N'. 8912. - -«oiMleraaa T Manrt. A'. 1889. Leiden, 6 Maart. <§eze (Courant v/ordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Provinciale Kiestabel. Feuilleton. Wera Iwanowna Sentoff. LEIDSCH fJR DAGBLAD. ontkennen dat die bestaat. Eerst dan zou zo er zijn, indien de tegenwoordigo indeelingen de bepaling van het aantal leden, dat elk dis trict kiest, minder dan vroeger eene goede vertegenwoordiging der provinciale belangen verzekerden. Maar dit is in Z.-H. het geval niet. Waren alleen de bevolkingscijfers maatgevend, met behoud van hotzelfde aantal leden zouden do groote gemeenten moer, de plattelands districten minder afgevaardigden moeten kie zen. Maar zal men daardoor een Statencollege krijgen, beter berekend voor zijne taak? De taak dor Staten strekt zich vooral uit buiten de grenzen der groote gemeenten (waterschap pen, wegen en vaarten enz.) Zoolang derhalve de vertegenwoordiging dier groote gemeenten van dien aard is, dat er zekerheid bestaat dat hare belangen niet b(j die van het platte land worden achtergesteld, is verandering van het bestaande onnoodig. Die zekerheid bestaat nu, waar alleen de vier groote ge meenten: Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht 32 van de 80 leden afvaardigen. De behoefte aan wijziging der tabel, alleen op grond der veranderde bevolkingscijfers, 2ien Ged. Staten dus niet in. 2o. do wenscheiykheid van samonvalling zooveel mogelijk der grenzen van de Staten- districten met die voor de Kamerverkiezingen. Door den minister wordt niet aangegeven waarom dit samenvallen wenschelijk is. Ged. Staten achten het juist zeer onwenschelijk, juist met het oog op de provinciale belangen. Door dat samenvallen ontstaat het gevaar dat bij de keuze van Statenleden de provin ciale belangen geheel op den achtergrond zullen geraken en, evenals by de Kamerver kiezingen, uitsluitend de politieke richting de keuze zal beheerschen. De eenige politieke werkzaamheid der Staten is de benoeming van Eerste Kamer-ledenze is aan hen opge dragen, omdat aan hen gewichtige belangen zyn toevertrouwd, zoodat by de keuze van zyne leden in de allereerste plaats op hunne geschiktheid voor de administratieve werk zaamheden zou worden gelet. Eene indeeling der kiesdistricten met het oog op het provin ciaal belang en in verband met plaatseiyke toestanden kan dus niet samengaan met eene indeeling, waarbij Het provinciaal belang als zoodanig buitengesloten is. By de indeeling der provincie in kiesdistricten de provinciale belangen achter te stellen, ware in stryd met de Grondwet en hoogst verdorfelyk voor de provinciale huishouding. Dat samenvallen wordt nog bedenkeiyker, wanneer men de districten beschouwt. Ze zgn zoodanig gevormd, dat er al zeer weinig voeling tusschen de ingezetenen der verschil lende gemeenten, uitmakende éénzelfde kies district, kan bestaan. Op geographische ligging en economischen toestand is zeer weinig gelet. Ged. Staten wgzen hierby op de indeeling van Katwyk. Het district Katwyk omvat tegelykertyd de gemeenten langs de duinstreek, Wasse naar, Katwyk, Noordwyk en Hillegom en de gemeenten Alkemade, Rynsaterwoude, Lei- muiden en Oudshoorn. Reeds werd aangehaald het oordeel van Gedeputeerde Staten van 1851 over eene dergelijke groepeering, welke eene verkiezing met kennis van zaken en personen onmogeiyk maakt. De gemeenten langs den Ryn, die zoovele belangen gemeen hebben, worden gescheiden in twee districten. Oudshoorn wordt tot het kiesdistrict Katwyk gebracht, terwyl Alfen, waarmede het bykans een geheel uitmaakt, tot het kiesdistrict Bodegrave behoort. Het kiesdistrict Bodegrave is de zonder lingste groepeering, die uit te denken valt. Een gedeelte der Rijnstreek wordt verbonden aan het grootste gedeelte van de Krimpener- waard. Het district omvat de droogmakeryen van Nieuwkoop en Zevenhoven en tevens Bergambacht, Ammerstol en Schoonhoven. De Krlmpenerwaard, die zoo gewichtige be langen gemeen heeft, wordt in twee deelen gescheiden, gedeelteiyk tot het district Gouda en gedeelteiyk tot Bodegrave gebracht. Het district Loosduinen bevat het West- land en de droogmakeryen in Zoetermeer, Zegwaard en Benthuizen. Welke voeling kan er bestaan tusschen 's-Gravenzande en Stomp- wyk, Naaldwyk en Zoetermeer, De Lier en Benthuizen, tot één zelfde verkiezingswerk opgeroepen Het kiesdistrict Brielle is gevormd uit ver schillende eilanden, thans tot vyf kiesdistricten behoorende het district Sliedrecht omvat ver van elkaar verwyderde gemeenten, met zeer verschillende bolangon.Wat eigenaardig samen- behoort, wordt gescheiden: zóó de Hoeksche Waard, het eiland IJselmonde, de Krimpener- waard. Van huishoudeiyke belangen der pro vincie kan by dergeiyke districten geen sprake zijn. Eene goede indeeling eischt kleine distric- ton. Behalve Rotterdam en Den Haag, bestaan er thans 15, stellig minder dan wenschelyk is. In dit plan worden dio 15 tot 12 terug gebracht. Boven eene indooling als nu voorge steld, verdient de bestaande verre de voorkeur. 3°. De wenschelykheid der splitsing van de groote gemeenten in kiesdistricten. Ged. Staten betoogen dat die splitsing, welke thans voor de Tweede Kamer niet bestaat, voor de Staten hoogst ongowenscht is. Daardoor wordt de groepeering van gelyksoortige belangen geheel uit het oog verloren. Dergeiyke splitsing voor de Staten mist allen zin en biedt het gevaar aan, dat in zoodanige stadsdistricten uitslui tend op de politieke richting zal worden gelet. Gedep. Staten rosumeeren hunne beschou wingen in de volgende punten: lo. De verouderde bevolkingscijfers geven geene aanleiding in de bestaande indeeling der provincie in kiesdistricten en de bepaling van het getal der in elk district te kiezen leden wyziging te brengen. Evenwel ware eene splitsing der bestaande Provinciale kiesdistricten, voor zoover die samengesteld zyn uit ver van elkaar ver- wyderde en in velerlei opzicht onderling verschillende gemeenten, geschoeid op de leest van het in 1851 door Gedeputeerde Staten voorgedragene, gewenscht, opdat bij de verkiezing van de leden der Staten, pro vinciale belangen meer op den voorgrond treden. 2o. Het samenvallen der tegenwoordige kiesdistricten voor de Tweede Kamer met die voor de verkiezing van de leden der Staten zou verderfelyk zyn voor de provin ciale huishouding. 3o. Voor oene splitsing van groote ge meenten in kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Staten kan geene reden be staan. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. O. Segers, geb. te Leersum, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Donnor et retenir ne vaut", (artt. 1703-1710 B. W.). Deze promotie geschiedde cum laude. De gepromoveerde moet binnenkort eerst 23 jaar worden. Het tweeledig doel, met het gisteravond in de Stadszaal gegeven concert ten bate van de Voorzorgskas der Muziekschool alhier beoogd, is bereikt, wat betreft bet aanbieden van een avond van waar kunstgenot, geheel, wat het tweede punt aangaat, gedeelteiyk, want, hoe goed de opkomst voor eene ge meente als Leiden ook genoemd mocht worden, zo had beter kunnen zyn. Wat men in ieder geval aan dit concert te danken heeft, is, dat, nu de abonnements concerten dezen winter geen doorgang heb ben, we by deze gelegenheid wederom de PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. Offloleele KennlBgeylngen, Dc Burgemeester van Leiden, Brengt ter kennis aan de ingezetenen dat de land meter van do lsto klasse van het kadaster, belast met den velddienst in het Arrondissement Leiden, het voornemen heeft deze gemeente te bezoeken tot h6t opmeten van de kadastrale veranderingen voor het loopende dionstjaar. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Maart 1889. DE KANTER. In hun advies aan de Provinciale Staten over de voorgestelde indoeling gaan Gedepu teerde Staten van Zuid Holland uit van het standpunt, dat het doel, dat met de verdeeling bereikt moet worden, is eene samenstelling van een deugdeiyk Statencollege, het best in staat tot behartiging der provinciale belangen. De indeeling moet dus zóó zyn, dat by de keuze van leden de provinciale belangen op den voorgrond staan en tevens zoodanig, dat de eigenaardigheden en belangen van de onder scheidene deelen der provinciën hare vertegen woordiging vinden. De verdeeling is dus een onderwerp van provinciaal belang by uit nemendheid. Ged. Staten betoogen dat zeer uitvoerig met een beroep op de geschiedenis van art. 4 der Provincie-wet. De toenmalige Staten achtten, uitgezonderd by groote ge meenten, kleinere districten verkieslyk. Dat desniettemin de Staten toen hebben mede gewerkt om grootere districten tot stand te brengen, was eene concessie aan de groote voorliefde, die de Regeering en de meerderheid der Tweede Kamer voor zeer groote kiesdis tricten toenmaals had, uit vrees dat plaat selyke belangen te veel op den voorgrond zouden treden. Maar juist by een Statencol lege is de kennis dier plaatselyke belangen van het grootste gewicht, terwyi door kleine kiesdistricten juist gewaakt wordt dat in de vergadering der Staten zuiver plaatselyke belangen niet te zwaar wegen. De bestaande indeeling achtten Ged. Staten dus niet de meest wenschelyke, en beoogde de Regeering om nu de grootere statendis- tricten, uit eene agglomeratie van gemeenten samengesteld, te splitsen, die poging zou by hen instemming vinden. Maar de motieven der Regeering zyn andere lo. De wanverhouding tusschen het aantal inwoners en 't aantal Statenleden. Ged. Staten 5) Naar het Duitsch door F». JT. C. De moesten dezer beeltenissen hadden zeker reeds het verblyf op vele tentoonstellingen en de tochten daarheen achter den rug en waren van daar teruggezonden, zonder een kooper te hebben gevonden. Men had ze van de lysten ontdaan en de kunstenaar trachtte hun ouderdom te verber gen, opdat niet iedereen by den eersten aan blik zou bemerken hoe lang ze reeds een liefhebber verbeidden. Ach 1 die kunstenaars- ellende 1 Als Johannes uit een vrooiyk of schitterend gezelschap te huis kwam, werd hem de keel als dichtgesnoerd. Op de trap, door het ge- heele huis, tot in zyne kamer, rook het naar pek, lym en leder, wemelde het van slordige en vuile personen uit arme of tot verval ge komen huisgezinnen, hoorde hit scherpe, ruwe woorden, gejammer —twist en geschreeuw. Was dit de omgovi welke een kunstenaar paste; was dit hei v rhlyf der kunst, waarvan hij in zijne eerste jemr i zoo zoet gedroomd had Op den morgen, waarop hy wachtte op Wera Iwanowna's komst, zat hy, evenals zoo dikwyls, aan het raam, steunde de armen op het kozyn en rustte met het voorhoofd op beide handen.Binnen het uur zou zy nog niet komen, want het was nog vroeg; om zich nu den tyd van het wachten te bekorten, gaf hy zich aan weldadige droomeryen over. Zyne fantaisie wa3 zyne beste vriendinaan hare hand deed hy zoo menigen tocht naar het land der hope, naar het land der vreugde.... En ook thans gaf hy gehoor aan hare roep stem; de huizen verzonken in het niet, de horizon werd ruimer, het was hem als had hy vleugelen, welke hem verder en verder voerden, hom verre wegdroegen van de zorgen en wederwaardigheden.Met vriendelyko oogen werd hy in den vreemde ontvangen hy werd begroet met een„Welkom 1 Welkom Zyt gy daar eindeiyk? Lang voorwaar hebben wy u verbeid 1" Hy leefde wederom voor de zooveelste maal in het land zyner droomen niet in een ryk, dat niet tot deze wereld behoort, maar in een land, welks bodem hy zou betreden hebben, wanneer de zon des voorspoed-I hem slechts niet één harer zwakste stralen beschenen had in het, land der m anj'-appelen en d»r mirten, in het zo. - «uid.-n. Mteedsa irekkelyke. veelvuldig bezongen, betooverende, eenige Italië. Daar lag het daar beneden in het zuiden, voor velen bereikbaar onbereikbaar voor hem, dien gewone, alledaagsche schulden aan dezen prozalschen grond gekluisterd hielden. „Myn vurig verlangen naar Italië zal my nog ten gronde richten," had hy dikwyls reeds tot zyne vrienden gezegd. Hy had het heimwee naar dat vaderland van alle kunste naarsAls iemand, gelukkiger dan hy, die het beloofde land gezien had, hem wilde ver halen van Italië's niet genoeg te roemen schoon heid, maakte hy zekere beweging met de hand en verzocht: „Dat alles weet ik reeds.... laat dat maar.... ik kan het niet meer aanbooren." Hy gevoelde dat in het zuiden, en daar alleen, zyne talenten zich zouden kunnen ont wikkelen, dat hy slechts onder meer zorg- looze, meer vrye omstandigheden zyn zelf vertrouwen zou kunnen herwinnenzyn hart klopte sneller als een Italia3nsch woord zyn oor bereikte; zyn geest, zyne verbeeldings kracht droomden van donkere oogen en van zwarte lokken, van eene oiyfachtige gelaats kleur, van slanke, bruin getinte gestalten.... Ze was als eene ziekte, deze vurige begeerte naar Italië. En wanneer hy, als thans, begon te mymeren, dan droomde hy maar steeds voort PRIJS DER AD VERTEN TIEN Tan 16 regelB ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. van ééne zaak, van Italië; dan verbeeldde hy zich dat by Italië met gejuich begroette en zich nederwierp om Italië's grond, om Italië's geliefden bodem te kussen. Een luid bellen riep hem in de werkelyk- heid terug. Hy stond haastig op, streek zich het verwilderd hangende haar van het voor hoofd, snelde naar beneden en deed de deur open. Wera Iwanowna trad hem tegemoet. Op de minuut af verscheen zy, in gezelschap van haren oom, die onafscheidelyk van haar scheen. Johannes heette zyn gasten welkom en voerde hen in het atelier. Terwyl hy den schildersezol in gereedheid bracht, liet Wera een onderzoekenden blik in het atelier rondgaan, trok daarop langzaam hare handschoenen uit, zette haren hoed af, ging voor don spiegel staan en kamde heur eenigszins in wanorde geraakt haar glad. Daarop vestigde zy hare koude, grauwe oogen op hem en vroeg„WilleD we maar dadelyk beginnen?" „My goed," antwoordde hy. De oom ging op den divan zitten, haalde eene krant uit den binnenzak van zyne jas te voorschyn, rolde eene sigaret en ging lezen en rooken. Johan nes beschouwde hem van terzyde. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1