kwarteion is toegelaten van 25 April tot en met 4 Juli a. s.de visschery in de binnen wateren (behalve met fuiken, aalscharen, aal- korven, dobbers en door peuren of scheppen naar aas) zal zyn gesloten van 1 April tot en met 1 Juni a. s.; het visschen met kuil- netten (ook met ankerkuilon en staalboomen) is verboden van 1 April tot 15 Juni a. s.; de kooilieden zullen hunne kooieenden dit jaar moeten opsluiten of ophokken van het tydstip der sluiting van jacht op oenden tot en met tien 21sterfApril eü van den 2den Juli tot de opening der jacht op waterwild. De rijksveldwachter 3de kl. J. Hinken- kemper is van Katwyk Binnen overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Eindhoven werden uitgebracht 1443 geldige st. Gekozen is de heer W. P. A. Mutsaers te Tilburg, met 1401 st. By het departement van buitenlandsche zaken is van den Nederiands'chen' consul te Buenos-Ayre8, den heer L. Van Riet, een be langrijk bericht over de landverhuizing naar Argentinië ontvangen, hetwelk in de Staats courant is opgenomen. De daarin gedane mededeelingen, waarop w(j in een volgend nommer hopén terug te komen, hebben niet ten doel tegen emigratie naar de Argentynscho republiek af te schrikken, maar wel zfjn zy bestemd om teleurstellingen voor hen te voorkomen, die zich de toestanden aldaar schooner denken dan zy z(jn. Ten slotte deelt de heer Van Riet mede dat by zich binnenkort naar Europa' begeeft en vermoedelijk in de maanden Maart of April, volgens eene nadere aankondiging in de „Ned. Sts.-Crt.", aan het dep. van buitenl. zaken te Is-Gravenhage zal te spreken z(jn. Gaarrfe zal hy dan aan belanghebbenden alle gewenschte inlichtingen over dit land verstrekken. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Febr. van Colombo; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, passeerde 21 Febr. Gibraltardo „Soonda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Febr. te Genuade „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 21 Febr. "Wight; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, is 20 Febr. Malta gepasseerdde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Febr. van Port Said; do „Rotterdam", van Nieuw-Vork naar Rotter dam, is 21 Febr. Scilly gepasseerdde „Prins Maurits" is 21 Febr. van West-Indië te Hivro aangekomen. Gemengd Ni«uvr* Ter plechtige inhaling van eere- leden, professoren en réunisten van het Leid- sclie Studentencorps by gelegenheid van het 50 jarig bestaan daarvan, zullen de tegen woordige leden van genoemd corps zich den lsten Maart des middags om lialféén aan de academie verzamelen. Natuuriyk mogen de vaandels, banieron en - andere attributen der verschillonde studenten gezelschappen daarby niet ontbreken. Door de militaire autoriteit te Rotterdam is op de Slaakkade aldaar aange houden een huzaar, die by zyn corps, in garnizoen te Leiden, sedert eenige dagen werd vermist Vanmorgen z (I n zeven schuiten van de kantvisschery te Ivatwyk aan Zee aangekomen. De visch zou heden worden afgeslagen. Twee schuiten waren nog in het gezicht; die zullen dus in den loop van den - dag aanzetten. Tevens Is aldaar het bericht ontvangen dat drie Katwyker schuiten gis- termidddag uit LTmnldon naar zee gegaan zyn. De Schevening8che bomschuit „Sch. 109", van den reeder M. J. Tuyt, welke gisteren te Nieuwedlep onderstboven werd bin nengesleept, is nog niet gekentord. Het is dus nog onzeker of zich lyken van de verongelukte opvarenden op het wrak bevinden, wateven wel niet waarschyniyk is, wyl reeds vroeger verschillende inventarisgoederen van het vaar tuig aanspoelden. Het gerechtshof te 's-Hage heeft het hooger beroep van den Dordtschen zout- zieder, die tot eene boete van ruim f 400,000 is veroordeeld, wegens belastingovertreding, vervallen en van onwaarde verklaard, omdat niet bewezen werd dat daarby de vereischte vormen oenoorlijk zyn in acht genomen. Den klompenmaker, die een dreigbrief schreef aan mr. B. te Rotterdam, en deswege door de Rotterdamsche rechtbank tot 3 maanden werd veroordeeld, is nu door 't Hof 1 jaar gevangenisstraf opgelegd. De hoofdcommissaris van politie to 's-Gravenhage waarschuwt wederom dat men op zyne hoede zy bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Willem Fre- derik De Voogt, te 's-Gravonhage, die veelal schryft op advertenties, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Zekere T., te Hillegom, ontving van eene vrouw aldaar een bankbiljet ter inwisseling. De vrouw, niet kunnende lezen, meende een biljet van f 100 te hebben ge geven, doch haar echtgenoot vermiste er een van f 300. Hoewel T. beweert, een biljet van f 100 te hobben ontvangen en dit ook verantwoord heeft, ls hot toch, na gedaan onderzoek, gebleken dat door hem een bank biljet van f 300 te Bennebroek ter inwisse ling is aangeboden en later ook werkeiyk is gewisseld. De justitie is in de zaak ge moeid. (N. B.) Ten huize van D. De L., te Haar- letnmermeer, Slotorweg, heeft een binnenbrand gewoed. De oudste ingezeten dier gemeente, de heer J. F. Westenburger, is Woensdag j. I. in den ouderdom van byna 89 jaren overleden. Donderdag-middag viel eens klaps met daverend geweld te Noordwyker- hout, in de kom van het dorp, oen oud gebouw in, dat niet door menschep, maar door zeugen bewoond werd, welke er ongedeerd afkwamen. Het aantal kinderen hovende zes en beneden do twaalf jaren, die niet voor komen op de lysten der schoolgaands kinde ren, bedraagt in de gemeente Zoetermeer 12. Thans kan gemeld worden dat de groote, schoone villa aan den Amstol, hoek Sarphatlstraat, schuin tegenover het „Amstel-Hotel" te Amsterdam gelegen, wer keiyk tot een sanatorium voor massage wordt iri'gerich't, en dat dr. R. Ter Cock, arts, met l'o. Mei a. s., en waarschijnlyk reeds vroeger; aldaar zyne talryke patiënten zal ontvangen. Aan de bekende firma H. F. Jansen <St Zoneri is de stoffeering en meubileering van liet gebouw opgedragen, dat meer dan 20 grootere en kleinere salons bevat, welke allen vry uitzicht naar de vier windstreken hebben, aangezien het gebouw geheel geïsoleerd staat, on dus aan alle eisclien van hygiëne volkomen beantwoordt. Met de gynaecologische inrichting van dr. Mendes De Leon, waaraan nog druk wordt gewerkt, zal dit stadsgedeelte ongetwyfeld weldra eene Europeesche vermaardheid ver kregen. Op het request om gratie voor U. baron th. S. en H. ie Utrecht, thans ge detineerd, is afwyzend beschikt. Te Venendaal is het 9jarig doch tertje van A. v. R. voorover in een pot met kokende pap gevallen. Het kind bekwam zóó ernstige brandwonden, dat er geene hoop is op levensbehoud. Te Nordhorn ontstond tu3sclien twee fabrieksarbeiders een zóó hevige twist, dat de een den ander het linkeroor afsneed. De gekwetste verloor zóóvoel bloed, dat men vreest voor zyn leven. De dader is gearresteerd. Te Heerenveen viel de toren klok van de Roomsche kerk, terwyl ze geluid werd. Gelukkig was de zolder sterk genoeg om de klok te houden, zoodat geene persoon- ïyke ongelukken plaats grepen. By het aankoppelen van twee wagens der stoomtram te Finsterwolde ge raakte do machinist-leerling V. d. "Werf tus- schen de buffers bekneld en werd daarby zóó ernstig gewond, dat men voor zyn levens behoud vreest. De wynkooper8knecht Gerrit sen, werkzaam by de heeren Mispelblom Beyer te Zutfen, had het ongeluk, terwyl hy bezig was met andere knechts vaten wyn in den kelder op de tweede stelling te plaatsen, onder een vat te geraken. Hy werd er levenloos onder weggehaald. In den nacht van 18 op 19 Febr. zyn twee vischschuiton, „H K 109" en „H. IC 119", aan de westkust van Schokland tegen de glooiing gedreven en onmiddellyk gezon ken. Men vermoedt dat de visschers geslapen hebben, terwijl zy bozig waren op haring te visschen. Dieppe is geheel onverwacht in opschudding door eene oproerige beweging der werklieden. Zeshonderd hunner trokken in optocht naar het stadhuis en dreigden dat zy do bakkerswinkels -ouden plund-ren. De burgemeester beloofde dat hy den volgenden dag de noodiydenden zou helpen, doch de betoogers waren daarmede niet tevreden. De politie en de gendarmen dreven toen de bende uiteen. Volgens nadere berichten uit Nieuw-York, is de instorting van het Park snwcncsrasec Central Hotel te Hartford niet in de eerste plaats te wyten aan het springen van oen stoomkotol. De muren stortten eerst in en ten gevolge daarvan sprong de ketel. Volgens hot voorloopig onderzoek wordt de Instorting geweten aan de slechte wyze, waarop het groote hotel ls gebouwd. Het biykt dat de stoenen niet deugden en dat in de kalk, waarmede werd gemetseld, bijna geen cement te bespeuren „Js. Men vertrouwt dat uit het nader onderzoek de ware oorzaak dezer ver- schrikkelyke ramp mot zekerheid kan worden vastgesteld. In Alabama, Georgia en Virginia heeft oen verwoestende cycloon gewoed, welke een beduidend aantal hulzen vernielde. Een groot aantal personen verloor het leven. BUITENLAND. rraakryk. Na eene korte zitting, waarby niets byzon- ders voorviel, heeft de Kamer gisteren hare eerstvolgende zitting op morgen, Zaterdag, vastgesteld. President Carnot teekonde glsteTen het decreet, waarby een nieuw ministerie wordt benoemd. Minister-president en minister van handel lsTlrardbinnenlaridsche zaken, Con- stans; financiën, Rouvier; justitie, Thevenot onderwys, Failüëres; landbouw, Faye; open bare werken, Yves Guyot; oorlog, De Frey cinet; marine, Jaurès; do minister van bui tenlandsche zaken zal later benoemd worden. Do president heeft dus zyn oorspronkelijk plan om een ministerie te doen optreden, hetwelk hoofdzakeiyk uit gematigde republi keinen bestond, toch ten uitvoer gebracht maar het ministerie, hetwelk nu tot October de regeoring zal aanvaarden, 'onderscheidt z:ch toch in zoover van het kabinet, hetwelk do heer Méline had willen vormen, dat althans ook het radicale element daarin is vertegen woordigd. Da president-minister, voorheen minister van koophandel, de heer Tirard, is bekend als een vertegenwoordiger dor meest verzoenende rich ting. President Carnot had geene betere keuze kunnen doen, indien hy wilde te kennen geven, dat dit ministerie er niet aan zal denken, tegen wien ook, krachtig op te tre den. De zaak van het kabinet zal dan ook uitsluitend zjjn, de tentoonstelling te doen slagen en een middel te vinden om zich tot October te handhaven. Behalve de heer Tirard, behooren ook de heeren Constans, Rouvier, Faillières en de senator Faye tot de gematigde republikeinen. De hoer Rouvier behoort tot de moest stryd- lustige leden van hot centrum, zoodat de radicalen hem ongaarne aan het hoofd van het kabinet wildon zien optraden, maar tegen de benoeming van dezen bekwamen financier, die reeds meormalen 's lands geldmiddelen met goed gevolg beheerde, tot minister van finan ciën, schynen do radicalen geen bezwaar ge had te hebben. De radicale party wordt in het kabinet vertegenwoordigd door de heeren De Freycinet en Yves Guyot. Dat althans de rechterzyde der radicalen zich met het optreden van dit kabinet heeft vereenigd, blijkt uit het feit, dat do hoer De Freycinet besloten heeft minis ter van oorlog te blyven. Immers, hoezeer de heer De Freycinet ook op het behouden zyner portefeuille gesteld was, toch stelde de voorzichtige Paryscbe senator voor zyne deelneming aan elk nieuw ministerie steeds tot voorwaarde, dat zyne politieke vrienden althans bereid zouden zjjn het tentoonstel lingskabinet te steunen. Meer dan een nood-ministerie zal het mi- nisterie-Tirard niet wezen. Zwitserland. Te Freiburg (in Zwitserland) zal eene katho lieke universiteit worden opgericht. Reeds is een millioen franken hiervoor byeengebracht. Bisschop Mermillod heeft de leiding der zaak op zich genomen. Groot-Brttannlk. Volgens bericht uit Engeland, zullen keizerin Frederik en hare dochters a. s. Zondag de terugreize naar Duitschland aanvaarden. Het koninkiyke jacht „Victoria and Albert" zal de doorluchtige reizigers naar Vlissingen De „Saint-James -Gazette" deelt mede dat de regeering voornemens is een krediet aan te vragen van 12,000,000 pd. st. tot uitbreiding van het aantal oorlogsschepen en tot ver meerdering van de bemanning met 3000 man. De strydfnacht der BritscheNoord Borneo Maatscliappy heeft eene van de vestingen der opstandelingen met negen kanonnen ingeno men. Twintig inlanders en zes man van de Maatschappy worden gedood. Door deze overwinning aangemoedigd, zyn de Engelschen voornemens de voornaamste verschansing van het oproerige opperhoofd Pangeran Shahbanber, tegen wien de vjjande lykheden gericht zyn, aan te tasten. Nu het Parlement weer fa geopend, komen de Engelsche staatslieden te Londen terug. De heer Gladstone kwam gisteravond aan het station Charing-Cross aan. Eene tal ryke menigte ontving den leider der liberalen De aanhangers van den leider der oppositie juichten en de tegenstanders floten, zoodat de heer Gladstone onder een geducht rumoer zyne intrede In de hoofdstad deed. Oók lort Harrington, de leider der Unionisten, is gis teren te Londen teruggekomen. In de troonrede, waarmede het Parlement werd geopend, wordt er op gewezen, dat dt betrekkin,gen tusschen Engeland en de anders mogendheden zeer vriendschappelyk zyn. „De kry'gsverrichtingen in Egypte", zoo heet het verder, „welke eenige dagen voor ds laatste verdaging van het Parlement eindigder, hebben het doel, waarmede zy ondernomen werden, bereikt. De koningin ziet geene reden om te vreezen, dat de rustverstoringen in d« nabyheid van Soeakim hernieuwd zullen worden. „De onderhandelingen met Thibet over Sikkim hebben nog geen gunstigen uitslag opgeleverd, maar de koning hoopt dat de voortzetting der krygsverrichtingen in Sikkin niet noodig zal wezen. „De koningin heeft er in .toegestemd met Duitschland en de Vereenigde Staten van! Amerika deel te nemen aan ée conferentie over Samoa, -wélke te Berlyn zal worden ge houden, ten einde het werk der vorige con forèntie te Washington voort te zetten. „De voortdurende uitgaven, welko de andere Europeesche Staten doen tot het versterken hunner legers, hebben hot noodig gemaakt, dat ook Engeland de maatregelen, welke tot r.u tot verdediging van de kusten en den handel zyn genomen, uit moet breiden. De regeeringen, welke in andere Staten het bewind voeren en over de uitgebreide strydkrachten dezer Staten beschikken, zyn op het oogenblik allen zeer vriendschappelyk jegens Engeland gezind, maar voegt de koningin or-.by,.-*.JK. heb niet het recht te onderstellen, dat deze staat van zaken voor geene wyziging vatbaar is.' Het overige gedeelte der troonredeis alleen gewyd aan aangelegenheden van plaatse lyken aard. T*l«(ramm«i. PARIJS, 21 Februari. Hedenmorgen had I onder leiding van den heer Floquet een ministerraad plaats, waarin besloten wen een deel der marine-infanterie, welke be stemd was naar Frankryk terug te koeren te Tonking te laten verbiyven. De Banque de Paris en Comptoir de: Escomptes voeren met de Wiener Lïinderbanl en Wiener Bankverein onderhandelingen ove het sluiten eener groote Braziliaansche loening Blondeau, de ambtenaar by het doparte ment voor openbare werken, die beproefde dei Duitsche regeering een plan van enkel- Fransche verdedigingswerken te verschaffen; maar wiens schryven aan Von Bismarck ir: handen dor Fransche overheid viel, is vei oordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf e: eene geldboete van duizend franken, dus td de hoogste straf hiervoor gesteld. DUBLIN, 21 Februari. De heer James Carer lid van het Parlement, ls veroordeeld tot vit maanden gevangenisstraf wegens den steur door hem verleend aan het plan van den agrc rischen veldtocht. LONDEN, 21 Februari. Het stoomschip „Isl de Cebu," van Liverpool naar Vera-Cruz, i aan de Spaansche kust naby Vares tota. verongelukt. Passagiers en equipage Werde gered. BUDA-PESTH, 21 Februari. De Kamer va1 Afgevaardigden heeft heden met groote 'mee' derheid art. 14 der militaire wet aangenome: met de wyzigingen, door den minister Tis; daarin gebracht. LONDEN, 22 Februari. In de gisteravond g; houden zitting van het Hoogerhuis keurt Lord Londesborough het af, dat in de trooi rede, waarmede het Parlement was geopent niet werd gewaagd van do bekrachtiging d(Sr overeenkomst betreffende het Suezkanas - noch eenige modedeeling werd gedaan or den staat van zaken in Zanzibar. Lord Granville betoogde dat het vo

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2