om in het vervolg geworden per stoomtram. Tot nog toe ging dit per voetbode, hoewel de stoomtram reeds sedert 1881 in exploi tatie isl Er z(jn personen, die telken- jare soms m9er dan éénmaal voor de recht bank moeten verschynen en die zich daardoor den titel van recidivist hebben verworven. Onder die recidivisten is er één, die de lief lijke gewoontejieeft om voor den rechter te verschijnen in een toestand, welke verre van normaal is en verwekt door overvloeidig ge bruik van Schiedamsch nat. 't Is een Leidenaar dezelfde man, die voor eenige maanden terechtstond wegens diefstal van een geitje, kippen en eenden een meer dan goede bekende van de justitie. Ook heden voor de Haagsche rechtbank verschijnende, om zich te verantwoorden wegens diefstal van eene beddetijk uit een winkel in de Groenesteeg te Leiden, was hij niet bepaald „brandschoon" en trachtte de „edele rechters" te overtuigen dat hij de tyk van eene juffrouw had gekocht, eene juffrouw, dio hy wol zou kennen „als hy haar zag." Het O. M. vorderde 6 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 8 dagen. Een slager te Leiden, die met eene modiste twist had over geldzaken, voegde haar woorden toe, welke voor de eer van eene dame in 't algemeen en van deze japon- nennaaister in 't byzonder, zoer beleedigend schenen. Het O. M. by de Haagsche rechtbank vor derde heden tegen hem 50 boete. Een der getuigen, eene juffrouw van 58 jaar, legde eene zeer twyfelende verklaring af. De president en de ambtenaar van het O. M. wezen haar op twijfelachtige punten in hare verkla ring. Zy volhardde. En toen wees de off. van justitie er haar op dat meineed met G jaren gevangenisstraf kan worden gestraft - en dat de geheele zaak geen moeite waard was. Dat hielp. Ze kwam op hare vroeger afge legde verklaring terug. "aak afgeloopen zynde, kreeg het mensch -™er oen zenuwtoeval van de I/O In de getuiftem"—- Waaruit biyki dat er nog aityci fiiÓSeifitkW» zyn, wien "L veel moeite kost, de wdarhei^ te R'éggen. Een boerenarbeider, Üit W a t e- ringen, nam de eigenlyke zaak was zeer eenvoudig op 13 Januari 11., uit eene tap- pery aan het Levendaal, te Leiden, de demi- saison mede van den herbergier. De wandeling, wolke het gestolen voorwerp maakte, is wel merkwaardig - en zeker ook dat uit deze zaak eene tweede vervolging zal geboren worden. De nieuwe, onwettige eigenaar van de jas verkocht hot kleedingstuk aan zyn hospita, voor één gulden en eene andere jas; deze verkocht het weer aan eene andere vrouw voor drie gulden, en deze, die de eenigszins beschadigde jas wel eene reparatie waard vond, gaf haar tot dat doel aan een kleermaker. De werkman, die een weinig in de knoei zat, beleende de jas, wilde haar denzelfden avond weer terughalen, doch vond by de uitdraagster, waar hy de jas beleende, geene jas, wél de politie. En zoo bleek voor de zooveelsto maal dat „gestolen goed niet gedyt", want de kleer maker zal er ook wel niet goed afkomen. Het O. M. by de Haagsche rechtbank, waar do zaak heden diende, vorderde tegen den boerenarbeider 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Vrodenryk Engelenburg riep do cle mentie der rechters in. Uitspraak over acht dagen. Aan boord van het stoomschip „Tarpeia," van Huelva te Botterdam aange komen, is hedenochtend brand uitgebroken in het volkslogies, door het omvallen van eene kachel. De brand is gebluscht door eene dryvende stoomspuit van den havendienst. Het volks logies en eenige bergplaatsen in het voorschip brandden uit. Een Noordwyker bomschuit hee 11 gisteren een aan de „Ben Avon" bevestigde sleoptros naar de op eenigen afstand op stroom liggende sleepboot „Hercules" overgebracht. Men kan echter niet aan het werk gaan, zoolang niet (door de centrifugaalpompen) het overtollige water uit de bark is verwyderd, torwyi daarna nog de hulp van de tweede boot, de „Simson", noodig is. Biyft de wind uit het woston, zooals gisteren, zonder hooger op te steken, dan zal men door de ver- eenigde (360 paarden-) krachten van de beide booten in de vulgende dagen met goed ge volg kunnen beproeven het schip vlot te krygen. Uit Haarlem schryft men, dd. 13 Maart: Haarlem is heden vroeg op ge weest om halfeeven toch werden de Haar lemmers opgeschrikt door het luiden van de brandklok, naar zy meenden. Wat was even wel het geval Do klok van de Groote Kerk, waaraan gisteren eenige herstelling was ver richt, sloeg om halfzeven zonder ophouden door, totdat het geheele slagwerk was afge loopen. By het vernemen van dit klokgelui, maakten do kosters der Nieuwe- en Bakke- nesserkerkon mede alarm, zoodat weldra de geheele brandweer, welke bovendien door middol van de telefoon was opgeroepen, naar de spuitenhuizen snelde, terwyi ook vele schutters, tot het brandpiket behoorende, zich naar de loopplaats „Den Doelen" hadden ge spoed, waar zy weldra vernamon dat alles slechts valsch alarm was geweest. De 1ste luit. der infanterie v. W., van hot Indische leger gedetacheerd by het Nederlandsche, en wel by het 4de reg. van dat wapen, wordt sedert eenige dagen uit zpn garnizoen, Haarlem, vermist. Daar hy aan zwaarmoedigheid ïydende was, is men bevreesd dat hem een ongeluk is overkomen. Aan den Kattenburgerdyk, ge meente Woerden, woedde gisterochtend een hevige brand in de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer Zuiddam. De geheele woning is uitgebrand; het vee is nog gered kunnen worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Van Houtens Cacao is op de ten toonstelling te Algiers bekroond met de hoogsto onderscheiding: „Grand Diplome d'Honneur." Te Noetsele is afgebrand de boerenhofstede, bewoond door H. Ulfman, die met zyne vrouw en zpn gezin nauwelyks den tyd had om het leven te redden. Ulfman en zyne vrouw kregen ht'vige brandwonden. De inboe del en de levende h ave, bestaande uit 2 koeien, 1 paard, 2 varkens en 1 schaap werden door het woedende element verteerd. Alles was, hoewel laag, tege^t bran-dschade verzekerd. Ulfman is echter den volgenden dag aan de'bekQmen brandwonde^ ov9rleden, jJC toe' die ei'HStjg aan de boenen stand van de vrou»., is gekwetst, is redelyk. Door de rechtbank te Assen u een loteling uit die gemeente, die onlangs bü eene vechtparty met lotgenooten uit een naburig dorp den begeleidenden veldwachter met een steen verwondde, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Fall-Bi ver, inMassachusets, is eene werkstaking van wevers ontstaan; 6000 man en 50 fabrieken zyn daardoor werkloos. De vereerders van prof. Joachim in Engeland hebben hem ter gelegenheid van zyn 50-jarig feest een kostbaar geschenk aangeboden, nl. eene door Stradivarius vei vaar digde viool. Op de hoofdlyn van den grooten Trunkspoorweg nabij Lucan, in Canada, heeft een ongeluk plaats gehad. Door het breken van de spoorstaven ontspoorden twee wagens van een sneltrein en vielen zy 25 voet naar beneden. Drie reizigers werden ernstig ge wond, doch de anderen kwamen met een hevigen schok vry. De Porte heeft den Russischen gezant Nelidoff medegedeeld dat zy de nog verschuldigde 240,000 pond der oorlogsschat ting op 27 dezer zal betalen. De Eiffeltoren is gereed. Den 74 werklieden, die aan den bouw hebben deelgenomen, is elk eene belooning van 100 franken uitgekeerd. BUITENLAND- DaltaoUknd. De „Voss. Ztg." meldt dat kapitein Wiss mann, de keizerlyke commissaris, die onlangs naar Afrika vertrok, zyn hoofdkwartier te Dar-es-Salam zal vestige» en van daar zal trachten Pangani, Saadani en Bagamayo in het noorden en Kilwa en Lindi in het zuiden te heroveren. De vyf stoombooten, welke kapt. Wissmann heeft aangekocht, zullen' dienen om zyne troepen naar de genoemde plaatsen te vervoeren. Aan de onderneming zyn 61 Euro peanen verbonden. De Britsche consul-generaal heeft het besluit van den Duitschen admiraal bekrachtigd, waarby Bagamayo, Dar-es Salam en omstre ken (in oen kring van tien Eng. myien middel- lyn) in staat van beleg worden verklaard. In den Ryksdag, welke gisteren werd geopend, is een wetsvoorstel ingediend om de Duitscho veldartillerie te versterken en het hoofdbestuur der marine deels onder een admiraal-opperbevelhebber en voor het andere gedeelte onder een byzonderen afdeelingschef te plaatsen. In de bylagen doen de voorstellers uitkomen, dat het Duitsche leger slechts 1538 vuurmonden heeft, terwyl het Russische en het Fransche leger er 2016 bezitten. Voorts wordt aangedrongen op de instelling van een afzonderlyk beheer voor de vloot, met het oog op don grooten omvang, welken deze lang zamerhand aanneemt. Groot>BrltaiiiilA Het Lagerhuis heeft gisteravond met 259 tegen 193 stemmen eene motie aangenomen, door den heer Russell ingediend en waarvan de strekking is om het voorstel tot wyziging van de inrichting en het beheer der gevange nissen in Ierland, ten behoeve der staatkundig veroordeelden, te verwerpen. De Britsche resident te Kasjmier is met brievon, waaruit het verraad van den Maha rajah zou biyken, te Calcutta aangekomen. Aan de echtheid der brieven wordt niet getwyfeld; uit den styl echter wordt opge maakt dat de Maharajah niet meer in het bezit is van al zyne geestvermogens. De berichten aangaande den gezondheids toestand van lord Tennyson luiden zeer ver ontrustend. Men twyfelt er zelfs aan of hy de beraamde reis naar Madrid, waarvan by genezing verwacht, zal kunnen aanvaarden. De 80 jarige dichter lydt aan jicht. Oo«teni-.-Iïomf.-Monarchie. Aan de „Temps" wordt uit Buda-Pesth geseind: De heer Tisza, de Hongaarsche mi nister-president, hoeft verklaard dat hy zijne positie niet geschokt acht en dat hy op zyn post zal biyven. Den 5den Mei eindigt de rouwtyd voor den Oostenrykschen kroonprins. Men meldt dat dienzelfden dag een besluit zal verschy nen, waarby de keizer den aartshertog Carl Ludwig als troonopvolger aanneemt; deze zou geen afstand van den troon doen voor zyn zoon, erfhertog Carl Ludwig van Este. De studenten te Pesth zullen Vrydag ter herinnering aan do revolutie opnieuw op tochten in de stad houden, ten einde te pro- ♦esteeron togen de militaire wet. Servie- Dé Sorvische regeering heeft aan de kabi netten yan Oostenrijk éh Bülgarye eene cir culaire gezonden, waarin zy de verzekering geeft van haren wensch om de bestaande goede betrekkingen te handhaven. Van den afgezant van het regentschap, die naar koningin Nathalia is gezonden om deze te bewegen tot eene samenkomst met haren zoon buiten do Servische grenzen, ver nam de koningin mot leedwezen de verklaring van den geneesheer, dat haar zoon zoozeer naar ha r verlangde, dat een samenzyn met zyne moeder noodzakelyk was, doch zy stelde den éisch het verbanningsbesluit op te heffen, opdat zy vry hare moederiyke zorgen aan haar kind zou kunnen besteden. O emeenteraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Bool, Knap pert, Van Buttingha "Wichers, Zillosen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, Tieleman, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de hoeren De Sturler, Van Ree- nen, Nykamp, Driessen, Koetser en Van der Hoeven. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. a. waren ingekomen: eene dispositie van Gedeputeerde Staten, houdendegoedkeuring van het Raadsbesluit tot instelling van eene rechts vordering tegen den pachter van het grasgewas langs de Haarlemmertrekvaartverzoeken van Imans en Kiek, ieder betreffende demping van een gedeelte der Rynsburgersingelsloot; een verzoek van Waller Zeper om restitutie van betaald schoolgeld wegens verandering van woonplaats. Verder word medegedeeld dat thans by de Leidsche Bankvereeniging ƒ89,000 in prolon gatie zyn belegd en dat van Ged. Staten be richt is ontvangen dat aan de gemeente Leiden als rijkssubsidie in de kosten van het lager onderwys over 1887 641.26 te veel is uit gekeerd. Aan rie orde waren de volgende punten: 1». Voorstel betrekkelijk de belegging vin gelden over ii dienst 1888. (24) 2". Verzoek P. Zillesen, om vrijstelling vin de betslin v> schoolgeld, Hoogere Burgerschool voor Jon,-'-os. (39) 3°. Idem van Let Departement Leiden der Maat schappij van Nijrerhoid omtrent het gebrnlk d«r Gymnaatiekechool voor de Tentoonstelling. (40) 4°. Idem van Dr. W. G. C. Bflvanck, om ontelag tig leeraar aan het Gymnasium en als lector aan <ïc O.-I. Instelling. (41) 5°. Voorstel betrekkelijk de huur van de Gymnastiek- school. (43) 6*. Verzoek van J. Van Schio, om eene stoep te leg- gen in de Morschstraat. (47) 7°. Rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie. (38) Betreffende het voorstel van B. en Ws. dat door den Raad worde beslotenlo. dat van de S'/j-pcts.-geldleening ad ƒ600,000 in 1889 zal worden afgelost 8000; 2o. tot aankoop van inschry ving op eene of meer van do Groot boeken der Nat. Werk. Schuld van een reëel bedrag van ƒ25,610, en 3o. tot verhooging van de begrooting voor 1888 met ƒ13,510, als in ontvangst Volgn. 43Andere Ontvangsten, niet tot do vorenstaande behoorende, en in uitgaaf Volgn. 181 Aankoop van inschry ving op het Grootboek, gaf de heer Bool zyne). verbazing te kennen over het daartegen dooi de commissie van financiën uitgebracht advies, dat hy een napleiten noemde over een vroeger door den Raad genomen besluit tot aangaan der conversie-leening van ƒ600,000, een be sluit, dat door den Raad met verpletterend) meerderheid genomen is, zoodat de commissi* thans wederom wil te kennen geven dat zj het beter weet. Spreker verdodigde het than: aanhangige voorstel, dat hy in het belang dei gemeente acht. De heer Van Hamel sprak namens de com missie van financiën ter betooging dat he' door deze ingediende en gisteren door om medegedeelde voorstel tot aflossing enz. bete. was, zonder dat daarom nog van een reageerer of bewys van wantrouwen tegen B. en Ws I sprake behoeft te zyn. By hem sloot zich aan de heer Fcckemsi Andre®, die by zyne beschouwing tovens op I merkte dat de wethouder van financiën nieil de verzekering heeft kunnen geven dat d( I koersen niet achteruit zullen gaan. Door vroe- ger te veel te leenen, blykt nu reeds dat ii I het water is geworpen 25 x 40, of liever i 25 X ƒ50. We ontvingen 96, waarvoor wei hebben gegeven eene schuldbekentenis van I 100. De heer Bool moge geiyk hebben dal j er in den esr?ten tyd voel geld noodig is, doch er zal van belastingschuldigen toch ook wol wat worden ontvangen. De Voorzitter verzekerde dat het voorstel der commissie van financiën minder in het voordeel der gemeente is, omdat er z, i. vol gens dat- méér zal moeten betaald worden dan volgens dat van B. en Ws. Tegen de vrees dat de koers zal dalen, stolt hy de kans da', i de koers ryst: en dan is men quitte. Dooi het voorstel van B. en Ws. niet aan te nemen stelt men de mogeiykheid later gelden te moeten opnemen tegen bezwarender omstan digheden dan nu het geval is. Er behoeft niel boven pari te worden aangekocht. De heer Bool waardeerde de wyze, waaro; de president der finantiëele commissie de: stoot had gegeven om met den wethouder va: financiën, door persoonlyk bezoek, in overle; te treden, doch betreurde dat dit reeds voord eerste maal tot zulk een ongunstig resultaa had geleid. Verder overleg biyve daarom echte niet achterwege, want daardoor kan er ee einde komen aan den zonderlingen toestan: waarin de finantiëele commissie thans verkee: en waarvoor pogingen zyn aangewend or dien te verbeteren, welke echter zyn mislukt De heer Fockema Andre® beloofde in lie vervolg zich van nader overleg niet terug t zullen houden en diende nu tevens het door i commissie van financiën uitgebracht advie als amendement in. Nadat door don Voorzitter daartegen enkel bezwaren waren aangetoond, werd het eers: gedeelte daarvan, nl. dat van de 3'/2-pct! geldleening ad ƒ600,000 in 1889 33,(X zal worden afgelost, verworpen metlltege 9 stemmen, zoodat daardoor ook het voorst tot verhooging dor begrooting voor 1888 e ƒ13,510 verviel. Zonder hoofdelijke stemming werd daan het hierboven vermelde drieledig voorstel v B. en Ws. aangenomen. Gunstig werd vervolgens, op dezelfde wiji beschikt op punt 2, evenals op punt 3, nadat heer Schneither het denkbeeld had geopperd i voor het gebruik der Gymnastiekschool ee: geld in rekening te brengen, dat echter g« by val vond; terwyl aan dr. W. G. C. By vac eervol ontslag werd verleend als leeraar i het Gymnasium en als lector aan de Om Indische Instelling. Toen punt 5 aan de orde kwam, stelde Voorzitter voor om de openbare vergadert in eene met gesloten deuren te verandert waartoe werd overgegaan. Na heropening

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2