N*. 8915. Maandag 11 Maaft. A'. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven. 'euilleton. Wordt vervolgd PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Ven 1—8 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere n»»r pUeterulmte. Voor het in- eeeeeeren buiten de »t»d wordt 0.10 berekend. Oomaagd Nl««w* Hedennamiddag ia met een z y- ner handen tusschen twee kamraderen in de fabriek van de firma Zuurdeeg beklemd ge raakt de jongen P. v. d. B., wonende op de Langegracht. Na in het academisch zieken huis verbonden te zijn, is hy naar zyne woning teruggekeerd. Hedenmorgen is door het af springen van de stoomtram onder Lisse zekere Martinus Hoogeriboom daaronder geraakt. Na overbrenging van den onvoorzichtige naar het academisch ziekenhuis te Leiden, werd zyn ge kwetste arm aldaar geamputeerd. De patiönt was woonachtig te Roelofarendsveen. Hen schrijft ons heden uit Kat- wyk aan ZeeDrie Scheveninger schuiten en zeven Katwykor ijn vanmorgen aangekomen. By het aanzetten hebben een paar schuiten eenige avery bekomen. Eéne schuit van den reeder F. E. Meerburg is met verlies van één zwaard aangekomen. Volgens zeggen, zyn twee Katwijker schuiten te Noordwyk aan, en is er eene te Nieuwediep binnengekomen met gebroken mast. Een paar schuiion zyn aangekomen, welke gistermorgen pas vertrokken waren, dus zon der vangst. De leerhoove voor zuivelberei ding te Oudshoorn zal geopend worden den lsten Mei. Ruim 40 hectaren grasland groot, is zy gunstig gelegen in eene gezonde streek aan den Ryn, daar, waar de drie gemeenten Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen een aaneenge sloten geheel vormen. Behalve de boerdery, is op de hoeve gesticht een gebouw met f.cnexen, geschikt om dage- ïyks 6600 liter rnelk te verwerken, zoowol fabriekmatig als door handenarbeid. De jonge lieden zullen hoofdzakelyk practisch onderricht ontvangen. Zy zullen zeiven moeten arbeiden en al het werk verrichten, dat het landbouw- bedryf vereischt. Het theoretisch onderwijs aan de leerhoevo zal zyn geheel populair, dat wil niet zeggen oppervlakkig, het moot integendeel omvatten al de zekere resultaten, die door de weten schappen zyn verkregen, maar zonder die door bewyzon te staven on zondor de hypothesen, die door de wetenschap worden gemaakt, te behandelen. Hot groote voordoe) van een dergelyk onder- wys is hierin gelogen, dat de leerlingen wor den ingewyd in hetgeen de wetenschap heeft Wera Iwanowna Sentoff. 9) Naar ubt Iiuitsch door IJ. -T. C. Niet zelden is het my als waakt myne moeder over me; en als ik in groote moei- lykheden ben, behoel ik slechts voor hare beeltenis te gaan staan en „Moeder!" te roepen om geruster te worden." Ten tweeden male ontmoette hem een koele blik uit Wera's grauwe oogen. „Ik kom u hoogstwaarschynlyk onver schillig voor, zeide zo, „maar huichelen kan en wil ik niet. Nooit heb ik myne moeder bemind." Verwonderd deed hij eene schrede achter waarts. „Niet ahe moeders zyn zooals zy wezen moesten,' sprak zy luide. „Ik had er geene reden voer om van de myne te houden." Hy bewaarde het stilzwijgen, evenals altyd, wanneer ztj iets zeido, dat hem onaangenaam aandeed. „Laat u door dezo bekentenis niet uit do gowen-ehte stemming brenpeD," zeido Wera en gaf hem de hand. „De menschen zyn en I gevonden, en dat er niet veel lesuren noodig zyn om hen voldoende te bekwamen. Het theoretisch onderwys zal worden ge- i geven door den directeur en drie onderwyzers. Het getal lesuren zal echter voor de jongens niet meer bedragen dan 10 uren in de week en voor de meisjes 8 uren. De jongens en meisjes zullen in afzonder- ïyke klassen worden ingedeeld. Aan de leerhoeve is geen internaat verbon den. Het bestuur der vereeniging zal echter gaarne de behulpzame hand bieden om de jongelieden by ordentelyke en eerzame men schen te huisvesten. De voorwaarden van toelating zyn de volgende: Jongelieden, zoowel jongens als meisjes, zuilen op de leerhoeve op de volgende voor waarden als leerlingen worden opgenomen: 1. Zy moeten den leeftyd van 13 jaar hebben bereikt. 2. Zy moeten eene goede gezondheid genieten. 3. Zy moeten minstens de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. 4. Zy moeten bowyzen geven van niet geheel onbekend te zyn met het landbouwbedryf. 5. Zy moeten by vooruitbetaling het school geld (f'iO) betalen. 6. Zy zullen de bevelen der directie moeten opvolgen. 7. Zy zullen van de leerhoeve kunnen worden verwyderd, indien mocht blyken dat zy niet geschikt zyn om voor het bedryf te worden opgeleid, indien hun gedrag daartoe aanleiding mocht geven, indien hunne gezondheid voor de zuivelberei ding hen ongeschikt maakt. De verwydering kan worden bevolen door het bestuur der Vereeniging, op voorstel van den directeur of van den bedryfboor. By wangedrag kan de directeur onmiddellyke verwydering bevelen. 8. De cursus zal duren één jaar, en aanvangen den lsten Mei. Aan de leerlingen, die gedurende één jaar met goed gevolg do werkzaamheden hebben volbracht en de lessen hebben gevolgd, zal op voordracht van de directie door het bestuur een diploma worden uitgereikt. 9. Daar de leerlingen zeiven moeten werken, kan geene algemeene vacantie worden gegeven. Met Kerstmis en met Paschen zal aan de helft der leerlingen 14 dagen vacantie worden toegestaan, en aan de andere helft der leer lingen 14 dagon na Nieuwjaar en 14 dagen met Pinksteren. G i s t e r n a m i d d a g om halftwee werd te Delft brand ontdekt op do bover» zalen der studenten-sociëteit „Phoenix." Door j de krachtige hulp van drie assistent-brand meesters, eenige studenten, en den water aanvoer uit twee spuiten, was men den brand denken verschillend. En daarenboven.ik ga spoedig heen. In zulk een geval mag men jegens iemand niet onvriendelyk zyn." „Gaat u heen?" vroeg hy, zoo verbaasd al3 had zy hem iets ongehoords medegedeeld. Hy had door het tegenwoordige het toekomende vergeten en uit het oog verloren dat de om gang met Wera zou moeten eindigen. „U gaat weg," hernam hij. „En evenwel....4 waarom verwonder ik my daarover?" Hy ging van hare zyde weg, naar hei raam. „Morgen kom-ik voor het laatst," zeide zij, hem met de oogen volgend. „Voor het laatst," luidde het als een echo uit zyn mond. Onafgebroken staarde by haar aan- „Wera 1" zeido Fedor halfluid. Zy schrikte, gaf hem de hand en verwyderde zich na een stom men groet. Johannes hield den blik gericht op de deur, welke zich achter haar gesloten had. Het huilen stond hom nader dan het lachen. „Wat scheelt nitj dan toch?" vroeg hy zich- zelven af en sloeg zich met do gebalde viisc tegoD het voorhoofd. „Msjn hemel! Bemin ik haar soms nog ton I slotte!?" Y. Do dag, voor do laatsto poseering bestemd, was aangebroken. Jcbannes wa» reeds een uur spoedig meester. Brand- en waterschade zyn evenwel vry aanzienlyk. Voor debetrekking van onder- wyzer aan de openbare school No. 1 (dorp) te Zwammerdam, jaarwedde f 500, met voor uitzicht op verhooging, hebben zich 21 solli citanten aangemeld. Men meldt uit Scheveningen: Ten gevolge van het ruwe weder in den afgeloo'pen nacht, is by feilen Zuidwestenwind de „Ben-Avon" omgeslagen, 't Schip is vol water. Door de politie te Haarlemis aangehouden en naar het huis van bowaring overgebracht de bekende oplichter Cornelis Van der Schrier, oud 42 jaren, schoenmaker, geboren te Rynsburg. Onder het valsche voorgeven van opzichter by de waterleiding te zyn, had hy te Haarlem gemeubileerde kamers gehuurd en zich geld en goederen doen afgeven. Hy was eerst onlangs uit de gevangenis te 's-Gravenhage ontslagen en heeft reeds 4 jaren en 7 maanden gevange nisstraf voor dergelyke oplichtingen ondergaan. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde gisteren het vonnis van de recht bank te Utrecht, waarby aan de heeren Van der Heyde c. s., de eisch tegen den burge meester, in diens qualiteit, ter zake van de erfenis van 43 millioen uit den boedel-Doedyns, wordt ontzegd. In een koffiehuis in de Ferdi- narid Bolstraat te Amsterdam, is gisteren een bezoeker, een dokter, plötsoling dood gebleven. Twee spoorwegongelukken heb ben in Frankryk plaats gehad. Gisterenochtend kwam aan het Noorderstation te Parijs de sneltrein uit Calais in botsing met de stoom tram voor St.-Ouen bestemd. Een officier werd gewond en drie Engelschen licht gekwetst. Het tweede ongeluk geschiedde by St.-Vaast, op de lyn tusschen Valenciennes en Maubeuge, waar twee treinen, die by vergissing op het zelfde spoor waren, tegen elkaar inreden. De machinist Bastior van den eenen trein werd oogenblikkelyk gedood; een der stokers werd de arm verbryzeld, terwyl een conducteur en 18 reizigers min of meer gekwetst werden. Dadelyk werd uit Valenciennes een hulptrein gezonden. TeMontagnac, bySarlet, is een notaris, Charles Miquel genaamd, wegens misbruik van vertrouwen in hechtenis ge nomen. Do beer Frits Bouwmeester is te Gent, by eene opvoering van „het Gebed der Schipbreukelingen", door een degenstoot ernstig aan de hand gewond. Hy speelde eerst, ondanks de hevige pyn, zyne rol verder, maar na afloop van het bedryf viel hy in onmacht en een ander acteur moest hem vervangen. De schade aan den spoorweg Konstantinopol-Adrianopel wordt begroot op f 600,000. tusschen Tchorlou en Bali-Eski zyn door regen en overstroomingen 27 kilo meter van den dyk weggeslagen. Een beperkte dienst wordt onderhouden over houten brug gen. 3500 man zyn aan het werk gesteld. Te St.-Petersburg spreekt men dezer dagen veel over een geheimzinnigen, echt Russischen diefstal, die dezer dagen ont dekt werd. Het gebouw der groote opera, dat reeds lang ledig stond, werd door den czaar aan het St.-Petershurgsche conservatoire ten geschenke aangeboden. By de overneming bleek echter, dat de kostbare inrichting van het gebouw door onbevoegde handen geheel leeg geroofd was. De schoone versieringen der loges, ook die der keizersloge, de marmeren treden der trappen, zelfs de parketvloeren waren weggebroken en geheel verdwenen. Als hoofdschuldige noemt men een hoofdambtenaar, die nog wel met het aanstaande Paaschfeest stellig op eene decoratie rekende! Donderdag-ochtend is het bark- schip „Vaadalia," van Nieuw-York naar Lon den met petroleum, 12 mylen ten zuiden van het vuurschip van de Owers door een onbe kend gebleven stoomschip ingeloopen en ge zonken. Het stoomschip vervolgde de reis zonder zelfs te stoppen en eenige assistentie te verleenen. De man op den uitkyk van het barkechip werd gedood door een nedervallend ankerde overige opvarenden namen hunne toe vlucht tot do booten en hadden het geluk te landen. In regeeringskringen te Londen wekt hot bericht verontwaardiging, dat gene raal Harrison, de nieuwe president der Ver eenigde Staten, voorstelt om tot gezant by Mexico te benoomen Patrick Egan, den lerschen agitator, die naar Amerika uitweek en de Engelsche regeering van daaruit bestookte, na zich als Amerikaansch burger te hebben laten inschryven. De benoeming zou geschieden tot dank voor den steun, door de Ieren aan gene raal Harrison by de verkiezing verleend. De stoomboot „Presto," welke door botsing met de „Anna Woermann" be langryk werd beschadigd, heeft, na eenigs- zins gerepareerd te zyn, de haven van Ham burg verlaten. vroeger dan Wera gewoonlyk binnentrad, met alle toebereidselen gereed en stond nu midden in do kamer, niets doende en haar verbeidende. Hy wist zelf eigonlyk niet juist wat er in hem omging; hy had oogenblikken, waarin hy vurig naar Wera verlangde en tydstippen, waarin hy wenschte dat zy heen zou gaan zonder afscheid van hom te nemen. Aan zyne gelaatstrekken was hot te zien dat hy den nacht slapeloos had doorgebracht. Hy had veel aan Wera gedacht, aan haar onaangenaam, hem zoo dikwyis afstootend uiterlyk en toch zy had hem altyd goed bejegend en hem nooit een hard of onvriendelyk woord toegevoegd. Zyn hart was niet tegen haar en toen eindelyk de huisbel klonk, liep hy ver heugd heen om haar binnen te laten. Wera kwam op de minuut af, als naar ge woonte; maar, niet als naar gewoonte, kwam zy heden alleen. „Fedor wilde my niet vergezellen," zeide ze tot Johannes. „Maar eerst zullen we bin nengaan in het atelier zal ik u de reden zeggen, waarom hy niet wilde." Zy liep vooruit; hy volgde haar. wonder lyk te moede over het onverwachte alleen zijn met haar. Ook zij scheen onrustig en bare wangen waren nog Meeker dan anders. Door hem geholpen, ontdeed zy zich van mantel en hoed en vervaardigde' daarop zondor zijne hulp eene sigaret. „Ik hob met u nog nooit gesproken over myne verhouding tot Fedor Iwanowitsch," zeide ze en liep, dunne rookwolken omhoog blazende, in het armoedige atelier op en nede'. „Die verhouding is geene alledaagsche. Zulk een innige en nauwe band verbindt slechts zelden bloedverwanten. En heden hadden wij, voor het eerst sinds twaalf jaren, eene vry hevige en ernstige woordenwisseling. Orn uwentwil." „Om mynentwil?" vroeg Johannes ver baasd. „Ja. Fedor is een uitstekend mensch. Ik durf beweren dat hy geen enkel in het oog loopend gebrek heeft. Aan my geeft hy zich geheel en al over en hy bemint my mot de liefde eens vaders, ofschoon by slechts vyftien jaren ouder is dan ik. Myne moeder wae zyne halfzuster, veel ouder dan hy en die don zoon uit het tweede huwelyk nooit heeft kunnen uitstaan.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5