gesteld om, by wjze van proef, de vier scholen 3de klasse te splitsen in twee afdeelingon met verschillend schoolgeld, eene met het bestaande schoolgold van 6 cents per week en eene met een schoolgeld van 10 cents per week, zijn B. en Ws. in nader overleg getreden met de hoofden der scholen 3de kl. Biyken's het daarop door dezen uitgebracht rapport was de uitslag van een door hen bij de ouders der leerlingen ingostold onderzoek al3 volgtvan de school No. 1 zouden ver moedelijk overgaan naar do op te richten school met een schoolgeld van ƒ0.15 por week 150 kinderen, van do school No. 2, 60 en van do school No. 3, 470, tezamen 680 kinderen, zoodat elke der beide scholen met hooger schoolgeld slechts bevolkt zoude worden met 340 leerlingen. Bet door de Schoolcommissie aangegeven middel om kinderen of wel geheele klassen van de zes-cents- naar de vyftien cents-scho len te detacheeren, zal, naar het inzien van B. en Ws., woinig doel treffen, aangezien als dan vele ouders, dio zich voorloopig hebben bereid verklaard een hooger schoolgold te vol doen, wederom de voorkeur zullen geven aan do betaling van een schoolgeld van zos cents; voor hen bestaat alsdan geen enkele reden op grond waarvan zij voor hunne kinderen een hooger schoolgeld zouden betalen, terwijl voor andere leorlingen derzelfde school en derzelfde klasse een lager schoolgeld wordt gevorderd. In gc-eu geval bestaat er eanige waar schijnlijkheid dat de tweo scholen met hooger schoolgeld voldoende zullen worden bezet met dat schoolgeld betalende kinderen on met het oog daarop achten B. en Ws. het niet ge rechtvaardigd tot de oprichting daarvan ovor te gaan, al zy het dan ook bijwijze van proefneming, zooals de Schoolcommissie aan geeft. In de twoedo plaats is by B. en Ws. de vraag gorozen of het niet aan grooto beden king onderhevig is, in de tegenwoordige tijds omstandigheden, waarin, hetzij terecht of ten onrechte, veel geklaagd wordt over don druk, waaraan de minder gegoede klasse der burgerij onderworpen is, by de overweging van eono reorganisatio van de schoolgeldbeffing, by uit sluiting over te gaan tot eene verhooging van het schoolgeld voor een deel der minder gegoede burgery. Eene vraag, die, naar het inzien van B. on Ws., in alle opzichten be- vostigend moet worden beantwoord, zoodat zij, al ware het alleen op dien grond, de aan neming van het voorstel ton ernstigste meenen te moeten ontraden. In de derdo plaats wyzen zy er op dat, zooals bekend is, by de Regeering aanhangig is eene wijziging van de schoolwetgeving, welke aangelegenheid, ook met het oog op den uitslag dor ton vorigen jare gehouden verkiezingen, weldra aan het oordeel der Vertegenwoordiging zal moeten woiden onder worpen en daarby zal ongetwyfeld doschool- goldheffing een punt van behandeling moeten uitmaken. Ten slotte zal uit den aard der zaak hot finantiëolo voordeel, voor de gemeentekas ver bonden aan de oprichting der twee bedoelde scholen, betrokkeiyk gering wezen en zeker niet opwegon tegen do daarmede gepaard gaande, boven ontwikkelde bezwaren. Op grond van oen en ander, geven B. en Ws. don gemeenteraad in overweging geene vorandoringen, als in de Raadszitting van 25 October jl. zyn besproken, iti de regeling der schoolgeldbeffing en in do classificatie dei- scholen aan te brengen. Alloen stollen z(j voor thans het school gold voor do hoogste afdeellng der Meisjes school te krengen op 24 per jaar, evenals is bepaald voor do Jongensschool 2de klasse, welke afdeolingen in dezelfde omstandigheden vsrkeeron, terwijl thans hot onderwijs op bedoeldo afdoeling geheel is georganiseerd overeenkomstig de bepalingen der betrekke- ïyke verordeningen en waartoe reeds vroeger in beginsel is besloten. Be hoogsto drie klassen der Meisjesschool, waaruit de hoogsto afdeeling bestaat, worden thans bezocht respectievelijk door 39 leerlingen in de 7do, 14 in de 8ste pn 7 in de 9de, te zamen 60 leerlingen. Een concept boshut tot aanvulling' Yitn do botrekkeiyifo verordening wordt don Raad' 'er vaststelling aangeboden. Het Dageiyksch Bestuur dezer gemeente heeft besloten de lovering van 80 tweeper soons-schoolbanken, waarvan de openbaro .aanbesteding den 4den Maart 1889 plaats vond, doc.h do gunning werd aangehouden, op to dragen f-an den minsten inschryver, den heer N. Valentgoed, te 's-Gravenhage, ?oor do som van f 065. By de verieden week alhier gehouden verkiezingen in het Leidsche Studentencorps voor 5 praesides dor faculteiten en 5 almanak redacteuren zyn verkozen Tot redacteuren van den studentenalmanak de heoren J. J. Van Troostenburg de Bruijn, C. W. Maris, C. L. Modderman, W. F. Byle- veld en J. W. J. Taets van Amerongen. Tot praesides van do faculteiten zyn ge kozen voor do juridiscbo de heer J. J. Van Troostenburg de Bruyn, voor de medische, de heer L. F. Driessen, voor de philoso- phische de heer J. Van Breda de Haan, voor de literarische de heer G. J. Nijhuis on voor do theologische de hoer B. P. Plantenga. Tot president dor St.-Jozef-gezellen-ver- ooniging op het Rapenburg alhier, is, in de plaatsvan den Z.-Ew. heer L. J. J. Hagenraats, thans professor aan het seminarie „Hageveld", te Voorhout, gekozen de zeereerwaarde heer Ch. Lohmeyer, de dezer dagen benoemde kapelaan aan de St. Petrus-parochiekerk alhier. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 1Ö0, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do hoogste pryzen 47, 24, f 0 en ƒ2.45; de laagste 47, 24, ƒ4.50 en ƒ2.40. Uit vertrouwbare bron wordt aan hot „Vad." gemeld, dat er in den toestand van Z. M. den Koning in de laatste dagen eene zóó gunstige verandering merkbaar is, dat er hoop bestaat dat de Koning binnen enkele dagen weder zyne gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. Ook aan de „N. Gron. Crt." wordt gemeld dat alle berichten uit het Loo daarin overeen stemmen, dat de toestand sedert een paar dagen buiten verwachting iets is verbeterd. Het voedselgebruik, de natuurlyko slaap en de krachton zyn oenigermate toegonomen, en de opgewondenheid is achterwego gebleven. Het heden in het Paleis te 's-Hage ter lezing gelegde bulletin luidt aldus: „Z. M. de Koning was in de laatste twee dagen minder bedlegerig. Overigens bleef do ziektetoestand van Z. M. onveranderd." Uit het Loo wordt heden van niet-officiöele zyde gomold„De afgeloopen nacht was een weinig onrustig, doch in den ochtend was Z. M. zeer kalm. Z. M. gebruikte eenig meer der voedsel; de krachten zyn nog nagenoeg dezelfde, doch de Lyder gevoelt zich moer opgewekt." De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leiden Woorden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,074) 5,761.75, bagage (12 ton) f 69.12, bestel-, yi- en vracht goederen (1930 ton) 2,045.31, lovende dioren en rytuigon ƒ18.38; divoiso ontvangsten f 84.45; totale opbrengst ƒ7,979.01. Totale opbrengst van af 1 Mei 1888 f 101,887.23. Volgens particulier bericht, is het stoom schip „Noord Brabant" 9 Maart van Cardiff te Soerabaia aangekomendo „Noord-Holland" is 9 Maart van Rotterdam to Batavia aange komen do „Semarang" Is 9 Maart van Batavia naar Rotterdam vertrokkon-; de „Amsterdam" vertrok 9 Maart van Nieuw-York naar Rotter dam do „PriDses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, is 10 Maart to Suez aan gekomen; de „Timor," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 9 Maart Sagresde „Veen- dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 10 Maart. Lizard gepasseerd. Ntanw» Niettegenstaande de sociaal democraten weten dat de Leidenaars niet kun nen dulden dat te dezer stede met het blad „Recht voor Allen" wordt te koop geloopen, waagden het Zaterdag avond toch weer drie van hunne hier wononde partygangers genoemd blad rond to venten. Één nl. liep te venten, maar werd op den voet door twoe zyner makkers gevolgd. Nauwelyks echter waren zy daarmede be gonnen, of weldra werden ze door eene groote menigte omringd, welke eene zóó dreigende houding aannam, dat de politie het noodig achtte hen, tot hun eigen bescherming, naar het commissariaat mee te nemen. Tevens waren ook een paar Haagscho socia listen naar hier gekomen om hetzelfde blad, OCder geleido van een Leidenaar, langs dtj stralen te koop aan te bieden. Ook hun werd dd spoedig bemoeiiykt en eveueens in die mate, dal w 0j> de tram sprongen,en naar het station reden, om zicii maar weer gauw naar hunne woonplaats te begeven. In de wacht kamer van het station wC'kGfden ze aan de politie hunne namen op te geven. Zeer velen bezochten gister- avond weder het oofenirigslokaal van het „Leger des Heils". Waren alle bezoekers ge- ïyktydig gekomen, er had met recht sprake kunnen zyn van een aanrukken in dichte gelederen. Men kwam echter gelukkig niet precies op hetzelfde oogenblik, hetgeen mede werkte tot de goede orde, welke er heerschto. Schouder aan schouder zat men weldra rustig op de banken, welke byna te kort waren, in het lokaal, dat iederen avond te klein is om de velen te kunnen bevatten. Vandaar dan ook dat reeds door het „Leger des Heils" pogingen zyn aangewend om een ander lokaal op vreedzame wyze te veroveren, vandaar ook dat onderhandeld is met den eigenaar van een perceel aan het Utrechtsche Veer. Tot heden zyn de partyen het evenwel nog niet eens kunnen worden over de capi tulatie. Gisteravond heeft zich het feit voorgedaan dat acht personen, ééne vrouw en zeven mannen, zich openlyk verklaard hebben vóór het „Leger." Tevens werd door een officier medegedeeld dat het gewone oefeningslokaal hedenavond gesloten zou zyn met het oog op de bijeenkomst in de Stadszaal en een woord ter opwekking tot by woning daarvan tot de aanwezigen gesproken. In den afgeloopen nacht zyn hier ter stede kippon ontvreemd. De politie heeft reeds eenige dier kippen ontdekt bij een koopman, en zjj is ook de dadors op het spoor. Hot onderzoek duurt voort. In de Meerburger Wetering, naby het gesticht „de Goede Herder," onder Zoeter- woude, is gisteren, ongeveer te drie uren des namiddags, het lyk gevonden van zekeren Sierag, reizend koopman in galantefS;ën on Leiderdorp tot woonplaats hebbende. De man laat eene vrouw en een zoon na. Er bestaat reden tot bet vermoeden dat de ongelukkige beschonken te water geraakt is. Het lyk was roods in staat van ontbinding en is vervoerd naar het dorp Zoeterwoude, ten einde aldaar te worden begraven. Reeds vyf weken werd do nu gevondene, 37 jaren oud, vermist. Men schryft uit Katwyk aan Zeo: Den visschers, die met hun loon over 1888, tot een bedrag ad f 10,000, betrokken waren in het faillissement-Snakenbroek en Co., te Brussel, is thans geheel uitbetaald. Volgens een telegram, to Scho- veningen uit Zandvoort ontvangen, is daar geland eene Katwyksche bomschuit, welke in zee het lyk hooft opgovischt van een matroos, waarsehynlyk behoord hebbende tot de equipage van de verongolukte bomschuit van den reeder M. De Niet Az. Het lyk is biykbaar dat van een Sche veningsch matroos, naar gissing 25 a 26 jaar oud, met zeelaarzen aan de boenen, eene zoogenaamde „gezondheid" om het middel en gouden ringen in de ooren. Naar men verzekert, kan er geen sprake meer zijn do „Ben-Avon" te Schove- nlngen af te brengen. Het vaartuig is ge spleten liet water loopt er thans aan bak- boordzy in en aan stuurboordzij uit. Door enkele landbouwers to Haar lemmermeer zyn handelsrelatiën aangeknoopt roet eenige bewoners van de Argentyusche Republiek over den invoer van Holiandsch vee aldaar. Vermoedelyk zal in het einde dezer maand een dertigtal stuks jong voe naar die Republiek gezondon worden. To Dubbeldam (K r i s p ij n) is de behuizing van A. De Bruin, wairin een Iand- bouwersbedryf, benevens eene tappery gedreven word, eene prooi dor vlammen geworden. De brand, in eene schuur door tot dusver onbe kende oorzaak ontstaan, nam in weinige oogen- blikken zóó toe, dat de eigenaar, ofschoon vry spoedig van het onheil onderricht, slechts nog don tyd had om het in den stal aanwezige vee los te snyden, hetgeen niet heeft kunnen verhinderen dat een veulen en drie hokkelingen zyn omgekomen. Het aangetaste perceel, op de grens der gemeente Dordrecht gelegen, is, by gebrek aan bluschmiddelen, geheel in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Eene boerenstelling, staande op Dordrechtech grondgebied en waarvan hot dak met riet is gedekt, werd door twee uit Dordrecht aange- rukto spuiten beschermd. Wat er van de gebouwen dor tappery en uitspanningsplaats „Krispyn" en de daarin aanwezige voorwerpen gerod werd. buiten de vier dieren en het biljart, bepaalt zich tot een minimum; van de tappery stam i: >g sbchts de zwart geblakerde, naakt- muren. Naar beweerd wordt, is ook een bedrag van ƒ300 aan bankpapier doop het vuur vernield. In den storm van Zaterdag ie, dichtby Enkhuizen, de blazer H. D. 26, b«. varen door Wessel Slok, door een rukwind omgeslagen. De opvarenden zyn gered. Het vaartuig is waacschynlyk verloren. De pachthoeve „Oudenhof," te Hoensbroek, eigenaar markies Van Hoensbroek, is geheel afgebrand. De pachter Petiy werd met moeite gered. 5 paarden, 13 koeien en varkens zijn omgekomen. De schade bedraagt 23,000. AUes was verzekerd. Een landbouwer te Coulounieix by Périgueux, 103 jaren oud, zat dezer dagen ru6tig koffie te drinkon, toen hy plotseling, door eene beroerte getroffen, dood nedervie'. John Ericsson, de uitvinder en ontwerper van den monitor, die in de krijgs wetenschap eene geheele omwenteling teweeg bracht, is op 80-jarigen ouderdom te Nieuw- York, waar hij 25 jaren lang woonde en workte, overleden. Volgens het „Neues Wiener Tag- blatt", heeft de heer Catargi, gewezen president van do Kamer te Bucharest, schriftelijk be- richt ontvangen, dat de Kamer van Afgevaar digden door dynamiet zal worden vernield. In Somersetshire, Gloucestershire! en Devonshire, in Engeland, is door overstroo-1 mingen, ten gevolgo van hevige regenbuien! gepaard met stormweder, gioote schade aan-' gericht. De „Midland"-spoorweg staat over eene lengte van 10 Engelsche mijlen onder water. Men vreest dat verscheidens menschen zyn omgekomen. BUITENLAND. Frankrijk. In do Kamer van Afgevaardigden heeft de;* heer Pelletan eene interpellatie tot do regee- ring gericht, naar aanleiding van het besluit,I waarby den hertog van Aumale wordt ver gund naar Frankryk terug te keeren. Naar[ zyne meening zou hot land daarin eon onver- standigen maatregel zien, met het algemeen stemrecht in strijd. Hy keurde dus het be sluit der regeering af. De heer Constans, minister van binnenland- f sche zaken, antwoordde dat de regeering het K verbanningsdecreot beschouwde als oen excep-1 tionneelen maatregel, welken zy thans nutte- f loos achtte. Het verblijf in Frankrijk werd aan den hertog van Aumale ontzegd, niet als pretendent, maar wegens een schryven, datl oneerbiedig was voor het hoofd van den Staat. I Eene verbanning van drie jaren is eene vol I doende boete voor dit vergryp. Op verzoek van het Kabinet werd tot del eenvoudige orde van den dag overgegaan, er I wel met 316 tegen 147 stemmen. De heer Millerand vroeg daarop amnestii I voor vergrypen, welko met do werkstakingen in verband staan; verder voor overlredingei f der wet op de drukpers en op het houden vaiB ongeoorloofdo redevoeringon in openbare vei l gaderingen. Hy wenschto dat deze quaestiip van dringenden aard zou verklaard worden De minister Tirard kon zich met dit laatsti vereenigen, doch was tegen eene on middellijke k behandeling. De Kamer nam daarop de urgentie aan I doch verwierp met 345 tegen 153 stemmer I bat voorstel om onmiddeliyk tot do discussii over te gaan. De hertog van Aumale moet dadelyk ge bruik hebben gemaakt van de opheffing vai het verbanningsbesluit, zoodat hy reeds giste ren op hot landgoed te Chantilly verwacht werd Naar men verzekert, is eene gerechte ïyko vervolging gelast tegen de heeren Dórou léde, Richard, Laguerre, Naquet, Laisant Turquet en Callian, wegens de zaak van df „Ligue des Patriotes". - De „Justice" zegt dat de heer Renaud I onder-directeur van het Comptoir d'Escompte I benoemd Is tot directeur. Sei-vië. De ministers hebben den eed in tegen- K woordigheid der regenten afgelegd. De hoofden der liberale party zyn teger 17 dezer opgeroepen tot eene byeenkomst l waarin de aan te nemen houding zal worder I vastgesteld. Vorst Milan heeft den keizer van Oostenrijk I een telegram gezonden, waarin hy zyne diepi K erkentelijkheid betuigt voor de bewyzen var. vriendschap, welke hy mocht ondervinden, en den keizer verzoekt deze gevoelons op zijn zoen over te brengen. De keizer gaf in zyn antwoord de verze kering dat hy steeds door dezelfdo welwil lendheid jegens Servié en zyn koning zou worden geleid.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2