Ttescl-Eïtract De rechtbank te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak van den boeren arbeider H. V., te Lunteren, beschuldigd van achtereenvolgens in de jaren 1886 en 1888 opzettelijk te hebben brand gesticht in de bouwhoeve van v. d. B. Het O. M., vrijspraak requireerende voor de ten laste gelegde brand stichting in 1886^ had tegen beklaagde voor de ten laste gelegde feiten by den brand van 1888 eene gevangenisstraf van 3 jaren geëischt.-* De rechtbank sprak den beklaagde vrij, met last tot zpne onmiddellijke invryheidstelling. Uit Heerenveen wordt gemeld:' De heer Spaanstra alhier, zeer gunstig bekend als vervaardiger van gedreven zilveren en gouden voorwerpen, heeft eene bestelling go- kregen van Paul Iiruger, don president der Transvaalsche Republiek, nl. een gouden boekhaak aan een bybel. Op den baak zeiven moet voorgesteld worden „de Samaritaansche vrouw bij den waterput", op 't eene schild „Elia, gevoederd door de raven", op 't andero „Abrahams offerande". In do nabyhoid van het station IJlst (Pr.) werd door een twintigjarigen bak kersknecht een steen op de rails van don spoorweg gelegd, juist toon de trein in aan tocht was. Gelukkig werd dit door den machi nist opgemerkt, die den trein tot staan bracht en aan den dader vroog, waarom hy dat deed. Het antwoord was dat hij eens wilde weten hoe plat de steen werdNa eenig oponthoud reed de trein verder. Het is niet te denken dat dit voor den weetgierigen bakkersknecht hiermee afloopt. Men meldt uit Appelscha dat de burgemeester van Ooststellingwerf onder zoek doet naar de daders der ongeregeldheden (glazen inslaan). Nieuwe ongeregeldheden kwamen niet voor. De rykspolitie en mare chaussees houden streng de wacht, daar de toestand nog gespannen is. Het turfgraven is nog niet begonnen. Als bewijs met welk eene nauw gezetheid bij ons i.o lande toezicht wordt ge oefend op vee, dat levend naar Engeland verscheept wordt, deelt de „N. R. C." mede, dat gisterochtend door den gouvernements keurmeester te Rotterdam schapen werden in beslag genomen, enkel en alleen op grond dat zich onder dezen er twee bevonden, welke aan schurft leden. Bedoelde kudde stond ter inlading in het stoomschip „Winsloe" gereed. Na de inbeslagneming werden de dieren naar het openbaar slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht en na keuring naar Engeland te worden gezonden. De schapen waren afkomstig van J. H., te Eist. Gisternacht geraakte in lichter laaie de woning van P. T., staande in de Kerkelaan te Hoogwoud. Het perceel is ge heel afgebrand, terwijl men van den inboedel slechts weinig heeft kunnen redden. Ver- moedeiyk is do brand ontstaan in den tim mermanswinkel, waar do eigenaar enkele uren te voren aan het lyrakoken geweest was. Huis en inboedel schijnen laag verzekerd te zyn. Eene belendende schuur heeft tevens vry wat geleden. De chef der commiezen, H. P. Vroon, to Ossendrecht, is iemand van een onbesproken gedrag, dia eon afkeer heeft van «dronkaards. Vandaar, dat h\j zyn makker, die dikwyis misbruik van sterken drank maakte, het verkeerde van zyn gedrag onder het oog bracht en hem dreigde met rapport by den controleur. Dit was echter boter aan de galg gesmeerd de bestrafte vatte een hovigen haat tegen Vroon op, en toen hy nu verleden nacht dezen ontmoette, loste hy oen schot op hem, dat hem in den beneden-linkerarm trof; daarna richtte hy het moordtuig op zichzelven en benam zich het leven. Gelukkig is Vroon niet ernstig gewond. Onmiddeliyk werd hy naar het gasthuis te Bergen-op-Zoom vervoerd, en het is reeds gelukt den kogel uit den arm te nemen. (N. R. C.) Q i stervoormiddag zyn ook de vrouw en de dienstmeid van den onlangs te Grubbenvorst gearresteerden V. d. V., als verdacht van moedwillige brandstichting, ge- vankeiyk naar Roermond overgebracht. Harriot Muir. eono Engelsche töoneelspeelster, 28 jaar oud, stond Zaterdag te Londen terecht wegens het ontvreemden van manskleereu. Zy had dat gedaan om ze zelve te dragen, ten einde zich te kunnen aanmelden om als soldaat dienst te nemen. Indertyd had ze heimeiyk het ouderiyk huis verlaten om toonoelspeelster te worden. Maar dat scheen toch hare eigonlyke roeping niet te zyn: ze kon er althans haar brood niet voldoende mede winnen. BUITENLAND. Frankryk. De hertog van Aumale is gisterochtend te Parys aangekomen. Aan het station werd hy opgewacht door een aantal personen, die „Leve Frankryk!" riepen. De hertog begaf zich per rytuig naar Chan- tilly, waar hy voorloopig in het kasteel van jden prins van Joinville zal vertoeven. De hertog moet zeer in zyn schik zyn over den terugkeer naar z(jn,vaderland. Iemand, die hem in den schouwburg zag, zeido dat hy wel tien jaren jonger leek. Te Creil werd de hertog warm begroet, toen hy daar uitstapte. Mme. Clinchant wachtte hem met een landauer op. Na de zitting der „Académie franraise", keert de hertog voor eenige dagen naar Brussel terug; hy zal daar ook zyn hotel van de chaussée do Charleroi aanhouden. Zondag hebben een dertigtal Boulan- gistische studenten hunne opwachting by den generaal gemaakt, evenals verscheidene andere delegation, tezamen, volgens de „Presse", meer dan 1500 personen. Naar het heet, is tot onderstaatssecretaris voor de koloniën, welke voortaan tot het departement van handel behooren, benoemd de afgevaardigde Etienno. Daltaokland. In de gisteren gehouden slotzitting van den Brandenburgschen provincialen Landdag ver scheen geheel onverwachts de keizer, nadat de werkzaamheden reeds waren afgeloopen. Dit voorval wekt zeer do aandacht, evenals hetgeen Z. M. daarna sprak. Toen de koizer de vergaderzaal binnenkwam, groette hy vrien delijk naar alle zyden en reikte den hem be kenden personen de hand. Nadat de zitting was heropend, hield de keizer eene rede, waarin hy wees op de zware verliezen, in het afgeloopen jaar geleden, en zeido dat de gebeurtenissen eene goede leer school opleveren voor een jongen vorst, die geroepen is over een ryk als Duitschland to regeeren. „Myne grondbeginselen", zeide hy o. a., „kent gij. Ik heb u die verleden jaar bloot gelegd en ik laat aan u het oordeel, of ik tot dusver al dan niet daarnaar gehandeld heb." Deze uiting slaat op hetgeen hy vóór een jaar, als prins nog, in dezelfde vergadering sprak: „Ik woet dat men onder het groote publiek, en vooral in het buitenland, my roem zuchtige oorlogsgedachten ten laste legt. God beware my voor zulk eene misdadige licht zinnigheid. Ik wys zulke beschuldigingen met verontwaardiging af." De keizer wees verder op de herleving der nyverheid en de toeneming der welvaart, en beval zich ten slotte aan in de oude, goede Brandenburgsche trouw. De voorzitter gaf daarna de hooge inge nomenheid te kennon van den provincialen Landdag, wegens de eer, door den keizer be wezen om in die vergadering te verschynen, herinnerde aan het opschrift van het vergade ringsgebouw: „Hie Brandenburg allerwege!" verzekerde dat de Brandenburgers ten allen tyde bereid zullen zijn goeden bloed voor den keizer te offeren en bracht ten slotte een driewerf „Hochl" uit op den keizer, waarvoor deze door driemalen te buigen dankte. Daarop verliet Z. M., n3ar alle zyden groetende, de vergaderzaal. BelglS. Vier priesters waren eenige maanden ge leden uit Brussel naar Afrika gezonden om den eersten Belgischen zendingspost aan de samen vloeiing van Kassai en Congo op te richten. Van één hunner is dezer dagen een uit voerig schryven ontvangen, waarin de gevaren van den tocht beschreven worden. Twee der geesteiyken moesten door hevige koortsaan vallen achterbly vende beide anderen bereik ten na groote moeite hun doel. Nu verhinder den de wouden, hooge moerasgrassen en slingerplanten of vyandelyke inlanders hun het voortgaan; dan weder werden ze door talrijke rivieren tegengehouden. De meeste dezer stroomen zyn zeer diep, vol krokodillen en moesten zwemmende worden overgestoken. De Waalscho liedjesdichter Antoine Clesse is te Bergen, in Henegouwen, overleden. Hy was 72 jaar. Groot-BiitanalA Do gouverneur voor Zuid-Afrika, sir Her cules Robinson, heeft aan de regeering van Transvaal medegedeeld dat de Britscho re- georing niet kan dulden, dat eend buitenland- scho mogendheid zich mengt in de Grobbe- laar—Khama quaestie. Prins Albert Victor van Wales zal in Mei Ierland bezoeken. De „Pall Mali" zegt dat de Parnell- commissie heden niet zal uiteengaan. Webster is van gevoelen veranderd en zou nog getui gen willen oproepen voor de „Times". Pigott is thans by Tussaud te zien. Op den grondbezitter Quin, wonende in het graafschap Clare, werd, toen hy met zyne zuster naar de kerk reed, geschoten. Quin werd doodelyk gewond. Van zyne zuster werd een deel van den neus weggeschoten; zy verkeert door hare wond en den schrik in zorgiyken toestand. Rusland. De „Üuna-Zeitung" verneemt dat eerst daags eene door de Regeering ingestelde bjj- zondere uitvoerende macht te Riga in de plaats zal treden van het gemeentelijk be stuur, en den gouverneur daartoe bijzondere volmacht is verstrekt. Een maatregel van gelijken aard zou desnoods ook in de andero aan de Oostzee gelegen steden worden inge voerd. By ministerieel besluit is aan de „Bürson- Handelszeitung," te Riga, voor don tyd van acht maanden, het recht onttrokken tot het plaatsen van advertentiën. Na het eerste onderzoek, op bevel van czaar Alexander naar de Atchinoff-quaestie ingesteld, is besloten, dat Atchinoff naar den Kaukasus zou worden verbannen, waar hem zyne geboorteplaats tot verblyfoord wordt aan gewezen. Servië. De correspondent van de „Neue Freie Presse" te Belgrado vernam van Ristitsch, dat het aftreden van koning Milan niet noodig ware geweest, indien deze als constitutioneel vorst de dingen rustig hunnen loop had laten nemen. Hijzelf, Ristitsch, huldigde sinds jaren het beginsel, dat Servië met alle mogendheden in goede vriendschap leven, maar geene mogendheid dienen moet. Te St.-Petersburg had Von Giers en te Weenen had Kalnoky den Servischen gezant, geheel in gelykluiden- den toon, tot omzichtigheid in alle quaestiën van buitenlandsche politiek vermaand. Het Servische regentschap zou deze vermaning opvolgen, want Servië zelf had behoefte aan vrede in Europa. Uit Belgrado verneemt men verder dat in don kabinetsraad eene vermindering van het leger tot op de helft is goedgekeurd, waardoor eene bezuiniging van 7 millioen frank in het jaar verkregen wordt. De ex-koning Milan doet zyn uiterste best om den terugkeer van koningin Nathalia naar Servië te verhinderen, maar de regent Ristics heeft verklaard dat hy dien niet met geweld beletten zal, terwyi de ïyfarts van den dertien jarigen koning gezegd heeft zich niet verant- woordeiyk voor de gevolgen te stellen, indien de knaap van zyne moeder gescheiden blyft. De nieuwe koning van Servië zond aan zyne moeder het bericht van Milans abdicatie en adresseerde dat aan „H. M. Koningin Nathalia". Nadat Ristics hem het manifest van Milan had voorgelezen, zeide Alexander: „Nu ik koning ben en doen kan wat ik wil, zal niemand my kunnon beletten mama te zien." Als vervolg op de geruchten over den ge- vreesden coup d'état, waarvoor koning Milan geweken moet zyn, wordt uit Bucharest ge meld, dat een oud-Servisch officier Sétisch Weschel, door de politie over de grenzen ge zet is. De regeeringsbladen in Rumenië be weren dat deze officier beschikte over 2000 revolvers en 600 Berdangeweren. De Russi sche bladen eischen van de regeering de be vestiging, dat de huiszoekingen slechts eenige jachtgeweren en 16 oude revolvers opleverde. Van Russische zyde gaat men voort den aan slag als eene hersenschim te beschouwen. Telegrammea. LONDEN, 12 Maart. Het onderzoek in de zaak-Parnell werd heden gekenmerkt door een feit, bestemd om byna evenveel bespreking uit te lokken als de onvergetelijke incidenten- Pigott. Timothy Coffey, reporter en getuige van de „Times", voor de eerste maal in December een verhoor ondergaan hebbende, had het een en ander getuigd omtrent twee leden der Liga, in Ierland bekend, en verklaard documenten in handen te hebben, waaruit bleek dat de agrarische Parnellistische Liga geld had ver schaft aan de moordenaars om die misdaden te begaan. Heden weder voor het gerecht gedaagd en daartoe gebracht door vragen van Parnells advocaat, heeft Timothy Coffey bekend dat h(j eerst gelogen had en er niets waar was van het door hem in December getuigde. Deze nieuwe bekentenis verwekt veel sen satie. BERLIJN, 12 Maart. (H. CEen telegram uit Zanzibar aan het „Tageblatt" meldt, dat Boesjir en zyne volgelingen naar het binnen land terugtrekken en de inboorlingen ge neigdheid tot onderhandelen aan den dag leggen. Volgens berichten uit Servië zal koning Milan de volgende week dat land verlaten en is de byeosroeping der Skoeptsc-hina opge geven. Het Regentschap zou heden een koe rier aan koningin Nathalia afzenden, ten einde haar kennis te geven, dat volgens go- neeskundig advies de gezondheidstoestand van koning Alexander den terugkeer van zyne moeder noodzakelijk maakt. BRESLAU, 12 Maart. De Oder wies bij Ratibor van Zondag tot heden meer dan drie meters en is hier en daar buiten de oevers getreden. Do rivier blijft wassen; ook ver wacht men ysgang in den stroom. PARIJS, 12 Maart. President Carnot ontving hedenochtend den hertog van Aumale, die zyn dank betuigde voor het besluit, waarby hem de terugkeer in Frankryk werd toegestaan. Het bezoek duurde tien minuten. De hertog zeide: „By myn terugkeer op denvaderland- schen grond is het my eene behoefte u het eerst mede te deelen hetgeen ik gevoelde, toen ik in kennis werd gesteld van het besluit uwer regeering. De wyze, waarop dit genomen werd, was even eervol voor hem, die er den stoot toe gaf, als voor den persoon, wien het gold. Uwe eerste zorg is Frankryk, maar ook de myne; myn vaderland gaat rnjj ter harte, en daarom kom ik u myn dank betuigen." Na zijn bezoek op het Elysóe, maakte de hertog zyne opwachting bij de maarschalken Canrobert en Mac Mahon en de zes secretarissen van het Instituut van Frankrykte drie uren werd hy in de Academie door Jules Simon ont vangen. Alle leden der Academie gaven den her tog, die zeer bewogen was, de band, en Jules Simon sprak tot hem„"Waardig en doorluchtig medelid! Wy zyn verheugd u in ons midden terug te zien en verzoeken u uwe plaats in te nemen, opdat wy met onze werkzaamheden kunnen voortgaan!" LONDEN, 13 Maart. Het Engelsche stoom schip „Timor", varende in de lyn der Maat schappij „Holland", van Batavia naar Amster dam, is te Vigo binnengesleept met defecte machine. LONDEN, 13 Maart. In het Lagerhuis deelde de minister Fergusson mede dat de Duitsche regeering haren vertegenwoordigers op de Samoa-eilanden per telegram heeft gelast de vreemdelingen, die daar verblyfhouden, niet aan de bepalingen van het oorlogsrecht te onderworpen en zich te onthouden van het onderzoek van vreemde vaartuigen, betref fende den invoer van contrabande. Het Lagerhuis nam met 231 tegen 88 stem men het eerste hoofdstuk der legerbegrooting aan, waarby de effectieve sterkte van het leger wordt bepaald op 152,282 man. WEENEN, 13 Maart. Volgens de „Politische. Correspondenz", zal keizer Wilhelm in October te Weenen komen en van daar naar Konstan- tinopel vertrekken. BERLIJN, 13 Maart, De afgevaardigde tot den Rjjksdag Antoine (gekozen te Metz en uit Duitschland verbannen) heeft zyn mandaat als lid van den Duitschen Rjjksdag neergelegd. LEIDEN, 13 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: wind noordwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 4° Celsius 39.2° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 5° C. 41° F.; 's midd. 12 uren 6° C. 42.8° F.'s namiddags 4 uren 8° C. 46.4® F. By de gisteren door den directeur der artillerie-inrichtingen te Delft gehouden aan besteding van blauwe dekens, enz. waren laagste inschrijvers voor 570 blauwe dekens groote en 60 dito kleine f 16.74 de groote, f8 AO de kleine per stuk, de heeren Gebr. Van Wyk Co. te Leiden. Schiedam, 13 Maart.Vast. Montwrjnper HL., zonder fnet of bel., ƒ8.76 Jenever id. ƒ14.25 Amst. proef id. ƒ15.50. Spoeling benrB per ketel ƒ2. Londen, 13 Maart. Frieeche Boter 124/- a 128/-. RECLAME». V |[||l|fl)fl bederft nooit; verbo- I I g |a I IT terten versterkt eoc-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2