waarmede zeer veel bjjval werd ingeoogst, zóódanig, dat oen fraaie krans van groen en bloemen word aangeboden, welke onder dave rende toejuichingen als eene hulde aan„Sempre" onmiddellijk aan het vaandel werd gohecht. Ditmuntend werkte het orkest versterkt door het st'ijkorkest van het vierde regiment infanterie ook in Gillots „Babillago" en „Loin du Bal", mode voor strijkinstrumenten, en niet het minst trok laatstgenoemd nommor zoo meesleepend van toon de aandacht toen de heer Mann, by de herhaling er van, zyn directeursplaats verliet en zich op den achter grond begaf, waardoor do uitvoerenden hunne leiding ontbeerden. Toch liep dit bis nommor flink van stapel en by het einde er van was het alsof or aan de toejuichingen, welke den werkenden leden ten deel violen, geen einde zou komen, te midden waarvan ook don direc teur een keurige krans werd overhandigd. Van do beide solisten, die dezen avond optraden, vermeldde het programma het eerst stadgeuooto mej. TV ia Dikoma, onder- Er zal van „Kippeveer," door Cosinus, zoo druk besproken, binnen oenige dagen een blijspel verschyneu. Om aan allen twyfel daaromtrent oen einde te maken, kunnen wy thans, zegt de ,Arnh. Crt.", mot zekerheid mededeelen, dat de minister van binnonlandsche zaken besloten heeft do Rykskweekschool te Nijmegen op te heffen. De sluiting zal den lsten September a. s. plaats hebben, en de nog aanwezige kweokelingon zullen naar andore Rykskweek- scholen overgebraoht worden. De groothertogin van Saksen, prinses Sophie dor Nederlanden, heeft, als blyk van belangstelling, aan don predikant der Ned.- Horvormde gemoente te Yenloo eene gift van driehonderd gulden doen toekomen, ten einde hem en het kerkbestuur aldaar to steunen in hunne pogingen om do zorgiyke vooruitzich ten dier gemeente te verbeteren. Gemengd Nieuw». >em»sg:ta«gigi3 wyzores aan do Muziekschool, Het was voor zeker eene gelukkige gedachte om voor een concert, uitsluitend met Loidscho krachten en door een Leidsch gezelschap uitgevoerd, ook eene Leidsche dame, die haren naam als concertzangeres in velo plaatsen hier te lande reeds gevestigd heeft, ter vervulling van hot vocale gedeelte uit te noodigen Met haar aangenaam mezzo-sopraan-geluid was zij ook nu eene waarlyk lievo verschy- ning, die, nadat zjj in de eerste afdeeling een scène en aria uit Mann's onvoltooide opera „Melaems" met begeleiding van orkest zeer verdiensteiyk en mot veel gevoel had gezongen, in de twoode afdeeling eon drietal liederen voordroeg„Poème d'Amour", van den directeur, „Pastorale" van Bizet en „Paria" van Arditi, waarmede hare uitmun tende gaven als zangoros, niettegenstaande het weder in de laatste dagen ook op haar niet zonder- Invloed was gebleven, wegens hare beschaafde voordracht, vol uitdrukking, andermaal helden ^an het licht kwamen. Met het aantrekkeiyke, walsachtlge „Paria" boeide zy byv. dormate, dat het publiek, hetwelk in een langdurig applaus uitbarstte, naar meer verlangde, welke wensch met hot bekende „Wiegelied" werd bevredigd. Mej. Dikema be haalde opnieuw oen inderdaad schoon succès. Met byzonder genoegen maakten we ook kennis mot hot spel van den hoer H. baron Van Heeckeren tot Walièn, die als solo-violist optrad. Als mon 't niet geweten had, zou men niet gezegd hebben dat het een liefhobber, van adeliyken huize, was, die hier optrad op oene wyze als hy dit dood. Hy deed zich kennen als eou dilettant van hot zuivorsto water, die, in andere omstandigheden geplaatst, voor de toekomst in de muzikalo werold do grootste verwachtingon zon doen koestoren. We behoeven daartoe slechts to herinneren aan zyno bezielde vertolking van hot „Concert No. 7" van De Bériot, dat het auditorium als 't ware mot bewondering vervulde en waarvan do technische moeilykhoden nog werden over troffen door Lóonards „Souvonir de Haydn", waarin zo met evenveel glans werden over wonnen. Aan zyn fijnen streek paart hy een gloed, eene uitdrukking, eene vaardigheid en waardigheid van voordracht, die den corapo nisten in hun werk alle recht doen wedor- varen, die het publiek één gehoor deden zyn, hetwelk ten slotte do grootsto dankbaarheid aan den dag logde en volkomen instemde met de erkenning zyner verdiensten door do aan bieding insgelyks van een grooten, mot bloemen gotooidea krans. Ook hem viel aldus een applaus ten deel, dat zoolang duurde tot hy een nummer ten beste gaf, hot „Abondlied" van Schumann, dat hy niot minder govoolvoi voordroeg. Het zoo wel geslaagde concert eindigde met een werk van Léo Délibes: „Sylvia", (suite d'orcbestre d'aprës Ie Ballot du même nom), dat voor de eerste maal te Leiden werd uit gevoerd, een bewys dus, dat „Sempre" zich niet alleen tot moer of minder bekende com- positios bepaalt, maar zich ook ten doel stelt iets nieuws ton gehoore te brengen. Nu, eonige gedeelten van dit werk, eigenaardig en soms geestig geïnstrumenteerd, konden wegons de buitengewone toonontwikkeling wél gehoord worden Dat hot pnbliek ook voor genoomd loffelyk doel, alsmede voor al hot schoone,datden goliee- Ion avond was aangeboden geworden, dankbaar was en daardoor mot don bosten indruk huis waarts koerde, behoeft natuurlijk geen botoog. Zoo ooit, dan was er ditmaal met buitenge woon genoogen door onze muziekiiovonde stad- genootèn van de uitnoodiging gebruikgemaakt. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomendo adver tentie omtrent R. en J. Dick's patent drijf riemen en kabels, welke, volgens een zeor groot aantal getuigschriften, uitmuntond moeten zyn. Eenig agent voor Nederland is de hoer John Duun, Spuistraat 4, te 's Gra- venhago. Eene vrouw, die zich beden- morgen onledig hield met het spoelen van kinderartikelen in den Zoeterwoudschrn singel, naby hot kruithuis, had het ongeluk terecht to komen in hot water, dat zy ter zuivering gebruikte. Twee manneiyko per sonen toonden het talent te bezitten iemand uit den vloed te kunnen redden. Men schryft ons heden uit K at- wjjk aan Zee: De acht schuiten, die gisteren afgeslagen hebben, besomdon van 20 tot 95 per schuit, niettegenstaande de visch zeor duur was. De schol gold G de mand; tongen van ƒ9.60 tot ƒ10 per snees; rog van ƒ0.35tot ƒ0.50 per stuk. Hedenmorgen zijn nog twee schuiten aan- gekomon, die in den loop van den dag zullen afslaan. Gisteren werden nog 2 schuiten neer getrokken, wolke met het avondty zouden trachten af te komen, maar door den noordon wind gelukte dit niet. Dezer dagen werd in overwe ging gegeven 'sKonings verjaardag tevieion mot het planton van een eikeboom. Op den huizo „Nyenburg", van jbr. mr. P. Van Foreest, to Heiloo, heeft men aan dien wenk gevolg gogevon. Allen, die op de plaats werk zaam zyn, met oranje getooid, vereenigden zich als gaston te twaalf uren aan een go- meonschappolyken maaltyd, in werkpak. Er werd een oikoboom geplant ter herinnering aan dit feit, en een aarden pot, bevattende de vorschillende namen der aanwezigen, word daarby in don grond gelegd. Per draagmand is gistermiddag naar het stedelijk ziekenhuis in do Olden- barneveldstraat te Rotterdam overgebracht een matroos van oen Engelsch stoomschip (liggendo in do Maas), die uit den grooten mast, waarin hy werkzaam was, met hot aangezicht op den rand van een der luiken was gevallen. Hy werd bewusteloos naar den wal overgebracht en gaf spoedig daarna geene teekenen van leven meer. (V. R. C De veearts L. DeB., gevestigd te Oud Albl38, Is Donderdag avond te halfelf, op den veerweg tusschen Papendrecht on Oud- Alblas, met zijn rytuig in het water geval len, en, hoewel nog lovend er uitgehaald, Is hy kort daarop overleden. Na oen hevig ly den, is het 9jarig dochtertje van A. v. B., te Vonondaal, dat voor enkelo dagen in de kokendo pap v;el, gisteren bezweken. De behuiziuge van B. Zanting, te Loggeloërveld (Drente), Is eene prooi der vlammen gewordon. Een éénjarig kind, dat in de wieg lag to slapen, is daarby omgekomen. Aan jhr. H. A. D. Coon en, burge meester van Zutfon, word Donderdag, by ge legenheid van zijn TOstoti geboortedag, eene serenade gebracht. De Qroote Markt was zwart van de menschen. To Zetten (Betuwe) is by het verwerken van fundamenten van oen huis, hetwelk hot vorig jaar is afgebrand, een groot aantal meerondeels zilveren munten gevonden uit de 16de, 17de en 18de eeuw, vertegen woordigende eene groote waarde. In do na by lieid van Kaalte is gisternacht de boerenplaats „Voorthuis", met byna al wat er in was, afgebrand. Volgens telegraphiach bericht, is het gooderenstation te Sebastopol, met een grooten voorraad Amerlkaansch katoen en graan, door brand vernreld. De schado wordt op 1 millioen roebel geschat. Barones Vetsera, die na den dood harer dochter naar Venetië ging, heeft daar aan onbehoorlijke bejegonüigon blootgestaan en is nu naar Corfu vertrokken. De regen en sneeuw, die inde laatste dagen bjjna zonder ophouden in Duitscb- land vielen, hebben de rivieren, vooral den R(jn en zijne zijtakken, aanmerkelyk doen zwellen, zoodat voor overstroomingen gevreesd wordt. De neus van den prins van Wales was eenige dagen geleden het onderwerp van een zeor levondig debat in een proces voor den lord-mayor van Londen, en da jury had ten slotte uitspraak te doen over de kleur en den vorm van hot reukorgaan van Engelands too- komstigen koning, oene uitspraak, welke niet .vleiend voor dezen kon genoemd worden. Een fabrikant van parapluies had een nieuw model uitgevonden en om dit bij het publiek iugang te verschaffen, besteldo hy bij een artist eene teekening, welke den prins en de prinses van Wales moest voorstellen, wandelende onder do ni6uw gepatenteerde parapluie. Hy zou daarvoor 10 guinjes (126 guldon) betalen, doch toen het kunstwerk afgeleverd was, weigerde de parapluieman haar te accepteeron, daar hy den neus van den prins te dik en te rood vond. De artist diende nu eene aanklacht tegen hem in on do fabrikant wilde door getuigen bewyzen dat de neus van den troonopvolgor volstrekt zoo rood en zoo dik niet is als hy voorgesteld was. Do jury echter oordeeldo het portret wèlgelykeud en veroordeelde den fa brikant tot betaling. Tel«gr»mm«iL PARIJS, 22 Februari. Het nieuwe ministerie beraadslaagde hedenmorgen in het Elysóe over het ministorjóele programma, dat der Kamer zal worden aangeboden. Na langdurige bespreking werd het opstellen daarvan opge dragen aan den minister-president Tlrard; te zes uren kwamen de ministers andermaal byeen om der verklaring den geschikteu vorm te geven. Het regeeringsprogramma zal vóór alles de noodzakelijkheid aantoonen van de vaststelling der begrooting; vorder dient hot ter verzekering der tentoonstelling entervor- dediging der republiek en der staatsregeling. Genonieh, de ex-gouverneur van den Senegal, die vier ter bewaking der Fransehe vlag achtergelaten negers op het eiland Alca- tras van honger liet omkomen en daarvoor gestraft werd mot eene boete van 600 franken, is in hooger beroep, bohalve tot die boote, veroordeeld tot zes maandon gevangenisstraf. LISSABON, 22 Februari. Tot ministers zijn bonoemd: Pisano Garcia, marine; José Gaelba, openbare weikon, en Darros Gomez, buiten- landsche zaken on financiön. Zy zullen do aftredende ministers Mariano, Cavalho on Kavarro vervangen. ROME, 23 Februari. In antwoord op eene rede van den voorzittor der begrootings com missie, verklaart de heor Crispi, dat do Ita liaansche regeoring Sadti niet kan opgeven, noch Massowah aan anderen overlaten. Do regeertng zal allo mogeiyke voorstellen tot bezuiniging doen, maar binnen do grenzen van het gebiod, hetwelk de Italianen nu be zet houden. De minister van oorlog sprak In denzelfJon geest als de heor Crispi. BERLIJN, 23 Februari. De eerste luitenant Gravenseuth zal weldra ter beschikking van hot ministerie van buitenlandsche zakon wor den gesteld. De door kapitein Wissmann uit geruste stoomboot „Martha" vertrekt den llden Maart uit Hamburg. De andore vijf stoombooton, welke bovendien nog gekocht zyn, volgen spoedig. LONDEN, 23 Februari. In hot Lagerhuis keurde de heer Bradlaugh het af, dat de regee ring de strydkrachten wil versterken. De minister Gorst antwoordde op dezen aanval en betoogde dat Engeland zich nergens tot eenig optreden heeft verbondon, behoudens door do verdragen, welke bet Parloment be kend zyn. Het is het eenige streven der regeering den vrede te handhaven, maar de I uitgaven voor het leger on de vloot zyn te veel verminderd. Voorts deed de minister uitkomon, dat Engeland Sikkem niet heeft aangevallen, maar er zich toe heeft bepaald een aanval af te slaan. De regeering doet nu haar bost den vrede in dit land te handhaven. ^nriummn I.ËIDMV. 23 Februari Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Vorwachting: wind noordoost. Thermometer-stand: gisteravond umSuren 1° Celsius 30.2 Fahrenheit1. denmor- gen om 8 uren - 2° C. 28.4° F.'s midd. 12 uren 3° C. -=37.4° F.; 'snamiddags 4 uren 1° C. 33.8° F. In Belgió is opgericht eene „Internatio nale Vereeniging voor Strafrecht." In afwachting van de eerste vergadering, welke vermoedeiyk in Augustus van dit jaar te Brussel zal byeonkomen, is een bureel ge vormd, waarin o. a. zitting heeft mr. J. A. Van Hamel, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. De medewerking in en buiten Europa is reeds zoor groot. Onder do rechtsgeleerden van Nederland-; die zich by de Vereeniging hebben aangesloten, komen voor: mrs. F. B. Coninck Liefsting, vice- president; A. A. De Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad; de hoogleeraren H. Van der Hoe- veil, te Leiden, en H. L. Drucker, to Groningen, In de heden te 's-Hage gehouden ver gadering van aandeelhouders der Batj.m-maat- schappij is mededeeling gedaan van het door den heer M. Matzeu gonomen ontslag als directeur der Maatschappy. Dit euue door commissarissen gedane voordracht is tot direc teur benoemd de heor H. P. Gerritsen, die verklaard heeft tydelyk die betroicking te aanvaarden. Verder worden door hui bestuur eenige inlichtingen gegeven omtreu den toe stand der Maatschappy, waaruit van gunstigen vooruitgang bleek. Prinses Sophie van Saksen Wei -u-schonk dezer dagen 600 aan de „Ned. Vereeniging" te Berlyn, die ook ondersteuning van hulp behoevende Nederlanders ten doel heeft. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Horv. gemeente te Haarlem dr. A. J. Th. Jonker, pred. te Ellekom. Te 's-Hage is in den ouderdom van '91 jaren overleden de heer A. L. Van der Harst, oud-hoofdcommies by het depart ment van justitie. Het aantal Nederlandsche in enders op do aanstaande wereldtentoonstelliite Parys bedraagt 177hiervan zyn er 44 te Amster dam gevestigd. Het thans by de hoofdcommissie ingeschre ven aantal inzendingen dat zeker veler verwachting zal overtreffen vult de geheele to Parys verkregon plaatsruimte. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, arriveerde 28 Feb:-, te Marseille. In dc Stcd. Werklnr. zyn opgenomen: DATUM D A O E N. Volw. Kinde Totaal, pert». ren, 17 Febfna-ri. Zondag 60 18 84 18 Maandag. 81 21 102 19 Dinsdag 88 24 112 20 Woensdag 91 22 US 21 Donderdag 92 22 114 22 Vrijdag 96 22 118 23 Zaterdag. 90 28 ue Burgerlijke Stand. ZOETEUWOUDE. Geboren: Jobanua, d. van-J. Vink, en C. Van der Voort. Hendrik, z. van Tli. Bofetra en D. P. RobcrtL Overleden: Maria Van Tol, vrouw van C. "Mijn 30 jaar. Gehuwd: S. Van der Ploeg, wodr. van Anna Tg» Ha&stregt 59 j. met J. Immers eel, wed. van Hendrik Dgcb 50 j. Ondertrouwd* A. J. Molet 44 j. en G. Mar tens 36 j. Marktberichten, Leiden23 Februari. Heden aangevoerd: Tarwe heotoliter. Wintertarwe f -.a Zomertarwe a --Rogge 2 H. L. Winteirogge ƒ5.&0 a ƒ0.-. Zomcnogge ƒ4.50 «ƒ6.Gerei 4 B. L. Zomergerst ƒ4.a 4.75. Chevalier-gerst ƒ5.58 a ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Haver ƒ8.50 a ƒ4.—. Lichte Haver ƒ3.a 3.60. Maïs 2 H. L. 6s— a 6.75. Boter: Aanvoer 4060 \fi. late qualit. per Va ƒ6G.— a 76.2do qualD. por 1 j\ /at 43.— a ƒ64.lete qualit. po kilogr. ƒ1 65 4 ƒ1.00; 2de qualit. per kLogr. ƒ1.20 a ƒ1.60 Lange Zwarte Turt 1000 dubb.heetol.. ƒ0.20 a ƒ0.32. Schiedam, 22 Febr. Moutwijn per HL., zonder fiiet of bel., 8.75, Jenever id. 14.25. Amst. proef id. ƒ15.50. Spoeling beura per ketel 2.id. commissie ƒ2.-. Lortden, 23 Februari. Frieache Boter 120 a 132 sh. AD VERTENTIËIï. Getrouwd BAREND BALDER, Wedr. van Makia Paulina Hueertina Moetwil, en GEERTRUIDA ELIZA CRAMER. Oegstgeest, 21 Februari 1889.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2