Steenkolen. 2'4 jet. Loten Brussel 1886. Vollenhoven's Extra Stout E. J. VELDHUYZEN. Hooigracht 6. DB MAN Tricot-Tai Vaseline Camphor Icehet. Geene Winterhanden meer, Vollenhoven's Lager, (Licht Beiersch), N\ 8917, TVoensclag; 13 Maart. A0. 1889. <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Goddefroy's tweede reis naar de Westkust van Afrika. xvin. Vervolg der Advertentiën. mm i i Hoofdprijs 100,000 franks, Per Doosje 60 Cents. Verkrijgbaar bij A. W. GROOTE ZOON, te Arasterdam, en bij REYST KRAK, te Leiden. IS II KT B S T E EN M E E S T V E R S T E I! K E N D E. I-set vooral ojp liet iacL©rl3L. ONOVERTROFFEN TAFELBIER. Specialiteit Echte Fransche Korsetten LEIDSCH sfi? DAGBLAD. FRIJS DKZKR COURANT: Ten? Lftides per 6 mzuiden.1.10. Injun per post1.40. tftraderljj);» Nommera.0.05. De heer Van Dyek vervolgt met deze woor den Vader Krafft bekende my ook dat de beschaving van Afrika zeer moeilijk tot stand zal komen, zoo zy al niet onmogelijk moet worden geacht. Volgens het programma dor missie worden de kinderen op katholieke wijze onderwezen, in verband mot de verstandolyke ontwikke ling van don neger, die een beperkt begrips vermogen heeft. Als de jongens don jonge lingsleeftijd bereikt hebben, waarop de slechte hartstochten zioli het meest doen gelden, zoeken zy voor hen eene vrouw te vinden onder de volwassen meisjes, die haar onder richt te Landana ontvangen hebben van de zusters; een vader begeeft zich met een vol wassen neger naar Landana en deze laatste zoekt zich onder de volwassen meisjes eene vrouw uit. Ieder gehuwde neger krijgt van de zending eene woning, welko in de nabijheid der missie ligt; op deze wijze zullende vaders van Saint Esprit katholieke negerdorpen doen ontstaan, d e altijd onder toezicht der zending zullen zijn. Dit zijn de plannen der missie van Saint- Esprit om de beschaving te bevorderen. Vader Krafft moont dat de verkoop van taffia voor do beschaving van Afrika de grootste hinderpaal is. De taffia is als het ware het eenige ruilmiddel, dat in Afrika waarde heeft, en de negers maken er het grootste misbruik van. Toen ik aan Vader Krafft de opmerking maakte, dat hjj zoo tegen de taffia was, maar dat hijzelf ze toch gebruikte om datgene te knopen, wat voor de zending noodig was, antwoordde h(j mij, dat hij in het begin de taffia had willen vervangen door geweven stoffen, maar dat hjj van dit plan had moeten afzien, omdat de negers zich naar den Congo- staat en naar de andere factorieön van Banana begaven om daar hun maniokmeel, geiten, kip pen enz. tegen taffia in te ruilen. Het eenige middel om verbetering in dien toestand te brengen, zou zjjn eene onderlinge afspraak tusschen de kooplieden of eene overeenkomst tusschen de verkoopers; maar die zouden tot zoo iets niet te bewegen wezen, daar zij gewend zijn aan do hooge prijzen, welke de negers besteden voor de taffia, welke zjjzelven voor zeer weinig geld inkoopen. Nadat ik den wensch had te kennen gegeven om de mummie van koning Nemlao te zien, was Vader Paloque zoo vriendelijk zich geheel ter mjjner beschikking te stellen om my naar het dorp te brengen, dat op ongeveer tien minuten afstand van de missie gelegen is Daar aan gekomen, begaven wy ons eerst naar koning Nónimi, den zoon van koning Nemlao, die echter niet door de Mossourongo's als koning erkend zal worden, zoolang Nemlao nog niet begraven is. Het is nog niet bepaald, wanneer bij zal worden ter aarde besteld. Vader Paloque, die uitstekend de taal des lands spreekt, deelde koning Nénimi het doel van ons bezoek mede. Alvorens verder te gaan, wil ik trachten u zoo goed mogelijk koning Nénimi te be schrijven. Hjj is van eene middelmatige lengte, zjjn leeftijd is moeilijk te bepalen, Vader Paloque vermoedt dat by een goede zestiger zal zijn; hjj is mager en heeft een aangenaam uiterlijk. Hij scheen aandachtig naar ons te luisteren, ofschoon hy niets van ons begreep toen Vader Paloque hem de eenvoudige vraag deed, tot hoever zijn grondgebied zich uit strekte, geraakie h(j opgewonden en vol vuur, strekte zijne armen uit om ons te beduiden dat niemand ooit nauwkeurig heeft kunnen zeggen, waar de grensscheiding van het grond gebied der Mossourongo's is; zijne uitgestrekt heid is onbekend, zeide h(j. Daar wy den schyn aannamen, alles wat hij vertelde te golooven, bood hy ons palm- wyn aan, dien wy weigerden, omdat het ons niet aanlokte uit vuile glazen te drinken; de koning, die waarschyniyk de oorzaak van onze weigering begrepen had, nam een punt van zyn schortje, het eenige kleedingstuk, dat zyn naakt lichaam bedekte, om het glas uit te wiaschen; desniettegenstaande bleven wy toch by onze weigering. Vader Paloque herinnerde thans aan het doel van ons bezoek en koning Nénimi was bereid om ons te begeleiden naar den chimbee, de plaats, waar de mummie van zyn vader rust. Stelt u voor eene ruimte, omheind door riet en palmbladeren; wy treden deze om heining binnen door eene opening, welke zoo breed is, dat zij aan twee mannen naast elkaar toegang kan verleenen in het midden dezer ruimte staat do chimbee, gevormd door van bamboes en palmbladeren gevlochten heggenhet dak van den chimbee is even eens door palmbladeren gevormd. Koning Nénimi nam eene der rieten heggen van den chimbee weg om ons toegang te verschaffen, hy gaf ons het voorbeeld om het hoofd te ontblooten, eene eer, welke men den doode bewijst. Plet is onmogolyk u te beschryven, het geen ik by het binnentreden in dezen chimbee voelde. Een dikke rook belette my eerst iets te zien langzamerhand gewenden zich echter mijne oogen aan deze atmosfeer. In het midden van don chimbee bevindt zich een langwerpig pak, dat de lengte en breedte van een mensch heeftdit pak is van boven tot onder zwart gekleurd door den rook ik zou het niet bet6r kunnen vergelyken, dan met eene reusachtige worst, welke stevig met bindgaren omwonden is. Dit pak is het lichaam van den ouden koning Nemlao, die den 15den Juni 1888 gestorven is, alzoo vier maanden en negen dagen ge leden. Na zyn dood heeft men, volgens de gebruiken der Mossourongo's, de ingewanden uit het lichaam verwyderd, daarna is hy in tal van windsels gewikkeld, die ontelbare malen met dun touw omwonden zyn. Toen deze arbeid verricht was, groef men een diepen kuil, waarin eon vuur wordt onder houden van half gedroogd hout, waaruit een PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—8 regel»/1.06. Iedere regel meerƒ0.174. Grootere lettere naer pUetaraimte. Voor het la- oaseeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. dikke rook opstygt. Boven dezen kuil bevinden zich dunne dwarsbalken, waarop het lichaam rust; na verloop van eenigen tyd is het lyk geheel tot mummie geworden. Ik geloof dat ik Nemlao in den toestand van mummie gezien heb, want het is reeds vier maanden en negen dagen geleden dat hy gestorven is; gedurende al dien tyd is hy aan den rook blootgesteld geweest. Het vuur, waaruit die rook opstygt, wordt voortdurend door de vrouwen van den ouden koning Nemlao onderhoudende vrouwen mogen, volgens de gebruiken der Mossouron go's, nooit den chimbee verlatenhet hout wordt door slavinnen aangebracht. Toen wij kwamen, waren reeds twee der vrouwen, die het vuur onderhielden, gestorven en ik ben overtuigd, dat ook de overigen niet lang meer in deze atmosfeer kunnen leven. Zooals men hieruit ziet, bestaan nog aliyd in Afrika de menschenoffers. Na den chimbee binnengetreden te zyn, knielde koning Nénimi voor de mummie van zyn vader neder en klapte hy drie- of vier maal in z'yne handen, waarna by deze tegen elkander legde en eenige woorden uitsprak, die Vader Paloque niet wist te vertalen. Ik nam my voor, eene photographie van den chimbee te zullen nemen. Wy gingen verder om de graftombe van koning Nemlao te zien, die zich op eenigen afstand van den chimbee verheft. Er stond eene groote kist van twee meters hoogte. Daar bovenop ziet men een bol, de plaats vertegenwoordigend, waar het hoofd van koning Nemlao zal liggen. De kist is met een rood kleed bedekt. Vader Paloque vertelde my, dat de Mossou rongo's op den dag der begrafenis boven dezen bol eene parasol plaatsen. Aan de voorzyde der kist is eene deur, die koning Nénimi opende om ons eene tweede kist te toonen, waarin eveneens eene deur is aangebracht; in deze tweede kist zal het lichaam of de mummie van koning Nemlao worden neder- gelegd. RECLA«Ë§. Eene anti-galachtige Delacre pil, iederen dag op 't oogenblik van den maaltyd genomen, verbetert maagzuur en den tegenzin tot eten. In alle apotheken. ©es©e®süsee©«®®®©e»aeffie©s<i8®3> 0 8 1 Een algemeen als goed erkend middel tegen HOEST en VERKOUDHEID zyn 2 do oplossende en verzachtende v. KRAEPELIEN HOLM, Apoth., Zeist, g O Vorkrygbaar in Fleschjes a 20 Ct». 81 by Apothekers en Drogisten. a ®o©4iS8$®©s©s»S2»9se@®e©e0$©®© 08© a i s®©e®«®ss®©«©®»»®© is te Leiden te bekomen bij N. K. SWE- TPD TAi-t irx» - f van DE RUYTER HARMSEN, te Utrecht MER, Drogist, Mare. Prijs ƒ1.50 en ƒ2.50 pe-flacon. Wacht U voor namaak, wat in omloop is! Zie getuigschriften. G»$e«9®3»9 e«Moemt De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolcn, tot zeer lage prijzen. Monsters te verkrijgen aan het Stations terrein Hollandsche Spoor. Ook te verkrijgen geklopte Cokes, tegen billijke pryzen. CAR ON, Stationsweg, onder Oegatgeest. Trekking: Vrijdag 15 Maart a. s. minste prys frs. 150. Gezegelde Certificaten voor deze trek king geldig: E n geheel Aandeel a 3. Een vijfde Aandeel a I.— Verkrygbaar tegen toezending van Postwis sel (geen Post/egel») by de Effecten en Wis selbank, Hoogstraat 26, Den Haag. INDIEN MEN GEBRUIKT liet Is liet beste middel tegen het sprin gen en ruwworden der handen. Prijs por lialve llesoli 152 Ctss. "WIJTN ZEIST. Bordeauxp. fl. f 0 50 Beiersch Dortmunder Erlangor MCmchener Pilsener Extra Lager Oud Bosch per kr. 12 Cents. Bosch Dubbel Oerste p. fl. f 0.15 ,0.16 „0.15 °-15 n 0.15 „0.10 „0.10 kr. 0.12 Médoc Sr.-Émiüon St,-Julien M.irgaox. Madame Bourgade Ruode Port a Port Madera Bessenvvyn van af 0.60 0.70 0.80 0.90 1 - !•- „0.70 0.32 0.16 fl. 010 Bessensap Smakelijk. Kristalhelder. Geheel Zuiver. Per flescli ÏO Cents. van Geboorte, De Vrouw uit het Volk en Arbeid Adelt. Heeft u die Werken van SCHWARTZ nog niet gelezen, heeft u die nog niet in bezit, maak het verzuim dan goed en begin er dadelijk aan. M. S SCHWARTZ, Be Man van Geboorte en de Vrouw uit liet Volk, met het Vervulg en Slot, De Arbeid Adelt, tafe- reelen uit de werkelykheid. 4 Deelen, prys ƒ6.60 voor ƒ3. In 4 keurige banden voor slechts ƒ4.50. 11. geloof niet, dat men ooit mooier Wer- I" ken in bezit zal kunnen krygen. Deze extra fraaie Werken zijn te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boe ken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thuis op ontvangst Postwissel van slechts ƒ2. of van slechts ƒ4.50, waarbij staat: Aanbod Schwartz. BOTERMARKT 5 EN 6. IN

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5