t BUITENLAND. Framkrljk. De Parysche bladen geven het volledig ver slag der Kamerzitting van Donderdag, waar uit blijkt dat de radicale afgevaardigden Mille- rand en Goblet nog eene poging hebben gewaagd om de gerechtelijke vervolging, welke tegen de Boulangistische afgevaardigden werd aange vraagd, te verzachten. Hun bemiddelingsvoor stel, waardoor de „Ligue des Patriotes" althans niet op de gronden, welke de minister van justitie aanvoerde, zou worden vervolgd, werd achter door den heer Thevenet ten krach tigste bestreden en met groote meerderheid verworpen. Eveneens werd geene aandacht geschonken aan een voorstel van den ex-communist Félix Pyat het werd zelfs niet in overweging genomen om ook eene gerechtelijke ver volging in te stellen tegen generaal Boulanger. De uitslag was, gelijk men leeds weet, dat de vervolging der lieeren Laisant, Turquet en Laguerre werd toegestaan. Alleen de monarchisten, Bonapartiston en Boulangisten stemden tegen. Zoodra de uitslag der stem ming werd medegedeeld, stond Boulanger op en riep „Vive Ia République!" De twaalf Boulangisten stemden met geestdrift in met dezen kreet, welke moest dienen tot beves tiging van het betoog van den heer Laguerre, dat de Boulangisten er niet aan denken de Republiek ten val te brengen. De zitting was overigens zóó rumoerig, dat zelfs een der verslaggevers er van afziet, daarvan een verslag te geven, omdat zjjn repertorium voor dergelijke tooneelen roeds geheel was uitgeput. Na afloop zond de monarchist Prevost de Launay zijne getuigen naar den rapporteur Arène, terwijl de republikein Burdeau het zelfde deed jegens don heer De Cassagnac. Yan weerskanten werden echter terstond voldoende ophelderingen gegeven, zoodat de getuigen uitmaakten, dat er geene reden bestond voor oen duel. Hetzelfde geschiedde ook in de overige gevallen, waarin afgevaar digden zich door hunne tegenstanders beleedigd achtten. Op het veld van eer zal dus geene satisfactie noodig zijn. De groote vraag is nu, wat de regeering ,zal doen ten opzichte van de hoeren Laguerre, 'Turquet, Laisant en Naquet. Men verwachtte dat deze afgevaardigden terstond in hechtenis wouden worden genomen. Onmiddellijk na afloop van de zittingon van Kamer en Senaat, vereenigden de vier Bou langisten zich aan een gemeenscbappelyken maaltyd, in de verwachting, dat zij samen in hechtenis zouden worden genomeü, maar niets van dien aard geschiedde. Het diner eindigde zonder eenige Btoornis, evenals het feestmaal, hetwelk het bestuur der „Ligue" terzelfder uur den heer Déroulède aanbood. Om tien uren gingen de feestgenooten uiteen, zoer teleurgesteld door de mededeeling, welke hun toen werd gemeld, dat vóór den aan vang van het proces geene arrestatie zou ge schieden. Intusschen heeft generaal Boulanger eene „groote" redevoering gereed gemaakt, welke hy morgen, Zondag, te Tours zal uitspreken. De generaal zal dan spreken over hetgeen in do Kamer is voorgevallen en zyne plannen toelichten. Boulanger zal Zondag-ochtend uit Parys vertrekken en 's avonds na afloop der byeenkomst weer in do hoofdstad terugkeeren. Zooals men zich herinnert, stelde de heer Duserre dezer dagen een eisch togen den heer Henri Rochefort in om betaling van 18,000 fr. als vergoeding voor de hulp, hem indertyd by zyne ontvluchting verleend. De rechtbank heeft dezen eisch ontzegd en den hoer Duserre veroordeeld in de kosten. Graaf Pillet Will, een van de directeuren derFransche Bank, heeft zyn ontslag gevraagd, omdat hy niet kon toestemmen in de verlee ning van een voorschot van 100,000,000 fr. aan het „Comptoir d'Escompte." Hot ontslag is door de directie der Bank biet algemeene stemmen aangenomen. Daar entegen is het bericht, dat nog andere leden van het bestuur hun ontslag zouden nemen, ongegrond gobleken. Geen der andere direc teuren heeft er zelfs aan gedacht dit te doen. De ministor van financiën heeft echter be sloten een onderzoek in te stellen naar den werkoiyken stand van zaken. De heer Rouvier heeft twee der hoofdambtenaren van het departement van financiën opgedragen, den toestand, waarin het „Comptoir d'Escompte" verkoelt, nauwkeurig te onderzoeken en hem daarover verslag te geven. DaltMhUnd. De Ryksdag heeft de suppletoire begrooting betreffende de reorganisatie der artillerie en der marine naar de budgetcommissie verzon den. De heer Maltzahn beloofde, nadere inlich tingen aan de commissie te zullen verstrekken. De minister van oorlog wees op het veel betere bespanningsstelsel by het Fransche leger en op de voorgenomen hoogere belasting voor militaire doeleinden in andere landen. Voor de vierde maal is op eene oplaag der „Volkszeitung" te Berlyn beslag gelegd. Er werd voorts een onderzoek ingesteld in de kantoren van het blad, waarby alle aan wezige kopie in beslag werd genomen. Ook werd huiszoeking gedaan in de woningen der redacteurs. Brieven en andere papieren nam men in verzekerde bewaring. Door de Staten van Sleeswijk-Holstein is eene som van 100,000 mark als subsidie toegestaan voor de oprichting van een kunst museum te Kiel. De berichten uit Samoa, welke loopen tot 5 Maart, melden dat de toestand steeds kalm blijft. De beide pretendenten voor de kroon biy ven in dezelfde positie. Mataafa heeft een loger van 6000 man en Tamasese, die door do Duitsche troepen gesteund wordt, nog slechts 700. De staat van beleg en het visiteeren van schepen is opgeheven. De vreemde oor logsschepen vertoeven nog steeds te Apia. De sultan van Zanzibar heeft den Somali's, dio door dr. Peters voor zyne expeditie waren aangeworven, de landing in zyn gebied ge weigerd, maar heeft zo met eene eigen 6toom boot naar den Duitschen post Dar-es Salam gezonden. Dr. Peters heeft zich van Alexan- drië naar Aden begeven. Prins Nikolaas van Nassau, een jongere broeder van hertog Adolf, bevindt zich deze week te Berlyn met zyn gezin, bestaande uit zyne gemalin (eene dochter van den Russischen dichter Polsjkine, met wie hy sedert 1867 in morganatisch huwelyk verbonden is) en twee dochters. De prins, die den rang van generaal- majoor in het Pruisische leger bekleedt, is met bijzondere onderscheiding ten Hove ont vangen, hetgeen als eene bezegeling be schouwd wordt van den „vrede", tusschen de Huizen Hohenzollern en Nassau gesloten, toen hertog Adolf verleden jaar met zyne gemalin en zijn zoon een bezoek bracht aan keizer Wilhelm II op het kasteel Mainau. Trouwens, indien men dat een „vrede noemen wil, dan waren de vredesproliminairen reeds vastgestold toen de dochter van hertog Adolf in 1885 in het huwelyk trad met den orfgroolhertog van Baden, kleinzoon van keizer Wilhelm I. Te Berlyn echter is hertog Adolf na 1866 nog niet geweest. In België is de beweging ten gunste van de invoering van algemeenen dienstplicht weer in vollen gang. De afgevaardigde graaf d'Oultremont heeft zyn voorstel tot afschaf fing der plaatsvervanging opnieuw by do Kamer ingediend. Volgens het ontwerp van dezen officier, zal het Belgische leger op 175,000 man worden gebracht, on wel 95,000 voor den volddionst, 70,000 voor do vestingen en 10,000 voor andere verrichtingen, terwyl toch het jaarlyksch contingent, dat nu 13,300 man bedraagt, niet verhoogd behoeft te wordon. Naar aanleiding van deze zaak is een leven dige pennestryd ontstaan, waaraan o. a. ook vier generaals deelnamen, nl. de generaals Nicaise, Van der Smissen, Jolly en Brialmont.. dio hunne instemming met de invoering van den porsooniyken dienstplicht betuigden. De minister van oorlog, generaal Pontus, heeft daarin aanleiding gevonden te verbieden, dat officieren van het Belgische leger voortaan iets over militaire aangelegenheden openbaar maken. Qroot-Brlfn nIA Do ex-postmoester-generaal, de vertegen woordiger van de hoogeschool to Cambridge in het Lagerhuis, de heer Raikes, heeft de hom aangeboden betrekking van opper-com- missaris in Zuid-Afrika van de hand gewezen. By do verwerping van hot voorstel tot wyziging van de gevangenis-regelen ten be hoeve van staatkundige gevangenen, door het Lagerhuis, zeide de minister voor Ierland, de heer Balfour, dat wellicht eene verandering der voorschriften voor lichte vergapen ge wenscht wa3 en dat hy met het oog daarop een onderzoek zou doen instellen. Vnor lie echter, die tot boycotten ophitsten of wegens andere oproerige daden gevangengenomen waren, zon nooit eene dergelijke uiiz t n- worden gemaakt. De landliga ontving in 2 jaar en 10 maanden niet minder dan 261,269 pond ster ling uit Amerika. Koningin Victoria zal, volgens ie „Pall Mall Gazette", op 28 dezer van Biarritz naar Windsor Castle terugkeeren in gezelschap van prins en prinses Hendrik van Battenberg. Volgens andere Engelsche bladen zal de koningin op 20 dezer te San-Sebastian een bezoek brengen aan de Spaansche koningin regentes Christina. Sir Malet, de gezant te Londen, verricht eene ernstiger zending, dan men vermoedde. Officiéél heet het, dat hy voor familieaange legenheden over was, doch nu blykt uit her haalde conforentiën met Lord Salisbury aan het ministerie van buitenlandsche zaken, dat gewichtige plannen beraamd worden. Volgens officieus bericht heeft de gezant een formeel voorstel van Von Bismarck in handen, betref fend een Engelsch-Duitsch verbond. De vriend- schappelyke betrekkingen tusschen Frankri.ik en Engeland zouden daar niets onder lyden, doch feitelyk beoogt Von Bismarck door Engel- schehulp tot toenadering met Frankryk te geraken. De „Pall Mali" wyst op het verbond, gesloten tusschen den Oranje-Vrystaat en de Transvaal, als een bewys, dat de Hollanders in Zuid-Afrika langzaam maar zeker streven naar de suprematie. Het blad beveelt de be noeming van lord Lorne aan tot „High Com missioner" in Zuid-Afrika, waar een man van invloed en een goed administrateur noodig is. Spanje. Te Zafra, in Zuid-Spanje, is de wet, waarbij het verhoor van crimineels zaken voor eene jury weder wordt ingevoerd, voor het eerst toegepast. Een man, die op beschuldiging van moord voor eene jury terechtstond, werd door deze vrygesproken, daar de jury van oordeel was, dat, volgens zekere bepalingen van het strafwetboek, een moordenaar in buitengewone omstandigheden kon worden vrygesproken. Dit voorbeeld wettigt veler vrees, dat dergelyke vryspraken onder de nieuwe wet niet zeldzaam zullen zyn, vooral op het platteland. Do Kamer heeft toegestaan het uit geven van kleine schuldbrieven, De regeoring weigerde de looning der stad Barcelona 30 millioen te garandeeren. De minister van marine heeft verklaard te zullen aftreden, wanneer zyn budget besnoeid wordt. Zoodra de Spaansche Cortes weder byeen komt, zal de reconstructie van de Kathedraal van Sevilla ter sprake worden gebracht. Het beroemde kerkgebouw dreigt in elkaar te zakken en men berekent dat 51/, millioen gulden voor do restauratie noodig zal zyn, terwyl dan nog onzeker is, of het architecto nisch monument duurzaam zal zyn te be houden. Servië. In Servië gaan de regenten voort de hooge staatsambten met partygenooten te bezetten. Pera Theodorevic, koninklyk commissaris by de Nationale Bank, en Rascha Miloschevic, secretaris by het ministerie van financiën, zyn ontslagen. Koning Milan blyfc zich in politieke kringen bewegen en verklaart alle Europeesche hoven te gaan bezoeken. De agitatie voor den terug keer der koningin wordt krachtig voortgezet allerwegen worden portretten van haar ver spreid. Een eigenaardig schryven is van haar ingekomen aan het consistorie, in ironiscben vorm gesteld, waarby zy haar dank betuigt voor de „snelle en rechtvaardige echtschei ding" door dat college uitgesproken. In Russischgezindo kringen wordt staande gehouden dat koningin Nathalia zonder toe stemming in het land mag terugkeeren, wegens de onwettigheid der scheiding en dien tengevolge verkeeiden titel in bet verban ning8decreet. Vereenlirde Staten. Do „New-York Herald" meldt uit Washing ton dat de heeron Phelps, Kasson en Bates door president Harrison benoemd zyn tot veitegenwoordigers der Vereenigde Staten b(j do Samoa conferentie te Berlijn. De heer Bates, die indertyd buitengewoon commissaris op Samoa was, heeft verklaard dat vóór alles do vorige toestand aldaar hersteld moet worden. Op de conforentie zullen de Vereenigde Staten beslist weigeren het voorstel van Duitschland aan te nemen om den Samoa- in-hip-l onder de macht van eene mogend beid te plaatsen. Parnells moeder woonde te Philadelphia pene meeting van 5000 pprsonen by, die hunne sympathie voor Parnoll wilden betuigen. De gouverneur presideerde; ten slotte werd 10,000 pd. st. ingeschreven voor het Parnell- verdedigingsfonds. Zuid-Afrika. Dr. A. E. J. Krause, tweede strafrechter in den O.-Vrystaat, is benoemd tot staats- procureur dezer republiek en heeft die benoe ming aangenomen. De heer Krause is een geboren Vrystater en zoon van dr. Krause te Bloemfontein. Na zyne voorbereidende oplei ding aan het Grey College te Bloemfontein ontvangen te hebben, ging hy naar Duitsch land, waar hy te Berlyn aan de universiteit studeerde. Volgens Duitsche gewoonte, bracht hy eenige semesters aan verschillende hooge- scholen door en promoveerde te Heidelberg. Na zyne promotie begaf hy zich naar Leiden, waar hy ruim oen jaar lang de colleges van de juridische professoren by woonde. Naeenigen tyd met succes als advocaat te Bloemfontein gepraktizeerd en gedurende de ziekte van den heer Veis als waarnemend staats-procureur geageerd te hebben, werd dr. Krause na het overlyden van dien heer aangesteld als staats- procureur van den O. V.-S. Dat hy zegt „De Volksstem" als zoodanig algemeene tevredenheid gegeven heeft, valt licht af te leiden uit het feit, dat, zoodra er eene vaca ture kwam in de rechtbank van don O. V.-S., deze betrekking aan den heer Krause werd aangeboden. IS GEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Reeds sedert eenigen tijd ?yn in dit winter seizoen de leden der Schilders- en Behangers- Vereeniging in gedachte verdiept over hunne medemenschen, die 's winters als 't ware niets te noemen hebben als hun bestaan of inkomen om met hun gezin het leven te houden. Het zyn n.l. de werkloozen. Langs dezen weg bestaat by hen 't plan de liefda digheid der patroons in te winnen, die zich gelukkig mogen noemen des zomers een aan tal ondergeschikten arbeid te kunnen ver schaffen, hetgeen des winters natuuriyk niet zoo is, en zelfs zeer weinigen eene sobere bete broods met dien arbeid mogen verdienen, wat voor den patroon dan ook geen gulden tyd is. Ons doel is echter niet te vragen, maar een middel te vinden om dien werkloozen in den winter toch iets te kunnen verschaffen wat strekken kan tot een weinig onderhoud voor hun gezin, hetgeen naar ons inzien op eene gemakkelyke wyze kan geschieden, wan neer b. v. de patroons de goedhoid hebben om eiken Zaterdag, als de ondergeschikten hun loon ontvangen, eene bus te vertoonen, wolke hun verschaft zal worden, dat elk werkman daar eene kleinigheid (al is 't één cent) inwerpt. Wy vertrouwen wel, indien de patroons zoo bereidwillig willen zyn, dat het aardig wat zal opleveren om den werkloozen in den winter een weinig onderhoud te verschaffen, op die wyze als b. v. de Voreeniging „Uit Liefde" werkt om levensmiddelen aan te be stoden en hun met een bewys dio levens middelen te kunnen laten afhalen. In het volste vertrouwen dat dit een goe den byval Jal vinden, zullen wy over eenige dagen den patroons die bus ter hand stellen. Het Bestuur der Schilders- en Behangers- Vercenigim alhier. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk kon, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongoplaatst ter zyde gelegd. O.-I. MAIL»ÏE*STEV. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Nod. Zeepost) 15 en 29 Maart; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 22 Maart; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 26 Maart; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Ned. Mail) 19 Maart; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 23 Maart; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 30 Maart; laatste lichting aan het postk.'s nam. 12.15 en alleen voor brieven en briefkaarten 3.50. RECLAMES. Hooge ouderdom: neemt anti-galachtige Delacre Pillen. In alle Apotheken.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6