passing aanleiding geeft, maar uit de geschie denis van genoemd artikel leidt de minister af dat daarin niet een verbod ligt opgesloten, als de burgemeester van Dokkum aan adres santen kenbaar maakte. De Tweede Kamer immers gaf aan art. 31 van het ontwerp- kieswet de beteekenis dat de uitsluitende bozigheid van het kiezen betrekking had tot kiezersvergaderingen of kiesvereenigingon. OemcBfd Nieuws Mietje Duikers, gob. Schu ling, zooals ieder nu wel weten zal, wonende: Singelstraat No. 48, aan de Groenesteeg, by do begraafplaats, mocht nog, hetzij recht streeks, hetzij door onze bemiddeling, ont vangen een ketel met ring voor op de reeds door haar gekregen kachel, een kolenschep per en oene tang, door twee dienstmeisjes gebracht; vjjftig cents van twee dames, bons voor grutterswaren van twee andere dames, als voor: twee kop gort, twee pond rijst en twee ons koffievier coupons ad ƒ0.19 te zamen („voor ouwe Mietje") en een rijks daalder. Het goede voorgaan deed dus reeds goed volgen. Misschien zal Mietje nu haren 84sten verjaardag op don 13den Maart niet alleen kunnen godenken, maar zelfs mogen vieren. Mocht dit laatste eens hot geval wezen Allo giften zijn welkom en, onze mannelijke lezers verliezen dit vooral niet uit het oog, niet enkel giften van vrouwelijke personen worden gaarne aanvaard. Op haren ouden dag wordt Mietje nog zoo gelukkig als ze maar ooit in haar leven geweest is. De bijeenkomsten van het „Leger des Heils" worden hier gerogeld eiken avond te halfacht, in het zeer eenvoudig lokaal in do Van-der-Werfstraat, gehouden en voort durend door een talrijk publiek, meerendeels uit den minderen stand, bijgewoond. Des Zondags worden drie bijeenkomsten op ver schillende uren gehouden, welke eveneens druk worden bezocht. De goede ordo laat daarbij niets te wenschen over. Steeds heerscht er do grootste aandacht. Eenige personen zijn reeds tot het „Leger des Heils" toegetreden. Een met hout beladen wagen is hedenmorgen, by het afrijden van de brug aan de Haarlemmertrekvaart, in die vaart terechtgekomen. De beheerders van het voer- tu:g, die niet meer in staat waren den wagen te besturen, konden, na verloop van veel tijd eerst het hout, daarna de wagenwielen en vervolgens den wagen zeiven zonder verdere ongelukken op hot droge brengen. Omtrent de arrestatie van eon gewozen jongsten bediende van den ontvanger der directe belastingen te Haarlem, meldt het „H. D." het volgende: Reeds sedert Januari was de bewuste per soon, de 21-jarige D. O. W., niet meer op dit kantoor werkzaam, doch had het uit eigen beweging verlaten. Uit het thans ingostelde onderzoek is gebleken, dat golden, door hem in ontvangst genomen, ten einde die ten kantore af te dragen, door hem ten eigen bate werden aangewend, terwjjl hij do bil jetten met den naam des vorigon ontvangers teokende, wiens liandteekening hij blijkbaar zonder veel moeite nauwkeurig kon namaken. Op deze wijze heeft hij ruim 300 vorduis- terd, en men vreest nog meer te zullen ont- dekkon. Gonoemd bedrag is reeds door parti culiere bijdragen aangezuivord. Hedenochtend is op het terrein der „Sportclub", achter het Rijksmuseum, te Amsterdam, de 5000 meters kamp gereden tus- schen de heeren Pander en Couvée en den Hamburger Alb. Schade, „kampioen van Duitschland." Pander en Couvée waren beiden weer voortreffelijk gedisponeerd en lieten den Duitscher spoedig achter zich. Pander 10 min. 40 sec., Couvée 11 min. 14 sec., Schade 11 min. 58 sec. Ook S. P. Venema versloeg den Duitschor en reed de baan in 11 min. 51 sec. Eenige coupé's eersteen tweede klasse der H. IJ.-S-M. prijken sinds enkele maanden mot een aantal photographieën van schilderachtige punten, aan do lijn gelepen. Die lichtdrukken, in ééne lijst bijeengebracht, versieren inderdaad de waggons, maar prik kelen ook veler hebzucht, zoodat reeds een twintigtal spoorloos verdwenen is. Gister avond is het echter aan een conducteur te Amsterdam gelukt een jongmensch, die zich aan de ontvreemding van zulk eene photo graphic had schuldig gemaakt, te vatten. Toen h(J de coupé, waaruit deze gestapt was, nazag, ontdekte hij den diefstal, snelde naer het voor plein, trof don dader aan, bracln hem naar een politie agent en aan ontkennen was niet te denken, want onder de jas van den schul dige kwam de photographie to voorschijn. (HM.) Een droevig ongeluk had Zon dag-avond op den Dam te Amsterdam plaats. Een man met eenige kinderen by zich stond daar te praten, toen plotseling in volle vaart een rijtuig van den Nieuwendyk kwam hollen. Haastig trekt de man do kinderen op zijde, doch laat een knaapje van wellicht 3 of 4 jaar vallen. Twee trappen van het paard, en toen gingen de wielen erover. Nog eenige kroten, en het kind was dood. (Echo.) Te Roermond heeft een 8-jarig knaapje een ketel kokend water over het hoofd en de borst gekregen, waardoor de arme jon gen vreeselijke brandwonden bekwam enten gevolge daarvan overleden is. P. v. d. B...., agent van politie te 's Bosch, hoeft gistermorgen zijne vrouw doodgestoken. Wangedrag der vrouw, die zich meermalen aan sterken drank te buiten ging, moet den overigens zeer oppassenden man tot deze ver schrikkelijke daad hebben gebracht. De dader heeft zichzelven in arrest be geven. Door de justitie is reeds een onder zoek ingesteld. (P. jV.-B. C.) Gisterochtend is aan d e n s t r a a t- weg van Zwartsluis naar Meppel het lijk gevonden van een onbekend man, naar gissing 60 jaar oud. Te oordoelen naar hot zeggen van de beide Hoogeveensche schippers, die don man het eerst opmerkten, zou hij van koude omgekomen zijn. Later is gebleken dat de ongelukkige een inwoner van Meppel is. In 1892 zal het 400 jaren zijn geloden, sedert Columbus voor het eerst voet zette in Amerika. De vraag of hij inderdaad de ontdekker van Amerika is geweest, is vaak behandeld, on ook in de laatste dagen weder ter sprake gebracht in de „Tijd" en do „Maasbode." Bekend is het dat de Noren en do IJslanders reeds lang te voren met Amerika bekend waren en dat Columbus op zijn bezoek aan IJsland daarvan kennis heeft gekregen en daardoor opgewekt is tot of ver sterkt is in het denkbeeld om, door west waarts van Europa te varen, onbekende land streken te vinden. Zeker is hjj de baanbrekor voor het verkeer tusschen Europa en de „Nieuwe Wereld." Minder bekend is het, wat de lieer Van der Hark, redacteur van „Ons Noorden" thans in herinnering brengt, dat nl., volgens Friesche kronieken, eenige Friesche edellieden reeds in de elfde eeuw, tijdens graaf Dirk III, naar Amerika zouden zijn verzeild en daar Chili zouden hebben bevolkt. Do dochter van een vorst uit dat land zou aan de Spanjaarden hebben verklaard dat z(j „uit Friesch (of Friso's) bloed is gesproten." De huizen en wapenen waren er met arenden beschilderd, wat ook in Friesland zeer gebruikelijk zou gewoest zijn. Ook wordt do naam Chilo verklaard uit het Friesch kil of koud zijn Zou vindt men vermeld in de „Oudheden en Geslachten van Vriesland", in 1723 te Leiden uitgegeven. In de „Post" komt een telegram uit Eist voor, meldende dat de gemeente raad met 5 tegen 3 stemmen den gemeente secretaris heeft ontslagen. Drie leden waren afwezig. De burgemeester verklaarde art. 70 dor gemeentewet te zullen toepassen. Te Eiken rade (L.) zijn drie wonin gen door brand vernield. Alles was verzekerd. Gistervoormiddag brak een felle brand uit in een huis, gelegen in de z. g. braak onder Bokstel en bewoond door Jan Van Run. Het huis brandde gehoe! uit, terwfjl van den in boedel hot grootste gedeelte werd gered. Eene boerin uit St. Odiliönberg is door de rechtbank to Roermond tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrog in den aard van hare koopwaren. Zij had namelijk onzuivere boter met eene laag goede en zuivere boter bedekt en het geheel voor zuivere boter verkocht. Volgens den correspondent der „Now-York Herald" zou de arboid vau het Panama-kanaal geheel stilstaan. Indien dit zoo is, zal Columbia, in overeenstemming met het contract, de verleende concessie intrekkeD. Honderden werklioden verlaten de landengte en deze vermindering van bevolking heeft natuurlijk invloed op het vorvoer opdePana ma-Spoorwegmaatschappij, dio reeds verschei dene stations gesloten en een groot aantal beambten afgedankt heeft. In de haven van het eiland Bouc (departement Bouches du-Rhöne) brak gisteren op een Oostenrllkschcn driemaster, met dertien man aan boord en 2500 vaten petroleum, brand uit. De uitbarsting van den brand verspreidde aan de geheele kust schYlk. Vier personen der equipage zjjn gered; dé lijken van den kapitein en van een scheeps jongen zijn geborgen de zeven overige worden tot dusverre niet gevonden. De hoer Denfert-Roeheroau, de directeur van het „Comptoir d'Escompte" te Parjjs, is, gelijk we reeds meldden, plotso- ling overleden. In do laatste dagen verkeerde by in een zeer opgewonden toestand, ten gevolge van eene sterke daling van do aan- deelen der „Société des Métaux," welke het „Comptoir d'Escompte" een govoelig verlies moest bezorgen. Dinsdagmorgen aan zijn ont bijt gevoelde hjj zich plotseling onwel en stierf een halfuur later aan eene beroerte. De vergadering van commissarissen der Maatschappij, welke denzelfden middag onder voorzitterschap van den heer Denfort-Roche- reau zou gehouden worden, benoemde don heer Girod, administrateur aan de instelling, tot zijn tjjdelijken plaatsvervanger. Eerst kort voor sluiting der Beurs werd het treurig nieuws bekend. De aandeelen van het „Comp toir d'Escompte" daalden daarop plotseling van 880 fr. contant en 875 fr. op tijd, tot 850 fr. contant en 805 fr. op tijd. Rothschild en de voornaamste te Parijs gevestigde krediet instellingen zijn gisteren bijeengekomen en hebben zich ter beschikking gesteld van het „Comptoir d'Escompto", ten einde in voorkomend geval de betaling van al de coupons te verzekeren. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Temps", bestaat het rapport van den rechter van instructie aan den minister van justitie in zake de Patriottische Liga alleen in eene eenvoudige uiteenzetting van den staat van zaken en een overzicht van de in beslag genomen stukken. Men heeft het bewijs in handen dat in de organisatie der Liga een plan tot mobiliseering harer leden is begrepen geweest; van minder be teekenis is het bewijs dat van eene vorlei ding van hen, die tot het leger behooren, sprake is; in de bedoelde gevallen heeft men te doen met reserve officieren van de terri toriale krijgsmacht. De minister zal heden beslissing nemen, maar hot schijnt zeker dat vele leden der Liga gerechtelijk vervolgd zullen worden. De Patriotten Liga zal eenvoudig vervolgd worden als vereeniging, welke niet wettelijk was erkend. In dit goval zal van oene ver volging vaq de heeren Déroulóde, Richard en Laguerre wegens hoogverraad niets komen. Mocht er wel besloton zijn tot vervolging der drie genoemde heeren, dan zal in de Kamer hiertoe verlof gevraagd worden, wat Laguerre betreft. Deze is lid der Kamer van Afge vaardigden. Groot-BrltimnlA Het adres in antwoord op de troonrede is gisteravond door het Lagerhuis aangenomen met 227 tegen 99 stemmen. De regeering heeft gratie verleend aan Delanoy, die voroordoeld was wegens mede plichtigheid aan do moorden in het Phoenix- park. Naar het heet, heeft hij zyne gratie hieraan te danken, dat hij bU het Parnell- comitó getuigenis heeft afgelegd ten gunste van de „Times." De Iersche partij zal bet ministerio er over interpelleeren. Men ziet daaruit een storm in het Parlement to gemoet. Volgens het „Freeman's Journal" is de politie de beide voortvluchtige beambten der Provinciale Bank te Dublin op het spoor. Zij hebben zich nl. naar Spanje begeven. Zweden eii Noorwegen. In de Tweede Kamer heeft de heerBexell gisteren eene interpellatie aangekondigd. Hij wenscht namelijk aan de regoering het vol gende te vragenIs eene mondelinge of schriftelijke overeenkomst met het Duitscho R(jk getroffen of in uitzicht gesteld, omtrent de houding van Zwoden by een mogelijken oorlog tusscben Duitschland en eene andore mogendheid, en wijkt die houding al dan niet af van de strenge regelen der onzijdigheid? Servië. Koning Milan heeft gisternamiddag te 1 uur plechtig afstand gedaan van den troon ten behoeve van zijn zoon, die den naam zal voeren van Alexander I. De heeren Ristics, Protitch en Beli-Markowitch zijn benoemd tot leden van het regentschap. De uitvoering van dit reeds sedert lang opgevatte plan van koning Milan is bespoe digd door de ongesteldheid des konings. Niet alleen is de koning door het voortdurend ge harrewar met "de verschillende partijen het rogeereh moe geworden, maar ook laat de toestand van z(jne gezondheid sedert eenigen tijd voel te wonschen. Koning Milan heeft, naar men zegt, eene hartkwaal, is buitenge woon zenuwachtig en lijdt aan vlagen van neerslachtigheid, welke er toe bijbrachten hem don sclieptor te doen neerleggen. Zjjn toestand wordt verergerd door bezorgdheid omtrent zijn zoon, die, sedert hij van zjjne moeder is gescheiden, tot zwaarmoedigheid is vervallen. Reeds terstond na zyno echtscheiding, heeft Milan zjjn voornemen, om afstand te doen van den troon, te kennen gegeven. Dit plan kon echter niet eerder ten uitvoer worden ge bracht, daar de heor Ristics zich niet zoo spoedig heeft laten overhalen het regentschap te aanvaarden. Zoodra do koning zjjn besluit officieel heeft modegedoeld aan de leden van het corps diplomatique, dio op zijn kro ningsdag hunne opwachting ten paleize komen maken, zal hjj eene proclamatie tot het Ser vische volk richten en daarin zjjne aftreding ter algemeeno kennis brengen. Tegelijkertijd komt het bericht, dat de koning eindelijk hoeft besloten het ministerie- Christies, hetwelk slechts benoemd was om te regoeren tijdens de verkiezingen, te laten gaan. In plaats van den heer Christies is generaal Protitch, do togenwoordige minister van oorlog, met de samenstelling van een kabinet, belast. De heer Beli Markowitch (libe raal) is reeds tot minister van binnonlandsche zaken benoemd. Hot radicale element zal dus in het nieuwe ministerie zekor den boven toon voeren. Dat Milan echter den leider der liberalen Ristics tot regent uitkoos, wordt beschouwd als een bewys van 's konings ontevredenheid met de radicalen, wier verzet hem ten slotte tot aftredirg noodzaakte. Op 14 jarigen leeftijd werd Milan Obreno- witsch in 1868 tot vorst van Servië uitge roepen, nadat de regeerende vorst Michael Karageorgewitch was vermoord. De jonge- vorst, die zjjne opleiding te Parjjs had ont vangen, aanvaardde nog in hetzelfde jaar de regeering, onder voogdijschap van den minis terraad. In 1876, vier jaren nadat Milan meer derjarig was geworden en zelf de teugels van het bewind in handen had genomen, ver klaarde hjj den oorlog aan Turkjje, welke, ondanks Ruslands indirecten steun, zeer onge lukkig voor Servië afliep. In 1878, toen Rusland den oorlog met Turkjje bijna had geëindigd, hernieuwde Milan den strjjd, en verwierf daarvoor by het sluiten van den vrede eene uitbreiding van zyn ge bied ten koste der Porte. Tevens werd Servië toon onafhankelijk vorklaard en in 1878 tot een koninkryk verhevon. In 1886 voerde Milan den bekenden oorlog tegen de Bulgaren, waarin hij evenmin lauweren oogstte als in zjlno oorlogen tegen de Turken. Alleen aan Oostenryks tusschonkomst had de koning het toen te danken, dat zyn geheelo koninkryk niet door de zegevierende Bulgaren werd veroverd. De geheele regeering van koning Milan was eene aaneenschakeling van politieke twisten tusschen de radicalen, liberalen en progressisten. Koning Milan en Ristics hebben te Berlijn en te Weenen alleszins duidelijke verklaringen doen geven omtrent de toekomstige buiten- landsche politiek van Servië. De tegenwoordige Servische gezant to St. Petersburg. do heer Simitscb, zal in het nieuwe Servische minis terie worden opgenomen. Dat de heer Ristics nu tot hoofd van het regentschap is benoemd, is voor Oostenryk niet aangenaam, maar toch is deze tyding te "Weenen vry kalm opgenomen. Men verwacht daar in politieke kringen, dat Ristics, ofschoon een erkend Russenvriend, Servië's buitenland scho staatkunde niet zal wjjzigen, maar zich als regent geheel boven de partjjen zal stellen en eene volkomen onpartijdigheid in acht zal nemen. De kroonprins Alexander, wien nu de kroon van Servië ten deel valt, is 13 jaren oud, terwyl zyn vader nog geen 35 jaren telt. In 1875 huwde vorst Milan prinses Nathalia Keschko, van wie by zich, gelijk bekend is, onlangs liet scheiden. De koning is voorne mens zich buiten Servië metterwoon te ves tigen en niet meer naar zyn ryk terug t o keeren. Telegrammen. PARIJS, 6 Maart. De zelfmoord van den directeur van het „Comptoir d'Escompte" heefc onder do aandeelhouders der Bank groote ontsteltenis teweeggebracht. Sedert vanmorgen stroomen de personen naar de

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2