N°. 8915. Maandag 11 Blaart. A*. 1889. Leiden, 9 Maart. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van r£on- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nomraera0.05. In veertien dagen tyds is het tekort van ruim f 1000 der Christelijke scholen voor on- en minvermogendon alhier teruggebracht tot f'282. Nog eenige flinke giften dus, en het tekort zal tot de geschiedenis behooren. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede ICamor voor het ontwerp betrekkelijk den fabrieksarbeid, heeft, ingevolge het nieuwe reglement van orde, rapport uitgebracht over do by de Kamer ingediende adressen, betrek- keiyk genoemd wetsontwerp, en wel ten ge tale van 44, van corporatiën, vereenigingen, firma's en afzonderlijke personen. Slechts één dier adressanten had principiëel bezwaar tegen regeling van arbeid by de wet; zeven bestreden de opportuniteit van het wetsvoorstelvyf zagen in het voorstel eene beperkte strekking en twee adressanten wezen leemten aan. Voorts betreffen de meeste overige adressen bezwaren van bijzondere industrieën (baskruitfabriek te Muiden, steen- en pannenfabrieken, pypenfabrieken te Gouda en glasfabrieatie) en bezwaren tegen de onder doelen vaa bet wetsontwerp. Het verslag dor Commissie strekt als leid draad voor de Kamer by de behandeling van dit wetsontwerp. Do stand der bevolking van de gemeente Zevenhoven was op 1 Januari 1888: 548 mannelijke en 589 vrouweiyke of in het ge heel 1137 personen. Gedurende het jaar 1888 werden in die ge meente geboren 18 m. en 19 vr. personen, dus samen 37 personen. Er vestigden zich 24 m. en 35 vr. personen, dus 6amen 59 per sonen. De bevolking vermeerderde dus met 42 m. en 54 vr. personen of met 90 zielen. Er stierven 12 m. en 14 vr. personen, dus samen 26 porsouen, terwijl uit de gemeente vertrokken 30 m. en 38 vr. personen, dus samen 68 personen. Do bevolking verminderde dus mot 42 m. en 52 vr. personen of met 94 zielen. De stand der bevolking was derhalve op 31 December 1888: 548 m. en 591 vr. personen of in het geheel 1139 zielen. Op 1 Januari 1889 waren in die gemeente 80 jongens en 86 meisjes, geboren in de jaren 1877-1882. Hiervan kwamen voor op de lysten van de hoofden der scholen: 71 jongens en 78 meis jes. Er bleven dus 17 kindoren over, die geen onderwps op de scholen genoten, van wie 10 geboren in 1882, 2 in 1881 en 5 in 1877. De vastgestelde lysten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale 10) Naar hbt Düitsch door P. .T. C. Zy kon er zich maar niet in schikken, dat zij niet meer het eenige kind was en deed elke poging, door hare stiefmoeder aangewend om eene betere verhouding in huis tot stand te brengen, schipbreuk ïyden, hoewel de tweede vrouw van myn grootvader eene goedige en vredelievende vrouw was en niets vuriger verlangde dan hare stiefdochter tevreden te stellen.Toen myne moeder in het huweiyk trad, haar moederlyk erfdeel deelachtig werd en het huis verliet, bekommerde zy zich niet meer om vader, stiefmoeder en stiefbroeder. Zy bezocht de vaderiyke woning alleen by zekere gelegenheden, vertoefde er dan zoo kort mogeiyk en gedroeg zich zóó styf, vreemd en onnatuurlyk, dat allen vryer ademhaalden als zy weer opgestapt was.Des te meer was ik echter by grootvader te vinden. Het beviel my ten zjinen huize veel beter dan thuis. Myu grootvader, diens vrouw en Fedor vertroetelden mij.en myne moeder was recht in haar schik als zo my kwijt was. Zy Staten en van den gemeenteraad van Zeven hoven bevatten elk 86 kiezers. Door de Vereeniging tot bestryding van schoolverzuim te Hazerswoude is besloten, met het oog op den toestand van den Koning, voorloopig geene maatregelen te nemen voor een schoolfeest ter herdenking van 's Konings veertigjarige regeoring. Aan het dageiyksch bestuur is echter vergunning gevraagd tot het planten van een „koningseik" op het schoolplein der openbare school in het dorp. Dit verzoek is door B. en Ws. toegestaan. Het advies van Gedeputeerde Staten in zake de kiestabel der Staten van Gelderland luidt ongunstig voor het voorstel der Regee ring. Zy zien er benadeeling in van de pro vinciale belangen, omdat geene rekening ge- hoaden wordt met het verschil der belangen van de gewestbewoners tusschen de rivieren en op de zandstreken. Zy stellen een nieuw schema voor. Naar het „Hbl." verneemt, gaan te Rot terdam stemmen op om den minister van justitie te verzoeken, voor het nieuwe ge rechtshof, dat aldaar komen moet, de go- bouwen te gebruiken van de Nederlandsche Stoombootmaatsehappy, welke ten verkoop zyn aangeslagen, daar dezen daartoe, als in het centrum der stad en in de nabyhoid van de cargadoorskantoren gelegen, uitstekend geschikt zouden zyn. Het „H. Dbl." vernoemt dat de beroemde schilder Joh. Bosboom door een ernstig zenuw- lyden is aangetast. Aan de Staten-Generaal is thans mede- doeling gedaan van de vroeger reeds in het Staatsblad gepubliceerde verklaringen, tus schen de Nederlandsche en Oostenryksch-Hon- gaarsche Regeeringon gewisseld, strekkende tot het nemen van maatregelen om den zoo- genaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes tegen te gaan. Do afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp betreffende do pensioenen van bur- gerlyke ambtenaren, de heeren: Van Delden, Bahlman, Kerdyk, Veegens enVanAschVan Wyck. Het studentencorps te Utrecht besloot op 26 Maart don dies op gebruikelijke wyze te vieren door het houden van eene ryparty, een optocht met fakkels 6n eene kroegjool. De heer Willem Van Zuylen heeft, om hot volgende jaar weder krachtig voor het Hollandsch publiek te kunnen optreden, be dankt om dezen zomer tydens de tentoon stelling te Parys op te treden, waartoe hy, hield niet van mykinderen mocht zy niet gaarne lyden. Ik zou eigenlijk ook niet weten van wien of van wat zy eigeniyk hield. Zy was de belichaamde zelfzucht. Allen, die het goed met my meendon, stier ven helaa3 toen ik nog half een kind was myn grootvader, diens vrouw en myn eigen vader, die zich wel nooit veel met my inge laten had, daar hy een zoon had willen heb ben en het hoogst onaangenaam vond dat „het noodlot" hem een meisje in plaats van een jongen had geschonken maar hy had my toch goed behandeld. Fedor huwde en zoo stond ik op vyftienjarjgen leeftyd geheel alleen, gansch eenzaam op de wereld. Een jaar na myns vaders dood wilde myne moeder iemand, die veel jonger was dan zy, hare hand schenken. Dit was een ruw, ann den drank verslaafd, halfbeschaafd man, op wien de lang niet meer jonge vrouw verliefd was geraakt wegens zyn gunstig voorkomen.... Tot haar geluk, want zy ware anders ongetwij feld diep rampzalig geworden, stierf zy voordat het huweiyk was gesloten. En Fedor verloor een paar weken later zyne jonge vrouw. Deze overleed geheel onverwacht aan eeno hartkwaal van welke nooit iemand kennis ge dragen had; na hare begrafenis nam hy my bij ziel. in zyn huis. Oy zuif wel bemerkt zooals wy vroeger mededeelden, door een consortium van Hollanders te Parys was aan gezocht. (A. C.) Over eenige dagen mag men, in het gebouw der Haatschappy tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam, eene tentoonstel ling te gemoet zien van bouwkundige teeke- ningen en ontwerpen, behoorende tot de col lectieve inzending der Nederlandsche archi tecten ter Parysche tentoonstelling. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb benden dat in 1889 de examens ter verkry- ging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwys in de onder staande vakken zullen worden afgenomen In de Fransche taalvoor het lager onder wys in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; voor het middelbaar onderwys in do maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November. In de Engelsche en Hoogduitsche taalzoo wel voor het lager als voor het middelbaar onderwys in de maand Augustus, dos noodig aanvangende in het laatst van Juli. In de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt: zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwys in de maand Augustus. In de gymnastiekvoor het lager onder wys in de maand Juli; voor het middelbaar onderwijs in de maanden November en Dec., gelyktydig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwys en met de akte examons lager onderwys in handteekenen. Het tydstip, waarop zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daar toe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Zy, die aan de Ryks-universiteit te Gro ningen in aanmerking wenschen te komen om te worden aangesteld als adsistent by de heelkunde, worden uitgenoodigd vóór 16 Maart a. s. een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven, aan den minister van binnenland sche zaken gericht adres in te zenden by het college van curatoren der Rijks universiteit te Groningen. Vanwege de Doutinchemsche stichtingen, directeur do heer J. Van Dyk Mzn., worden thans opgeleid voor do theologie (studenten en gymnasiasten) 135 kweekelingendoor de Lukas stichting (medici) 31, voorloopige op leiding 50; terwyl de chr. scholen, aan die stichtingen verbonden, door 800 kinderen wor den bezocht. Aan het comité, door bet Paleisorkest te Amsterdam uit zyn midden gevormd om hebben dat hy karig met woorden en zeer gosloten is; zelden sprak hy over zyne ge storven vrouw en wanneer hy het deed zon der zichtbare ontroering. Toch weet ik dat hy om haar vorlies getreurd heeft jarenlang zolfs. Zyn rouw was een spraaklooze en tra nenlooze, een rouw, welke een steen had kun- sen week maken. En trots zyne in stilte ge dragen smart, was hy tegenover my steeds geduldig en zeer liefdevol, en niet alleen wat my betrof, maar ook wat al zyne medemen- schen aanging.Ik herhaal hethij is een voortreffelyk mensch. En juist daarom gevoelde ik er my nu zoo zonderling door aangedaan, dat ik met zoo iemand in conflict kon komen.... De schuld daarvan zal misschien op myne rekening gesteld moeten worden." „U zeide", merkte Johannes aan, „dat ik de aar leidende oorzaak tot de woordenwisse ling was. AVat heeft Fedor Iwanowitsch te gen my?" „Niets," zeide Wera. „Hjj is slechts in alles, wat op my betresking heeft, zeer e. oistisch. Ik man voor niemand de inii. te genegenheid gevoelen.Dat kan ik hem nu niet juis! i ten kwade duiden, want by i altijd bezorgd I over my en acht niemand mijne vriendschap waardig. Deze zwakhtid, deze teederheid voor mijn persoon moet gy hom niet kwalijk PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel mser 0.17$. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het in- oaseeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. zyne belangen te behartigen, is door den heer Dellebarre verzocht, dat, mochten zyne plannen betreffende de exploitatie van het Paleis voor Voiksvlyt slagen, het orkest, met den heer Joh. M. Coenen als leider, verbonden zal blyven aan het Paleis. By zyn bericht, hetwelk geplaatst werd in de Staatscourant van 21 Febr. 11., gaf de consul te Buenos Ayres o. a. aan ambachts lieden den raad, niet mot een gezin, waartoe kleine kinderen behooren, naar Argentinië te emigreeren, wanneer zij by aankomst niet over minstens f 200 konden beschikken. Uit een nader by den minister van buiten- landsche zaken ontvangen schrijven van den heer Van Riet biykt thans, dat die wenk ook landbouwers geldt, en verder iedereen, die tot den werkenden stand behoort. Gemengd N l«uw Donderdag stonden voor het Hof te 's-GraveDhage terecht HangjaB en Kraaijen- beek, die door de Haagsche rechtbank ieder tot 2 jaren veroordeeld werden wegens dief stal met braak in de woningen aan de Riouw- straat en aan den Loosduinschen weg. De beklaagden zoowel als het O. M. waren in appél gekomen. Eerstgenoemden bleven hunne schuld ontkennen en beweren, dat zy op de bewuste tydstippen niet ter plaatse, waarde misdryven zyn gepleogd, waren geweest, en dus onmogelyk de daders kunnen zyn. Adv.- gen. mr. Telders vorderde bevestiging van- het vonnis a quo. Daarna werd behandeld de zaak van den letterkundige te Amsterdam, die door dezelfde rechtbank tot 2 maanden is veroordeeld, wegens het schryven van artikelen in een weekblad, beleedigend voor den commissaris van politie, den heer Van Schermbeek. Do beklaagde en appellant voerde te zyner verdediging aan, dat by hem die den heer v. S. niet kende, maar dezen in zijne qualiteit hoogachtte de bedoeling om te beleedigen niet kan bestaan hebben; voorts dat hy als journalist hot onderwerp van den dag heeft behandeld. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis, met uitzondering echter wat de opge legde straf betreft, welke mr. Telders op 3 maanden wenschto bopaald to zien. Als verdediger trad op mr. Ph. A. Haas Az.,. van Amsterdam, die betoogde dat het Open baar Ministerie by de Haagsche rechtbank niet bevoegd was deze zaak aldaar aan te brengen, omdat het misdryf z. i. nlot te nemen. "Wie veel verloren en tal van droeve ervaringen opgedaan heeft, wordt uit den aard der zaak angstig en wantrouwend. Hy heeft nu niemand anders dan ik. „En hy houdt zeer veel van u?" vroeg Johannes. Ja, hy bemint my zeer," antwoordde zij met zachte stem, en beiden verzoDkeD in ge peins. Een oogenblik later hief zy het hoofd op en keek Johannes aan, onderzoekend en een beetje donker, als verwachtte zy iets van en als ware zy boss op hem, omdat hy zich niet uitsprak over hetgeen zy van hem ver langde. Hare laatste woorden, waarvan hem de zin niet geheel duideiyk was geworden, hadden hem in de war gebracht; hare blikken versterkten dezen onaangenamen indruk. „Zouden we maar niet beginneD?" vroeg hy haar op somberen toon. Zonder iets te zeggen knikte zy toestem mend en hy begon yverig te schilderen. Het was hem onrustig, bang te moede. Eindeiyk legde hy penseel en palet ter zyde. „Ik ben klaar," zeide hy, trad achteruit en bekeek het portret, niet zonder knnstenaars- trots. Zij verliet het podium, kwam naast hem staan en beschouwde hare beeltenis met een ernstig gelaat. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9