wederom lijdende is aan de pynlyke kwaal van^vroeger. Heden is er te 's-IIage soirée dansante bij den heer Cremers, oud minister van buiten- landsche zaken, lid van de Tweede Kamer. Wij vernemen dat de KoDing de besluiten betreffende het militie-contingent en de mach tiging tot beëediging van het Kamerlid mr. Mutsaers geteekend heeft. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 Maart van Port Said; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 13 Maart Perim; de „Leerdam", van Nieuw York naar Amsterdam, is 14 Maart Dover gepasseerd. Het Leidsche Tooncel. Bijzondere, eigenaardige omstandigheden staan ons niet toe hot gisteravond hier ten toonoele gevoerde drama „Rooie Hannes", van onzen stadgenoot Emile Seipgens, aan eene uitvoerige en tevens onpartijdige critiek te onderworpen. Genoeg zij het, dat het door een buitengewoon talrijk en uitgelezen publiek met enthusiasme, met geestdrift ontvangen is. Elk bodrijf werd luide toegejuicht. Mej. PoolmaD zag zich vereerd met een prachtiger, ruiker. Die eer was den auteur echter niet beschoren. Wel mocht nog onlangs do heer Van der Lindon bij de opvoering van zijn „Catharina en Lambert" een tweotal prachtige kransen en een geschenk van het Leidsche publiek ontvangen wel ziet de heer Rosier Faassen bij elke première van een door hem geschre ven tooneelspel zich met laurieren beladen, hem door of uit naam onzer ingezetenen geschonken, de heer Seipgens mocht dat genot niet deelachtig worden. Men riep don auteur voor het voetlicht, meer niet. Ongetwijfeld heeft men het zegel willon drukken op het: „Niemand is profeet in zijn eigen land." Voorwaar erg bemoedigendMr. L. E. Gemengd Nicnvra. Hedenmorgen rukten de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, ver- eenigd uit, onder bevel van den kapitein Meischke, tot het houden van eenige exer- Citiüq op de iïr^aldrift onder Wassenaar. Het '-Vnorgjj van hev regiment haalde de troe- muziD-. aan „de Vink" af. pen omstreeks halfem. b y t - Twee Het gestoorde on„ „mstroek(J vuilnislieden zaten hedenmorgen elf uren hun ontbijt - zeker het tweede TÖ nuttigen, op eene vuilnisschuit, welke ge legen was in den Stillen Rijn, aan de zijde van de Aalmarkt, tegenover de Waag. Door welke oorzaak was onzen berichtgever niet juist bekend, misschien ontbeet één vuil nisman niet „rustig"kort en goed, één der beide personen kwam ontbijtende in het water terecht. Zijn dischgenoot ging, om hem ter hulpe te komen, over den kant der schuit liggen, helaas te ver, want ook hij gevoelde zich weldra buitengewoon nat. Gelukkig werden daarna do beide mannen uit het element, wel voor visschen, maar niet voor vuilnislieden bestemd, gered en in optocht de Waag binnengeleid, zeker niet om aldaar te doen onderzoeken hoeveel zwaarder ze waren dan vóór het ongeval, maar om van den schrik te bekomen en voor één der geredden om zich het bloed, dat hem langs het aangezicht vloeide, af te wissohen. Hedenmiddag omstreeks twaalf uren is een manspersoon, die niet meer in staat was met vasto schreden in rechte lijn zijn weg te vervolgen, wegens het te over vloedig gobruik van alcoholisch vocht, in den Ouden Rijn te water geraakt. Tweemannen, die op het oogenblik der te-water daling voorbijkwamen, redden den drenkeling. Eindelijk is het der politie te Leiden mogen gelukken de daders van de in don laatsten tijd in den omtrek van Leiden gepleegde diefstallen van kippen, konijnen enz. te ontdekken. Van Zondag- op Maandag-nacht jl. werd er op drie verschillendo plaatsen diefstal ge pleegd, twee er van op gesloten erven, doch met oen roeibootje te bereiken. Men had zelfs een der hokken, waarin 11 kippen en één haan waren gozeten en welk hok aan den open baren weg stond, van den wal in het wator geworpen, om zoodoende de dieren eerst te verdrinken, waarna het hok werd opengebroken. Onmiddellijk werden door de politie drie verdachte personen aangehouden, waarbjj do 15 jarige broeder van do thans gedetineerde gebroeders Sterrenburg, die echter ontkenden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal en opgaven, dien nacht in den Blauwpolder te heb ben gevischt. Inmiddels was door de politie een inval gedaan by een bekenden opkooper van gevogelte, alwaar eenige kippen en konij nenbouten werden gevonden, nadat hy eerst verklaard had, geen bouten of levend gedierte in zyn bezit te hebben. Aangezien hy verdacht wordt meermalen gostolon goed te koopen, werd ook hy aangehouden. Na een lang en uiterst moeiiyk onderzoek begonnen de aangehoudenen voor de verkregen bewyzen te zwichten en bekenden de dieven aan de Haven 8 kippen en één haan, aan den Rynsburgersingel vier konynen en aan de Volmolengracht de door hen verdronken 11 kippen en één haan te hebbon ontvreemd, welke diefstallen gepaard gingen met braak; alsmede dat zij ook meer dere diefstallen hadden gepleegd. Ook de koopman viel toen door de mand, en bekende dat hy dien nacht tweemalen kippen en konynen van de dieven in ontvangst had genomen, den eersten keer te 12 uren en den tweeden keer te halfvyf, voor al het welk hy f 10.25 aan de dieven had betaald. Heden zyn do dioven, maar ook de koop man, naar 's-Gravenhage overgobracht, alwaar zy ter beschikking van den officier van justi tie zyn gesteld. De Haarlomsche rechtbank, giste ren uitspraak doende in de zaak der bestormers van het Heils leger te Beverwyk, veroordeelde Pieter Van Lieshout tot drie maanden, Jaap Bloem en Gerbrand Van der Kolk ieder tot ééne maand gevangenisstraf. Voorts J. Jz. Buur, beschuldigd van diefstal van schapen in den Beemster, tot één jaar. Het „"Weekblad van het Recht" bevat een breed gemotiveerd vonnis van het kantongerecht No. 3 te Amsterdam, waarby beslist is dat de houder van een klassikaal lot in de Slaatslotery by verwisseling voor eene volgende klasse geen recht heeft op hetzelfde nummer. Tegen Fortuyn, die gisteren voor de rechtbank te Heerenveen terechtstond wegens oene doer hem gehouden opruiende redevoering, is door het O. M. 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Te Madrid is de bevestiging ont vangen yan het bericht, dat de Spaansche mailboot „Remus" naby do Philippynsche eilanden is vergaan. Zy had een troop soldaten aan boord, waarvan er 42 verdronken en 127 veilig aan wal werden gebracht. BUITENLAND. Frankryk. De Kamer van Afgevaardigden beraad slaagde gisteren over het regeeringsvoorstel, om haar te machtigen tot gerechtelijke ver- "nlffine ttór afgevaardigden Laguerre, Laisant en Turquet, als beï! 'uirslodon van de „Ligue des Patriotes." De heer Laguerre hield eene scherpe rede voering. Nadat hy betoogd had dat de „Ligue des Patriotes" geeno geheime vereeniging is, zeide hy o. a.: „Gyzelven zyt de samen zweerders; gy, die tegen het algemeen stem recht in verzet komt. Eene coterie heeft zich meester gemaakt van het gezag. Maar uwe vervolgingsmaatregelen zullen het oogenblik verhaasten, waarop het land de Kamer met walging zal wegjagen". De spreker werd tot de orde geroepon. De rapporteur Arcne verweet hun, die zich republikeinen noemen, dat zy deel uitmaken van het praetoriaansche leger van Boulanger. Laatstgenoemde stond by het hooren dezer woorden van zyne zitplaats op, kruiste de armen en scheen door zijne houding de meer derheid te braveeren. Nadat met 318 tegen 214 stemmen de discussie gesloten was verklaard, verleende de Kamer met 334 tegen 227 stemmen de machtiging tot vervolging. Na de zitting hebben verscheidene leden olkander hunne getuigen gezonden, o. a. tus- schen de heeren Arène en Provost De Launay, Burdeau en De Cassagnac, Pichon en Laguerre. Ook door den Senaat is de door de Regee ring gevraagde machtiging tot gerechteiyke vervolging van den heer Naquet-, met 212 tegen 58 stemmen verleend. De heer De Freycinet, minister van oor log, zal ad interim de portefeuille van marine waarnemen. Uit de byzonderheden, welke de Fransche bladen mededeelen betreffende het plotseling ovoriyden van den minister van marine, admi raal Jaurès, biykt dat de minister Woensdag middag nog eene vergadering der begrootings commissie heeft bygewoond en daar nog het woord voerde, toon aangelegenheden, welke zyn departement betroffen, ter sprake kwamen. Om twee uren verliet de minister, verge zeld door zyn adjudant, hot\Palaie Bourbon", ten einde zich naar het ministerie van marine te begeven, maar op de Place de la Con corde werd hy plotseling ongesteld. Met be hulp van den adjudant gelukte het hem nog zyne woning in de Rue Royale te bereiken. Men riep terstond geneeskundige hulp in, doch de geneesheeren konden niet meer hel pen. 's Avonds om elf uren overleed admiraal Jaurè3, sedert 23 Februari minister van marine, in den ouderdom van 03 jaren. De inspanning, welke het nieuwe ambt van hom eischte, was te zwaar geweest voor zyn gestel. „De staatkunde zegt de „Figaro" heeft den oud-stryder gedood." De „République franeaise" brengt eene warme hulde aan Gambetta's medestryder. Jaurès is de laatste van het viertal Chansy, Gou- geard, Jauréguiberry, Jaurès hetwelk Gambetta in den tyd der nationale verdedi ging wakker ter zydo stond. Het opportu nistisch orgaan beschouwt daarom den dood van admiraal Jaurès, „de burgor zonder blaam", als een groot verlies voor de republiek. Servië. Koning Milan ontving Dinsdag don corres pondent der „Neue Freie Presse", die te Belgrado gevestigd is, en sprak met hem zeer uitvoerig over do redenen, waarom hy was afgetreden. Hy deelde mede dat hy don keizer van Oostenryk in October reeds van zyn voornemen had kennisgegeven. Zyn aftre den zou Oostenryk geene schade berokkenen. Ook Ristics zou door de bestaande verhoudin gen en de nabuurschap gedwongen wordon zyn steun te zoeken by Oostenryk. Hy zou dit niet van harte doen, zooals Milan, maar uit verstand, op grond van koele overweging. Ristics heeft Milan gezworen de kroon te behouden en de ministers naar believen zich te laten verslyten. Dit kon ik niet doen zeide Milan omdat ik geen koning kon zyn, die slechts, als een pop van zyne minis ters, de stukken ondertoekent. Ook kon ik myne overtuiging niet opofferen, dat vorst te zijn in modernen, constitutioneelen zin, in de Balkanlanden voorloopig oen onding is. Des niettemin had ik in myn stryd, waarin ik alleen stond tegenover velen, volhard tot myn laatsten ademtocht, wanneer ik niet overtuigd ware geweest, dat in landen als Servié een regentschap, zooals ik dit wenschte, een groot voordeel is. Wat in Spanje gebeurt, dat zweefde my voor den geest. Tegen een kind vecht men niet. Sedert een kind in Spanje op den troon zit, is de tyd der pronunciamento's er voorby. Men noemde my oen verrader! Vergeet men dat ik in het Oosten leef, waar politieke haat niet slechts do partyen, maar ook de vorsten snel verslyt? Griekenland zette koning Otto af, Rumenië zjjnen Cusa; Bulgarye wierp zelfs zyn zegevierenden Bot tenberger uit; en hee ging het met myne voor gangers in Servië? Ik trad af, om myn land, myne dynastie, miiue politiek voor gevaarlyke veranderingen te behoeden. Ten slotte verklaarde Milan, dat by over een jaar, nadat hy Spanje en het Oosten had bezocht, zou terugkeeren om zelf zyn zoon op te voeden. Zyne betrekking tot zyne vrouw is voorgoed verbrokenook heeft deze in politiek en staatsrechteriyk opzicht in Servië niets meer te zeggen, daar de nieuwe grond wet eene koningin zelfs niet vermeldt. (IV. R.) Telegrammen. PARIJS, 14 Maart. In de arrondissementen Rysel en Kameryk hebben de werklieden opnieuw den arbeid gestaakt; te Roubaix is men bevreesd voor eene algemeene werk staking, waaraan 100,000 werklieden zullen deelnemen. De toestand te Armentières is ook weder ernstiger. De beroemde Spaansche zanger Tam- berlik is overleden. BELGRADO, 14 Maart. De geruchten, welke gewagen van den dood van koning Milan door zelfmoord, zyn geheel uit de lucht ge grepen Do ex-koning is integendeel zoo ge zond mogelyk. Mot zekerheid wordt gemeld dat koningin Nathalie geenszins het plan koestert naar 8ervië terug te keeren. ATHENE, 14 Maart. De werkzaamheden aan het kanaal van Korinthe worden voort gezet, hoewel door sommigen het tegendeel beweerd wordt. Intusschen worden or troepen heengezonden om eventueele wanordelykheden te voorkomen. ROME, 14 Maart. Ter gelegenheid van den 45sten verjaardag van den koning werd onder grooten toeloop der bevolking eene revue ge- 7 -S, J houden over het garnizoenvooral "de kroon prins, voor het eerst als kapitein aan het hoofd van zyne compagnie, werd luide toege juicht. Hedenmiddag begeven zich de koning en de koningin met groot gevolg naar de Prati di Castello, om den eersten steen te leggen voor het nieuwe paleis van justitie. MALTA, 14 Maart. Ten gevolge van den hevigen wind, is het gestrande Engelsche pantserschip „Sultan" hedenmorgen gezonken. WEENEN, 14 Maart. Het gerucht, dat de Oostenryksche regeoring militaire maatrege len aan de Servische grenzen zou nemen, wordt tegengesproken. DUBLIN, 14 Maart. Men is gisteren over gegaan tot nieuwe arrestatiën, in betrekking staande met den moord op den inspecteur van politie Martin. Wat betreft het incident, voor korten tyd in de kerk van Gweedore voorgekomen, meldt men dat de geestelyke Byrne den offi cier gerechtelyk vervolgt, die zyne troepen macht uit de kerk liet gaan. BRUSSEL, 15 Maart. De „Indépendance beige" ontvangt uit Luxemburg de volgende mededeeling: De zyn ontslag genomen heb bende afgevaardigde ter Ryksdag Antoino is van hier naar Parys vertrokken. Hij zal daar eene byeenkomst hebben met zyne staatkun dige vrienden en de beweeggronden tot de noderlegging van zyn mandaat als afgevaar digde door middel der dagbladen bekendmaken. BRUSSEL, 15 Maart. De „Chronique" deelt mede dat de regeering voornemens is zeer spoedig een wetsontwerp tot reorganisatie van het leger by de Kamer in te dienen. LËIDEÜ, 15 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: noordoostenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 2' Celsius 35.6' Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1° C. 30.2° F.'s midd. 12 uron 0° C. 32° F.; 's namiddags 4 uren 1° C. r= 33,8° F. In de plaats van den heor A. Francken Jr., op verzoek eervol ontslagen, is door de Haag- sche rechtbank tot deurwaarder by het kan tongerecht te Leiden benoemd de heer C. Van Heuzen Jr., thans werkzaam ter griffie van genoemde rechtbank. Uit het Loo wordt heden bericht dat de afgeloopen nacht weder onrustig was. De toe stand des Konings bleef overigens onveranderd. Door den burgemeester van Haarlem is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan den hoer L. Van Wolferen uit zyne be trekking van inspecteur van politie eerste klasse, en zulks met ingang van 1 April a. s. en onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Het dividond der Amsterdamsche Om nibus Maatschappy over het afgeloopen jaar bedraagt 9'/2 pet., tegen 11 pet. over 1887. De toestand van den hoogleeraar J. A. Alberdingk Thyra baart nog veel zorg. Wel is er geen dadelyk gevaar van sterven, doch de ïyder is zeor zwak. Den nacht bracht hy rustig door. (HM.) Lelden, 15 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Oeeen etnkB a .Stieren etnie a Voulena stoka a Kalfkoeien 54 etrlka/llS.ƒ236. Melkkoeien 92 rtuka 92.a ƒ186.Vare- koeien 100 etnke 90 a 185.Yetto koeien 98 Btukü ƒ112.— a 244.Kalveren (vette) 21 Btnke 88.— a 105.Kalveren (magere) 115 etuk» ƒ3.— a ƒ7.—. Graekalveren Btnke a Schapen (vette) 36 etuka ƒ19.a 32.Hamele (vette) Btnke a Schapen (magere) 416 stake 16.—a 24.Paar den etnke f a Lammeren (magere) Btnke a Lammeren (vette, Jarige) etnks a Varkens (magere) 132 Btnke ƒ16.a 38.Varkens (vette) etnke a Varkone (biggen) 138 stuk» ƒ6.— a ƒ10.—. Ter markt aangebracht: 344 runderen, 130kalveren, 452 schapen, lammeren en 138 biggen. Delft, 14 Maart. Bij redelijken handel waren de prijzen der meeete Granen va ut. Wcetlaadeche Tarwe ƒ7.59 a 9.25, Zeenwaebe ƒ7.75 a ƒ10.50. WeatL Rogge ƒ5.— a ƒ6.75, Zeeuwsche ƒ6.a ƒ6.25. Chevilier-Geret ƒ5. a 6.25, Weetl. Zomer ƒ4.50 a ƒ6.75.Korte Have! 3.50 a ƒ4.25, Lange ƒ3.a 3.60. Duiven- boonen ƒ7.a ƒ7.90. Paardenboonen ƒ6.— ƒ6.80. Brninoboonen ƒ10.a ƒ15.Groene Erwten ƒ9.50 a 12.50.—Witte Erwten ƒ6.—a ƒ6.50. Aan de stadswaag gewogen van 8 tot 14 Maart: 255 achtsten en 116 zeatienden vaten boter, wegende te ramen 6260 kilogrammen. Prjje ƒ60 a 70 bel vierde, ƒ1.50 a 1.75 het kilogram. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 14 Maart. Witte tarwe 6.70 a 7.25, rietarwe Rogge ƒ4.95 a 5.1i Haver ƒ5.80 a ƒ6.70, Chovalkrgerat ƒ-.a ƒ-.- Wiutergerat ƒ-.a ƒ-.Duivenbooneu ƒ6.90 f 7.50, Paardenboonen ƒ6.a 6.25, Groene Erwtel ƒ7.a ƒ8.25, Kanariezaad 6.25. Schiedam, 14 Maart. Moutwijn per HL., zonde! fust of bel., 8.75 Jenever id. ƒ14.25 Amet proef id ƒ15.50. Spoeling beur8 per kote) 1.50. Spooling Com miaeie ƒ1.60. Londen, 15 Maart. Frioache Boter 124;- a 128/-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6