Kennis mochten herniouwen met het strijk orkest van het vierde regiment infanterie, dat hoogst verdienstelijk de uitvoering opende met Van Beethovens „Symphonie No. 5", om later do tweede afdeeling in te leiden met de hier voor het eerst ten gehoore gebrachte concert-ouverture „Freia", een in 1881 door den heer Mann gecomponeerd werk, dat met buitengemeene aandacht werd aangehoord, de groote gaven van onzen stadgenoot als toonzetter in dit breed opgevatte werk ander maal deod waardeeren en aan het eind tot luide toejuichingen en tot herhaalde terugroe ping van den componist aanleiding gaf. Het is een werk vol akkoorden en toon wendingen in de schoonste harmonie, eene harmonie, welke ook nog in ander opzicht goed deed, want het was oen verkwikkelijk verschijnsel hoe b. v. de heer Wetrens zich met zijne leerlingen hier onder de leiding van den heer Mann gesteld had, hoe oudore kwee- kelingen en dilettanten zijn voorbeeld hadden gevolgd, hoe alles, in één woord, samen werkte om een schoon geheel to vormen. Harmonie dus in eene voorbeeldige beteekenis. De drie solisten waren goede bekenden, die hun eenmaal verworven goeden naam hand haafden allereerst de piano-onderwijzeres dei- Muziekschool mej. G. M. C. Van Baaton, die zoowel in het zeer moeilijke „Concert No. 4" van Ant. Rubinstein als in de „Fantaisie über Ungarische Volksmelodien" van Frans Liszt, met wolk orkest-nommer de avond besloten werd, haar technische vaardigheid, zekeren aanslag en gevoelvolle voordracht deed op prijs stellen. Het publiek toonde zich dan ook ten hoogste dankbaar, evenals het zijne erkentelijkheid botuigde tegenover den heer Jan G. Striening, onderwijzer aan dezelfde school, voor hetgeen deze voordroeg„La Folia", variations sérieuses van Corelli-Leonard, en de „Fantaisie Caprice" van Viouxtemps, in welke beide werken hij andermaal toonde een violist van goede ont wikkeling en met groote begaafdheid te zijn, die, door de overwinning van tal van moei lijkheden en de voortbrenging van een fraaien, klankvollen toon, de aandacht zeer boeide. Dit laatste kan mede niet minder verklaard worden van den heer L. Leonides Van Praag, die als commissaris dor Maatschappij even eens het zijne bijdroeg met een drietal nom- mers voor violoncel: Chopins „Nocturne", Poppers „Reigen" uit de suite „lm Walde" on Schumanns „Abendlied", vertolkt op eene wijze, welke ook hem meer dan ééns deed terugroepen. Het publiek was ten hoogste dankbaar. Hopen we dat het inderdaad zal blijken dat de deelhebbers in de Voorzorgskas er ook bijzondere reden toe hebben I By de gisteren te Amsterdam door het departement van oorlog gehouden aanbesteding voor de levering van 12,000 eenmans-dekens en 500 tweemans-dekens voor militairen, zyn tosgewezen: 2000 stuks aan de firma Jan Zuurdeeg Zoon te Leiden voor 4.40, 2000 stuks aan den heer Jules Regout te Maastricht voor ƒ4.41'/,, 2000 stuks aan de heeren J. fjcheltema Jansz. te Leiden voor ƒ4.42,2000 stuks aan de heeren geb. Van Wjjk te idem voor 4.42'/i, 2000 stuks aan de firma Jan Zuurdeeg Zoon te idem voor ƒ4.43, 2000 stuks aan do heeren J. C. Zaalberg Zoon to idem voor 4.43; de 500 tweemans dekens nan dezelfden voor 5.63. Het get3l studenten tot opleiding van officier van gezondheid by de zeemacht be droeg op 1 Januari jl. aan de Rijks univer siteiten te Leidon 9, te Utrecht 7, te Gro ningen 4 on aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam 15; te zamen 35. In verband met de aanstaande wereld tentoonstelling te Parys bestaat, naar men verneemt, het plan om eene wijziging te bren gen in de treinverbinding Holland - Parys. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 2 Maart zyn be noemd in de commissie, in het voorjaar van 1889 belast met het afnemen der examens ter vorkryging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a. van de onder- wyswot, in Zuid-Holland: tot lid en voorzitter, da schoolopziener in het district 's-Gravenhage tot leden de schoolopzieners in de arrondisse menten Rotterdam, Dordrecht, Delft en Gor- kum; tot leden-plaatsvervangers de schoolop zieners in het district Dordrecht en inde arron- dlss. Schiedam, Vlaardingen, Woerden en Sommelsdyk. Do Tweede Kamer heeft heden in eene korte zitting besloten dadeiyk over to gaan tot sectie onderzoek van verschillende ont werpen, waaronder de regeling der pensioenen van burgeriyke ambtenaren, nadere regeling van den dienst op de locaalspoorwegen, aan vulling van hot Wetboek van Strafvordering en wyziging der wet op de Rechterlyke Or ganisatie. Drie oude Indische rekeningen van 1870, 1879 en 1880 zyn naar eene commissie van voorbereiding gezonden. By de samenstelling der afdeelingen, kozen de afdeelingen tot voorzitters de heeren Brou wers, Smidt, E. Cremers, v. d. Schrieck en Tak; tot ondervoorzitters de heeren Gleich- man, Vos De Wael, Mees, Lohman en Van Delden. De verslagen zyn ook gereed omtrent het wetsontwerp tot het tegengaan van overma- tigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen en dat, regelende de reis- en verblyfkosten van de leden der Staten-Generaal. Het trekt, naar het „Hbl." opmaakt, zeer de aandacht, dat reeds sedert ongeveer 14 dagen in de Staatscourant geene koninkiyke besluiten zyn vermeld. Waarschyniyk is dit niet toe te schryven aan de toevallige omstandigheid, dat in die dagen geene regeeringsdaden waren te volbren gen, waarvoor 's Konings onderteekening werd vereischt. Zoo vernamen wy, dat een lid van een hoog Staatscollege, die met 1 Maart tot eene andere betrekking is geroepen, nog niet uit zyn tot dusver bekleed ambt is ontslagen. Zyn opvolger is dan ook nog niet benoemd. De onderstelling ligt voor de hand, dat Z. M. de Koning door zyn ziekeiyken toe stand belemmerd wordt tot regeeringsdaden mede te werken. Het „Hbl." heeft reeds voor eenige weken herinnerd, dat de Grondwet voorziet in bet goval dat de Koning buiten staat geraakt do regeering waar te nemen. Indien do Minis terraad dat geval aanwezig acht, geeft by van zyne bevinding kennis aan don Raad van State, met uitnoodiging binnen een bepaalden termyn advies uit te brengen. Blyven zy na afloop van dien termyn by hun oordeel, dan roepen de ministers de Staten-Generaal in vereenigde zitting byeen om dezen onder overlegging van het advies van den Raad van State, zoo dit is ingekomen, van het voorhanden geval verslag te doen. Zyn de Staten-Generaal in vereenigde zitting van oordeel dat het be doeld geval aanwezig is, dan verklaren zy dit, by een besluit, dat op last van den voor zitter wordt afgekondigd en terstond in wer king treedt. Alsdan treedt de troonopvolger, mits niet beneden 18 jaren oud, als Regent op; anders wordt door de Staten-Generaal, in vereenigde zitting, een Regent benoemd. Zoolang de Regent in dit geval niet is be noemd en opgetreden, neemt de Raad van State het Koninklijk gezag waar en dient bin nen eene maand een ontwerp in tot benoeming van een Rogent. Ongetwyfeld, zegt het „Hbl." ten slotte, zal de Ministerraad reeds hebben overwogen, of dergelyke voorziening thans noodzakelyk is. Het is begrypeiyk, dat men lang aarzelt alvorens tot het instellen van een regentschap tydens het leven van den regeerenden Koning over te gaan. Den 17den dezer maand zal het veertig jaren zyn geloden, sinds onze Koning zyn vader opvolgde. Het ware zeker een zeer treurig feit, wanneer die herinnoringsdtg, In plaats van feestolyk te worden herdacht, ongeveer samenviel met de door ziekte ge dwongen neerlegging van de regeertaak. Wanneer echter in 's lands belang zulk een stap onvermydeiyk is, mag men verwachten dat de Ministerraad niet zal in gebreke bly ven zyn grondwettigen plicht te vervullen. Een van de gevallen, waarop de Haagsche correspondent dor „Zutf. Crt." in zyn gisteren vermelden brief omtrent 's Konings toestand doelt, wordt aldus door de „Haagsche Crt." verhaald „Een officier van het O.-I. leger moest dezer dagen naar Indiö vertrekken, doch zou vooraf in het huweiyksbootje stappen. Alles was voor de groote reis gereed, de passage voor de jonge echtgenooten op een stoomschip besproken; het eenige wat ontbrak was 's Konings toe stemming voor het huweiyk, welke om de eene of andere reden werd vereischt. „Het ont werp-besluit werd opgemaakt, maar... van „het Loo" kwam het niet terug, en onze officier moest eindigen met ongetrouwd alleen heen te gaan en zyn aanstaand vrouwtje en haar passage-geld in don steek te laten." Ter aanvulling van hetzelfde bericht der „Zutf. Crt." kan de „Dordr. Crt." melden dat een 180 tal regeeringsstukken, welke in de vorige maand ter teekening naar het Loo werden gezonden, moeten worden overgeschre ven, grootendeels omdat zy de dagteekening Februari dragen. Het stoomschip „Soerabaia," van Ba tavia naar Rotterdam, vertrok 5 Maart van Colombo; de „Zaandam," van Plata Rivier naar Rotterdam, is 5 Maart te Havre aan gekomen; de „Borneo," van Amsterdam naar Java, vertrok 5 Maart van Suez. Nleuwe- De Ijsbaan was gisteravond nog eenige uren open, maar het ys was niet byzonder. Toch maakten er velen nog gebruik van. Biyft het vriezen, dan zal, naar wy ver nemen, do baan morgen te negen uren weer worden opengesteld. In de zaak van den heer B. tegen den burgemeester van Leiderdorp, betreffende de terugvordering van naar het oordeel van den eerste onverschuldigd betaalde plaatselyke belasting, heeft de officier van justitie by de Haagsche rechtbank gisteren geconcludeerd tot toewyzing van de conclusie van den appel lant, den heer B. Welke is de juridieke natuur van spoorwegkaartjes? Deze rechtsvraag be- heerschte voor een goed deel de strafzaken van den conducteur en den spoorlooper der Hol). IJzere-Spoorwegmaatschappy, die te Leiden den bekenden handel in gebruikte spoorwegkaartjes hadden gedreven en deswege door rechtbank en hof te 's-Gravenhage waren veroordeeld, welke zaken Maandag voor den Hoogen Raad werden behandeld. Voor den spoorlooper trad op mr. Ph. A. Haas, voor den conducteur mr. P. H. Scholten, beiden van Amsterdam, die in de twee afzon- deriyk behandelde zaken een en hetzelfde vormmiddel voordroegen, nl. dat in het arrest van het Hof was overwogen dat bedoelde ge bruikte spoorwegkaartjes eigendom waren van de H.-IJ. Spoorwegm., en zulks op grond dat dit verklaard was door den als getuige ge- hoordon stationschef te Leiden. Nu meenden beide pleiters dat onmogelyk een getuige kon verklaren als zulks zelf te hebben gezien, ge hoord of ondervonden, dat een spoorweg kaartje eigendom der Maatschappy is. Dit zou hoogstens eene gissing, eene redoneering zyn van dien getuige, maar nooit aangenomen worden als wettig bewysmiddel. Te minder, omdat die uitspraak van den stationschef in geen enkel opzicht als juist is aan te merken. Of zou de Leidsche stati onschef geacht moeten worden de hoogste rechter te zyn in de beoordeeling van het juridiek karakter van het spoorwegkaartje, een karakter, waarover verschil wel is waar heerscht, waarover vermaarde professoren hun oordeel hebben gezegd, waarover mr. Kalff onlangs eene uitstekende dissertatie heeft geschreven, maar dat nog door niemand is geacht in te sluiten don eigendom van de spoorwegmaatschappy.^ die het uitgaf, zoo dra het is uitgegeven. Volgens mr. Haas was een spoerwogkaartje alleen een bewys van de gesloten vervoerovereenkomst tusschen den reiziger en de Maatschappy, dat recht gaf om zekere prestatie van diensten van deze te eischen. Mr. Scholten was het volkomen eens dat, hoe men een spoorwegkaartje ook beschouwen mocht, het nooit als eigendom der Maat schappy was aan te merken. De kooper, de reiziger, die het aan 't loket koopt, wordt de eigenaar. Nu had het Hof uitgemaakt dat de conducteur kaartjes onder zich had, die der Maatschappy toebehoorden, terwyi het feitelyk kaartjes waren, die eigendom van reizigers waren geweest. Beide pleiters haddon bovendien ieder een middel d fond. Mr. Scholten ontkende dat in den zin der wet de conducteur zich weder- rechteiyk had toegeëigend goed. Goed onder stelt voorwerpen, welke waarde hebben in het verkeer. Retourkaartjes nu hebben vol strekt geene waarde meer nadat ze gebruikt zyn; ze zyn scheurpapier. Alleen door de frauduleuze handeling van den reiziger, die met dat kaartje plaats neemt, krygt het kaartje zyne verloren waarde terug. Toen echter de conducteur de retourkaartjes van de reizigers had ontvangen en in handen had, waren ze niets waard en toen hy ze verkocht, hadden zy evenmin eenige waarde. Voor de ten laste gelegde toeëigening van goed ont braken dus de elementen. Mr. Haas zynerzyds pleitte voor den spoor looper, die de kaartjes had opgekocht, dat de qualificatie van „het maken van eene gewoonte van het opzetteiyk koopen van door verbruik 1111 L-J verkregen goed", dus heling, niet deugde Volgens het nieuwe Strafwetboek is holing geen vorm van deelneming aan een hoofd, besluit, maar een afzonderiyk besluit, gepleegd na voltooiing van het eerste misdryf. Nu kreeg de conducteur de kaartjes niet door misdryf in zyn bezit, maar justo titulo. Hy pleegde eerst het misdryf van verduis. tering door over de kaartjes te beschikken en ze te verkoopen. Aan verduistering nu kon de spoorlooper wellicht complice z\jn, wat hem niet was ten laste gelegd, aas heling van door misdryf verkregen goed nooit, Beide pleiters wezen overigens op 't gewicht der beslissing in deze, daar deze vervolging eene zeldzame was en op de vreemdsoortig) behandeling er van, daar beide zaken waren gesplitst, de conducteur alleen wegens ver duistering, de looper wegens heling was ver volgd en in 't laatste geding de veroordeeld! conducteur als hoofdgetuige was opgetreden Adv.-gen. mr. Patyn zal in belde zaken 18 Maart conclusie nemen. Dr. Vinkhuyzen, Jr. te's-Hage heeft dezer dagen by het verrichten van een: operatie eene ontsteking bekomen, welke nn ook by hem eene ernstige operatie noodij maakte. Spoedig hoopt de „Haagsche Crt." te kunner melden, dat de kunstbewerking gelukt en di geneesheer weder hersteld is. By den heer H. K., aan den Loos duinschen weg te 's-IIage, zyn door 4 zeugei 52 biggen geworpen. Ééne had er 17. Te Amsterdam werd heden, me: oen byna onbewolkten blauwen hemel, eer zacht windje uit het Zuid-Oosten, een helderer zonneschyn, in 't kort met al wat er noodij is om een prachtigen lentedag te maken, d( belangryke schaatsenwedstrijd gereden over 10 Engelsche mylen, dat is 16090 meter. De deelnemers moesten daarvoor de baan var de Sportclub, achter het Ryksmuseum, 22 keer ryden, ruim 157 meter. Er waren uitgeloofd eene gouden, zilverer en bronzen medaille. Het ys was niet al te best, bros en vol scheuren, welke in den af geloopen nacht met water gedicht zyn. Er waren negen deelnemers ingeschreven, die drie aan drie reden. Een Duitscher had zich laten inschryven, doch kwam niet op tyd Het eerst roden L. A. Couvée (Delft), K. Pander (Haarlem) en C. A. Venema(N.-Amstel). Pander legde de 10 myl afin 34 m. 19 sec., dat is niet veel langer dan Godager op den Stokholmschen wedstryd (het kortste record) 33 m. 21 sec. Couvée maakte de baan in 35 min. SI1/, sec. en Venema in 37 m. 36 sec. Daarop moesten volgen S. P. Yenema (N.- Amstel), G. Jurrjens (Amsterdam) en R. C. Broekmeyer (Haarlem). Jurrjens bleek echter niet opgekomen te zyn. Broekmeijer nam de leiding op zich, doch werd by de 4de ronde ingehaald door Yenema. Venema kwam 't eerst aan in 37 m. 26J/S sec. Broekmeyer deed 't in 38 min. 27'/s sec. Ten slotte reden Burger en Vethake, beiden van Amsterdam. Vethake deed de baan in 41 min. 18 sec., Burger in 45 min. 6 sec. De uitslag was dus dat Pander de gouden medaille behaalde (34 min. 19 3ec.), Couvée de zilveren (35 min. 5iys sec.) en S. P. Venema de bronzen (37 min. 26!/s sec). Gistervoormiddag viel te Nymegen mevrouw M echtgenoote van een gepension- neerd O.-I. officier, uit het zolderraam harer woning aan do Platenmakerstraat. De onge lukkige vrouw werd dood van de straat opge nomen. De heer P. Van Ryn, werktuig kundige te Nymegen, heeft besloten zyn stoom- rytuig in het buitenland te doen verloten. Hoewel ongaarne, heeft de uitvinder daartoe moeten overgaan, aangezien hy reeds een aanmerkeiyk bedrag (ongeveer ƒ3000) aan zyn rytuig ten koste legde, en daarvoor tot heden toe geen kooper vond. (D. Crt.) Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden de bekende millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, Nymegen bezocht en toen by eenige handelaren in goud en zil verwerken kostbaarheden trachtte te verkoo pen. De politie werd gewaarschuwd en nam onmiddellyk alles in beslag. Krachtens vonnis van de rechtbank te Dordrecht, zullen bedoelde voorwerpen deze week by executie te Nymegen worden verkocht. BUITENLAND. Frankryk. Op het lyceum „Lous-le Grand" te Parys. eene van de grootste inrichtingen van dien

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2