BUITENLAND. Frankryk. ï)ó"éirenge maatregelen, welke de Franscho rogeering eindeiyk tegen de rumoerige vereeni ging van den heer Déroulède heeft genomen, worden zeer geprezen door de „République Framjaise.1" Het opportunistische blad heeft nu zelfs een woord van lof over voor den hoer Tirard, doch verzuimt tevens niet te doen uitkomen, dat ook de heer Spuller zitting heeft in dit ministerie. Het orgaan van den hoer Ferry wyst er daarom met groote inge nomenheid op, dat de Kamer, in antwoord op de interpellate van den Boulangist Dela forte, do houding van liet kabinet heeft goed gekeurd.' De hoer Hagnard is minder ingenomen met het benluit dor regoering. Ofschoon geenszins instemmende mét de rumoerige vereoniging, doet de hoofdredacteur der „Figaro" uitkomen, dat de „Ligue" nu feitelyk niets meer is dan een werktuig bij do verkiezingen, waarvoor de rogoeiing bang is geworden. De ontbinding (loc vereoniging wordt daarom door den ho r Magnard beschouwd als oen willekeurige maat regel, die afkeuring verdient, ook al treft dezo personen, mot wier streven hij niet is ingenomen. De „Justice" lieeft hot nog to druk met de bespreking van do interpellatie van den heer Andrieux over Tonkin om reeds haar oordeel over dit geval te kunnen zeggen. Toch her innert het radicale blad er aan, dat van eene eigenlijke ontbinding der „Ligue" geen sprake kan zijn, daar deze vereoniging nooit door de wet is bekrachtigd. Do „Ligue" bestond slechts, daar zjj geduld werd, en daarom behoeft de rogeering slechts de bijeenkomsten dei' ver eeniging onhareronderafdeelingon te verbieden. Do advocaat Lagueire, Boulangers rechter hand en een der ondertoekenaars van de be kende verklaring, heeft ziGh ongerust ge maakt, dat tegen hom geeno vervolging zou worden ingesteld. Onmiddellijk heeft hjj een brief geschreven aan den minister van justitie, waarin hjj het ministerie mot eene interpellatie bedreigt, indien ook niet tegen hem, evenals tegen de heeren Déroulède en Richard, eene gerechtelijke vervolging wordt ingesteld. Toen de rechter van instructie, de heer Athalin, do papieren der vereoniging onderzocht, voegde de heer Laguerre hem toe: „Ga uw gang maar; vandaag houdt gjj huiszoeking bp ons; morgen doen wij liet bij u." Dat de maatregelen der rogeering te Parijs groot opzien verwekten, spreekt vanzelf. Eeno talrijke menigte was spoedig op de Place de la Bourso byoen en de meest vreemdsoortige geruchten werden terstond door de goheelo stad verspreid. Alles liep echter zonder eenigo stoornis af. De rochter Athalin onderzocht alle kisten en kasten, maar vond, zoover al thans bekend, niets bijzonders. Hot groote moeite werd oono brandkast geopend, waarvan de heer Déroilèdo weigerde den sleutel te geven. Toon de deur mot groote inspanning was opengebroken, zag men, dat do kast ge heel ledig was, Dat de heer Déroulède dit wist, wordt natuurlijk niet in twijfel getrokken. Do bepaling dar strafwet, op grond waar van de inboslagnoming geschiedde, luidt aldus: „Hij, die door vijandige handelingen, welke niet zijn goedgekeurd door de regeering, den Staat blootstelt aan hot gevaar eener oorlogs verklaring, zal gestraft worden met voiban ning buiten het gebied der republiek en met deportatie, indien de oorlog werkelijk volgt." Do heer Déroulède verklaardo, dat hjj dit niet had bedoeld, „maar riep by uit do „Ligue" is nu ontbonden. Des te beter, love de „Liguo," die morgen 100,000 leden meer zal tellen dan gisteren!" Terwijl de couranten vorkoopers goede zaken maakton door hunne bladen te venten onder het geroep„Arrestatie van den heer Déroulède I" begaf de persoon in qnaostie zich naar het „Grand Hotel," waar een feestmaal werd gegeven ter eere van generaal Boulangor, dat door den genoraal werd bijgewoond. Van eene inhechtenisneming van den voorzitter der vereoniging schijnt trouwens geen sprake geweest te zyn. Dultsohlanil Professor Von Döllingor te Munchen heeft Dondordag ter gelegenheid van zijn OOston verjaardag tal van telegrammen van geluk- wensching ontvangen, o. a. van do hoogo- scholen te Berljjn, to Leipzig en te Weenon en van do Duitsch-Oostenryksclie afgevaar digden. Do minister van openbaar onderwijs en kunst kwam den jubilaris persoonlek ge- lukwenschen. Voorts ontving de feestvierende een prach- tigen ruiker van den prins-regent Luitpolt. Vele voorname personen en buitenlandsche gezanten brachten hem een bezoek, terwijl e«no deputatie uit den gemeenteraad hem haro opwachting maakte. Terwijl de beroemde heelkundige prof. Bardeleben, te Berlijn gisteren onder talrijke blijken van sympathie van linnens en buitens lands zijn zeventigsten verjaardag vierdo, werd het vijftigjarig kunstjubilé van den be roemden violist Joachim gevierd. Deze ont ving van den keizer de gouden medaille voor kunst en wetenschap, welke sinds jaren niet was uitgereikt. Voorts ontving de jubilaris van oen a«.ntal vereerders eene som van 100,000 mark ton behoeve van do oene of andere muzikale stichting. Ook uit het bui tenland heeft hij talrjjke felicitation ontvangen - Tusschon het hof te Berlijn en den thans te St. Petersburg aanwezigen groother tog van Hessen schijnt nog altoos eene span ning te bestaan, wegens het plan eener ver loving van don Russischen troonopvolger met prinses Alice van Hossen. De „Post" spreekt mot bijtenden spot er over dat „de groot hertog zich in zijne rol van aanstaanden schoonvader 'reeds geheol en al te huis go voelde, en nu uitsluitend do Russische uniform draagt, zelfs by officiéele gelegenheden bij do Duitsche ambassado." HO was een der bekwaamste violoncellisten van den tegonwoordigen tijd. INGEZONDEN. In Oroot-BrltannlA do zitting der Parnell commissie van gisteron hobben Parnell's secretaris, Campbell en Davitt en O'Kelly de echtheid oer hun toegedichte stukken ontkend. Labouchère loo chent dat hy Pigott 1000 pd. st. geboden heeft om de vervalsching der brieven te erkennen. Pigott vroeg den getuigo 5000 pd. st. voor de bescheiden, later 1000 pd. st. Volgens do laatste berichten, is Pigott naar Geneve govlucht. Er zyn thans 04 personen uit het Ier sche dorp Gweedore en omstreken in hech tenis genomen, als verdacht van betrokken te zyn in het vermoorden van den inspecteur van politie Martin, die, zooal men zich herin nert-, door een volkshoop werd omgebracht toen hy pastoor M'Fadden kwam in hephtenis nemen. Ook tegen dezen pastoor zeiven is deswege rechtsvervolging ingesteld. Oo«tGnr.-Hong.-Monarchle. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zou de Oostonrykscho kroonprins Rudolf vooreen bedrag van 8 millioen mark aan schulden hebben achtergelaten. Volgens sommige bladen is de corres pondent van hot agontschap „Havas", de heer Filliou, uit Weenen verbannen wegens de door hom over don dood van barones Vetsera ge- schroven artikelen. Hy was het o. a., dio de brieven in de „Matin" over den dood van den kroonprins schroef. Een bekend wapenkundige te Weenen heeft van prins Aloxander van Battenberg de opdracht ontvangen een wapenschild te maken voor „graaf Hartenau", zooals men weet 's prinsen nieuw aangenomen naam. Rusland. Uit Askhabad wordt volgens den ccrros- pondent. der „Daily News" gemeld dat Rus- lind z'yne legermacht in bet Transcaspb.ch gebied zal versterken. Het goederenverkeer is verbroken, daar de spoorweg geheel voer het troepenvervoer in beslag is genomen. Mazenderan ton Z. O. dor Kaspische Zee en de naburige streken worden onveilig ge maakt door roofzieke Turkomannen. Men zegt zolfs dat een troep dezer roovers met Perzi sche soldaten govoc'uton heeft. De „Daily News" meldt uit St. Peters burg dat or groote verontwaardiging heer-scht in do provinciön over Avchinoffs zaak; men veroordeelt zoowel de Fransche als do Ru- siscbo regeering, omdat zij niet eene bloodige botsing wisten te voorkomen. De Fransche ambassadeur heeft deswege verontschuldigingen aangeboden aan den pre sident van het Slavische weldadigheidscoinitó Ignatieff. De beroemde violoncel-virtuoos Karl Dawydow is op 51 jarigen leeft iid te St. Peters burg overleden. Vóór vele jaren legde by d- befekking van directeur van het conserva torium aldaar neder en geraakte door eene reis naar het buitenland ook uit den leeraarskrir g Smds korten tyd weder in Ru-dand ten)vg- keerd, vestigde hy zich to M -kon. waar nmn hom een ambt opdroeg aan de directie van don spoorweg. Nog voordat tui «»leg'-nh«id had zyno erkende talenten vom- d>-ze o- - king aan te wonden, stierf hy. Geachte Heer Redacteur! By de discussie, in de vergadering van het Indisch Genootschap, 26 Feb. jl., over do ver houding van de wetgevende macht in het moederland ;tot het centraal bestuur in Ned.- Indië, werd door jhr. mr. Elout Van Soeter- woude er op gewezen, dat de gezindheid der Indische toaatschappy zeer vyandig is aan het moederland in het algemeen, en dat by de be sturende ambtenaren ontevredenheid heerscht. Hy schreef deze betreurenswaardige verschyn- selen voor een groot deel toe aan het gemis van openbare behandeling van zaken in Indië. Een euvel van do Indische regeering is do strikte on strenge geheimhouding omtrent eiken maatregel totdat deze ais eene bom los breekt. Waarom niet, zooals in Bntsch Indië met uitstekend gevolg geschiedt, officieus aangekondigd de voornemens om zekere maat regelen te nemen, ten einde voorlichting ujt te lokken en waarom later niet het concept van den maatregol gepubliceerd'? Hoe juist door den geachten spreker'do bo staande toestand in Indië werd gekenschetst, moge u biyken uit hetgeen ons dezer dagen door eeno bevrionde hand uit Indië geschreven werd. „Men moet niet vergeten, dat wy' hier ongeveer als in Rusland worden geregeerd wy hebben geeno vertegenwoordigende verga dering, waarvan wy do leden mogen kiezen wy worden geregeerd en hebben zelf niets te vertellen. Daarby geschiedt alles in 't geheim, alsof het misdadige handelingen waren. Niets wordt van Regeeringswege gepubliceerd, wat aan de pers eenigszins stof tot op- of aanmerkin gen zoude kunnen geven. Wat in de vergaderingen van den Raad van Indië voorvalt, 't wordt ook alles geheim gehouden. Deze „geheimthuerei" doet het publiek azen op alles vrat er niettemin van uitlekt mi, niet bekend met de goede bedoelingen, welke tot de eene of andere Regeeiingshande ling hebben geleid, w-rdt die, hoe goed ook bedoeld, juist ten gevolge daarvan, onmoe doogend gegispt. Dit stemt de Regeering wederom bittor en zoo blyven wy voortdu rend voortsukkelen in een noodlottigen cirkel gang, waarby de geregeerden byna vyandig staari tegonovor do Regeering. Hierbij korat nog dat in de naburige Slraits-Settlements in geheel tegenovergestel- den zin geregeerd wordt. Daar zooveel moge lyk publiciteit van Regeeringsbandelingen en do beweegredenen, die er toe leidden. Daar rekening houden met de meening van parti culieren en profitieren van hunne gewaar deerde voorlichting door de opname van enkelen hunner in hot Rogeeringslichaam. Daar als een der gevolgen daarvan voorspoed en vooruitgang; hier malaise en achteruitgang. Het is verbazend boe groot, in verband met een en andor, in onze kolonie de Engel sche sympathieën zyn. Velen wagen het niet ze uit te spreken, maar koestoren ze niette min in het verborgen. En dit is in de Straits, waar men zooveel relaties met Deli heeft, n et onb kend." Moge de Regeering eindolyk inzien, dat ook vi or Indië de dagen van het ancien régime voorby zyn en zy door bevordering van publiek h ven zorgen, dat onze eigen landgenoitsn ginds niet do bondgenoot en worden onzer mede dingers! Engelands protectoraat over Noord- Borneo is eene bittere waarschuwing. Vekax. <4eExiengd Nieuw». Gedurende een aantal jaren (nl. al sedert ongeveer 1828) heft de kerkvoogdy van alle mannelyke lidmaten der Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude eene kerkelyke be lasting, om in haar onderhoud te kunnen voorzien. Zo dang die belasting geheven is. zy-i er steeds onwilligen geweest. Van tyd tot tyd, als enkelen hunner by gerochtelyke sommatie tot betaling werden aangespoord, voldeden zy daaraan. Nadat in 1883 de predikant, destyds ds. H. A C. Denier Van der Gon, naar Ransdorp was -'psn.in op beroep en er een ander collego van kerkvoogden was gekomen, heeft men (door vrywilbgo bydragen der gemeenteleden en snosidie uit 'r fonds van noodlydende kerken en p-Tsonen) den bijna ontredderden toestand d' r rk eu pastorie weer vrygoed hersteld, m om do kork en pastorie in goede: >i.i i iidei;, èn ook om aan de hoogere ei het predikante-traktoment te vo'- «loon, heeft men gemeend opnieuw tot voer dsr vroegere belasting te moeten sluiten en wel met eenige verhooging (nat lyk alles met goedkeuring van 't collegi toezicht), welke heffing in do laatste 4 jiren andermaal oenige onwilligen heeft kennen. Eindeiyk hobben nu korkvoogden, na haalde vriendelyko aanmaning om tob door tusschenkomst van mr. F. Was, caat te Leiden, sommigen daarvan doen vaarden, die ten slotte hebben besloti betalen, daar, naar 't schy'nt, een anderei caat hun niet wilde dienen, omdat zy bi attestatie te Zoeterwoude hadden liggen, een hunner, natnelyk mej. Adr. Van Ees, v. d. Borg, op 't Schelpenpad, heeft geene tatie to Zoeterwoude ingediend, en daarom in haar protest tegen die kerki belasting voor den kantonrechter to I worden gediend door mr. J. H. Goudi modo advocaat te Leiden. Vroeger wi wonende te- Rynsburg, waar zy hare attei had opgevraagd, zonder die in hare ns woonplaats Zoeterwoude in te loveron, wel in het begin aldaar in de kosten b gendé, doch in de vier of vijf laatste niet meer. Beide genoemde advocaten hebben nu| wekon geleden in deze zaak voor het kaï gerecht alhier gepleit, mr. Goudsmit v wed. Van den Berg en mr. Was voi kerkv. van Zoeterwoude. De pleidooien I voornamelijk over de vraag of een lid der Herv. kerk, volgens plaatselyk gebruik lasting moet betalen, hetzy by ingediend niet ingediende attestatie. Do kantonrechter bepaalde toen zyne bj sing op Zaterdag 2 Maart. Daar nu ook andore gemeenton a vcor hunne eigen administratie in deze belangstellen, meenden wy er hiervan me] te moeten maken. By breed gemotiveerd vonnis hedenmoi uitspraak doende, overwoog de kantonrei| o. a. dat men, door het doen van belydi wel lid wordt van bet Nederduitsch-Kerv, genootschap, maar nog niet van eene bopa kerkelyke gemeente; doch datdewoonpla waar men zich daarna vestigt, de kerke! gemeente aanduidt tot welke men beh (dus ook zonder dat de attestatie is ingedii en dat, vergeiykende art- 23 van het gem telyk reglement van Zoeterwoude en art.| van het Algemeen Reglement, alle meei jarige lidmaten, die eigen middelen van staan hebben, verplicht zyn by te dragoi de lasten, welke er voor die kerkelyke meente door de kerkvoogdy gohovon won zoodat de gedaagde mej. Van den Berg tor onder de aangeslagenen is begrepen gowoi en alzoo veroordeeld werd tot betaling van verschuldigde bedrag ad f 66 mot de ref sedert de dagvaarding daarop verschenen ie de kosten van het geding. J. W., werkzaam ter wevery do „Leidsche Katoenmaatschappy" all begaf zich hedenmorgen 3ls gewooniyk de fabriek. Hij werd daar evenwel ongesteli gevoelde pijn in de keel, zoodat hy besloot huis te gaan. Do pyn word heviger en ontbood dokter W., dio iets voorschreef, uur later was do man evenwel reeds meer in leven. Verondersteld wordt dat bezweken is aan eene slymberoerte. Men schryft uit Schevening Begunstigd door de noordoostelyke win in de laatste dagen, heeft het lossen het schip de „Ben-Avon" geregeld voortgi kunnen hebben. In de aanstaande week ho men het schip te Ilmuiden geheel ledig bim te kunnen brengen. Zes vrouwen vergeven. Turyn is in den nacht van 21 op 22 Febr eene groote fabriek van wollen goederen ai brand, by welke gelegenheid een aantal schen en kannen met chemicaliën in een aangetast bygebouw werden geborgen, volgenden dag, verleden Zaterdag, kwac eenige arbeidsters in hot gebouw cn eene haar opende eene flescb. De aanlokkel geur van de daarin vervatte vloeistof leidde haar om te drinken, waartoe zy de anderen aanspoordo. Vanlieverlode i den zy uitgelaten vrooiyk. voelden zich s; dig ongesteld en eindelyk door ondraagi pilnfn gekweld. Ondanks spoedig aangebrat hulr, bliezen zes vrouwen twee uren later adem uit, allen omstreeks 30 jaren oud sedert tien jaren aan de fabriek verbont Vier anderen verkeerden, volgens do laai belichten, in bedenkeiyken toestand. De noodlottige flesch bevatte nitrobenz

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10