■saM'itiiig'-'jiT jgpgi_11 li. "t Weinig vermoedde de auteur bij het schrij ven dezer regelen, dat zijn gevoelen weldra zou bewaarheid worden, dat zijn werk tot tekst zou dienen van eene opera, welke het eerst gehekeld, tot de prullenmand gedoemd blijspel, eene algemeens bekendheid zou doen erlangen. Het was Rossini, een der eerste Italiaan- sche componisten dezer eeuw, die dit tot stand zou brengen. In 1816 voltooide deze te Rome zijn „II Barbiere dl Sevilla" en van dezen stond af heeft de muziek het werk van Beaumarchais naar alle mogelijke oorden der wereld verspreid. Het is in alle schouwburgen ten tooneele gevoerd, in alle beschaafdo talen overgezet en derhal vo ook in het Nederlandsch. Aan deze vertaling mochten wjj gisteravond onze bewondering schenken. Over het algemeen was deze niet zoo groot als gewoonlijk het goval is, vooral niet met het oog op de uit voering. De heer E. v. d. Kerckhoven als do graaf Almaviva scheen ons niet bijzonder gedispo neerd te zjjnzjjne stem klonk matter, mindor krachtig, mindor zekor dan wjj van hern ge woon zjjn; vooral was dit het goval b;j z(jne solo's, o. a. in de aria in de eerste acte: Dra is de nacht gevlogen, enz. Beter was zijn duet met den Figaro, aan het slot dierzelfde acte: Hoopvol vorwachten! enz. Prachtig gaf ons de heor Schmier als Basilio met zyn diep, omvangrijk basgeluid het Wees gerust, 'k versta de knepen weerhy droeg het buitendien voor met humor en geest. De sierlijke, mot bloemen gotooide krans, hem door eonige kunstvrienden geschon ken, was eene hulde, waarop hy ten volle aanspraak mocht maken. Mevrouw Orelio Van Zant beantwoordde met bepaald aan hot ideaal van eone Rosine, ten minste wat hare persoonlijkheid aangaat. Oneindig veel boter had in dit opzicht mevrouw Albers voldaanimmers ook haarzang scheen ons ietwat scherp toe; toch kunnen wij niet nalaten haar onze oprechte waardee ring te betuigen voor de wijze, waarop zij ons „Lo chant du rossignol", uit „Los nocos de Joannotte", ten beste gaf. Zij toonde hier bij eene bij uitstek goede coloratuur-zangeres te zjjn. De beer Albers als de Figaro was als altijd uitmuntend aardigmet gepasten humor en met do noodige bowooglykheid typeerde hy ens den vrooiyken barbier, het factotum van Sevilla. Ook zyne beschaafde, klankvolle en sympathieke stem mocht herhaalde malen luide byvalsbetuigingen verwerven. De rol van den ouden Bartholo kwam in handen van den heer S. Poons zeer verdien- steiyk tot haar rocht. Het sextet aan hot slot der tweede acte ver dient ongetwyfeld eene byzondero vermelding. De mannenkoren bevredigden ons minder dan by vroegere opvoeringen. De schouwburg was ditmaal niet zoo bezet als gewooniyk by eone opvoering van het Hollandsch Opera-gezelschap het geval is. Misschien wel ten gevolge der concurrentie van hot „Leger des Heils". Mr. L. H. Gwnawn^d Nlamwa. Morgen is Mietje Duikers, ge b. Schuling, jarig; dan is zy 84 jaren. Behalve hetgeen vroeger reeds gegeven is voor deze hoogbejaarde bewoonster van perceel No. 48, in de Singelstraat, aan de Groenesteeg, niet ver van de begraafplaats, is nog van een heor ingekomen f 2.50; bovendien nogmaals een ryksdaalder, benevens een zak brand hout, en later twee pond ryst, twee en een half ons suiker, twee kop bruine boonen, één kop groene erwten en twee worsten. Voorde vier ons toegozonden coupons is, overeenkom stig den te kennen gegoven wensch, eene deken gekocht. Wie nu nog iets geven wil, zy of hy drale daarmede niet. Het adres zal men nu wel al van buiten kennenwoont men te ver van do menigmaal nauwkeurig opgegeven plaats, dan woont men wellicht dichter by Doeza- straat No. 1, waar men steeds bereid is iets in ontvangst te nemen voor het 84 jarigo oudj - en waardoor men het voorbeeld volgt van „Pauline", die, morgen haren dertienden ver jaardag vierende, heden aan laatstgenoemd au.**8 kwartjes toezond. H o u n herdenkt J. Van der Sluis, overman der' boornsnoeiers, den dag, waarop hy vóór vlift's j'ven in dienst der gemeente trad. Die dag ging heden voor hem niet als andere dagen voorby. In de eerste plaats werd hedenmorgen door den heer Goedeljee eene photographie genomen van den yverigen werkman, op dat oogenblik gezeten in een boom, aan den Zyisingel, waar van stadswege gesnoeid wordt. Die photo graphie stelt den jubilaris dus voor werkende, zooals hy tot tevredenheid van velen gedu rende vyftig jaren gewerkt heeft, en zal hem, in lyst en mot zilveren inscriptie worden ver eerd door den gemeente-architect en den hoofd opzichter der gemeente-werken alhier, welke beide hoeren zich hedenmiddag te één uur naar de woning van den jubilaris begaven om hem daar hunne gelukwenschen aan te bieden. Van de groote photographie zullen afdrukke- gemaakt worden voor de vier kinderen van Van der Sluis, ter herinnering aan den dag v;m heden. Hot voorbeeld, door de heeren Knuttel en Lancel gegevon, werd later gevolgd door de opzichters der gemeentewerken, die zich ook naar de woning van den jubilaris begaven om dezen te feliciteeren. Die woning is inwendig in feesttooi ge stoken door do zorgen van Van der Sluis' chefs. Zooals men weet, bestaat het plan by de afdeeling Leiden en omstreken der Nederland- sche Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde den ovorman in hare vergadering van hedenavond een getuigschrift en een herinne ringsgeschenk aan te bieden. Volgens eene in dit no mm er voorkomende advertentie, zal de schilders- en behangersvereeniging „Steun zy ons doel", a. s. Vrydag-avond om acht uren eene ver gadering houden in het lokaal Epbrai'm. Vooral voor schilders en behangers schynt deze ver gadering van belang te zyn. De heor N. K. Swemerkondigt aan dat hy weder twee nieuwe middelen voor handen hoeft tot het doen verdwijnen van vlekken. Het eene is Otto's „Vlokkenreiniger", bestemd o. a. tot hot reinigen van stoel- en canapé overtrekken, linten, hoeden, handschoe nen enz. Volgens getuigenis moet dat middel wel zoo krachtig zyn als naphtha en terpen- tyn-olie, maar geene onaangename lucht ver spreiden, bovendien geheel onschadelyk zyn en dus ook geen gevaar voor brand opleveren. Het andere middel is Otto's Metaalpoeder; wordt daarmede de Vlekkenreiniger dun ver mengd, dan moeten alle metalen door deze bymenging een buitengemeenen glans ver- krygen. Op tal van andere voorwerpen moeten deze middolen eveneens kunnen worden toegepast. De laatste uitvoering van de Vereeniging „Harmonie", te Warmond, welke in het café „de Zon" plaats had, werd door velen bygewoond, die uiterst voldaan waren over de uitvoering van het programma, dat onder leiding van den heer J. Oostelaar werd ten gehoore gebracht. Het pleit zeer zeker voor bekwame leiding, wanneer door een ge zelschap, geheel uit dilettanten bestaande, alle nummers op zulk eone uitnemende wyze worden uitgevoerd, als dien avond het geval was. De ongelukkige, die gisteren op den Dclftschen weg door de tram is over reden en dientengevolge gestorven, is nog niet herkend. De commissaris van politie in de tweede afdeeling te 's Gravenhage verzoekt inlichtingen omtrent den man, die des och tends te Delft aan het politiebureel moet zyn geweest en Broek moet zyn genaamd. De man was ongeveer 60 jaren, lang 1.6 M., mot hoog voorhoofd, eenigszins kaal, zwart gryzend haar en wenkbrauwen, bruine oogen, grooten neus, nagenoeg zonder ondertanden, mager, en bleek van kleur. Zyne vry armoodige kleeding bestond uit eene zwart on grys gestreepte pantalon, bruine jas, in jacketvorm, katoenen das, zwart en wit gestreept, blauw boezeroen, zwart wollen kousen on bottines. Hy had by zich een grauw linnen zak, met eenige kleedingstuk- ken, een bril en een rooden zakdoek. Gistoron hebben twee sloop- booten weder getracht de „Ben-Avon" vlot te krygon, maar do pogingen waren vruch teloos. In den stand van het schip is in het laatste etmaal weiRig verandering gekomen; het vaartuig heoft zich ietwat gerecht, maar is daarentegen ook weder wat gezakt. Waar hiyven de notarissen, die zich „verwijderen?" Ii een brief van een Hagenaar, die naar do Argentynsche Republiek vertrok, komt do modedvoling voor, dat do ex-notariseen Andries en Visser o Rosario (Argentinië) zijn. Alle Rijks-veldwachters zyn gisteren van Hoeven veen nasr Appelscha vertrokken tot handhaving van de orde onder de veenarbeiders aldaar, die engeregeldheden gepleegd hebben. Er schynt nl. ontevredenheid over de be deeling ontstaan te zyn, hetgeen Zaterdagy avomd aanleiding gaf tot een opstootje, waar- by van eenige woningen de glazen werden ingeworpen. De mailtrein, welke Zondag om kwart over tweeën te Honfleur moest aan komen, ontspoorde omstreeks twee myien van genoemd station. De trein werd geheel omvergeworpen, machinist en stoker werden onmiddeltyk gedood en een der conducteurs werd ernstig gewond. Verscheidene reizigers zjjn licht gekwetst. De posttrein van Aberdeen naar Londen is Zaterdag avond naby Stonehaven ontspoord. Drie wagens werden geheel ver nield. Do reizigers kwamen met den schrik vry. Te Aden zyn 100 somali's aan geworven voor de expeditie van dr. Peters. Binnen acht dagen zullen zy naar Zanzibar vertrekken. Volgens de „Figaro" is een aan slag gepleegd op prins Ferdinand van Bul- garye, echter zonder gevolg. Door de Raadkamer van deBrus- 8elsche rechtbank is Defuisseaux, de socialis tische leider, met 21 zyner volgelingen naar de assises in Henegouwen verwezen, om wegens samenzwering tegen de veiligheil van den Staat terecht te staan. De gele koorts heerscht ontzet- tend in Peru. De dochter van den president der republiek is daarain gestorven. De epide mie breidt zich op onrustbarende wyze uit. De gezagvoerder van het stoom schip „Nevada," Zondag te Queenstown aan gekomen, rapporteert 2 Maart op 42° 51'NB. 67° 07' WL. by oostelyken storm de equipage, uit 28 personen bestaande, opgenomen te hebben van het stoomschip „Sultan," dat in zinkenden staat verkeerde. De „Sultan" was van Nieuw-Orleans naar Bremen bestemd en had 4230 b. katoen aan boord. Het vertrok van Norfolk 20 Febr., alwaar het schip met overgewerkte lading was binnengeloopen, en vyf dagen daarna ondervond het een vor- schrikkeiyken orkaan, welke verscheidene dagen aanhield. Alles, benevens de fokkemast, werd van dek weggeslagen en er kwam zoo veel water in de machinekamer, dat de vuren uitdoofden. Tydens de equipage aan boord van de „Nevada" kwam, stond er 12 voet water in het ruim en begon de „Sultan" te zinken. Blykens berichten uit Haïti, door eene van daar komende stoomboot over gebracht, zyn de troepen van generaal Hyp- polite den 20sten Februari door president Legitime geslagen. Hyppolite verloor 300 man. De gewonden werden afgemaakt. Te Tebourba, 35 kilometer van Tunis, is over zeker eigendom een twist ont staan, waarby geweerschoten gelost en dolk- stooten toegebracht werden, zoodat vyf per sonen omkwamen en verscheidene anderen gekwetst werden. In alle weveryen te Armentières is du de arbeid hervat. De schade, door de overstroo- mingen in Engeland aangericht, is zeer aan- zleniyk. Taunton, eene stad van 18,000 inwo ners, is geheel onder, water gezet, in sommige straten tot eene diepte van 5 voet. De rivier de Tone trad buiten hare oevers on was zóó onstuimig, dat zelfs het varen met booten in de straten gevaarlyk was. Een zoo hooge vlood is in Somersetshire nooit te voren waar genomen. Eenige kleine bruggen zyn wegge spoeld en booten werden van de meerpalen losgerukt. Mannen te paard en met rytuigen kwamen de menschen te hulp, die met het water worstelden, en velen ontkwamen zoo een wissen dood. Te Bristol regende het 14 uren aaneen. De Avon en Frome overstroomden en zetten al de lagere deelen der stad onder water. Met Exeter was hetzelfde het geval. De Exe rees in twee nren eenige voeten, veranderde de straten in beken en de Clystvallei in een meer. Men zag doode dieren door de straten dryven, waar het water tot de assen der rytuigen reikte. Men vreest dat het verlies aan vee zeer aanzienlyk is. Ook de rivieren Tamar en Tavy wiessen tot eene ongekende hoogte en richtten te Tavistock groote schade aan. In Gloucester woedde een hevige storm, van sneeuw on regen vergezeld, veertig uren ach tereen. O r- ral in de buurt werden straten en huizen ondergezet en had men zwaar werk om het vee in veiligheid te brengen. BUITENLAND. rnnltryfa. De ministerraad heeft, op grond van het requisitoir van den procureur-generaal, giste ren in de Kamer en don Senaat machtiging gevraagd tot het instellen eener gerechteiyke vervolging tegen de afgevaardigden Laguerre, Turquet en Laisant en den sonator Naquet, wegens hunne deelneming aan eeme geheime vereeniging. De Kamer verwees de zaak naar eene com missie, welke heden zal worden benoemd, terwyl in den Senaat word besloten de aan vrage der regeering voor dringend te verklaren. De uitbetalingen aan het „Comptoir d'Es- compte" zyn gisteren zonder stoornis voort gezet. De hertog van Aumale is gistermiddag uit Brussel naar Parys vertrokken. Vooraf bracht koning Leopold hem een bezoek en gebruikte hy het middagmaal bij den graaf van Vlaanderen. De terugkomst van den hertog werd te Parys met ongoduld verbeid. Tal van felicitatién, gericht aan den hertog van Aumale, waren reeds ontvangen by den heer Bocher, rue de Varennes, te Parys. De hertog had den heer Bocher nog niet gemeld, waar hij na aankomst te Parys zijn intrek zou nemen. Vroeger bewoondo hy een huis in de rue de l'Elysée, maar sedert hy Frankryk verlaten heeft, is dat perceel gehuurd door mevrouw Pinard, de schoonmoeder van wylen din heer Denfert-Rochereau. Volgens de „Soleil", laat de toestand in Tonkin weer te wenschen. Het blad beweert dat in de provincie Son-tay een opstand is uitgebroken en dat generaal Borgnis-Desbordes zelf met zyne geheele strydmacht daarheen is opgerukt. Daltaoklonft Te Berlyn werd Zaterdag-morgen een ge- dachtenisdienst gehouden voor keizer Wil helm I in de vroegere vaandelzaal, waar een altaar met zwart fluweel was opgericht. Dr. Kögel hield de gedachtenisrede. Het hof woonde in rouwgewaad de godsdienstoefening by. De keizer begaf zich na afloop met klein gevolg naar Charlottenburg en legde een krans in het mausoleum. Keizer Wilhelm heeft czaar Alexander een telegram gezonden ter hartelyke geluk- wensching met zyn verjaardag. Vervolgens ontving de keizer den Russischen gezant, graaf Paul Schuvaloff, ten paleizo en had eene godsdienstoefening plaats in do kapel van het Russisch gezantschap. De geheimraad Raschdorff heeft thans de teekeningen voor den hem door keizer Frederik en den tegenwoordigen keizer opge dragen nieuwen bouw van een dom te Berlyn in de plaats van den thans in den „Lustgarten" staanden, ten einde gebracht. Met inbegrip van het binnenwerk worden de kosten voor den bouw geraamd op ongeveer 22 millioen mark. Er zullen 2500 zitplaatsen zyn. Het gevaar voor het leven van hertogin Paul van Mecklenburg is nog geenszins geweken. De pynen en zwakte boezemen nog groote be zorgdheid in. Groot-Brltannli. De Engelsche componist en pianist Sydney - Smith is op 49-jarigen ouderdom te Londen j overleden. Uit Singapore wordt gemeld dat de Noord- Borneo-maatschappy met het inlandsche opper hoofd Shahbander vrede gesloten heeft. De I oofdstad van den pangeran werd door de troepen der maatschappy ingenomen. De Engelschen hebben Khama, de hoofd plaats van de Lepu Kachyens in Birma, ver woest. In 't geheel werden 17 dorpen en eene groote hoeveelheid graan en levensmiddelen vernield. By Khama werden 2 man der En gelschen gedood en 13 man icowond. Het verlies van den vyand is onbtBlond. Op den terugkeer vielen de Kachyens de Engelschen aan. Een der Birmeezen werd ge dood, terwyl twee officieren en zes man ge wond werden. In verscheidene plaatsen zyn voorts onge- egnldheden geschied. De opper provincie ver keert in een verwarden toestandhier en daar hebben de Dacoits aanvallen op dorpen beproefd, en de groote brand, welke onlangs in Mandalay zulk eene verbazende schade aanrichtte, zou, volgens een Indisch blad, aan kwaadwilligheid te wyten zjln geweest. In BritschTndiö is eene samenzweriïg te.ren de regeering ontdekt. Er zyn brieven van Lachmandas, den voormalis:6a eersten j i eis ter te Kashmir, gevonden, waarin o. a.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2