Paaltjens, -on eene geestige bijdrage van prof. Jan Ten Brink over dezen studenten dichter en diens vriend Adrianus Arena Ictus. Ook vindt men er de handteekoningen der vorschillende Leidsche hoogleeraien in ver- eenigd. Inderdaad, hoogst welkom zal deze uitgave zyn aan allen, die met de jongste studenten feesten in betrekking hobben gestaan. Ze strekt én redactie èn uitgever, den hoer P. Somerwil, hoogeiyk tot eer, want blikbaar zijn geeue kosten of moeite gespaard om, zoo wel wat uiterlijk aanzien als wat innerlijk gehalte betreft, een werk te leveren, dat met veel, wat in hot buitenland in dit genre reeds is verschenen, met glans kan wedijveren, al is hot, voor zoover ons bekend, thans de eerste maal dat eene uitgave van dien aard in ons land verschijnt. Het verdient ten volle ieders aandacht. Onze stadgenoot dr. W. N. Du Rieu is benoemd tot eerelid van het Aardrijkskundig Gonootschap. Van de oprichting van het Genootschap af had de heer Du Rieu in z(jn streven de grootste belangstelling getoond, en aan zyno werkzaamheden krachtig deelgenomen, inzon derheid waar het onze Indische bezittingen gold; niet minder bjj de samenstelling der aardrijkskundige bibliographic van Nedorland. By de keuze der personen en het volvoeren van dien arbeid hoeft by met zyno kennis en oordeel do afdeeling krachtig gesteund. Tot lid van hot Historisch Genootschap te Utrecht is benoemd dr. J. W. Huiler te Leiden. Naar men verneemt, is het ontworpen van nieuwe reglemonten van krijgstucht voor de marine 011 voor de landmacht door do ministors van justitie, marine 011 oorlog op gedragen aan eene commissie, bestaande uit den hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven te Leiden, den kapitein ter zee C. H. Bogaert en don luitenant kolonel der infanterie H. P. J. Hennus te Breda. Deze commissie heeft haro werkzaamheden roeds aangovangon. Door den Paus is aan den heer P. T. C Driessen alhier het kruis „Pro ecclesia et Pontifice, in zilver, vorleend. Hot stoffelijk overschot van mr. C. W. Hubrecht zal te 's-IIago op do Algemeeno Begraafplaats on niet, zooals oerst gemeld word, op „Eik-en Duinen" worden tor aarde besteld. Gisteren werd to Schoveningen officieel bericht ontvangen van de komst van Prins Albrecht van Pruisen met gemalin en gezin, gedurende het a. s. seizoen te Schevoningen. Z. IC. H. is voornemens van omstreeks 15 Juli tot 15 Augustus zyn intrek te nemen in hot „Hotel d'Orange." Door den heer W. A. Van Rjjn te Zoetorwoude is aanbesteed hot bouwen van eene bouwmanswoning voor den heer J. Van der Steen, te Voorschoten, nabij het Haagsche Schouw. Ingeschreven was door de heeren C. O. De Vroomen, te Voorschoten, voor 9945, A. P. Vreeburg, te Zoetorwoude, voor ƒ10,178, C. Dou Haan, te Itynsburg, voor ƒ10,200, G. Kranenburg, te Voorschoten, voor ƒ10,323, J. Kadoe, aldaar, voor ƒ10,489, J. RomiJn, aldaar, voor ƒ10,490, J. J. Balm, te Veur, voor ƒ10,575, J. Opdam, te Voor schoten, voor ƒ10,600. De raming was ƒ10,581. Het werk is ge gund aan den laagsten inschrijver. Men schrijft uit Dsn Haag aan de „Zutf. Ct.": Do officiöele berichten luiden dagelijks, dat de gezondheidstoestand van Z. M. don Koning onveranderd blijft, maar dat de krach- ton niet weer bijkomen en het lichaam zeer weinig voedsol tot zich neemt. Waarheid is, dat do toestand langzaam achteruitgaat, en dat geneesheeren van meening zijn, dat het zoo niet lang meer kan duron. Don IGden Febiuari heoft Z. M. het laatste regeoringstuk getoe kend. Sinds dien tijd stapelen de besluiten en rapporten zich in het Kabinet op. Er zijn reeds burgemeesters buiten functie gekomen, omdat zij niet tijdig zijn herbenoemd, en ook tal van andere gewichtige en urgento zaken wachten op afdoening. Zoo wacht, naar mij is meegodeeld, ook de sluiting van een paar huwelijken op 's Konings handteekening. De regeering zal dus, als deze treurige toestand lang voortduurt, bijzondere maai regelen moeten nemen, en ben ik goed ingelicht, dan is daar over tusschen do regeering en den Raad van State reeds eene correspondentie gevoerd. Mon schrijft uit Apeldoorn aan het „Rott. i-fbl/' dat do Koningin eiken dag op aan radon "4!1 f,octoren een rit f?81*1 doenhet overige van den "ftg is H. M. bijna geheel in de kamer van 1. W- SB wfldt al hare zorgen aan den Hoogon Lijder. Het stoomschip „Borneo," van Amsterdam naar Batavia, is 4 Maart te Port Said aange komen de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Maart van Aden; do „Gelderland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Maart van Suoz. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 7 dezer niet plaats hebben. Hel Leidschc Tooncel. Een door het publiek bemind acteur, gewoon volle zalen voor zich te zien, wordt in de tooneelwereld met den titel van trekker vereerd. Zulk een trekker is de heor Willem Van Zuylen in hooge mate. De avond van gisteren leverde hiorvan wc-derum hot onweder- legbaar bewijs. Geene enkele plaats was meer te bekomen; verschillende anders trouwe comediebezoekers zijn ditmaal moeten terug- keoren zonder onzen eersten komiek bjj zjjn tweede optreden in dit tooneeljaar te hebben kunnen toejuichen. Maar ook hot stuk zelf: „Les femmes nervousos", van Blum on Tochó, mocht aan spraak maken op oone levendigo belangstelling en waardeering. Het was goed, vloeiend ge schreven, tintelend van humor en geesthet was een dier tooneelproducten, waarvan Lucien De Samosate getuigt: „Si le chagrin accablo l'homrae, il sort plus gai du spectacle comma s'il avait bu une liqueur, qui lui verse l'oubli." In korte woorden den juisten inhoud weer Ie geven is ons ten eoneninalo onmogelijk; slechts oppervlakkig, in grove omtrekken zij ons dit vergund. Wij zien in do eorste acte oen jong gehuwd paar, graaf en gravin Do Pont Gibaud, met do schoonouders der echtgonooto, den heer en mevrouw De Chamoisel. Beido huwelijken gaan gebukt ondor de verschrikkelijke prikkelbaar heid, ondor het uiterst gevoelig zenuwstelsel der vrouwen. Eans wederom zich gekrenkt, beleedigd gevoelende, wil de jongste dor zie kelijke vrouwen de gesloten banden verbreken, eono echtscheiding tot stand brengen. Er bestaat echter geene reden. Dan zal ik er aan leiding toe geven, voegt zjj haren echtgenoot tie. Ik zal je bedriegen. Met wien? Met den eersten den beste. En een adresboek open- slaando, wijst de daarin gostoken speld Oscar Cbapoloux, een koekbakker, aan, als den man, die do mogelijkheid der echtscheiding zal moeten leveren. In de tweede acte bevinden wij ons in den winkel van den suikerbakker, die niet wil scheiden, maar daarontogen huwen en wel met eene weduwe Sidonie; ton minste ver moedelijk is dit het gevalhaar wettige man toch is reeds voor jaren naar West-Indiö ver trokken zonder ooit taal of teeken van zich te hebben laten hooren. De man der zenuwachtige vrouw stormt den winkel binnen om zyno gade uit de klauwen des verderfs te reddende confiseur ziet in hem oen vriend van den doodgewaan- don man zijner aanstaande, en uit zyn mond verneemt Oscar Chapeloux de verschrikkelijke tijding van het loven en welzijn van dm West-Indiër; oen weinig later is De Chamoisel in zjjn oog de gehate man zolf, die zoo opeens al zyne idealen in het niet komt slingeren zyne ochtgenoote wordt door do modiste Sidonie beschouwd als een kamermeisje, dat eeno be trekking zoekt; de gravin De Pont Gibaud is een oogenblik do tante der aanstaande mevrouw Chapeloux en zoo zien wy hier eene oneindige reeks van verwarringen, een inge wikkeld knoopenstelsel, een abracadabra van persoonsverwisselingen. Do derde acte is echter daar om dit alles op te lossen, om het geheel in hot reine te brengen, om het huwe lijk van Chapeloux mot- zijne modiste, de verzoening van den graaf met zyne echtge- noote tot stand te doen komen, om de zenuwen der vrouwen tot kalmte te brengen. In alle mogelijke opzichten kunnen wij den lof omtrent aller spel verkondigen: In de eerste plaats van Willem Van Zuylen als Oscar Chapeloux. Onherkenbaar in zjjne grime, ontwikkelde hy als do verliefde dolzinnigo suikerbakker eene viscomica, die allor hilariteit, maar tevens aller bewondering afdwong. Zyne vertolking was niet vrjj van eenige charge, maar deze hinderde nieth(j bleef haar ge trouw tot in de kleinste details. Het antwoord Ik verklaar je, zijne aanstaande gegeven, als deze hom toevoegt: verbitter me niet, was hiervan de eonigste afwijking; hier ont aardde het humoristische wel eenigszins in het bas comique. De hem vereerde lauwerkrans was eeno rechtmatige hulde aan zijne bepaald talentvollo typeering Getrouw stond movrouw Beersmans, als (j§ modjsto Sidonie, hem ter zyde. Hun samenspel bracht steeds eene dras tische uitwerking teweeg. Het zenuwachtig, prikkelbaar vrouwtje werd door mevrouw Coelingh Vorderman waar en natuurlijk geschetst; mevrouw Burlage Ver- woert, ook als eene aan zenuwen lijdende vrouw, hadden wy gaarne iets minder kalm, iets meer opgewekt gezien vooral de onderdanige houding togenovor Sidonie, als deze haar als kamenier behandelt, beviel ons niet. De lieer Jan C. De Vos als graaf Do Pont Gibaud was evenals altijd, wanneer hy de man dor wereld moet weergeven, uitstokend op zijne plaats. De overige rollon waren van minder betee- kenis; over het algemeen kwamen ook deze zeer goed tot haar recht. Als voorspel mochten wij „Manus do Snorder" aanschouwen, eene welbekonde schets uit het volk van Rosier Faasson, tegen het drankmisbruik gericht. Ook hier mochten wy onze bewondering schenken aan den heer Van Zuylen. Geheel in tegenstelling met het vorige stuk, toekende hy ons een ernstiger, een droeviger figuur, oon man, die, verslaafd aan den drank, zich betert, tot inkeer komt, als hy zyno vrouw- ziet lijden en wegkwijnen. Vol waarheid, vol innig gevoel, gaf hij ons het streven naar het goede, den stry'd togen het booze weer. Andermaal maakte zich, by het bewondert n van dezen, ongetwijfeld meest talentvollen too r.eelspeler van ons land, de wensch van ons moester, hem meer, dan dit jaar het geval is geweest, hier voor het voetlicht te zier: treden. Het is een wensch, welke voorzeker door allen gedeeld wordt. Mr. L. H. Gemengd Kleavrc- Hot was goed gezien van het be stuur der „Leidsche IJsclub" om de baan heden niet eerder te openen dan 's avonds te zes uren. Ook dozen middag toch zou do zon het ijsvermaak bedorven hebben. A'oor hè' avondfeest is het ijs nog te zwak. Komt er verandering in het weer, waarvoor algemeen wordt gevreesd, dan zal dezen winter het éénjarig feest wel achterwege blijven. De veroeniging heeft van den heer J. G. Van Deone oen prachtigen thermometer ten geschenke ontvangen. Naar wy uit goede bron vernemen, zal aan crediteuren van den voortvluchtigen kassier C. "W. Van Overeem, voorheen te Loiden woonachtig, eerstdaags door de liqui dateuren in dien boedel, eene eerste uitkeering vermoedelijk van twintig procent plaats hebben. De toonoelvereeniging „De Leid sche Dilettantenclub" gaf gisteravond eene buitengewone uitvoering met introductie in het lokaal Ephraïm alhier. Ditmaal waren het echter niet de werkende leden dier vereeniging, maar de heer H. D. Niouwenhuyzen, Hollandsche karakterkomiek, en zijn gezelschap, die optraden voor leden on genoodigden. Do lieer Niouwenhuyzen trad in den laat- sten tijd reeds meermalen voor verschillende hier ter 6tedo gevestigde vereenigingen op en doet zich steeds als „karakter weergevend humorist" kennen. Niet minder dan ruim dertien nummers vermeldde het programma voor den avond van gisteren, welke allen allergeestigst wer den uitgevoerd. Ook mogen de verschillende zangnummers niet onvormeld blijven, daar dezen meer dan eens niet onverdienstelijk ten gehoore gebracht werden door de medewer kende dames. Tevens was er op het programma een kluchtspel vermeld, n.l. „Een moderne Othello", uitgevoerd door vier personen en wel in staat hilariteit to verwekken. Geen wonder dus dat de talrijk opgekomen leden en genoodigden zich recht amuseerden en de hoer Nieuwenhuyzen kon heengaan met de overtuiging dat zijne pogingen tot het verstrekken van een aangenamen avond in alle opzichten geslaagd waren. De heer Leyenaar, regisseur der vereeni ging, droeg als intermezzo nog een gedicht voor „Do Bult", dat zeer veel bijval verwierf. Als gewoonlijk werd de uitvoering met een bal besloten. Aan den nieuwen aanbouw van bet gesticht „de Goede Herder," te Zoetor woude, is gisteren een ongeluk gebeurd door het breken van een kettiDg. By het heien viel daardoor een paal op den schouder van een der werklieden, die naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest overgebracht worden. Na aldaar verbonden te zjjn, is be doelde persoon naar zyn woning teruggekeerd. Ook op de ijsbaan van de „Sport- club" te Amsterdam werd gistermiddag dooi de leden en hunne dames reeds gereden. Te 2 uren moest de baan echter ook daar ont ruimd worden, daar do zon hare kracht te sterk deed gevoelen. De baan zal nu voortaan open zyn van 's morgens negen tot 's middags twaalf uren, en des avonds met olectrische verlichting. By vriezend weder zal morgen, 'Woensdag, do tienmyls wedstrijd 22 malen de baan rond worden gehouden. De heeren Pander, Jurrjens, Couvée en de beide heeren Venema hebben zich laten inschrijven. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Ter rectificatie van het verslag over de kerkelijke belasting te Zoeterwonde en ter voorkoming van eene verkeerde uitlegging, welke aan de woorden „daar, naar 't schijnt, een andere advocaat hun niet wilde dienen", zou kunnen gegeven worden, verzoek ik u beloefd het volgende in uw blad te plaatsen. Voor zoover mij bokend, werden slechts drie personen aangemaand do kerkelijke be lasting te voldoen, waarvan de één na eenige briefwisseling mot mr. Was uit eigen be weging betaalde. De twee anderen bobben zich beidc-n tot my gewend; den één lieb ik (geen ander advocaat) geadviseerd te betalen, op grond dat hy door verschillende hande lingen, niet alleen door het indienen zyner kerkelijke attestatie, getoond had lid te willen zijn der bijzondere gemeente te Z. en het m. i. niet aangaat, om, wnnneor het er op aankomt de lasten, welke aan het lidmaatschap verbonden zijn, te voldoen, na ook daarvan de lusten gonoten te hebben, zich daaraan te onttrokken door b. v. het beroep op do nietig heid van het Reglement, waaraan men zich door toetreding stilzwijgend onderworpen heeft. Do andere, do wed. v. d. Berg, daarentegen heb ik geadvisoerd door te gaan, vanwaar de procedure voor het kantongerecht alhier, welke uitsluitend liep over de vraag of de gedaagde lid was der Hervormde gemeonto te Z. of niet. Ziehier de toedracht der zaak, welke in uw verslag onjuist is weergegeven. Hoogachtend heb ik de oer te zyn, Mijnheer de Redacteur, Leiden, Uw dw. Dr. 5 Maart 1889. Mr. J. H. Goudsmit. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Februari. (Nederlandsche mail.) Naar ons werd medegedeeld, is heden weder om eene vergadering gehouden van den Raad van Indië, voorgezeten door den gouverneur- generaal en bijgewoond door den legercom mandant en den generaal Van Tjjen, welke generaal zich, volgens onzen zegsman, zeer tegen ontruiming van Atjeh zou verklaard hebben. (Bat. Hbl.) Lieden, met de Atjeb-toestanden bekend, gelooven niet, dat do Tengkoe di Tiroe zich aan ons gezag zal onderwerpen, ook al doet de pretendent-sultan dat. Zyn onze inlichtingen juist, dan zou ook alleen de laatste door tiis- schonkomst van Djohorezen by onzen consul le Pinang onderhandelingen hebben doen be ginnen en zyn daarop van onzen kant ook aan hot geestelijk hoofd voorslagen gedaan. Waarschynlyk zal wel spoedig meer van de zaak bekend worden, indien ten minste de aangeknoopte onderhandelingen tot eenig resultaat leiden. (Java-Bode.) Omtrent het gisteren vermelde spoorweg- ongeval naby Lampeneroet meldt de „Java- bode" o. a. het volgende: Alleen de machinist werd gewond en verdere porsoonlyke ongelukken vielen niet te be treuren by de pogingen echter, den geheelen nacht aangewend, om de locomotief te lichten, werden de koelies zóó hevig beschoten, dat twee hunner gewond werden en de anderen weigerden door te werken; de gederailleerde personenwagen, het eenige voertuig, dat niet gepantserd is, ziet er uit als eene zeef van de vele kogels, die or doorheen zyn gevlogen. Gelukkig is het volle maan, en als d9 koelies willen werkeD, zal de boel vannacht wel kunnen worden opgeruimd; anders zullen de mineurs er aan moeten gelooven. Men meldt aan het „Bat. Nbl." dat in T-jgal groot gebrek aan ryst heorscht, en dat da opiumpachter aldaar eiken dag een drie a vier duizend menschen, die niet te eten hebben, aan ryst helpt.. Het stoomschip „Drente" iB drie dagen later dan men gerekend had te Batavia aan-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2