Wanneer nu de machine in beweging wordt gebracht, komt ook de schol in beweging. ZO kan echter, zoo noodig, door den machi nist ook worden uitgesloten. Op don Heerenweg, n a b y Lei- don, is hedenmorgen een jongen, H. C. ge naamd, toen hy de straat in schuine richting wilde overloopen, door een boerenwagen over reden. De bestuurder van het voertuig zag den persoon wel, maar kon zijn paard niet meer tot stilstaan dwingen. Een wiel ging den armen jongen ovor het been (knie). Hy werd eene nabyzynde woning binnengedra gen en door de bewoners daarvan ver bonden. Voor de Haarlomsche rechtbank stonden gisteren terecht H. P. Starronberg en P. G. Starrenberg, benevens J. Le Mnitre, allen, vooral in den omtrek van Leiden, oude bekenden der justitie op het gebied van visscherydelicten. Zy werden beschuldigd van by de Zandsloot, onder Lisse, uit een ge sloten put of kuil te hebben ontvreemd eene hoeveelheid aardappelen on eene andere partij van dezelfde soort van aardvruchten uit eene schuur in dezelfde buurt. De drie beklaagden ontkenden. Voetstappen en sporen van het sleepen van zakken waren zichtbaar tusschen deze plaatsen en de sloot, waar de beklaagden met hunno schuit waren geweest. Een vier tal getuigen kwam hen op de heenreis tegen. Te halfvier 's nachts (het was in den nacht van 29 op 30 November 11.) hadden z(j den tolgaarder opgeklopt om den ov6r de vaart liggenden boom te openen, terwijl hunne buren 's nachts waren wakker geworden van een gerommel, als werden er aardappelen in den kelder uitgeschud. Een 14-jarige jongen, die altijd met hen modeging, verklaarde dat zy den diefstal hadden gepleegd. De verklaringen van 17 getuigen, op de terechtzitting aanwezig, hielden voornamelijk het bovenstaando in. Do substituut officier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, wees op het ongunstige verleden der beklaagden en meende dat hot eene weldaad voor de buurt, waarin z(j woon den, zou zijn, indien zy voor langen tijd on schadelijk worden gemaakt. Tegen de gebroe- de~s Starrenberg eischte ZEA. 2'/, jaar en tegen Le Maitre 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegdo verdediger, mr. C. J. Prins, meende dat het bewijs, dat geheel door aan wijzingen is geleverd, veel te wenschen overliet en dat door niets was bewezor, dat do bedoelde sporen van deze beklaagden afkomstig zouden zyn. Pleiter wees op het getuigenis van een der getuigen, die verklaarde dat zij den vol gendon dag in zijne tepenwoordigheid aard appelen zouden hebben gekocht. Pleiter vond het verdacht dat deze vorkooper juist na den diefstal aan hen aardappelen heeft verkocht en meendo uit een en ander te moeten op maken, dat deze, juist daar hjj onbekend is gebleven, de dief zou zijn. Op grond van oen en ander vroeg pleiter vrijspraak voor deze beklaagden by gobrok aan bowjjs. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Gisteravond omstreeks half twaalf had in do rosidentio een droevig onge val plaats, doordien eene vrouw, - huishoudster van een bewoner aan de Elandstraat aldaar, aan vlagen van krankzinnigheid lijdende, in eene dier vlagen uit het raam der boven verdieping sprong. Door de politie per raderbaar naar het zie kenhuis overgebracht, werd daar do dood geconstateerd. Ten huize van don h e o r B. W. F. Dagevos, te Rynsburg, brak gistermiddag een schoorsteenbrand uit, welke zich spoedig aan de dichtstbijzijnde voorwerpen meedeelde. De spoodig aangebrachte hulp der brandweer deed echter het gevaar weldra keoren. De schade is betrekkelijk gering. Den 7den dezer, des morgens to lialfacht, is te Haarlemmermeer afgebrand de boerderij, bowoond door de wed. C. Groot, Spieringweg II 7 en 9. Huisraad, een paard, hooi en koorn zijn mode verbrand. Een en ander was verzekerd te Oudkarspel voor f 3400. De schade wordt, niettegenstaande de verzekering, op f 2000 begrovt. Do oorzaak is onbekend. Twoe knapen, 10 en 13 jaren oud, hadden onlangs in 5 verschillende wonin gen in de Zeeheldenbuurt te 's-Gravenhago diefstal gepleegd van gedroogde pruimen, ham, worst en eieren, eene lamp en eene looden pijp. Op straat stalen ze uit een bakkerswagen eenige broodjes on aldus uitgerust begaven zy zich naar oen loeg huis in do Van-Ostado- straat on verorberden Aiar de eetbare waar, terwijl zy tevens den nacht in het perceel doorbrachten. Voor de rechtbank bekenden zy volledig. Het O. M. vorderde voor don 1ste 3 maandon gevangenisstraf, voor den 2de ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht tot 19 Maart 1893. Mr. Van AVeiler vroeg voor den lsten bekl. eene lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. Een zeeman, werkzaam aan de „Bon-Avon," waarvan bomschuiten nog steeds lading nemen, had by 't ophalen van eene groote kist op een wagen het ongeluk, met de hand daartusschen zoodanig beklemd te raken, dat twee toppen der vingers mede genomen en deze zwaar gekneusd werden. Alle middolen worden aangewend tot het in zee brongen van deze bark. Met de „Ango" is 't beter gesteld. Do dynamiet schynt hare uitwerking niet te missen, want, behalve dat tal van wrakstuk ken, tuigage, kettingen als anderszins worden opgehaald en geborgen, is 't grootstuk van de kiel, dat boven den waterspiegel uitstak, afgeslagen. Do styfselfabriek „Concordi a", van de heeron Blans te Zaandam, is eeno piooi dor vlammen geworden; de spoedig aangerukte brandweer heeft de belendende gebouwen kunnen behouden. Aangaande den Woensdag te 's-Bosch gepleegden doodslag wordt door do „P. N.-Br. Crt." nader gemeld: P. v. d. B., een zeer goed, oppassend agent van politie te 's Bosch, kwam Woensdag-na middag omstreeks 12 uren te huis om te oten. Des morgens to lialfacht was hy in dienst, gegaan, zonder eenig eten te hebben gehad, en by zijne tehuiskomst des middags vond hy, zooals reeds menigmaal gebeurd was, in plaats van eten, de kachel uit en eene beschonken vrouw. Met zachtheid er op gewezen, dat zoo'n toestand onhoudbaar was, schold zyne vrouw hem uit, schopte hem tegen de boenen en wierp hem eene korst droog roggebrood toe, zeggende: „Vreot dat maar op". In woede ontstoken, nam hjj van de tafel een broodmos en stak zyne vrouw daarmede in de linkerzijde, even beneden den arm, waarna hjj het huis verliet en zich aan het politiebureel aanmeldde. De vrouw, die sedert jaren aan den drank verslaafd was en man, kinderen en de geheole huishouding verwaarloosde, was terstond dood neergezonken. Haar lyk is na het onderzoek der justitie naar het ziekenhuis vervoerd. De ongelukkige man, na zyn verhoor per rytuig overgebracht naar de gevangenis, was dermate ontzenuwd, dat hjj uit het rijtuig moest gedragen worden. Gistermorgen kregen twoe rijks ambtenaren te Ossendrecht (N.-B.) twist; de een nam eene revolver en schoot daarmede zijn ambtgenoot door den bovenarm, waarna hy zichzolven met de revolver het leven benam. Op eeno verkooping, welke te Rosendaal dezer dagen werd gehouden, kocht een boer eene kast en begaf zich 's anderendaags op weg om deze te halen. Toen hy echter mot zyne helpers op de ver dieping was gekomen, bleok bet, dat de kast niet van do kamer kon verwijderd worden. De vroegere heer des huizes had er oen go noegen in gevonden deze kast in de kamer, waar zy nu stond, te doen vervaardigen en zelfs glimlachend gezegd„Daar zullen z(i na mijn dood niet mee gaan loopen!" Na lang over en weer praten heeft men einde- lyk maar besloten de kast met het huis te verkoopen. (Pr. N-.B. Ct.) Twee ryksambtenaren te Rukfen (N.-B.) hebben gisternacht vier zoutsmokko laars aangohouden, die ieder 40 pond zout uit België ons land binnenvoerden. Weder een spoorwegongeluk in België. Het ongeluk had Woensdag-ochtend om 4 u. 55 plaatn aan het zuider-station te Brussel. Torwyl de stoker van eene locomotief, welke in do remiso stond, bezig was de machine op te poetsen, bracht plotseling de machinist, Claessens, deze in beweging. De stoker, die juist aan een der wielen aan het werk was, ontsnapte als door een wonder aan het gevaar verpletterd te worden. Intusschen reed de locomotief in snelle vaart het station binnen. De machinist had haar door den Wostinghouse rem kunnen doen stilstaan, doch deed dit onbegrypelykerwyze niet, zoodat de machine met volle kracht tegen trein No. 155, welke ledig voor het perron stond, aanreed en dozen togen een anderen, eveneens ledigen trein, deed botsen. Do schok en 't geraas waren verschrikko- lyk. De trein chef Dusart, die juist in een fVv rytuig van treiti 155 wilde stappen, werd hevig tegen den wand van den wagen ge slingerd. Twee andere beambten, Houze en Vanheugen, werden oveneens gekwetst en óën hunner, Houze, moest door een venster raampje uit den puinhoop vluchten. Onmid- deliyk werd geneeskundige hulp aangebracht en werden de gewonden naar het naburige gasthuis vervoerd. Dusart, een 40-jarig onge huwd man, heeft eene hersenschudding beko men en zyn toestand is zeer bedenkelyk. Te Iwuy, in het Fransche Noor- der-departement, zyn een herbergier en zyne vrouw dood in hun bed gevonden, verstikt door kacholdamp. De vigilantekoetsiers te Lyon hebben het werk gestaakt. Te Lyon is Maandagochtend brand ontstaan in een slecht huis. Eene der onge lukkige bewoonsters kwam in de vlammen om. Mot verontwaardiging verneemt men te Londen, dat de advoca: t Soames het telegram, waarin Pigott om ondersteuning vroeg uit Madrid, achttien uren op zyn bureau heeft gehouden, alvorens do politie in kennis te stellen met de verblyfplaats van den ver dachte. Uit Brussel wordt gemeld dat prins De Ligne en burggraaf De Jonghe we gens hun duelleeren gisteren tot eene maar.d correctioneels gevangenisstraf zyn veroordeeld. BUITENLAND. Frnnkry U. In de gisteren door de ICamer van Afge vaardigden gehouden zitting wees de heer Gaudin op de noodzakelykheid, do Panama- kanaalmaatschappy niet aan haar lot over te laten. Al de aandeel- en obligatiehouders moesten byeengeroepen worden om hun den toestand te ontvouwen en middelen te be ramen tot voortzetting van het werk. De minister van financiën, de hoer Rouvier, antwoordde dat aan de regeering geen enk6l middel ter beschikking staat om tusschenbeide te komen. Zij kan en wil zich niet recht streeks met de zaak inlaten. De minister president, de heer Tirard, zeido dat de regeoring alles deed wat in haar ver mogen was. Verder wil zij niet gaan. Ten slotte werd d9 eenvoudige orde van den dag met 344 tegen 185 stemmen aan genomen. Het Journal des Débats" verneemt dat n den gisteren gehouden kabinetsraad be sloten is, het decreet in te trekken, waarby den hertog van Aumale het verblyf in Frankryk is ontzegd. Do ministor van oorlog, de heer Thévenet, heeft medegedeeld dat het rapport van den procureur der republiek wat de aangelegen heid der Patriotten-Liga botreft, heden zal op gesteld worden. Zoo er besloten wordt tot gorechteiyke vervolging van die leden der Liga, die Kamerafgevaardigden zyn, zal hy de volmacht daartoe Zaterdag aan de Kamer vragen. Do werkstaking in Armentières heeft een ernstig karakter. Byna duizond werklieden hebben den arbeid gestaakt. Twee eskadrons cavalerie zyn daarheen gezonden. Te Tiny, in het departement der Rhöne, hebben de anarchisten getracht het huis van een koopman door middel van eene dynamiet- patroon in de lucht te doen springen. Er is slechts stoffeiyke schade aangericht. Vereenlgdo Staten. Een stortregen met sterken oostenwind verstoorden Maandag te Washington deerlyk de installatieplechtigheden van den nieuwen president, generaal Harrison. De straatver- sieriugen werden geheel verhavend, de stroo- mende tribunes waren als zitplaatsen onbruik baar, en toen de troepen de twee presidenten naar het Kapitool geleidden, was de Pennsyl- vania-avenue door een dak van regenschermen overdekt; onder druipende regenschermen hoorde do menigte do gebruikelyke redevoe ring aan, door den heer Harrison na de eeds aflegging van het platform aan de oostzijde des Kapitools uitgesproken. Te halftwee begaf hy zich in optocht van het Kapitool naar het Witte Huis. De troepen waron doorweekt en duizenden leden van politieke Clubs, die van den stoet deel hadden moeten uitmaken, ont hielden zich. De twoe presidenten waren onder hunne parapluies in open rytuigen gezeten en ook verder op den dag bleef de regen nederstroomen. Het was een algemeen gehoest en genies, maar do stemming was goed. De aandrang van vreemdelingen was niet temin zeer groot. B(] den eigenaar van het „Mammuth Hütel" waren 4328 kamers meer besteld, dan hy bezat. Omstreeks &0,0(5o gasten werden, naar men schat, in de staj ingekwartierd, terwyl eene groote menigten spoorwegwagens en andere geïmproviseerd woningen werd ondergobracht. De optocht, waaraan omstreeks 30,00 monschon deelnamen, droeg, volgens nader berichten, een militair karakter. Byna al! Staten hadden soldaten, Pennsylvanië allee: pl. m. 9000 man gezonden. Bovendien name de veteranen dor regimenten, die zich in byzonder in den oorlog tusschen Noord e: Zuid hadden onderscheiden, er aan deel. D president werd omgeven door eene lyfwach van 160 veteranen van het 7de Indiana-regi ment, dat hy in den oorlog zelf had aangt voerd. Eene byzonder schilderachtige groep vorm den 2000 mannen te paard uit Colorado, i de dracht dor krygshaftige Cowboys of vee hoeders, aan wier hoofd eono bende echt Cowboys reed. Mevrouw Harrison en mevrouv Morton waren gehoel in Amerikaansehe stof fen gekleeddo laatste in een prachtig klee van zyde. Aan het gehoele kleed dor beidi dames bevond zich geen enkele draad uit he buitonlandzy traden om zoo te zeggen off als de beschermengelen van de uyverheidB De kosten van het geheele feest worden o:B 500,000 dollars begroot. President Harrison's nieuwe ministers he'll ben te Washington den eed afgelegd erl hunne ambten aanvaard. De afgetreden prei sident Cleveland hoeft zich naar Nieuw-Yorkl begeven. Servië. De plechtigheid in het koninkiyk paleis tel Belgrado, toen koning Milan afstand deed vanI den troon, was zeer treffend. Nadat de koning, in tegenwoordigheid vanI het corps diplomatique en de hooge burgerlijke! en n iitaire ambtenaren, het besluit, dat hyI zou uitvaardigen, had voorgelezen, knieldeI liy voor zjjn zoon en legde, in tegenwoordig heid van het hoofd der Servische kerk, denl eed van trouw aan Alexander I af. DaarnaI hield Mdan eene toespraak tot zyn zoon, waarin I hy hein den raad gaf, geen gehoor te geven I aan vleiers en verkeerde raadgevers, maar| zyne ministers steeds te kiezen uit de warel vrienden van het Servische volk. De koning was zeer aangedaan en bedwong met moeite zyne aandoening, zoodat de plechtigheid op allo aanwezigen grooten indruk maakte. Ook in de hoofdstad heerschte onder del bevolking grooto spanning. Men had niet verwacht dat de koning zyn voornemen wer kelijk zou uitvoeren, vooral omdat men wis! dat van verschillende zyden, in de eerste plaats uit Borlyn en Weenen, pogingen wer-l den in het werk gesteld om Milan van zijn I plan af te brengen. Duizenden menschen verdrongen zich voor het paleis en in de straten, maar de orde werd nergens gestoord. Dat koning MiLns aftreden oene overwin ning voor Rusland en eene nederlaag voor Oostenryk is, wordt nergens betwyfeldmaar toch deelt men te Berlijn niet in de pessi-l mistische opvatting der Londensche bladen, diol zelfs zoo ver gaan, dat zij in de verandering I in den staat van zaken van Servië een gevaar zien voor den Europeeschen vrede. Men er kent te Berlijn wel, dat do rogent Ristics een vriend van Rusland is, maar men houdt het) er daar voor, dat Ristics" ingenomenheid met Rusland inderdaad' te hoog wordt gesteld.! Volgens de meoning in do politieke wereld,: zal de heer Ristics er naar streven, Servië j ceie volkomen onafhankelyke positie op het Balkanschieroiland te verschaffen en het koninkryk evenmin afhankelyk maken van Ruslands invloed als van dien van Oostenrijk-! Hongarye. Uit goede bron wordt uit Belgrado gemeld, dat do vrees voor eene samenzwering en een aanslag op zyn leven, waarvan de bewyzen voorhanden waren, de abdicatie des konlngs hebben bespoedigd. Daarby kwamen de finan- tiëele mo6iiykheden, waarin Milan steedr verkeorde, zoodat 's konings toestand niet langer houdbaar was. Betreffende de toekom stige plannon van den afgetreden vorst wordt nog medegedeeld, dat Milan den titel van graafl Takowa zal voeren en binnen 48 uren Bel grado zal verlaten. Het eerste bozoek geldt, keizer Frans Jozef te Pesth en daarna vertrekt Milan naar Abbazia, waar hij voorloopig tot herstel zyner gezondheid verblyf zal houdeD. Het nieuwe ministerie is, na eenige mie* lukte pogingen, eindeiyk samengesteld. Als president minister is ofg^redon generaal Gruitch, voorheen gezant -Petersburg en een van de eersto leiders der radicale party. Dat Gruitch tovens de portefeuille van bui- k

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2