(Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 Maart. feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. Wordt wrvolgd.) N*. 8917. A". 1889. 3ID8CÏÏ mm DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofllcieele Kenni^ffeyliigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder bunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeno kennis dat door hen vergunning is verleend aan do firma TIELEMAN EN DROS en rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van «en dubbelen braadoven in het perceel aan de Mid delstegracht No. 105 tot 107. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgomeester. 12 Maart 1889. E. KIST, Socretaris. De heer F. D. Kolff van Oosterwyk, arts te Leiden, is benoemd tot gemeente-genees heer te Vlachtwedde. Do Koning heeft sedert Zaterdag du en dan voor vrjj geruimen tijd het bed verlaten en verkeerde in kalme, tamelijk opgewekte stemming. De krachten blyven stationnair, de voedselopneming is toenemend. Prof. Rosen- stein was wederom op het Loo en vond den algemeenen toestand bevredigender. Het Indisch Genootschap zal Dinsdag 19 Maart ecne vergadering houden, waarin de heer N. Graafland te Utrecht de wensche ïykheid van eene radidale reorganisatie van het inlandsch onderwijs zal bespreken. Het gezelschap van de „Comédie fran- qalse," uit Parijs, hoopt deze maand Den Haag te bezoeken en eene gastvoorstelling te geven met Coquelin en mad. Worms, in den Fran- schen schouwburg. De op 11 Maart vastgestelde lijst van kiezers voor ieden van de Tweede Kamer in de gemeente 's Gravenhago geeft een cijfer aan van 7868, waarvan 463 wegens betaling van f 10 of meer in de grondbelasting en 185 lodgers. Volgens de nog geldende kiezers lijst bedroeg het totaal aantal kiezers voor de Tweede Kamer 7591. De kostbare verzameling schilderijen van hedendaagsche binnen- en buitenlandsche meesters, bijeengebracht door wijlen den heer Vincent Van Gogh, te Prinsenhage, wordt op 2 en 3 April a. s. geveild door de kunsthan delaars C. M. Van Gogh en H. G. Tersteeg, in de zaal van „Pulchri Studio", te 's-Gra- venhage. De heer Goupil te Parijs heeft voor den catalogus eene inleiding geschreven, waarin hy met weemoed zijn overleden vriend en voormalig associé herdenkt en hulde brengt aan zijn goeden smaak. 12) Naah het Duitsch door P. -F. C. Johannes wist niet wat hy zou antwoorden op dezen zonderlingen wensch. Hy ging zwy- gend aan de tafel zitten en streek met de hand het kleed, dat or over lag, glad. Eene der deuren ging opon en Wera trad de kamer binnen. Op hetzelfde oogenblik verliet de Rus door eene a3^, re deur het vertrek. Wera ke^ lorn na, zuchtte en reikte Jo- hannos, die 'J .ostaan en haar tegemoet ge gaan was, 1* o handen toe. „Kom, we zullen maar gaan zitten," zeide ze en geleidde hem, zyne handen met de hare omvattende, naar de sofa. Toen zy plaats ge nomen hadden, liet zy zjjne handen los en streek met de hand in gedachten over het voorhoofd. „Hy nam het ernstiger op dan ik had dur ven denken,' sprak zo daarna, „hoewel hy het reeds lang had zie aankomen. Maar steeds was hl) nog van i. mug dat wy hot mot elkander niet zouder -nu worden.alsof zoo iets mogelijk m 1 Zy keek hem in de De verzameling is van 25 tot 30 Maart voor genoodigden, op 31 Maart en 1 April open baar ter bezichtiging gesteld. Wy vestigen de byzondere aandacht van kunstvrienden op deze veiling en den catalogus daarvan, een op fraai Hollandsch papier by Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem gedrukt boekdeel vol afbeeldingen van de voornaamste schilderyen der collectie, waaronder men de namen vindt van J. E. Aubert, F. A. Bonheur, Léon Bonn at, Bakker Korff, Bosboom, Calame, Cermak, Corot, Decamps, Paul Delaroche, Diaz, Duverger, Gérome, J. C. Greice Jr., Ernest Hébert, Eugöne Isabey, IsraSls, Charles Jacque, Herman en Mari Ten Kate, Koekkoek, Emile Van Marcke, Jacob Maris, Anton Mauve, Ernest Meissonier, Pettenkofen, Rochussen, Ary Schef- fer, Schelfhout, Schotel, Stortenbeker, Ver- boeckhoven en vele anderen. Door de jury ter beoordeeling van ant woorden op uitgeschreven prysvi-agen door de Maatschappij ter bevordering van Bouw kunst, zyn eervolle vermeldingen toegekend voor: een schilders-atelier aan de heeren Paul J. De Jongh te Amsterdam en J. W. H. Berden te 's-Hage. De prys werd aan den heer H. P. Berlage Nz. toegekend. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de afdeeling letterkunde der Koninklyke Academie van Wetenschappen werd door de daarvoor bestaande commissie rapport uitgebracht over de ingekomen La- tynsche prysverzen uit het legaat Hoeufft. Ingekomen waren 9 gedichten, waarvan echter geen enkel pryswaardig werd gekeurdtwee der prü3verzen, getiteld „Adam humani generis peremtor, Christus vero eiusdem redemtor", onder de zinspreuk: Ubi abundavit delictum, superabundavit gratia"; en „Servi Eliezer ad Abraham epistola", met de zinspreukad dominum patris mei perges et decognatione mea accipies uxorem filio meo. Genesis XXIV. 38", werden evenwel eervol vermeld. Mevrouw de groothertogin van Saksen, van de ramp vernomen hebbende, welke een ge deelte der visschersbevolking van Scheveningen getroffen heeft, gaf weder van HDr. belang stelling biyk, door aan het bestuur der ver- eeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers de som van 250 te doen toekomen. Nader meldt het „Haagsche Dbl." aan gaande den he6r J. Bosboom, dat hy, eenigen tyd ïydende geweest zynde, thans wat beter is, doch nog rust noodig heeft en geen bezoeken kan afwachten. oogen, liet toe dat hy hare hand aan zype lippen bracht en streek met de andere hand over zyn haar. „Ik zal je iets zeggen," ging zy voort. „Je weet, dat ik je bemin, Johannes. Ik bemin voor het eerst in myn leven. Dat zeg ik je thans en zal het wellicht niet meer herhalen.... waartoe ook? Je weet het nu en daarmede uit. We zullen te zamen naar Italië reizen en daar zullen wy ons voor altijd hier op aarde verbinden. Het is je bekend dat ik tot den godsdienst van myn vaderland behoor; maar ik ben gaarne bereid tot jouw godsdienst over te gaan om je in alle3 gelyk te zyn en om te kunnen trouwen in eene kerk, waarin jy, naar ik begryp, gaarne trouwen wilt. Dat zal echter eerst in Italië geschieden 1 Wy zullen niet langer vertoeven in het vooral door jou zoo gehate Noorden en onverwyld naar het Zuiden gaan. Maar, vriendje, verlies dit niet uit het oog: van de uro af, waarop wy samen de reis r.aar Italië aanvaarden, van die stonde afaan zyn en biyven wy onaf- scheidelyk veroc-nigd. Ik offer veel voor je op.ik doe dat gaarne en vrywillig; je behoeft me daarvoor niet te danken, maar je dient hot toch te weten, opdat 1 geen ondoordacht besluit zult neiaen. Tot Oftt tfid, waarop ik je leerde ken- Men schryft uit Rotterdam aan het „Utr. Dbl.": Naar de geruchten willen, zal het einde van onze opera- en tooneelcrisis zyn, dat de heer Saalborn, laatstelyk regisseur by het Duitsche tooneelgezelschap van de hoeren Van Lier, in het volgend seizoen pachter zal worden van den nieuwen schouwburg en tegelykertyd directeur van de Duitsche opera. Zelfs zegt men dat ook het tooneelgezelschap, thans bestuurd door de heeren Legras en Haspels, onder zyne directie zal komen. Door den inspecteur der genie is eervol uit de botrekking van eerstaanwezend inge nieur te 's-Hage ontheven de kapitein-inge nieur André de la Porte. Hy wordt in die betrekking vervangen door den kapitein inge nieur Potvliet van het corps genietroepen te Utrecht, in verband daarmede eervol ontheven uit de betrekking van officier van speciale diensten by genoemd corps. De kapitein-inge nieur Polvliet wordt op 1 April vervangen door den lsten luitenant-ingenieur Colthoff, die tot du toe in garnizoen was te Amsterdam. Naar men aan de „Stp." verzekert, is het. tydstip niet ver af, waarop de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich zal hebben bezig te houden met een ontwerp van wet op de telephonie, waarvoor de noodige bouw stoffen by het departement van waterstaat, handel en nijverheid verzameld worden. Sedert eenigen tyd verschynt te Parys in wekelykscbe stukjes a 10 centimes, eene „Nouvelle Bibliothèque populaire." Het laatst verschenen (126ste) stukje beval eone Fran- sche vertaling van Vondels Lucifer, „avec étude sur la vie et l'oeuvre de Vondel par Charles Simond." Den lOden Maart herdacht de heer J. P. Hofstede onder veel blyken van belangstelling den dag, waarop hy 25 jaar geleden tot hoofd directeur der posteryen werd benoemd. Tal van verbeteringen, welke in de laatste jaren op het gobiod van het postwezen hier te lande zyn ingevoerd, heeft men aan zyne onvermoeide werkzaamheid te danken. Het volgende jaar hoopt de heer Hofstede zyn gouden jubilé als postambtenaar te vieren. Naar wy vernemen, is het dividend der Deli Batavia Maatschappy vastgesteld op 40 procent. (Hbl.) Om vertraging by de bestelling der brieven en andere stukken voor Berlijn te voorkomen, is het noodig, dat op het adres achter dien plaatsnaam het district worde vermeld, waarin de woning van den geadres seerde gelegen is. De namen der vorschillende districten zyn PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels/1.06. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters nsar plaatsruimte. Voor het in- cssseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. geregeld naar de namen der windstreken, waarin zy liggen. De districtsnamen behoeven alleen met hunne initialen, by voorbeeld O., N., N.-O. (Oost, Noord, Noordoost), te worden aangeduid. (Sts-Crt.) In den loop van het jaar 1889 zullen naar Oost-Indië worden uitgezonden: 2000 man troepen, en wel infanterie: 1569 sol daten, 50 korpls., 90 onderoffle. en 4 staf hoornblazers; cavalerie: 53 cavaleristen, 4 wachtm. en 6 korpls.; artillerie: 175 kanon niers, 12 ondoroffic., 3 sergts.-maj.-vuurwer kers; genie: 20 soldaten, 3 serg., en 3 korpls. Bovendien nog 30 schryverspersoneel. Naar West-Indië: Suriname 65, en naar Curayao 60 soldaten. Het stoomschip „Borneo," van Amster dam naar Java, is 11 Maart van Aden ver trokken de „Gelderland," van Rotterdam naar Batavia, is 10 Maart van Aden ver trokken; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Maart Dun- goness; de „Schiedam" is 9 Maart van Am sterdam te Buenos-Ayres aangekomen; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, is 10 Maart to Southampton aangekomende „Prinses Amalia," van Batavia naar Amster dam, vertrok 11 Maart van Colombo; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 12 Maart van Port Said. Maatschappy tot Bevordering der Toon kunst. Afd. Haarlem. Tweede uitvoering op 15 Maart. Solisten: Mej. M. Speet, concert zangeres, van Amsterdam, en de heer J. Mos sel, cellist, van Amsterdam. Het Leldsche Tooneel. Den 23sten Februari 1775 werd „Le Bar bier de Séville", la précaution inutile van Pierre Augustin Caron, meer bekend onder zyn pseudoniem van Beaumarchais, voor het eerst in den schouwburg de la Comédie fran- qaise te Parys gegeven en maakte daarby een volkomen fiasco. De scherpo, in lange na niet zoo gematigde critiek als in den togonwoordigen tyd, verweet den auteur geen bepaald plan, geene intrige in het stuk geweven te hebben. In eene lange, maar bepaald geestige repliek, gaf Beaumarchais hierop len antwoord: „Un vieillard amoureux prétend épouser demain sa pupille: un jeune amant plus adroit le prévient, et ce jour méme en fait sa femme, la barbe et dans la maison du tuteur. Voila le fond, dont ou eüt pu faire avec un égal succè3 une tragédie, une comédie, un drame ou un opéra." nen, is Fedor my zóó dierbaar gebleven, dat ik de gedachte hem voor een vreemde te verlaten, ja hom slechts minder lief te hebben dan een ander, mot ontzetting van my heb gewezen. Zyn leven en het myne zyn zóó dicht ineen geweven, dat alleen zuivere, vurige, niet te bedwingon hartstocht het recht heeft dezen band losser te maken. Gevoel je zulk een hartstocht niet.zeg het dan eerlijk. Zon der klacht en zonder verwyt zal ik dan van jb gaan. Spreek niet tegen beter weten in om mynontwil, Johannes. Ons gehoole leven is er mede gomoeid. Zoo jy jezelven bedriegdet en niets anders voor my gevoeidet dan eene vluchtige neiging, terwyl je mond zon spreken van oprechte liefde, dan zou je drie menschen in het ongeluk stortenFedor, my en jezel ven, ja, ook je eigen persoon. Je bent te goed hartig en te rechtschapen dan dat je het jezelven ooit zoudt kunnen vergeven, my diep rampzalig gemaakt te hebben. Spreek daarom, myn Johannes!" Zy logde beide handen op zyne schouders en zag hem flink in de oogen. „Wat wil je doen? Van my afzien of je geheel, met lichaam en ziel, aan my overgeven? Maak het kort Zeg ja of neon. Het wachten Is zeo pyulyk Wat hangt 's menschen lot toch aan een i dunnen draad I Zoo zy do laatste woorden niet had gesproken, zou by wellicht „neen" gezegd hebben. Onder haar gesprek, dat hem koel voorkwam en waarin al het voor en tegen overwogen werd, had hem een bang en py- nigend gevoel bekropeneen zekere twyfel omtrent de oprechtheid en eerlykheid hunner wederzydsche gevoelens was in hem levendig geworden.hy, met zyn vrooiyk gestel, zyn openhartig karakter, geheel zich richtende naar de ingevingen, naar de indrukken van het oogenblik, kon het niet begrypen hoe men na eene liefde van één dag de toekomst zóó zwaarmoedig en angstig kon inzien. „Verlang niet zooveel van myi Heden be min ik je. Dat wy ons verheugen in onze liefde en niet denken aan datgene, wat komen kanl" had hy gaarne willen uitroepen. Maar hare laatste woorden, het zoo hartstochtelyk uitgesproken: „het wachten is zoo pynigend 1" die aanraking harer handen, welke zyne han den vast omklemd hielden, de nabyheid der in zyn oog schoone vrouw, die hem met ang stige blikken aanzag, beslisten over zyn en over haar lot. Toen hy in den laten avond opstond om heon to gaan, was hij hot zich- zelven bewust, dat zy voor hun geheelo loven, voor altyd bier beneden mot elkander ver bonden waren.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1