van A. B. f 2000, J. B. 1000, freule A. H. C. Van L. f 1000, douair. Van L. geb. V. f 500, freule A. L. A. Van L. 500, dames I. f 300, L. M. 250, jhr. Van L. f 500, I. S. f 250, wed. O. f 200. Voorts ontving hy nog, behalve oon aantal giften van f 100, 50 en minder bedrag, van het comité to Rotterdam f 2-10, alles voor genoemd gesticht. Mr. J. R. Corver Hooft, oud lid van de Tweede Kamer der Staton-Generaal en vroeger in vorschillonde andere openbare betrekkingen werkzaam, o. a. als wethouder te Amsterdam on als lid der Prov. Staten van Noord-Holland, is, na eene korte ongesteldheid, te Amsterdam overleden. Gisteren, do dag dat Z. M. veertig jaren geloden Koning werd, lag ten Paleize te 's Hage een teekenboek, waarin onder scheidene personen hunne nameD plaatsten. Een hoogst achtenswaardig ingezeten* der residentie, mr. F. M. baron Van der Duyn, is Zaterdag avond op vergevorderden loef: yd aldaar overleden. Gedurende eene reeks van jaren was de afgestorvene mot het vertrou wen zijner medeburgers voroerdhy vervulde gedurende bijna 34 jaren hot lidmaatschap van den Raad on was 23 jaren lang wet houder dier gemeente. Prof. dr. J. A. Alberdingk Thym is gis ternamiddag te ruim 2 uren, op byna69-jari gen leeftijd, te Amsterdam overleden. Josephus Albertus Alberdingk Thym was een verdienstelijk letterkundige en een zoon van Joannes Franciscus Alberdingk Thym, koopman en fabrikant te Amsterdam, mede werker aan hot spectatoriale tijdschrift van Anton Cramer: „Do ArkoNoachs(1827 1834)" en leverde daarin muziekbeoordeelingen en mengelwerk. Josephus Alberdingk Thym werd geboren 30 Augustus 1820, ontwikkelde onder de lei ding van Hendrik Harmen Kiyn en Withuys zyne dichterlyke gaven en behoorde tot de vurige voreerders van Vondel en Bilderdyk. Aanvankelyk hoeft hy een en ander zonder naam of onder den pseudoniem Pauwels Fo- reostier, Buikslooter, in het licht gegeven. Tal van andere opstellen enz- zyn later door hem geschreven. IJy was ridder der orde van Gregorius den Grooten en van de Belgische Leopoldsorde. Naar het „Haagsche Dbl." uit goede bron vernoemt, hoeft d« minister van koloniën goene overeenkomst met de Maatschappy „Hol land" gesloten. By den minister bestaat even wel het voornomen gonoemde Maatschappy niet uit te sluiten van het recht de gouver- nements passagiers, die verlangen van de schoepsgelegenheden dier Maatschappy gebruik te maken, over to voeren. De Engolsche en Fransche mails hebben, voegt het blad er by, zonder overeen komst, een gelyk recht, krachtens artikel 8 van het Reglement van 1882, Staatsblad No. 125. Naar de „Heilssoldaat" meldt, zal generaal William Booth met Paschen Nederland be zoeken. Te Breda ls op 74-jarigen leeftyd overleden de gep. generaal-majoor J. F. Beekman, oud- divisie-generaal der 3de divisie, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van IC dezer, is, met ingang van 1 April 1889, t bibliothecaris aan de Ryks universiteit te Utrecht benoemd J. F. Van Someren, adsistent bibliothecaris aan de universiteits bibliotheek te Amsterdam. Bedankt is voor het beroep naar de dolee- rende gemeente te Wilnis door ds. C. J. W. Van Lummel, te Waarder. Hot stoomschip „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Maart van Port- Said; de „Eerenice" is 18 Maart van Amster dam te Kopenhagen aangekomen; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Maart van Genua; de „Pollux" is 17 Maart van Amsterdam te Triest aangekomende „Prinses Wilholmina," van Batavia naar Am sterdam, is 18 Maart te Genua aangekomen de „Drente," van Java naar Rotterdam, ver trok 16 Maart van Marseille; de „Prins Alex ander" is 16 Maart van Amsterdam te Ba tavia aangekomen; de „P. Caland" vertrok 16 Maart van Nieuw-York naar Amsterdam De audiënties van den minister van justitie op 19, en die van den minister van oorlog op 21 dezer, zullen niet worden ge houden. Gemengd Nieuws. Hot was hier Zaterdag-avond wederom niot rustig wegens liot venten mer het blad „Recht voor Allen." Nauwelyks ver toonden zich drie sociaal democraten (twee Hagenaars en een Leidenaar) op de Haarlem merstraat met genoemd blad, of weldra werden ze door eene groote menigte omstuwd. De politie achtte het eindelyk noodig hen, ter hunner bescherming, mee naar het commis sariaat te nemen. Des avonds te halfelf gingen de 2 Hage naars, vergezeld van eenige Leidsche partygo nooten, weder de Haarlemmerstraat af naar het station, gevolgd door een 200-tal jongens en volwassenen, die anti-socialistische liederen zongon, zoodat een paar agenten hen hebbon moeten beschermen. Zy zyn echter eerst nog naar buiten gegaan verder den Rynsburgschen weg op, en hebbm daar volgens geruchten nog even in een koffiehuis vergaderd, waarna zij met den trein naar Den Haag zijn vertrokken, terwyl de Jjeidsphe socialisten kalm huiswaarts gingen evonals hot overige publiek. Advocaatgeneraal Patyn heofi heden voor den Iloogen Raad conclusie ge romen in de vroeger vermelde zaken van dei spoorwegloopor en den conducteur der Holl ITzeren-Spoorweg-Maatschappy, die gebruikte retourbiljetten hadden verduisterd on verkocht Adv.-gen. achtte de middelen van cassatie volkomen ongegrond. De juridieke natuur vai hot spoorwegkaartje kon i)i casu veilig ge heel ter zyde worden gesteld, daar het hiei geldt weder ingenomen retourkaartjes. De vraag was z. i. alleen of de retourbiljetten na het volbrengen der reis door don conduc teur ingenomen, al dan niet behooren aan di- Maatschappy. Dit nu was feitelijk uitgemaak1 o. a. door de pertinente verklaring van den stationschef te Leiden, die wel degelyk kon verklaren, uit eigen wetenschap, dat de con ducteur verplicht was aan de Maatschappy te verantwoorden de door hem ingenomen kaarten. Adv.-gen. was voorts van oordeel, dat de verduistering, die volgens de pleiters eerst na den verkoop zou zyn voltooid, roeds voltooid was nadat de conducteur zich aan wederrechtelyke toeüigening schuldig maakte. Eindelyk zetto adv.-gen. nog uiteen dat onder goed geenszins behoefde verstaan te worden, voorwerpen van waarde, maar voor werpen aan een ander toebehoorende, daar gelaten dat in 't algemeen voorwerpen, absoluut zonder waarde, onbestaanbaar waren en in casu de waarde was gebleken door den ver- koop. Hy concludeerde dus tot verwerping van beide cassatieberoepen. Uitspraak 15 April. Z a t e r d a g-m orgen werd het zes jarig zoontje van B. B., in het Oostdorp, onder Wassenaar, zóódanig door een gierbok getroffen, dat hot kind dood werd opgenomen. De ouders zyn, gelyk to begrypon is, troosteloos. Heden werd o.a. behandeld voor den Hoogen Raad het cassatieberoep van den voormaligen winkelhouder van „Eigen Hulp" te Leouwarden, veroordeeld tot 9 maanden, wegens 16 verduisteringen. De conclusie strekte tot vorwerping. Uitspraak 25 Maart. De „Ben-Avon" voor Scheveningen is Zaterdag weder overeind gekomen. Tegen hoog ty kwamen do twee sleepbooten aan om hare pogingen te hervatten en het schip naar zee te krygen. De wind was goed en het water ruinr. He!- cell in kwam dan ook cistoren vlot, waarna het naar IJmuiden werd gesleept. Gisteravond ontstond opeene bovenwoning van het perceel Batavierstraat 73 te Amsterdam een vry ernstige binnen brand, waarby eene kamer en de zolder ge- deeltelyk in de asch werden gelegd. De brand weer verleende daarby hare hulp met drie brandkranon. De oorzaak is onbekend. (Hbl.) Uit het officiëele bericht o ui trent het onderzoek van den te Oud Vroen- boven op vermoeden van dolheid afgemaakten hond biykt, dat de directeur der ryks-vee- artsenyschool te Utrecht, dr. Wirtz, een hond en een konyn met hersenmerg van den be doelden hond heeft ingeënt en dat beide dieren door dolheid werden aangetast en wel de hond op 3 en het konijn op 6 Maart. Gistervoormiddag is te Drempt do woning van den daglooner W. Jansen met don inboedel verbrand. Het vee is gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een 3'/j-jarig knaapje te Zwolle bleef de vorige week met zyn schortje aan een pot kokend water haken, waardoor het zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het 2 dagon daarna aan de gevolgen is overleden. Te Goes heeft een koperslagers knecht zich by züno werkzaamheden aan de tong gewond. Do wond schijnt in aanraking te zyn gekomen met sordeelsel; althans do man is aan bloedvergiftiging overleden. In Duitschland is het weer winter. Overal ligt sneeuw, welke de wegen onbegaanbaar maakt, de spoorbanen, vooral in Oost- en West-Pruisen, verspert, rivieren doet overstroomen en veel ongemak veroorzaakt. Ten gevolge van de hevige sneeuwstormen, is op den spoorweg tusschen Korno en Wir ballen het verkeer gestremd en dus de directe gemeenschap tusschen Duitschland en Rusland verbioken. De werken van de Anaconda kopermyn in Montana zjjn voor de helft in de asch gelegd. Do schade beloopt, naar men schat, 500,000 dollars. De heer Belumarko witch, een van de 3 regenten in Servië, heeft, wegens een politiek geschil, geduelleerd met kolonel Hirschowitch. Geen van beiden word gewond. Eenigen der voornaamste hotol eigenaars te Parys zijn overeengekomen na opening der tentoonstelling bun tarief mot 20 tot 25 pCt. te verhoogen. Op den spoorweg tusschen Mon télimar on Chateauneuf-du-Rhone iseenwyn- koopor, Apostoly, door twee mannen aange vallen, op verscheidene plaatsen verwond, van 1700 fr. beroofd en vervolgens uit het raampje geworpen. De arme man werd stervende terug gevonden. In de Yernarèdemynen van Alais heeft e9ne gasontploffing plaats gehad, waar door 14 personen gedood en vyf ernstig ge wond werden. KOLONIËN. BATAVIA, 11 13 Februari. Omtrent het ongeluk met luitenant R., op Atjeh, schryft men aan het „Bat. Nbl." nog uit Atjeh De vier torpedo-myngangen, in de nabyheid van een der bentings gelegd, waren door den bandjir overstroomd geworden. Het afloopend water liet natuuriyk eene vrij dikke laag slib aebter op het land, waar het had gestaan, zoodat van de plankjes, waaronder de gevaar- lyke patronen lagen, niets meer te zien was. De Atjehers schynen eene dier patronen te hebben gevonden, «n hebben die gebruikt om den trein te doen ontsporen, over welken nihilistischen aanslag reeds omstandig is go- schreven. Nu was het natuuriyk zaak de andere patronen bytyds weg te nemenhot kon anders wel eens gebeuren dat de Atjehers het spreek woord in herinnering zouden brengen: „Wie een pnt graaft voor een ander, valt er zelf in." Dat was alles goed en wel, maar waar lagen dl» patronen? De modder had alles overdekt, zoodat men niet bepaald kon aan geven, waar de mynen aangelegd waren. Is het niet onverantwoordeiyk? Hoe zou het gaan ter zee, als alle bakens niet nauw keurig op de kaart waren aangegeven? Luitenant R. moest by den waarnemend gouverneur komen. Of hy bozwaar zag in het opzoeken der patronen? Het antwoord moet geweest zyn dat er zeer vele gevaren aan verbonden waren, wat natuuriyk is. Wel be stond de kans dat de bandjir de patronen onbruikbaar had gemaakt, maar zekerheid had men met. Enfin, het onderhoud had tot resul taat dat luit. R., een sergeant en twee mfnëiirs aan het zoeken gingen. De overste stond op een dyk in de nabyheid toe te kyken. Eene der patronen werd gevonden, werd gelicht en bleek nat, zoodat het vermoeden bestond, dat dit met de anderen ook wel het geval zou zyn. Er wordt gezocht, de sergeant vindt iets, roept luit. R. er by en terwyl men aan het nogal hard betasten is van de plaats, waar men meent dat de patroon begraven is, springt de patroon en verliezen, zooals men weet, sergeant en luitenant het leven. De overste bleef ongedeerd. Door den gouvcrnenr-goDeraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ouderwijzer der 2de klaeso bij bet op. lag. ocd. voor Enr. en met dezen gelijkgestelden M. H. Burger. Ontslagen: Wegene intrekking van zijne be trekking, corvol daaruit, do lete commies op het residentie-kantoor te Soerabaia, J. Cli. F. Manden eervol uit 's lands dienst, wegens volbrachten dienst tijd de 1ste commies op het residentie-kantoor te Se ma rang A. E. Townsend. Benoemd: Tot 2de n commies op bet residentie kantoor te Semarang, de 3de commies .1. H. De Gruiter. Departement van Oorlog. Opgedragen: Aan. den jjij het Indisch leger gcdetacbeerden lsten luit. der inf. van het Ned. leger F. W. G. Nieuwland om vóór of op 30 Maart 18S9 naar Nederland terug te keeren. Bevorderd Bij liet wapen der artillorio tot lsten luitenant, de 2de luitenant L. Do Vries. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 16 Maart, ten overstaan van de notarissen mr. J. A. F. Coebergh on mr. L. M. J. H. Kerstens: Het winkelhuis aan de Botormarkt No. 17, in bod 15,300, niet verkocht; het heerenhuis aan de Breestraat No. 134, kooper J. A.Van Lith q.q., voor ƒ6850. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het heerenhuis en erf aan de noordzyde van de Breestraat No. 60, kooper J. J. Hassel- bach q.q., voor ƒ6400; het heerenhuis met tuin aan de oostzyde van de Hooigracht No. 11, kooper H. S. Roosenburg q.q., te Zevenaar, voor 6500; het hoerenhuis met tuin aan den Ouden Rijn No. 26, kooper J. I. Planjer q.q., voor 5925een pand, bestaande uit drie benedenhuizen met tuintjes en twee bovenhuizen aan de Oude Vest Nos. 83, 85, S7, 85a en 87a, kooper mr. M. Haantjes, te Rotterdam, voor 14,325; twee pakhuisjes aan de oostzyde van de Mirakelsteeg Nos. 14 en 14a, kooper J. Rosdorff q.q., voor 560; het liuis met erf en tuintje aan do noordzijde van do Haarlemmerstraat No. 82, kooper J. H. Van Rossum Du Chattel voor ƒ6100; het huis aan de oostzyde van de Bratidowyn- steeg Nos. 1 en 3, kooper W. Hartevolt q.q., vcor 1480het huis en erf aan de Bloemmarkt No. 22, kooper J. Brummelkamp voor 5000; het koetshuis met stal en bovenwoning aan de Bloemmarkt No. 19, kooper J. W. Iloogen- straaten q.q., voor ƒ5800; het huis en erf aan de noordzyde van de Langebrug No. 18, kooper A. D. Hakkenberg Dz. voor ƒ3350; het pakhuis met kantoor en zolders aan den Stillen Ryn No. 4, kooper H. S. Roosen burg q.q., te Zevenaar, voor 7000. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. ObreenHet hoerenhuis «iet tuin en uit gang naar de Doelensteeg aan het Rapenburg No. 49, kooper J. D. F. J. Werner q..q., voor 6200. BÜITENLANIX Frankrylt. De zitting van de Kamer der Afgevaardigeo was Zaterdag weder zeer onstuimig. Daartoe gaf aanleiding eene interpellatie van den heoi Laguerre, gericht tegen den tegenwoordlgen minister van binnenlandsche zaken, den hoe: Constans. Nadat de minister-president, de heer Tirard had verklaard dat de regeering zich geen vree: zal laten aanjagen en met de grootste krach1 zal optreden tegen hen, die de openbare ord zouden willen verstoren, zeide de heer Constans minister van binnenlandsche zaken, dat 1? tot de onmiddellyke behandeling bereid "was. De heer Laguerre beschuldigde daarop de» heer Constans, in 1882 te hebbon doelgeno men aan eene finantlëele instelling, en daal voor 10,000 fr. en 250 aandeelen ten gr schenk# te hebben gekregen. De heer Laguerr horinnerde verder, dat de hoeren Floquet e Allain Targé in 1885 weigerden in een kak: net-Constans op te treden, eu hy beweerd dus dat de tegenwoordige minister van binnen landsche zaken zich aan laakbare handejipgo had schuldig gemaakt. Hij noemde den hei Constans een „ministro fraudeur."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2