*•.8921. Maandag 18 Maart. A*. 1889. Leiden, 16 Maart. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. FRU8 DBZKR COURANTi T«a laüezi pta I mundon,1.10. Fium pc? f«üi.ï.io. Aftwuderiyk» Socam.0.05. es-'jj.a™. De oproeping tot bijwoning der algemeene vergadering van de afdeeling Leiden der „Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" werd door een vrij talryk publiek beantwoord. De kleine zaal van het Nutsgebouw was gisteravond geheel bezet, zoowel door mannelijke en vrouwelijke perso nen uit den minderen stand als door meer- gegoeden, waaronder ook dames. Als spreker trad op de oud-hoogleeraar van de Groningsche universiteit, dr. J. J. P. Valeton, die in boeiende, krachtige taal het doel der Vereeniging, dat reeds door haren naam wordt aangeduid, nader uiteenzette en in herinnering bracht de vele verwoes tingen, welke er door de alcoholische dranken onder het menschdom waren aangericht en tot welke diepe ellende velen, zoowel zedelijk als lichamelijk, door het gebruik of misbruik daarvan waren vervallen. De strjjd, welke de Vereeniging tegen dien kanker der maatschappij heeft aangebonden, is niet van de gemakkelijkste. Wat ze zich tot taak heeft gesteld, is voor velen misschien een ideaal, iets onmogelijksmaar immers zoo veel wat vroager ook voor onmogelijk werd ge houden, is reeds gebleken tóch mogelijk to zijn. Naast de vele moeilijkheden en tegenwer king, welke de Vereeniging nu en dan onder vond, wees spreker ook op tal van gunstige resultaten, welke waren vorkregen, terwijl haar optreden ook op het gebied der wet geving in de laatste jaren niet zonder vrucht bleef. Met den gloed der overtuiging wekte de redenaar allen op om, hetzij in het openbaarj hetzij ieder in zjjn kring, mede te werken aan het schoone, verheven doel, niet enkel om het misbruik, maar zelfs het gebruik van alle sterke dranken tegen te gaan. Alleen door algeheele onthouding, door geheele af schaffing kunnen zoovele schromelijke feiten, als waarop da statistiek thans kan wijzen, worden voorkomen. In de plaats daarvan kan het grootste geluk, kan meer welvaart treden. Voorbeelden waren er in menigte aan te halen om dit te bewijzen. Van den Staat kan in dezen niet alles worden verlangd. Een radicale maatregel zou wel zijn als de Regeering den invoer verbood van het bekende „overgehaalde", dat tot ver krijging van den sterken drank dient. Maar dit is even onmogelijk als dat ze den storm zou willen doen bedaren en do'watersnooden doen ophouden, om, evenals de verwoestingen, welke de sterke drank aanricht, ook de ver schrikkelijke gevolgen van storm en waters nood te keeren. Ten einde invloed op het gebruik van alco holische dranken uit te oefenen, zou misschien het eenige middel z(jn om het toekennen van het kiesrecht er van afhankelijk te stellen; om by de stembus te vragen of men al dan niet afschaffer is. Of zulk een denkbeeld echter ooit tot uit voering zal komen, daaromtrent durfde spr. geen beslist oordeel uit te spreken. Wat nochtans wèl uitvoerbaar ia en waar van spr. groote verwachting koesterde, achtte hy dat dichters en componisten zich opge wekt gevoelden om liederen te maken, welke de nationale ramp teekenden, en die liederen op muziek te zetten, zóó. dat dewyzeervan populair werd, waardoor zoo menig walgelijk l ed van den tegenwoordigon tyd zou moeten verdwijnen. Wel is er op dat gebied reeds het een en ander gedaan, maar nog niet genoeg. Men wordt zoo spoedig hopeloos en laat den moed zinken. Spr. echter niet. Hy blijft vol vuur blaken voor de goedazaak, wolk - bij voorstaat, welke hy met hart en ziel i toegedaan evenals zoo velen. Zjj moeten ocin er in aantal nog be langryk toenemen. Daarom riep hy allen op ren strpde tegen den gemeenschappeiyken vijand, welke ook die is des vaderlands. Luide deed hy den wapenkreet daartegen klinken, met den wensch dat deze steeds meer en meer mocht worden herhaald. Aan dien wensch sloot zich van harte aan de president der Leidsche afdeeling, de hoog leeraar dr. J. Offerhaus Lz., die zyn vroegeren leermeester dank zeide voor hetgeen hij dezen avond had doen hooron, voor de schoono woor den, door hem gesproken, en waaruit hy wederom veel hoeft mogen leeren. Dank bracht hy ook aan hen, die in zoo grooten getale van hunne belangstelling in de Vereeniging hadden getoond; doch hy hoopte dat hot bij hunne tegenwoordigheid niet enkel zou bly- ven. Het zaad, hier dezen avond gestrooid, ontkieme en groeie weelderig opEen bewys daarvan zy, dat velen zich bij de Vereeniging aansluiten, opdat men nog meer dan vroeger werkzaam kunne zyn! Het lidmaatschap kost slechts 50 cents in het jaar, dus maar één cent per week. Voor iemand, die geen gebruik van sterken drank maakt, kan dit geen be zwaar opleveren. Meerdere bydragen zyn natuuriyk welkom. Vóór het sluiten der vergadering werd den aanwezigen in druk een nieuw „Volkslied" rondgedeeld, dat vervolgens op de wyzo van het „Wien Neerlandsch Bloed" staande werd gezon gen en eindigde met het volgende couplet: Wy weten 't, ach! de stryd is zwaar: 't Kost zelfverloochening Maar nimmer was een strijd zoo waard De grootste opoffering. Komt, roepen wy tol God om hulp, Voor 't arme Nederland: Verlos, o God, van sterken drank, Ons dierbaar Vaderland. By het verlaten van het gebouw werd den bezoekers bovendien nog eene brochure over handigd, getiteld„Aan het sterfbed oener moeder", waarin op vertellende» toon even eens worden aangetoond de rampzalige ge volgen, waartoe de sterke drank kan voeren. Het bulletin van het Loo luidt heden dat de toestand des Konings ook de laatste dagen over het geheel onveranderd bleef en voor het oogenblik niet ongunstig is. By het heden ten paleize te 's-Hage ter lezing gelegde en hierboven vermelde bulletin, was het volgende gevoegd: „Het biykt noodig er eens en voor al op te wyzen, dat de officiëele bulletins in de Staats courant en aan het koninkiyk paleiR alleen vertrouwbare berichten bevatten. Van iedere merkbare verandering in den toestand van den Hoogen Lydor wordt zooveel mogelykin de officiëele bulletins dadelijk mededeeling gedaan. „Het geven van tydingen is aan Zynor Majesteits dienstpersoneel ten strengste ver boden. ten einde het verspreiden van geheel onjuiste berichten, zooals dagelijks voorkomt, tegen te gaan. „In de laatste drie maanden heoft Zijne Majesteit nagenoeg geene, en nooit hevige, pijnen geleden; van het toepassen van pijn stillende middelen behoefde dan ook tot nu toe, gelukkig nooit sprake te zyn. „De berichten in verschillende dagbladen, buiten de officiëele bulletins, komen zeer zelden en slechts by toeval met de werkelijkheid overeen. Zy worden gegeven door personen, daartoe gerechtigd noch bevoegd en die u i t den aard der zaak onmogelijk goed ingelicht kunnen zyn." De Commissie van Rapporteurs uit de Provinciale Staten omtrent het Regeenngs voorstel tot wyziging der provinciale kiestabel in Zuid-Holland, heeft de denkbeelden dor meerderheid by het afdeelingsonderzoek «aarn- g.-vat in een breedvoerig gethoti eerd besluit, dat zij ter goedkeuring aan do Staff voorlegt. Daarin stellen <l<- rapporteure o. a. voor dat de Staten ar. den minister van binnen- landsche zaken te kennen geven dat dit onderzoek hen al dadelyk niet heeft kunnen brengen tot de overtuiging, welke de Regee ring in den aanvang van de nota van toe lichting als de hare bely'dt, dat nameiyk „eene wyziging van de verdeeling der provin ciën in kiesdistricten en van het aantal der in elke provincie te kiezen leden voor de Staten noodzakelijk" is, ten einde dus de wanverhouding weg te nemen, „welke met betrekking tot het aantal leden der Staten zoowel tusschen de verschillende kiesdistric ten in ééne provincie als tusschen de pro vinciën zei ven" bestaan zoude; dat dan alleen in het voorstel van de Re geering zou moeten worden berust, wanneer bleek dat de indeeling van de districten, zooals die is aangenomen by de verkiezingen voor de Tweede Kamer, toevallig geheel overeenstemde met die, welke door het pro vinciaal belang geboden wordt dat zulk eene overeenstemming echter niet bestaat en ook onmogeiyk bestaan kan, om dat de voorgestelde indeeling niet de vrucht is van een ook maar oppervlakkig onder zoek naar aard en omvang van de groote belangen, welke in de provinciale gemeen schap betrokken zyn, maar van buiten af aan de provincie wordt opgelegd en met niets anders rekening houdt dan eenerzyds met het cyfer van de bevolking en anderzyds met het feit dat de verschillende deelen van het district aan elkander behooren te grenzen; dat wat er ook moge te zeggen zyn voor de voorgestelde splitsing van groote gemeenten by zuiver politieke verkiezingen, als het om de uiting van individueele meeningen omtrent algemeen regeeringsbeleid te doen is, zy in elk geval geen zin heeft by verkiezingen, welke, zal het goed zyn, leiden moeten tot eene vertegenwoordiging van al de groote be langen, in do provinciale gemeenschap levende, en wel op ruimer of minder ruime schaal, al naargelang van het gewicht, dat elk belang in deze gemeenschap inneemt; dat zy met Gedeputeerde Staten van oor deel zyn dat het plan van verdeeling, zooals hunne voorgangers dit in 1851 ontwierpen, behoudens enkele wyzigingen misschien, ook nu nog het beste is dat voor dit gewest zou kunnen worden aangenomen, en dat zy daarom de vrijheid nemen dat plan, zooals dit achter het advies van Gedeputeerde Staten werd afgedrukt, aan de byzondere aandacht van de Regeering te onderwerpen dat intusschen, hoe de Regeering ook over dit plan moge oordeelen, zy in elk geval eer biedig verzoeken dat van de nu ontworpen regeling worde afgezien, omdat de Regeering die niet zou kunnen invoeron zonder de zelf standige vertegenwoordiging van de provin ciale gemeenschap te vernietigen en dus de gewichtigste belangen van dit gewest te mis kennen. Tevens stelt de commissie van rapporteurs den Staten voor aan Gedeputeerde Staten den dank der vergadering te bréngen voor hun voortreffelijk praeadviss en hen uit te noodigen afschrift van dat advies, tegelijk met het hier boven vermelde besluit, aan den minister van binnenlandsche zaken te doen toekomen. De zwakte van den Amsterdamschen hoogleeraar Alberdingk Thym nam in den afgeloopen nacht toe. Overigens was de nacht rustig. De majoor H. I. Krantz is aangewezen tot voorzitter van de commissie voor het toe latingsexamen aan de Kon. Mil. Academie. Te Groningen is overleden prof. dr. J. P. Van Braam Houckgeest, sedert 1877 hoog leeraar in de ontleedkunde. Hy stierf plot seling, in de volle kracht des levens, op 50 jarigen loeftyd, aan inwendige verbloeding. Aan do Groningsche universiteit sedert de invoering der wet op het hooger onderwijs verbonden, was hy zeer spoedig de vriend j der sti f.enten en van zyne arobtgenooter ge- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—6 regelt 1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Orootere lettert nttr pliitirulmte. Voor het la- eitietren buiten de ttad wordt 0.10 berekend. worden, en verheugde hy zich in de stad zyner inwoning ook in ruimeren kring in de alge meene sympathie. Van Braam was eene be- minnelyke persoonlykheideenvoudig en goed hartig; levende voor het hooge ambt, dat hem op betrekkelyk jeugdigen leeftyd ten deel viel; zich bewust van de eischen, die den man der wetenschap werden gesteld. Zyn verscheiden stemt diep weemoedighet maakt in de faculteit der geneeskunde eene plaats ledig, die waardig was bezet; het berooft de universiteit van eene kracht, die oprecht en innig aan haar was verkleefdhet vaagt plot seling een leven weg, dat bestemd scheen ook in den dienst van het algemeen belang veel goeds nog te wrochten. Geen wonder dat de verslagenheid over zyn dood eene alge meene is, en de deelneming oprecht in den zoo zwaren rouw van zyn diep getroffen gezin. Voordat hy het ambt van hoogleeraar aan vaardde, had hy eerst als officier van ge zondheid 1ste klasse by het Ned. leger en later als leeraar in de ontleedkunde aan de kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht den 6taat en de wetenschap ge diend. (P. G. Ort.) Naar men verneemt, heeft de ministor van koloniën bepaald dat de gouvemements- passagiers en -goederen voortaan niet enkel meer door de stoombootmaatschappyen „Neder land" en de „Rotterdamsche Lloyd", maar ook door de in den vorigen zomer opgerichte stoombootmaatschappy „Holland" zullen wor den vervoerd. Maatschappy tot Bevordering der Toon kunst. Afd. 's-Gravenhage. "Woensdag 20 Maart a. s.„Die Grosse Passions Musik", nach dëm Evangelisten Matthiius, fiir Solo- stimmen, Doppel Chor, Doppel-Orchester und Orgel, componirt von Johann Sebastian Bach. Directeur: de heer S. De Lange. INGEÜONDEN. Prinsesse-liedje. (Wyze: Wilhelmus van Nassauwe.) Een dochter van Oranje Ben ik, het Koningskind; Verwant wel aan Germanje, Maar vaderlandsch gezind. Hier, in dit land, geboren, Behoor ik aan myn land; En blyf het toebehooren Als trouw- en liefdepand. Ik ben dat klein Prinsesje, Dat in uw harten leeft, Waarvoor zelfs 't oude beetje Wel eens gebeden heeft. Ikzelf heb ook gebeden, Als kind aan Moeders schoot; En doe het ook nog heden En ben ik eenmaal groot: O God van myne vaadren, Die Neerland hebt behoed, Die in myn hart en aadren My gaaft echt Neerlandsch bloed, Gun my daarby den zegen Van vaderlandschen zin; Maak my het volk genegen Uw liefde stort my in. Dat ik zoo 't volk beminno Als ik naar liefde haak; En, ben ik Koninginne, Het eens gelukkig maak. Maar spaar nog lang myn Vader, Die nu myn Koning is; Voor wien 'k U biddend nader, Dien ik zoo noode mis. Geef ook het volk te bidden, Voor hem en ook voor my, Dat hy toch in ons midden Nog lang de Koning zy. En dan, o Albehoeder! Verhoor een biddend kind: Laat mij nog lang mijn Moeder, Die mij zoo iunig mint. v. r.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5