tf. 8919. "•Trijdag 15 Maart. A*. 1889. Leiden, 13 Maart. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Aizonderljjke Nommers0.06. Onze vroegere stadgenoot dr. J. W. Van Wijhe, prosector in de anatomie te Freiburg, in Baden, is aldaar honoris causa bevorderd tot doctor in de geneeskunde. Door den Paus is hot kruis „Pro Eccle sia et Pontifice" verleend aan de dames mevr. M. G. A. Bots Ten Brink, te Nieuw koop; mevr. M. DrieBsen Terwindt, te Aalten; mevr. G. Kemps-Driessen, te De venter; mevr. L. H. A. C. Schmier Van Bree, te Leiden. Voorts nog aan den heer A. Op de Laak, te Noordwyk. De gemeenteraad van Leiderdorp nam gisteren twee belangrijke besluiten. Ten eerste werd besloten tot aankoop van grond aan den Heerensingol om een gebouw te stichten, bestemd tot verschillende gemeen telijke doeleinden, met veldwachterswoning en brandspuithui8. In de tweede plaats werden, in plaats van art. 47 der Algemeene Politie verordening, bepalingen vastgesteld, welke toezicht voorschrijven op vleesch, viscli en alle andere producten van dierlijken oorsprong, onrijp of bedorven ooft. Het toezicht zal worden uitgeoefend door den veearts A. Van Leeuwen aldaar, De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bepaald lo. dat de ver kiezing van een lid der Staten van de pro vincie Zuid Holland in het hoofdkiesdistrict Leiderdorp, ter vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van mr. C. W. Hubrecht, zal plaats hebben op Dinsdag den 30sten April a. s., en 2o. dat de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, zal geschieden op Dinsdag den liden Mei daaraanvolgende. Na een# zeer korte ongesteldheid is gistermiddag te 's Gravenhago overleden M. graaf Seilem, raad van legatie van Oostenr(jk- Hongarije aan ons Hof, vroeger te Romo ge vestigd. Gedurende den tijd, welken hij in de residentie doorbracht, had hij zich vele vrienden verworven, terwijl hy in diplomatieke kringen zeer gezien was. Zijn plotseling afsterven, op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd (42 jaar), heeft velen diep getroffen. Naar men verneemt, zal het stoffelijk over schot naar Weenen worden overgebracht. Dit Alfen wordt van 12 Maart gemeld: Heden werd de openbare les en prysuit- deeling bij de sluiting der ambachtsschool van den cursus 1888 89 gehouden. Gedurende het winterhalfjaar werd er onder wijs gegeven in hand- en bouwkundig teeke nen, rekenen en natuurkunde. De teekeningen, welke tentoongesteld waren, bewezen dat er van het onderwijs met vrucht gebruik was gemaakt. Do antwoorden, welke door de leerlingen werden gegeven, gaven het bewijs dat de vakken natuurkunde en rekenen flink waren onderwezen. Na de les werden de prijzen uitgereikt. Onder de leerlingen, die een prijs verwier ven, waren drie verpleegden in de Martha- stichting. Men schrjjft uit Amsterdam aan de „N. R. C.": Op eene daartoe gistermiddag belegde ver gadering van medicinae candidaten en candi daat-artsen aan de Amsterdamsche universiteit is de volgende motie met applaus aangenomen „De vergadering betuigt hare verontwaar diging over de onware en onwaardige wijze, waarop eene eventtieelo benoeming van een onzer meest geachte hoogleeraren tot professor in de chirurgio aan de universiteit alhier in een deel der pers is besproken." Tot toelichting van bovenstaande diene het volgende. Sinds maanden is wegens het eervol ontslag, op zijn verzoek, verleend aan dr. C. L. Wurfbain het professoraat in de heelkunde aan de Amsterdamsche universiteit onvervuld. Reeds lokte de vertraging in de benoeming van een plaatsvervanger eene interpellatie uit in den gemeenteraad, waarop een antwoord van den voorzitter volgde, dat weinig licht ontstak. „De vervulling dor vaca ture was eene zaak van voortdurend overleg tu8schen de autoriteiten aan de universiteit doch een waardige plaatsvervanger was maar zoo dadelijk niet gevonden" - zoo ongeveer luidde het bescheid. Intusschon werd prof. C. H. Kuhn, hoog leeraar in de ziektekundige ontleedkunde, met de waarneming van de betrekking des heeren Wurfbain belast. Dit was het sein voor eenige '„ingezonden-stukken-schrijvers" om hunne bezorgdheid uit te spreken over het lot van het onderwijs in de heelkunde, indien dit toevertrouwd werd aan een hoogleeraar, wien3 verdiensten als pathalogisch anatoom wel is waar niet ontkend werden, doch die als chirurg zijne sporen nog verdienen moest. De toon, daarbij aangeslagen, en de wijze, waarop men den naam van den hoogleeraar Kuhn in het debat mengt, heeft, gelijk uit bovenstaande motie blijkt, de ergernis gewekt van velen, die den hoogleeraar Kuhn van nabjj kennen. Trouwens, het staat vast dat velen zijner leerlingen en oud-leerlingen den heer Kuhn bij uitnemendheid geschikt achten om als professor in de chirurgie op te treden, mocht hy ook tot heden alleen als „ontleed kundige" op de rol van professoren staan. De Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteravond aangenomen de slotsom van het verslag, door Gedeputeerden uitge bracht over de voorstellen der Regeering tot herziening van de provinciale kiestabel. Die slotsom luidt: lo. Aan den ministor van binnenlandsche zaken als het gevoelen der Staten omtrent de tabel te kennen te geven, dat de daarin vervatte indeeling onaannemeiyk is te achten, als zynde in stryd met het provinciaal belang; 2o. dat de Staten met erkenning der noodzakeiykheid van voorziening in de wan verhouding, welke, met betrekking tot het aantal inwoners en het aar.tal leden der Pro vinciale Staten, tusschen de verschillende kiesdistricten in de provincie sedert 1852 is ontstaan overtuigd zyn van de wensche- ïykheid dier voorziening, zonder eenige of althans slechts met geringe wyziging van de thans bestaande indeeling. De eerste alinea werd goedgekeurd met 34 tegen 24 stemmen, de tweede met 31 tegen 27 stemmen. Het stoomschip „Bantam," van Java naar Amsterdam, is 11 Maart Aden gepas seerd; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Maart van Southamptonde „Prins Maurits," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 13 Maart Dover; de „Prins Alexan der," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Maart te Padang; de „Leerdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 13 Maart Prawlepoint. Gemen Kd NUnwa. Mietje Duikers, geb. Sc huling, herdacht gisteren niet alleen haren 84sten verjaardag, maar kon dien ook vieren, daar toe in staat gesteld door de gaven van ver schillende edele menschenvrienden. Voor een deel zyn die gaven reeds door ons opgosomd. De nog niet vermelde beston den in„een paar warme pantoffels op Mietjes verjaardag", van een handelaar in laarzen en schoenen alhier1 mud steenkolen, 100 korte turven, 50 lange dito's, 2 paar kousen, 2 kruiken bier, 2 glazen en een gulden, dit alles van dezelfde mevrouw, die de kachel enz. heeft gezondenverder van nog iemand 1 mud steenkolen en 50 korte turven, van een ander 4 pond ryst, 1 snykoek en 50 centen; van eene juffrouw een gulden; van eene andere 50 cents, van twee jongejuffrou- PRIJS DER AD'VTaRTENTXEN: Y»n 1—8 regel» ƒ1.08. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere neer pleeternimte. Voor bet ia- oeeeeeren balten de eted wordt 0.10 berekend. wen: 2 pond ryst, 2'/j ons koffie, 21/, ons suiker, enz., enz.; vervolgens: f 2.50; van Rietje en Ansje f 0.75; van een heer een postzegel van oen gulden en „voor de viel en tachtigjarige": 2 kop bruine boonen en een kilo ryst; nog in blauw papier een zakje koffie en suiker. Dat oude Mietje in haar schik was, behoeft byna niet vermeld te worden. Het was voor het oude mensch een ware feestdag. Wy brengen hier haren dank over aan hen, die de 84-jarige eene niet te beschryven vreugde verschaften; zy hebben een goed werk ge daan; zy zullen dat wel gevoelen. De wereld is toch nog zoo slecht niet'. Menigeen, die soms wel eens ontevreden is met zyn lot, aan die ontevredenheid op luide wjjze lucht geeft of in stilte morrende daar voortleeft, zou by een bezoek aan Mietje Duikers, vooral vóór dat zy het een en ander ont vangen had, integendeel tot de gevolgtrekking zy'n gekomen, dat hy of zy reden had tot tevredenheid met dat lot. Tevredenheid is eene beschermengel tegen de zucht om datgene te doen, wat verkeerd is. Mietje, volstrekt niet aan weelde gewoon, was tevreden en morde niet, en zie, toch werd zy door zoovele welgezinden niet vergeten. Wy verwijzen met een enkel woord naar de aankondiging onder de advertentiön van den heer Backer, op de Breestraat, dat de verloting der voorwerpen morgenavond zal plaats hebben. Er zyn bepaald zeer aar dige en kostbare pryzen onder en het is daarom te verwachten dat nog enkele loten hun weg zullen vinden. Tot aanvulling van het bericht omtrent den man, die door de stoomtram op den Delftschen weg overreden en dien tengevolge overleden is, wordt aan de „N. R. C." uit Delft gemeld dat des ochtends van dien dag niet aan het politie-bureel al daar is geweest een persoon van ongeveer 60 jarigen leeftyd en Broek genaamd, maar dat in den nacht van 10 op 11 Maart zekere Wilhelmus Van Seeters, oud 65 jaar, kleer maker, zonder vaste woonplaats, wegens openbare dronkenschap in het politie-bureel heeft doorgebracht. In den namiddag van den llden Maart 11. is aan het politie-bureel geweest Leendert Broekhuizen, oud ongeveer 30 jaar, aardwerker, wonende te Rynsburg, aan wien geld ter hand gesteld is om naar Den Haag te kunnen gaan. Men bericht uit Katwyk: De aanhouder wint; met ingang van 16 Maart a. s. eindeiyk, zullen brieven, couranten enz. 14) Naae iiet Duitsch d00e P. J. c. Hy antwoordde daarop niets en speelde met hare dunne vingers. „Als je er evenwel lust in hebt uit te gaan, doe het dan gerust," ging ze voort. „Je bent beweegiyker dan ik.Je gevoelt er steeds behoefte aan nieuwe indrukken in je op te nemen, en ieder uur, dat je ongebruikt laat voorbygaan, beschouw je, en niet ten onrechte, als verloren. In vergelyking met jou moetik wel koel schynen. Ook is het my niet ont gaan dat het je onaangenaam stemt, wanneer ik niet deel in je groote geestdrift. Dat kan ik niet. Het is my niet gegeven, hetgeen ik gevoel, in woorden uit te drukken. Maar ik .zie in, dat ik niet de rechte gezellin ben op je ontdekkingstochten door Rome.Daarom zou ik wel wenschen dat je meer alleen je wandelingen deedt. Dan kan je zyn zooals je wilt.zonder je onaangenaam aangedaan te gevoelen door myne onverschilligheid, welke zoo storend op je werkt." Alles, wat ze zeide, klonk hem in de ooren als een omhuld verwyt, misschien omdat het geen zy aanvoerde, waar was. Hy liet hare hand los en stond naast haar onder pyni- gend stilzwygen. „Ga nu toch," zeide ze en keerde zich van hem af. „Ben je boos op me?" vroeg hy met be vende stem. „Neen. Waarom zou ik boos op je zyn? Ik wilde maar dat je je in myne nabyheid vry en ongedwongen gevoeldet," sprak ze leven diger en keek hem weder aan. „Hinder ik je in het een of ander? Gedraag ik me niet goed tegenover je? Zeg het dan toch. Misschien is er dan verandering in te brengen." „Neen, Wera," zeide hy en ging by haar zitten. „Ik weet niet wat je op die gedachten brengt." „Je bent zoo stil geworden," sprak ze zacht en liet zyne lokken door hare vingers giyden. „Als je alleen mei me bent, als geene andere, vreemde indrukken op je inwerken, dan her ken ik je ternauwernood.zóó stil en neer slachtig ben je." „Omdat jy het ent." wis het antwoord. „Moet ik in mrn ee ij lachen en vrooiyk zyn? Jy lacht zoo z«ld en bent zoo uiterst zuinig met je w- or -. „Daarin heb je g- leR 'laar ik ben ook nooit anders gewee-u." „Wat heeft je dan toch zoo ernstig ge maakt?" vroeg hy verstrooid en legde het donkorgelokte hoofd in haren schoot. „Niets en alles," antwoordde zy. „Wy, Rus sen, zyn een krank volk, vooral degenen, die zich in de wereld bewegenhalf weten, halve beschaving, half kunnen.wy beproeven alles en bereiken het gewenschte doel niet; wy willen ons land helpen en kunnen het niet; onze liederen, onze gedichten, onze zan gen zyn zwaarmoedig als wyzelven en ons verlangen naar het onbereikbare is zoo ein deloos, zoo onbegrensd als onze steppen. Lees onze dichters eens! Zy zyn met eene ziekelyke liefde aan hun arm land gehecht en toch te eerlyk om onwaarheid te spreken byna geen enkele hunner is wat men een man noemt. Wy hebben gebrek aan dege- ïyke, flinke mannen, omdat onze broederen binnenslands niet vinden kunnen, wat zy be hoeven en het buitenslands moeten zoeken. Alles is onryp en krank en wie zal ons uit dezen staat redden, waarin wy onszelven niet vermogen te helpen? Ik ben eene echte dochter van myn vaderland. Wat heb ik niet reeds vele pogingen aangewend om my te verheffen boven het nuttelooze van myn aan- zynl Ik heb zieken en gewonden verpleegd, i eene dorpsschool opgericht, er bestuurd; ik heb my in gemeenschap gesteld met nihilisten, geschreven in verboden bladen en dezen hel pen verspreidenik heb geheime briefwisse ling onderhouden en gerechteiyk vervolgden medemenschen de vlucht naar het buitenland gemakkeiyk gemaakt.myn leven, myne vryheid heb ik meer dan eens op het spel gezetik heb een tydlang in eene fabriek ge arbeid om met het volk geiyk te staan en om het te leeren kennen.... ik was elk oogen- blik bereid voor het vryheidsbegrip het leven te laten en zou, als eene echte Russin, zon der te spreken den dood zyn tegemoet ge gaan. Ik heb het ook beproefd met datgene, wat liefde genoemd wordt en het is my gelukt myzelve diets te maken, voor eene spanne tyds tenminste, dat myn gevoel voor dezen en genen oprecht was.en steeds weer, by het een zoowel als by het ander, ben ik tot het treurige besluit gekomengy maakt het u voor niets moeilykalles is tevergeefsgy kunt noch uzelve noch anderen helpen geef het op, naar geluk of naar hetgeen daarnaar zweemt te jagen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1