H. G. PROOT ZOON, Vollenhoven's Lager-Bier. J. P. RIEDEL, Boommarkt, aldaar, In de Koffiebaal Huis te huur, Te huur: Tricot-Talles. Hotel Le Soleil d'Or, THEESOORTEN J. G. LM'GEVELD, Mare 84. zuivere Preanger-Koffie. Vraag IJskummel. VAN VOLLENHOVEN Co., DE JAMS N°. 8903. Maandag 25 Februari. A0. 1889. 155. BREESTRAAT. 155. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Abonnement tegen billijke conditiën. W. F. REKET. ieor smakelijk, zeer waterhoudend en voordeelig in 't gebruik brandt men dagelijks op Duitsche wyze: VERKOÜW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Leiden, 23 Februari. De Ondergeteekenden berichten dat zij voor de leverantie dezer Biersoort te Leiden en Omstreken uit sluitend aanbevelen hun Hoofd-Agent, den Heer en dat genoemde Heer de éénige persoon is, die het Lager-Bier direct van hen ontvangt. Brouwerij „De Gekroonde Valk", te Amsterdam. BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit •Echte Fransche Korsetten VRAAG LEIDSCH DAGBLAD. F RIJS DEZER COURANT I Tooi Lelden por I rausden.1.10. Fr moe por poot.l.iO. l/tondormkt Hommen......0.05. f Landverhuizing naar Argentinië. Gelijk we reeds meldden, is by het depar tement van buitenlandsche zaken een nader bericht ontvangen van den consul te Buenos- Avres, den heer L. Van Riet, over landver huizing naar Argentinië, daar het hem geble ken is, dat een groot deel der in den laatsten tijd aldaar aangekomen Nederlandsche immi granten de reis hadden aanvaard met over dreven gunstige verwachtingen omtrent de Argentjjnsche toestanden. HU herinnert wat vroeger door hem is ge zegd over land en volk en vervolgt dan De moeiiykheden. welke onze immigranten na aankomst wachten, mogen vooral niet te licht geacht worden en wel diene men te bedenken, dat het doen der zeereis alleen niet voldoende is om uit benarde toestanden in de oude wereld te geraken in eene goede positie alhier. Eerst wanneer men den Argen- tünschen bodem betreden heeft, begint de strUd ter verbetering van het bestaan. Want men komt hier aan in eene nieuwe wereld, waar veel anders is dan in het vaderland. Er wordt hier eene voor ons vreemde taal gesproken, het Spaansch, en Nederlandsche immigranten treffen hier slechts weinigen aan met wie zU zich meer of minder verstaan baar kunnen maken; enkele iandgenooten, eenige Belgen en een aantal Duitschers. Dit bezwaar is natuurlUk voor hen het grootst, die geheel en al zichzelven een weg moeten banen; zU, die over eenige middelen beschikken, kunnen eenige dagen op werk wachten, maaï de anderen moeten zoo spoe dig mogelük een onderkomen vinden. En men houde wel in het oog, dat, wanneer de Argen- tUnsche regeering ook passagebiljetten voor de zeereis voorschiet en aan landverhuizers gedurende 5 dagen huisvesting en voeding verstrekt in het immigrantenhuis, zU niet de verplichting heeft verder voor de aangekome- nen te zorgen, eene taak, welke by de dui zenden landverhuizers, die in dit land immi- greeren, ook niet wel te volvoeren zou zUn. Hoofdagenten der Brusselsche Brandwaarborg- MaatschappU, opgericht A°. 1821. Vaste Premie voor Halzen ƒ0.65 p. duizend. Inboedels ƒ1.-p. KantoorHooglandsclie Kerkgraeht 43. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Tan 1—8 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere neer pU&tamimte. Voor het ia- Oftleeeren buiten de «Ud wordt 0.10 berekend. Table d'ildtc te 5 nren. Diner l/i FI. Bordeaux ƒ2.35. Zeer ruime Kamer Belle Étage beschik baar voor Heeren, die afzonderlijk wenschen te Dineeren. Ook worden Diners aan huis bezorgd. Hollandsche keuken en zindeiyke bediening. Nog twee Zalen disponibel voor het houden van Vergaderingen en het geven van Diners en Party en. Aanbevelend, UEd. Dienaar, ZIJN DE van ƒ!-— en 1.25 per kilo. VERKRIJGBAAR BIJ: Het „help u zeiven" mag zoo weinig moge- lyk uit het oog worden verloren. Dit is vooral van toepassing op landbouwers. Door deze mededeelingen wil de heer Van Riet echter landbouwers niet afraden daar heen te komen, want deze Republiek biedt hun in het byzonder eene goede toekomst. Haar zyn zy geheel onvermogend, dan be- hooren zy vooral er op voorbereid te zyn dal de eerste tyd van hun verblyf aldaar eeD harde etryd is. Hebben zy eenige jaren flink gewerkt, dan zullen de verkregen resultaten zeker tegen de ontberingen van vroeger opwegen. Behalve voor landbouwers, is ook voorhand werkslieden in deze Republiek goede gelegen heid om vooruit te komen, want er wordt wellicht in geene stad ter wereld zooveel ge bouwd als te Buenos-Ayres, en ook op het platteland en in belangrijke binnenlandsche steden als La Plata, Rosario, Cordova, Santa Fé, Parana enz. is de bouwlust zeer opge wekt. Maar alleen naar knappe handwerks lieden bestaat veel vraag. Zy, die hun vak slecht3 half verstaan, vinden ook daar niet zoo gemakkelijk voordeelige plaatsing. De loonen voor handwerkslieden zyn in de hoofdstad Buenos Ayres, in Nederlandsch geld uitgerekend, ongeveer ais volgt: Loon per dag voor een gewoon goed werkman, werkman. Metselaarƒ4.30 5.20 Opperman of sjouwerman by 't werk 2.80 3. Timmerman6.— „6.60 Kapwerker„6.60 7.— Smid4.80 6.40 Gevel-cementwerker „6. „8. Stukadoor5.20 6. Draaier6. 8. Glazenmaker„5.20 6.— Lood- of zinkwerker 5.20 6.40 Tegenover deze loonen staan echter hooge kosten voor loonsonderhoud, want woningen zyn in de hoofdstad zeer duur. Voor ééne Prys per ft ons ?5 Cents. tegen Mei a. s.Kaiserstraat No. 47, bevat tende vier Kamers met Keuken, Duinwater en Plaats. Te zienMaandag en Donderdag van 1 tot 3 uren. eenvoudige kamer in de buitenwyken wordt f 20 per maand huur betaald, welke hooge huur uit den aard der zaak vooral hem treft, die met een groot huisgezin daarheen is ge komen en niet spoedig plaatsing heeft ge vonden. Is zoo iemand van alle middelen ont bloot, dan komt hy soms in groote ongelegen heid. De heer Yan Riet raadt dan ook geen handwerksman aan met een gezin, waartoe kleine kinderen behooren, daarheen te komen zonder over minstens f 200 te beschikken. Kan het zyn, dat het gezin in Nederland voorloopig verblyft, dan is dit steeds het beste. Later, wanneer iemand in de Argentynscbe Republiek eenige maanden heeft vertoefd en eene goede positie verkregen, kan hy de zynen tremakkelyk laten nakomen, waardoor de hooge onkosten van het eerste veibiyf vermeden worden. Ook raadt hy den handwerksman aan zich naar eene binnenlandsche stad te begeven, wan neer hy te Buenos-Ayres niet onmiddeliyk na aankomst mocht slagen. Een langer verblyf aldaar veroorzaakt dikwyls slechts verlies van tyd en geld en beneemt de gelegenheid op staatskosten naar 't binnenland te reizen. Ook neme men in aanmerking, dat deze hoofdstad hot punt van aankomst van alle immigranten is, en dus ook de stad, waar de meeste werk krachten zich aanbieden. Hebben knappe handwerkslieden en land bouwers op den duur eene goede toekomst, minder is dit in den laatsten tyd het geval met werklieden, die geen byzonder vak ver staan. Zy kunnen hier wel hun brood ver dienen, maar ook niet veel meer, want zy vooral hebben te kampen met hnn gebrek, aan kennis d r Spaansche taal en in 't byzon der met de groïte mededinging der Italiaanscbe arbeiders, die hier by duizenden aankomen en veel goedkooper kunnen werken dan de onzen, omdat zy geringer behoeften hebben. De by den gemeenteraad ingekomen adres sen van het bestuur der Maatschappy voor Toonkunst en van de bestuurders der afd. Leiden der Maatschappy tot bevordering van Toonkunst, in zake de vergrooting van de Gehoorzaal by eventueel ontruimen van het telegraafkantoor, luiden aldus: I. „Aan den Gemeenteraad van Leiden geeft met verschuldigden eerbied te kennenhet bestuur der Maatschappy voor Toonkunst alhier, dat in eene algemeene ledenvergadering, gehouden dato 14 Dt-cembor jl., besloten en aan genoemd bestuur opgedragen is zich tot UEd. Achtb. te wenden met het beleefd en dringend verzoek, nu, hlpkens officieuze mede- deeling, het gebouw, ten gebruike afgestaan aan het Ryk voor telegraafkantoor, binnenkort weder ter beschikking der gemeente zal komen, de vrykomende ruimte te benuttigen, en, indien zulks niet afstuit op technische bezwa ren, te voldoen aan een sedert lang gebleken behoefte, met name het vergrooten der Stads- of Gehoorzaal. De reden, die tot dit verzoek aanleiding geeft, is in hoofdzaak de volgende: Het groot aantal leden der Maatschappy in verhouding tot de ruimte, die de zaal, zooals zy thans is, aanbiedt, is voor geene vermeer dering vatbaar en zou het te betreuren zyn, indien eene uitbreiding, zoozeer in het belang van de Maatschappy en hare toekomst, door gebrek aan voldoende ruimte achterwege biy- ven moest. Mocht tot eene vergrooting besloten worden, dan zou tevens in overweging kunnen worden genomen het inrichten van een ander lokaal als het tegenwoordige voor het geven van kleinere uitvoeringen, het houden van lezingen, enz., daar de thans daarvoor gebezigde zaal hiervoor minder geschikt gebleken is, zoowel door het aanhoudend rumoer op de straat als door den tocht, die er heerscht, welke beide verschyn8elen zeer binderlyk zyn. Op grond van 't bovenstaande en om meer andere redenen is ons bestuur er toe geleid UEd. Achtb. bet verzoek te doen uwe goed keuring te hechten aan het maken van een ontwerp, ten doel hebbende eene vergrooting Russische verwarmende Wlnter- drank, (onder contióle van Dr. P. F. VAN HA MEL ROOS en A. HARMENS), voor 't eerst in Nederland; te bekomen in officiêele fles- schen by N. A. TAVERNE, Mineraalwaterfabriek, Haarlemmerstraat 115, die zich minzaam aanbeveelt. 3 doorgaande Benedenkamers, allergun stigst gelegen op een der beste standen der stad aan do Tram, naby het Spoor: Beesten markt 39. De Huur kan door Pianospel verdiend worden. EN IN in alle Comestibles-Magazijnen: VAN DE HaatschappU „DE BETUWE", te Tlel, voorheen J. H. BRUIJNIS Co., Hofleveranciers van Z. M. den Koning. Aardbeziën Jam 50 Cts. per pot. Ro„de Bessen 60 Frambozen 50 Kruisbessen 50 Zwarte Bessen 50 Oranje-Abrikozen 60 meikersen. 60 Zw. Prclsselbeeren 60 VRAAG ook de door Stoom GEDROOGDE Appelen, meikersen en Kruisbessen, en geconfljte Peren. Merk: „De Betuwe". De schoonste, de beste en daardoor op den duur de goedkoopste.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9