HV 8913. "Vrifctag 8 Maart. A\ 1889. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Maart. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oftloioele Kennia^evin^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de firma SERET EN BAR- [NEVELD, houdende verzoek om vergunning tot het [plaatsen van eone stoommachine in de gieterij van hare fabriek aan de Langegracht; Gelet op de arfct. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij dczo kennis aan liet publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente tor visie gelogd is; alsmede dat op Ponderdag den 21ston Maart 18S9, 's voormiddr.gs te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brenger. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Maart 1889. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algeraeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld •drie suppletoire kohieren wegens de pereoneele be lasting en éen suppletoir kohier wegens hot patent recht, allen voor den dienst 1888'89 en executoir ver klaard den 6den Maart 1889, en herinnert voorts dc belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voot te voldoen. L ei d c nDe Burgemeester voornoemd, 6 Maart 1869. DE KANTER. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. De Ranitz, geb. te Winschoten, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „De Rynvaart akte." De Leidsche studentenafdeeling van het Willemsfonds heeft tot hare eereleden be roemd mr. Julius Vuylsteke te Gent, mr. Jan Van Ryswyck, advocaat te Antwerpen, prof. M. De Vries en prof. Jan Ten Brink te Leiden, en ds. A. A. Humme te Oude-Wete- ring, oud voorzitter der afdeeling. Te Utrecht hebben verworven de akte vcor nuttige handwerken de dames J. C. E. Van Herwerden en E. Van der Harst, beiden van Leiden. Naar aanleiding van het feit dat de heer Dan. De Lange zijn ontslag heeft genomon als directeur dér Maatschappij „Caecilia", te Amsterdam, en van de daarop gevolgde be richten ten opzichte van zijne verhouding tot de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bev. der Toonkunst, heeft het bestuur den leden eenige nadere bijzonderheden in deze zaak medegedeeld. De beslissing omtrent hot door den heer De Lange om redenen van gezondheid ook alhier ingediend ontslag is door hem op alge meen aandringen tot later aangehouden. Het bestuur der afdeeling is intusschen met den heer De Lange overeengekomen hem, zoo noodig, tijdelijk te doen vervangen voor hot leiden der repetitibn on uitvoeringen dor Zang vereeniging en is voornemens, in overeenstem ming met hem en met commissarissen der Zangvereeniging, den heer Anton Averkamp, leeraar in den solozang aan de Muziekschool der afdeeling Amsterdam, tot zyn plaats vervanger aan te stellen. Het bestuur hoopt op deze wijze het voor uitzicht te hebben den heer Do Lange voor de afdeeling te behouden. By gelegenheid der negende bijeenkomst van de Commissie der Volksbyeenkomsten, trad gisteravond in de Stadszaal vóór de pauze op de heer J. A. Van Hamel, die zyne toehoorders met een aantal voordrachten zóó wist te boeien, dat het somtyds zóó stil was, dat men, zooals het spreekwoord zogt, wel eene speld had kunnen hooren vallen; doch by het eindigen van ieder stukje vielen den spreker óf daverende toejuichingen ten deel, óf lokte hy een algemeenen schaterlach uit. Na de pauze zou de heer H. Burgera- dyk als spreker optreden, doch in plaats van dien heer was het de president der Commissie, de heer G. Japikse. Hy deelde mede dat tot leedwezen der Commissie en waarschyniyk ook tot teleurstelling der toehoorders, eerst laat bericht was gekomen dat de heer Burgersdyk verhinderd was'ge worden dien avond als spreker op te treden. De afwezigheid van den heer B. schijnt men te moaten toeschry'ven aan eene lichte ongesteld heid, want zooals de heer Japikse mededeelde, had bedoelde heer beloofd toch nog eens, hetzy in dit seizoen of in eon volgend, maar in geen geval in de maand Maart, als spreker op te treden. Ü6 heor J. zou trachten den toehoorders nog een genoegiyk oogenblikje te verschaffen. Spr. koos daartoe eene voordracht, getiteld„Hoe men Jetje zoende!" Nauwelyks had spr. iets van zyn verhaal voorgedragen, o£ het publiek (en vooral het vrouwelyk) zat voortdurend te lachen, zelfs zóó, dat ook do heer Japikse somwijlen eens harteiyk moest medelachen By het oindigen zyner voordracht vielen hem daverende toejuichingen ten deel, als sprekend bowys dat hy het gemis heeft goed gemaakt van hetgeen de heer Burgersdyk den toehoorders zou komen verschaften. Wy vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de schoolcommissio uit het bestuur van het Genootschap Mathesis Sciontiarum Genitrix, die belanghebbenden bekend maakt dat de inschryving van nieuwe leerlingen voor den a. s. zomercursus 1889 zal plaats hebben op Dinsdag 12 en Vrydag 15 Maart, telkens des avonds van zeven tot negen uren, in het gebouw der Hoogero Burgerschool op do Pieterskerkgracht en dat het toelatingsexamen zal afgenomen worden op Donderdag 28 en Vrydag 29 Maart a. s. In stillen eenvoud had gisteren op de algemeens burgerlyke begraafplaats te 's-Hage, de teraardebestelling plaats van het stoftelyk overschot van mr. C. W. Hubrecht, oud lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en gedurende een aantal jaren lid van Gedepu teerde Staten van dat gewest. Aan de groeve waron tegenwoordig ver scheidene leden van de Provinciale Staten, de leden van Gedeputeerde Staten, graaf Van Bylandt, jbr. De La Bassecour Caan en mr. Goekoop, de hoofddirectour van de posteryen, de heer Hofstede, benevens tal van ambtenaren van de Provinciale Griffie en eenige van de gemeente-secretarie te Leiden, in welke ge meente de overledene vroeger Raadslid en Wethouder was. Als laatste huldeblyken aan den overledene, sierde een viertal fraaie kransen van levende bloemen de lykkist. By het graf werd niet geproken. Omtrent den toestand van den Konmg kan het „Hbl." uit goede bron het volgende mededeelen Hoe onrustbarend de tydingen ook mogen zyn van sommige berichtgevers, valt over de ziekte van Z. M. niet anders te melden, dan dat zy in hoofdzaak stationnair is gebleven. De deskundigen zyn van oordeel, dat in de eerste drie maanden geen noodlottige afloop te duchten is, tenzy nieuwe complicatiën zich mochten voordoen. In de onmiddellyke omgeving des Konings is in de laatste weken dan ook geon oogen- blik sprake geweest van dadeiyk gevaar. De Koning is ook volstrokt niet buiten bewustzyn en, dank zyn krachtig gestel, nog niet zöo zwak als het lang ziekteverloop zou kunneh doen vermoeden. Hoewel de hoop op eene zelfs maar tydelyke beterschap vor- vlogon schynt, zyn voorboden van een nood- lottigen afloop niet aanwezig. Heden (Donderdag) vertrekt dan ook dr. Vinkhuyzen weder voor eenige dagen naar Don Haag. Men kan er zeker van zyn dat do natie niet onkundig zal worden gelaten, ingeval eene verergering van don toestand mocht in treden, welk9 een naderend einde voorspelt Men schryft uit Den Haag aan het „Z. D." Niet dat 's Konings dood dadeiyk wordt ver wacht, maar vooral Zr. Ms. hersenaandoening verbetert er niet op. Daardoor is Z. M., go- heel buiten toedoen van Zyn eigen wil, voort durend hoogst geprikkeld. De minste aanleiding brengt Hem in groote opwinding. Zoo vernam ik dat Z. M. dezer dagen geheel van stuur geraakte, toen By zag dat zulk een groot aantal staatsstukken voor Hem ter afdoening gereed lag. De geneesheeren hopen door middel der kunst den toestand van prikkel baarheid meester te worden. Het ongelukkigst is echter, dat Z. M. steeds een grooten afkeer toont van geneesmiddelen, zoodat men dikwerf moeite heeft Hem iets in te krygen. Dat het enkel de pyn is, welke Z. M. zoo onrustig en weerstrevend stemt, bewyst vol doende de omstandigheid, dat Hy, zoodra de smart geweken is, de meest geduldige lyder is, dien men zich denken kan. Zyne goede engel, onze beminde Koningin, wordt dan dikwyls in roerende bewoordingen door den Koning dank gezegd voor de trouwe zorg, welke Zy aan Haren Gemaal besteedt. Van bet Loo meldt men ons hedenDe nacht was vry rustig. Gedurende den ochtend was de hooge lyder zeer kalm. Het gebruik van vloeibaar voedsel blyft gering. De toestand van Z. M. den Koning onderging de laatste twee dagen geene verandering. Hot stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 0 Maart van Sou thamptonde „Edam," van de Plata-rivier naar Amsterdam, vertrok G Maart van Santos; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amster dam, vortrok 5 Maart van Padangde „Prins Fredorik," van Batavia naar Amsterdam, is G Maart Gibraltar gepasseerd; de „Soenda," van Batavia naar Amstordam, passeerde 6 Maart Wightde „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, is 5 Maart Sagres gopasseerd. Kiezers in de stemlokalen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan do Tweede Kamer eene nota van inlich ting gezonden op het adres van O. A. Brou wer on A. T. Van der Wal, kiezers uit het district Dokkum, over de toepassing van art. 10 al. 2, der kieswet. Daaruit blykt dat de voorzitter van hot stembureau, adressanten, nadat zy hun stem- briofje hadden ingeleverd, niet onvoorwaarde- lyk heeft verboden in de zaal te blijven ver toeven, maar alleen om daar aanteokening te houden van do kiezers, die aan de stemming kwamen deelnemen. De minister erkent dat art. 40 al. 2 der kieswet, bepalende dat de kiezers zicli op de plaats, voor de inlevering der stembriefjes bestemd, uitsluitend bezig houden mot hot stemmen, tot zulk eene toe- 6) Naar het Duitsch door P. J. C. Feöor Iwanowitsch Sentoff was eon echte Rus, klein, gezet en gedrongen van gestalte, met een korten hals, een beonderig gelaat, stompen neus en kleine, diepliggende oogen. Hij had een grooten baard en droeg het haar kortgeknipt.Mooi was hy niet, tsaar hy maakte den indruk van een echten man. Zyn groote ernst en zyne stilzwygendheid droegen er nu juist niet toe by vertrouwen in hem te doen stellen misschien was hy echter het Duitsch niet machtig. Telkenmale rustte zyn blik op Wera's gelaat als om uit die gelaats trekken te lezen of zy ook iets verlangde of noodig had.Hy scheen alleen met haar en voor haar te leven. Wera was inmiddels op het podium, dat rechts van den ezel stond, gaan staan en keek den jongen schilder vragend aan„Hoe wilt ge mjj portretteorenStaande of zittende?' Hy dacht eene wyie na. Zy had een aln-n zins voordeelig toilet aan. Een zwart fluweelen kleed, met donker bont afgezet, omsloot bare schoone, welgevormde gestalte. Aan de blanke handen en om de fraai gevormde polsen von kelden ringen en armbandenhet korte, blonde haar was netjes gescheiden. „Zy is indordaad schoon," moest Johannes erkennen„maar toch gelykt zy op haren leelijken oom." Hy nam het besluit haar staande te schil deren. Hy verzocht haar aan de rechtorhand den langen, tot de ellebogen reikenden glacé handschoen te doon, bracht in dezen de noodige plooien aan en wenschte dat Wera de handen ongedwongen over elkander zou leggen; de bloote linkerhand hield den anderen handschoen vast. Hy draaide haar hoofd een weinig naar ter zyde. Terwyl hy er zich mede onledig hield, hoofd, lichaam en handen in den juisten stand te brengen, bespeurde by dat Wera opnieuw een onderzoekenden blik in het atelier wiorp. Plotseling keek zjj hem aan en dat wel langen tyd en met een mede- lydend oog.... Een vluchtig rood bedekte zijne wangen, hy sprong van het podium en zeide, terwyl bii het doek op den ezel boogerschoof, op verontschuldigenden toon: Binnenoenigejaren zal het er, naar ik hoop, anders by mij uilzien." Hy zuchtte en zette zich aan den arbeid. Dit eerste samenzyn vloog als voorby. Geel de schets was hy zeer tevreden. „Heeft het te lang geduurd?" vroeg hy, toen zy aan zyne zyde kwam staan en dat gene, wat op het doek was gebracht, in oogonschouw nam. „Ik was zóó in vuur ge komen, dat ik alles vergat.neem hot my niet kwalijk. Ge voelt u misschien doodmoe." Zyn gelaat glooide. „Kyk oods in den spie gel," ging hy voort. „In een spiegel is het het beste te zien of een portret gelukken of mislukken zal." Zy wendden zich om en keken in het spie gelglas, óat den ezel met hot doek en hunne eigen gesl alten trouw weergaf.... Zyn jeug dig, schoon gelaat met de een weinig droef geestige t ikken, do dwepende donkere oogen en de zwarte baren vormde eene schrille tegen stelling mot de grove trekken dor blonde vrouw met do lichte oogen. Zy stonden vlak naaH eLundor en dat deed nog meer uit komen ïoe weinig zy op elkander geleken. In later i dagen herinnerde hy zich hoe hy die op norking by zichzelven gemaakt had ze bote«kemle wel zeer weinig, maar toch juist dat weinig beteekoneride was een ge trouw beeld van het lot, dat hom en haar te w u- i mud B i a:\-inheidnemon zeide zy tot hem „Wy eieri in het Hotel Impérial. Zoo gy er lust je gevoelt een avond by ons door to breDgen, zal ons dat hoogst aangenaam zyn. Tusschen vyf en zes uren zyn wy altyd op onze kamer te vinden. Overmorgen zullen wy ons weder met het porlretteeren inlaten. Ik geloof dat het portret zeer goed zal uit- vallon." De oom stond op, wierp een blik op het doek, maar sprak geon woord. Aan niets was het morkbaar of het aangevangen werk zyne goedkeuring wegdroeg of niet. By hot weg gaan vergenoegde hy er zich mede eeno lichte buiging te maken. IV. Johannes zou het by de eerste ontmoetln- gon nooit gedacht hebben dat hy eenige weken later de dagelyksche gast der beide Russen zou wezen. Als hy des avonds laat van hen wegging, zeide Wera op haren kalmon, geene tegenspraak duldenden toon tot hem: „Tot morgen, nietwaar?" en onwillokeurig ant woordde hy „ja", dronk iedoren avond thee mot hen en was ten slotte de meeniDg toe gedaan dat het niet anders behoorde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1